Reverzná osmóza verzus alternatívne možnosti úpravy vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Filtr mam na reverzce kombinovanej a menil jsem ho po ctyrech letech. Byl zanesenej a tim padem teklo z RO jen velmi malo vody, ale jeji kvalita byla porad OK. Jinak premeruju KH na vystupu z RO a kdyz by nebylo 0 tak bych vymenil membranu (ale ted spis celou RO za lepsi).
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Musím přiznat, že jsem původně také sháněl nějaký zdroj vody. Nakonec jsem sehnal destilovanou přímo z úpravny vody. Ale budu si muset taky pořídit RO. Zkuste někdo napsat, jaké by měla mít RO parametry ( jestli se udává výkon, jaké by měly být předfiltry...) a jaké by jste doporučily cena-účinnosti.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

V žiadnom prípade nie vodu s úpravne, lebo može obsahovať med a tím pádom si skončil s morom. Kúp si RO čo robí okolo 100litrov/24hod. Ceny u nas od 6 - 9 000sk, záleží na značke.
THE OLD MAN AND THE SEA......
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

shark napísal:jak často měníte mechanický předfiltr k osmoze?stačí vyměnit spolu s uhlíkovým?nebo častěji
Stačí nainstalovat dva malé manometry (rozsah 0 - 1 MPa, případně 0 - 1,6 MPa), jeden před vinutý filtr, druhý za něj. Filtr se mění při rozdílu tlaku 0,1 MPa. První manometr ukazuje tlak ve vodovodní síti na přípojném místě, druhý pak tlak vody působící na membránu (odpor náplně aktivního uhlí je zanedbatelný, pokud není náplň provozována déle jak půl roku - pak se uhlí začne vždy rozpadat). Z toho pak lze kontrolovat účinnost srovnáním s údaji výrobce (více na www.pepinuvutes.cz u reverzní osmózy - odkaz na nově zprovozněný magazín s technickými informacemi, chemií atd.), případně usuzovat stav vlastní polysulfonové membrány.
Používateľov profilový obrázok
Lubčo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 08 Jan 2006 18:35
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Lubčo »

repik napísal:V žiadnom prípade nie vodu s úpravne, lebo može obsahovať med a tím pádom si skončil s morom. Kúp si RO čo robí okolo 100litrov/24hod. Ceny u nas od 6 - 9 000sk, záleží na značke.


Súhlasím s tebou RO je asi najlepší zdroj vody.A cena RO sa už dostala na dosť prijatelnú hranicu.V Biotope stojí Easy line 90 od AM do 4000,-
Robí 90L/h , ale samozrejme záleži to od tlaku v systéme.
200l reef;1000l reef
milano_sk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Jan 2006 15:50
Bydlisko: Komarno

Príspevok od používateľa milano_sk »

Mna by zaujimalo aky ma vplyv voda z RO upravovana na vystupe mineralizacnou naplnou. RO dodavane pre domacnosti na upravu pitnej vody(www.odstavovace.sk) ako posledny stupen davaju prave mineralizacny filter,ktory takto upravenu vodu obohacuje o mineraly. Mam zaujem nieco take kupit. cena okolo 13000,- a vlastne by som to vyuzil aj na pitie - takto zdovodnujem manzelke jej kupu :D a nie len do AQ.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Nadviazem na predch. prispevok, lebo tiez mi nie je jasne ako je vhodne doplnit mineraly(stopove prvky) do vody z RO.
Sudim ze moznosti by mohlo byt niekolko:
1. Ako sa pyta milano_sk zaradenim mineralizac. vlozky za RO
2. Jednorazove dosypanie komerc. pripravkom ... mineral mix
3. Nie je treba, lebo niektori(vsetci?) vyrobcovia tieto latky dodali do soli
4. Toto uz nesuvisi priamo z vodou z RO ale predsa:
Niektori zastanci ´natur´akvarii tvrdia ze na doplnanie prirodzeneho
ubytku mineralov(stop.prvkov) vplyvom fungovania akva postaci ca-
reaktor kde vlastne prebieha opacna reakcia a teda do vody sa uvolni
vsetko tak, ako sa raz z nej odnalo a teda nie je treba tam sypat
kdejake chemikalie...
Dik za ozrejmenie.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

