Naozaj prve

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Naozaj prve

Príspevok od používateľa Otík »

Takze zdravim a chcem sa opytat:
zalozil som 400litrov (dost vela, ked je prve), kupil mrtve kamene reefove a platne a polepil na sucho s lepidlom od biotopu. Potom som tam dal vodu cez osmozu po 20 litroch spolu so solou. Problem nastal, ked som po 3 dnoch uplne napustil akva. Zacal sa rozklad uhynuleho zivota v kamenoch. Srad, No2, No3, NH4. Podla testov by umrel aj clovek. Proste mocovka.

A teraz otazka: Mam to vyliat a naliat sladku vodu a stale menit? Ako dlho? Alebo filtrovat, odpenovat a cakat? (toto zatial robim). Kedy to bude O.K.?
Diky Oto
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nechaj to este den-dva vyluhovat, medzitym si priprav co najviac reverzkovej vody so solou (idealne aspon 300l) a vymen to naraz.

menit po 20l nema vyznam, to budes ten sajrajt len trosku riedit.

priprav sa na to, ze Ta cakaju min 2 masivne vymeny vody (75% objemu minimum)

v tej poslednej vymene odporucam pouzit aj cast vody zo zabehnuteho akva a potom nejaky ten zivy kamen a zivy piesok
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak to máš hodně nepříjemné.Skoro to vypadá,že ty mrtváky nebyly úplně mrtvé.To ti ještě nějakou chvíli potrvá než se zbavíš hnilobného procesu a kameny zůstanou opravdu mrtvé.Držím palce.Franta
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Presne čo napísal Roman, ja by som ešte zapol odpeňovač na plno a ak sa dá si aj nejaký dočasne požičal :D taktiež môžeš zvýšiť prúdenie v nádrži a použiť phosex a dosť veľa. vodu by som menil po týždni až dvoch o objeme ako odporúčal Roman.

Samozrejmé nesvietiť ...

Máš pred sebou dlhú a náročnú cestu, tak veĺa veľa trvpezlivosti a nič neuponáhlať.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Otík »

laomedon napísal:Presne čo napísal Roman, ja by som ešte zapol odpeňovač na plno a ak sa dá si aj nejaký dočasne požičal :D taktiež môžeš zvýšiť prúdenie v nádrži a použiť phosex a dosť veľa. vodu by som menil po týždni až dvoch o objeme ako odporúčal Roman.

Samozrejmé nesvietiť ...

Máš pred sebou dlhú a náročnú cestu, tak veĺa veľa trvpezlivosti a nič neuponáhlať.
Odpenovac fici naplno. Je to sice na drievko, ale hnedy sajrajt z toho ide pol deci kazdu hodinu. Dal som tam uhlie, lebo som mal stare v zasobe 5 rokov. Zeolit na fosfaty mam objednany. Idem vecer pre to.
Vdaka, urobim to tak. Uz som zhasol.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak som pozorne cital, tak tam nemas ziadny zivot. = vylej vodu (aj tak by bola len na dve veci...) a nalej tam vodovodnu a men ju ked zacnes citit zapach. Ked sa kamene uplne vyluhuju (za pomoci cirkulacie vody nejakym cerpadlom), tj. zmizne smrad a zlty nadych vody, potom zarabaj sol. Samozrejme uz s reverzkovou vodou. Skoda tych penazi a namahy, ale otazku si polozil neskoro.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no s tou vodovodnou vodou to nie je celkom jednoduche.
ak obsahuje kovy, tak sa mozu naviazat na kamene a dlho sa ich bude zbavovat.
Voda z reverzky je podla mna nutnost, nie je az taka draha a uspora 300l po 2sk nestoji za mozne problemy v buducnosti. Kto moze dat ruku do ohna za svoju vodovodnu vodu ? ja nie
otazka je ci solit, ja tvrdim ze ano. aspon nastartuje nitrifikacne procesy. Tu je otazka ci tych 10kg soli stoji za usporu cca 2 tyzdne casu....
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Hadam nema uhlicitan vapenaty taku afinitu k tazkym kovom. Tie sa skor naviazu na organicke komplexy, ktore tu treba odstranit. Naco startovat nadrz s nalozou hnojiva, ked sa to da aj bez toho. Ak pouzije na vyluhovanie vodu z reverzky, o to lepsie, ale nie je to podla mna nutnost a markantne vylepsenie. Faktom je, ze neviem kde byva a aka je tam voda, no minimalne asi aspon pitna. Tie dva tyzdne su nieco, s cim treba ratat dopredu a nie ked uz si clovek zasvini vodu. Do 400 l AQ ide uz celkom dost kamenov, takze nejaky cas na vyluhovanie by som si urcite vyhradil. Uz som si kupoval aj krasne biele kamene bez viditelneho bordelu a po dvoch tyzdnoch v plastovej vani sa ukazalo za zase az take biele neboli...
A na nastartovanie nitrifikacie staci niekolko l zabehnutej vody za 0-par desiatok Sk a nie po 10 kg soli na kazdu vymenu. Aj ked je jasne, ze nie u kazdeho vystupuje v popredi otazka financii.
Naposledy upravil/-a Lukáš v 15 Feb 2007 17:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

