Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa JohnTNT »

Zdravím a prosím o názory.

Plánuji stavbu mého prvního malého moře. Od mala jsem měl sladkovodní akva a postupně jsem se propracoval až k chovu Karetek Novoguinejských v AQ s braktickou vodou. Tento týden jsem je bohu žel musel kvůli jejich značné velikosti přestěhovat do Ústecké ZOO s kterou spolupracuji. A tak se mi otevřel prostor pro vybudování moře.
Začal jsem přečtením "Mořské akvaristiky" od Ing. Dařbujana a trávením veškerého volného času pročítáním tohoto fóra. Teď mám vše naplánované a prosím o zhodnocení.
AQ - 80 x 50 x 60 cm (240 l), vlepený přepad 55 cm s vrtanou dírou 35 mm ve dně.
Skříň pod AQ - 84 x 52 x 70 cm, nosné boční stěny a zadní stěna z laminované dřevotřísky 19 nebo 25 mm, na prostředku přední strany hranol 5 x 5 cm jako další podpěra, všechny spoje a spáry zatěsněny silikonem.
Hlavní filtrace - kaskádový filtr vlastní výroby 70 x 25 x 35 cm, v první komoře mechanický předfiltr a odpěňovač vlastní výroby (povedlo se mi sehnat tlusté trubky z PMMA odpovídající délky a s pár udělátky, čerpadlem NEW JET NJ1200 a difusorem by to mohlo slušně šlapat ne?), pak vynášecí komora, pak 3 komory s korálovkou pro biofiltraci (celkový objem komor 32 l) a na konec komora s výtlačným čerpadlem NEW JET NJ2300.
Přídavná filtrace - vnější filtr FLUVAL 404 NEW (při zatížení 800 l/h) předfiltrace biofoam a 8 komor pro média, v komorách nakombinována korálovka, phos-ex, zeolit a aktivní uhlí.
Proudění - na vývodech z filtrací Hydor FLO (pro začátek)
Osvětlení - rampa vlastní výroby 4x T5 35W - 2x Juwel HighLight Blue - 20 000°K + 2x Juwel HighLight Marine - 15 000°K. Nebo 4x T5 24W namíchané od ATI. Postupný náběh trubic přez spínací hodiny.
Útes - vystavěný do V z bočních stran (AQ je průhledové z pokoje do spací části - s roletkou pro lepší pozorování z pokoje).
Život - po záběhu postupně od nejnenárčnějších po náročnější (pokud mi to půjde)

A teď prosím hodnoťte a raďte. (Pokud je blbost tak tvrdě do mě)

Díky moc.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa Lukáš »

JohnTNT napísal: Hlavní filtrace - kaskádový filtr vlastní výroby 70 x 25 x 35 cm, v první komoře mechanický předfiltr a odpěňovač vlastní výroby (povedlo se mi sehnat tlusté trubky z PMMA odpovídající délky a s pár udělátky, čerpadlem NEW JET NJ1200 a difusorem by to mohlo slušně šlapat ne?), pak vynášecí komora, pak 3 komory s korálovkou pro biofiltraci (celkový objem komor 32 l) a na konec komora s výtlačným čerpadlem NEW JET NJ2300.
Přídavná filtrace - vnější filtr FLUVAL 404 NEW (při zatížení 800 l/h) předfiltrace biofoam a 8 komor pro média, v komorách nakombinována korálovka, phos-ex, zeolit a aktivní uhlí.
[Útes - vystavěný do V z bočních stran (AQ je průhledové z pokoje do spací části - s roletkou pro lepší pozorování z pokoje).
Život - po záběhu postupně od nejnenárčnějších po náročnější (pokud mi to půjde)

Pokud je blbost tak tvrdě do mě
Pokial tam chces mat neskor narocnejsie koraly, rovno zabudni na kaskadovy filter s koralovkou a dalsimi zbytocnostami, ono to nejaky rok- dva sice fungovat bude, ale nakoniec tu koralovku odtial asi aj tak vyhodis. Miesto toho tam daj radsej zeolitovy valec (nebudes potrebovat kanistrovy filter takze cenovo to bude to iste), nadbytocne prepazky kde si chcel mat koralovku budu tym padom tiez zbytocne - ziskas manipulacny priestor a vacsi objem pre vytlacne cerpadlo a pripadnu dalsiu techniku a filtracene media. Mechanicky predfilter iba v pripade, ze ho budes pravidelne cistit alebo menit (idealne denne alebo obden)

Odpenovac by som dal radsej seriozny, ale ked sa ti nahodou ten DIY projekt vydaril (dostatocny vykon a nehlucnost), pouzi kludne aj ten.

S vytlacnymi cerpadlami NJ nemam sice skusenosti, ale skor by som odporucil nejaky Eheim (seria compact+ alebo aj klasicke eheimy), zda sa mi to lepsia investicia do buducna. Aj ked pri dnesnej masovej cinskej vyrobe to uz nemusi byt take jednoznacne.

Utes tvaru aky pises nie je uplne idealny, ale v zasade pouzitelny, ibaze ho budes musiet nasvietit tak, aby ziskaval max. svetla, aby nebol pod paticami ziariviek a neosvetloval si iba dno.