andy napísal:Nadviazem na predch. prispevok, lebo tiez mi nie je jasne ako je vhodne doplnit mineraly(stopove prvky) do vody z RO.
Sudim ze moznosti by mohlo byt niekolko:
1. Ako sa pyta milano_sk zaradenim mineralizac. vlozky za RO
2. Jednorazove dosypanie komerc. pripravkom ... mineral mix
3. Nie je treba, lebo niektori(vsetci?) vyrobcovia tieto latky dodali do soli
4. Toto uz nesuvisi priamo z vodou z RO ale predsa:
Niektori zastanci ´natur´akvarii tvrdia ze na doplnanie prirodzeneho
ubytku mineralov(stop.prvkov) vplyvom fungovania akva postaci ca-
reaktor kde vlastne prebieha opacna reakcia a teda do vody sa uvolni
vsetko tak, ako sa raz z nej odnalo a teda nie je treba tam sypat
kdejake chemikalie...
Dik za ozrejmenie.
1, min vlozka nie je pre morske aq nutna, ale neublizi
2, vyhadzovanie penazi
3, ano
4, pomoze , ale nie na 100%

takze , summa sumarum: pravidelna vymena vody pri pouziti kvalitnych soli + dekoracia (skaly , piesok) z rozpustnych vapennych materialov (aragonit, koralove skelety) a pri intenzivnom chove SPS koralov aj Ca reaktor alebo doplnanie mineralov dolievanim chemikalii

reverzka s mineralizacnou patronou je hlavne pre pouzitie ako zdroj pitnej vody
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Doplnim Romana, cielom reverzky je odstranit neziaduce latky z pitnej vody, tazke kovy a pod.Pochopitelne, odchadzaju aj zdroje Ca,Mg, teda latok ziaducich v akva.po rozpusteni kvalitnej morskej soli , by mala byt hladina Ca,Mg na pozadovanej urovni.spotreba tychto prvkov v akva, k tej dojde tak ci tak, a ich doplnanie je nevyhnutne , a nezabrani tomu ani voda obohatena o tieto mineraly.. Cize zaradenie za R.O.s nasledovnou mineralizaciou nema velky zmysel, navyse , kazde akva ma inu spotrebu tychto prvkov v zavislosti od osadenstva.A to si musi kazdy doladit sam..
Ja som to riesil 60l akva , na dne uhlicitan vapenaty spolu s horecnatym ,voda s RO, cerpadlo na dne a dva Ratajove hranoly a pravidelne naplnanie hranolov CO2 zo sifonovej fľaše/ v podstate neriadeny Ca + Mg reaktor /v intervale 2 tyzdnoch do doplnam do odparu
a staci to na 300l akva udrzat vapnik aj horcik na prijatelnej hranici, v akva mam asi 14tvrdych koralov,8 mäkkych koralov.V podstate som povedal to iste ako Roman , len mi to trvalo dlhsie :D
Peter
Tomas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 11 Feb 2006 21:25
Bydlisko: Nový Jičín

Príspevok od používateľa Tomas »

Asi jsme se shodli, ze bez RO delat more nejde (pokud nekdo nema pristup k super ciste vode). Doporucte pls. na co si dat pozor, cemu venovat nejvetsi pozornost atd. pri koupi nove RO. Podelte se s dobrymi, ale i spatnymi zkusenostmi a nebojte se uvadet i konkretni znacky. Za zacatecniky dekuji.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no , ono je to v podstate jedno.... ked sa na tie vsetky reverzky pozries, zistis , ze 90% vyrobcov pouziva tu istu membranu , niekde som cital, ze membranu do reverzky robia iba 3 fabriky na celom svete a ostatni to len davaju do svojho obalu alebo len olepuju hotove reverzky.

V podstate hcijaka revezka co ma 3 "valce" je OK , vyber si podla ceny a vykonu, ja mam JBL 120 a som celkom spokojny.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

rybka napísal:http://www.pepinuvutes.estranky.cz/stra ... zni-osmoza

Pepin má nový e-magazín :lol:
Super vysvětlení problému
Díky
sopa
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 17:02
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa sopa »

Roman napísal:no , ono je to v podstate jedno.... ked sa na tie vsetky reverzky pozries, zistis , ze 90% vyrobcov pouziva tu istu membranu , niekde som cital, ze membranu do reverzky robia iba 3 fabriky na celom svete a ostatni to len davaju do svojho obalu alebo len olepuju hotove reverzky.

V podstate hcijaka revezka co ma 3 "valce" je OK , vyber si podla ceny a vykonu, ja mam JBL 120 a som celkom spokojny.
zajimalo by me kolik je potreba vody k vyrobe napr 100litru ciste vody. Jaky je zhruba pomer mezi cistou a odpadni vodou? ...abych se dusevne pripravil na budouci ucet za vodu :)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vo vseobecnosti sa pri novej membrane, beznom tlaku vody vo vodovode a teplote 15'C udava tusim pomer 1:4 , takze na 100l permeatu 400l odpadu

ale nikdy som to nemeral, takze neviem a ani ma to zasa tak moc netrapi

niektore mudre hlavy tvrdia, ze taky maly odber ako reverzka ani neroztoci vodomer, ale tomu moc neverim
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"