osobne by som mu najradsej odporucal kamene vybrat do nejakeho plastoveho suda, poriadne ich vykupat v hydroxide sodnom, potom v kyseline chlorovodikovej, nakoniec 3x v reverzkovej vode a medzitym navrtat prepad do akva... apotom ich nalepit nazad , ale neverim ze sa na to Otik da,ked uz priznal ze je ta tvrda hlava :D :) :lol:
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

taky bych radil kameny odlepit,koupit v drogérii HCL-kyselinu solnou,,dát je do nějaké plastové nádoby a pak je nejdříne polévat tou kyselinou neředěnou ze všech stran,ale někde venku,vzniké dráždivý kouř,pak to pořádně propláchnout,nejlépe pomocí sprchy,pak to zase dát do plastové nádoby,zalít vodou a do ní nalít zase kyselinu,asi 4-8 dílů vody a 1 díl kyseliny, ať to trochu bublá,případně to drhnout i trochu rejžákem,/vem si gumové rukavice a pozor na oči a také staké oblečení,protože si ho určitě někde postříkáš a ty kousky při prvním praní vypadnou /pak to zase vyndat a tak nějak pokračovat,až z toho nepoteče špinavá voda a maximálně jen sem tam pod proudem sprchy se z toho něco vyplaví.Já jsem dělal něco podobného s kameny také do 400 l akva,spotřeboval jsem asi 5 litrů HCl.Litr stojí asi 30 Kč.No a potom ty kameny vař ve vodě z vodovodu tak hodinku s tím,že dvakrát ,třikrát vyměníš vodu ....a jsi konečně za vodou.Poprvé jsem kameny taky nejdřív vyvářel v louhu jak píše Roman,ale myslím,že to není potřeba,tak jsem podruhé použil jenom kyselinu a bohatě to stačilo.Určitě ale kameny odlep a vzpamatuj,protože jeli ten stav takový,jak ho popisuješ,s tím se holt nedá nic dělat a nakonec by ses z toho po...kakal.Jo a ještě neodcházej od toho na pivo,protože kámen se při reakci zmenšuje a mohlo by se stát,že po třetím pivu by jsi byl majitelem kamene v tekutém stavu :lol:
Moři zdar a nám všem taky.
Patrik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 14 Jan 2007 12:48
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa Patrik »

Otík napísal:Zeolit na fosfaty mam objednany.
Objednaj Phosex na fosfáty..
Zeolit absorbuje látky vrade až za NO2,NO3.. teraz Ti pomôže asi málo, myslím..

Inak ja som mrtve kamene lúhoval v sladkej vode mesiac - výmena vody 2x denne.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

ja som mrtve kamene luhoval 4 týždne a stále voda smrdela :evil:
tak som ich vyhodil,naštastie ich nebolo tak veľa :D aby ma to mrzelo.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Nespekuluj a zašum pomocí HCl.Chybu opravíš nejlépe hned na začátku.Holt přijdeš o cenu lepidla,šumět budeš dvě hodiny za zhruba 150 Kč ,a můžeš začít hned nanovo s mořem.Bez toho to budeš čistit všelijak,nasypeš do toho spousty odstaňovačů něčeho za moc peněz,výsledek velmi nejistý,bůhví co z toho i počase může vylézt,opoždění založení moře jisté.Zašum :o ,zašum :o ,zašum :o :!: :idea: :!:
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Otík »

Tak caute. Diky za vsetky prispevky. Este som ich vsetky neprecital. Ale postupne. Som z Bratislavy. Voda je podla mna O.K., ale aj ked testy ukazuju 0 CU, tak tomu neverim, lebo pouzivam na ohrev vody agregat s medenymi trubkami. Musel by som pouzit iba studenu. Nie je problem. Vyberat kamene nemozem (nechcem), lebo som to dost dlho lepil! To, ze som to mal vyluhovat ma nenapadlo. Ved sa zatial nic nestalo, len som minul sol za cca 2000sk. To sa da prezit aj ked ma to trochu stve.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

dostal som este jeden kompromisny napad...
ale ma hacik

vypustit slanu vodu, napustit cistu RO vodu, pridat trosku HCL , nechat chvilku a ked na vode uvidis ze sa do nej vyluhovala spina , vypustit uplne , este raz napustit cele akva RO vodou , nechat luhovat, vypustit dosucha a az potom napustit slanou vodou

vyhody: nemusis nic rozoberat, rychlejsie vyluhujes sajrajt z kamenov

nevyhoda; velka spotreba RO vody (3x plne akva) a strasny smrad z HCL v byte

tak si vyber
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"