Postupny progres od najmenej narocnych po narocnejsie druhy znie sice logicky, ale skor opak je pravdou. Napr. makke a tvrde koraly vyzaduju vo vseobecnosti diametralne odlisne podmienky a postupne som sa dopracoval k presvedceniu, ze je jednoduchsie od zaciatku budovat nadrz "na mieru" pre urcitu skupinu zivocichov, nez ako casom menit filtraciu, osvetlenie, pozorovat uhyny atd. Je to casovo aj financne narocnejsie a niekedy uz potrebne radikalnejsie zmeny ani nie su mozne bez upgradu na dalsiu, novu nadrz.
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa JohnTNT »

Díky,
ten kanystrový filtr už mám. Měl jsem ho u předchozího AQ a můžu ho naplnit čím chci. Objem komor pro média je 8l a klidně tam můžu nacpat jen zeolit. Jinak co jsem tu i v knize "Mořská akvaristika" přečetl, tak kaskádový filtr je OK, nebo ne? Samozdřejmě počítám s pravidelnou výměnou vždy jedné komory a pak by to snad mělo běhat pořád stejně, né? S čištěním předfiltru každý den počítám (za těch 5 min mi nic neuteče)
O těch čerpadlech jsem tu četl a prý jsou kvalitní a tiché. Tak je to snad pravda.
Ohledně odpěňovače jsem prošel konstrukce různých výrobců a myslím si, že to bez problémů zvládnu. Když bude výkon nedostačující, tak to půjde ještě doladit.
Ten postupný proces mi přišel logický, ale když se tak zamyslím nad tím co jsi psal, tak na tom asi něco bude. Možná je vážně lepší to vytvořit rovnou do "konečné" podoby.

Ještě jednou díky.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa motyl »

AQ - 80 x 50 x 60 cm (240 l), vlepený přepad 55 cm s vrtanou dírou 35 mm ve dně.
diery sprav dve,jedna poistná
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

já bych volil osvětlení pro tento utes -HQI ty se dají natočit v pohodě tak aby ten utes byl oky nasvětlený a T5 použil na dobarvení :wink:
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa JohnTNT »

motyl napísal:
AQ - 80 x 50 x 60 cm (240 l), vlepený přepad 55 cm s vrtanou dírou 35 mm ve dně.
diery sprav dve,jedna poistná
To by neměl být problém, ale myslíš že je to nutné? Jaká je pravděpodobnost, že se ta jedna ucpe?
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa motyl »

JohnTNT napísal:
motyl napísal:
AQ - 80 x 50 x 60 cm (240 l), vlepený přepad 55 cm s vrtanou dírou 35 mm ve dně.
diery sprav dve,jedna poistná
To by neměl být problém, ale myslíš že je to nutné? Jaká je pravděpodobnost, že se ta jedna ucpe?
no mne ju zapchal tectus ( slimák ) ktorý preliezol cez hrebeň a keby som nemal poistný tak pretečie aq.Takže ak to nie je problém daj ho tam :wink:
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

shark napísal:já bych volil osvětlení pro tento utes -HQI ty se dají natočit v pohodě tak aby ten utes byl oky nasvětlený a T5 použil na dobarvení :wink:
Uvažoval jsem nad HQI, ale nějak mám z toho strach. A ty trubice od Juvelu mají cca 75 cm což znamená bez 5 cm celá délka AQ.
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Príspevok od používateľa JohnTNT »

motyl napísal:
JohnTNT napísal:
motyl napísal: diery sprav dve,jedna poistná
To by neměl být problém, ale myslíš že je to nutné? Jaká je pravděpodobnost, že se ta jedna ucpe?
no mne ju zapchal tectus ( slimák ) ktorý preliezol cez hrebeň a keby som nemal poistný tak pretečie aq.Takže ak to nie je problém daj ho tam :wink:
No tak dobře. Takovou odpověď jsem nečekal :roll: Další díra vážně není problém. Jen upravím plány na přepad a skříňku. Kolik je bezpečná vzdálenost těch děr?
Díky
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

ja ich mám cca8 až 10cm
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

motyl napísal:ja ich mám cca8 až 10cm
Tak jo, překreslím to. Ještě nějaké doporučení?
Díky moc.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Ještě nějaké doporučení?
no ja len tolko :D :D a ohladom filtrácie ti Lukáš už napísal :wink:
Držím palec :D
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Knihou ,,mořská akvaristika´´ od Hynka D.bych se v dnešní době moc
neřídil, vše se vyvíjí a ponechme ji v propadlišti dějin. Pár akvárií jsem udělal, vždy je třeba si ujasnit co v AQ bude. Zlepšovat od nejjednoduššího akvária ke složitějšímu je nesmysl. Hodně zdaru
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Este som zabudol na jednu vec, ci uz sa rozhodnes pre special alebo classic ziarivky, je vhodne si zadovazit univerzalny elektron. predradnik aby si neskôr pri zmene nemusel menit vsetko.
Napr. philips, osram a aj iní vyrobci robia prevedenie napr. 2x24W-39W HO. V tomto prípade mozes pouzit T5 HO aj 24W-standart, aj ten special juwel - akurat mozno bude svietit o nieco viac.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
JohnTNT
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Mar 2008 21:59
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa JohnTNT »

andy napísal:Este som zabudol na jednu vec, ci uz sa rozhodnes pre special alebo classic ziarivky, je vhodne si zadovazit univerzalny elektron. predradnik aby si neskôr pri zmene nemusel menit vsetko.
Napr. philips, osram a aj iní vyrobci robia prevedenie napr. 2x24W-39W HO. V tomto prípade mozes pouzit T5 HO aj 24W-standart, aj ten special juwel - akurat mozno bude svietit o nieco viac.
Díky,
to je velice přínosná informace, podívám se po něm. :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"