karanténna nadrž

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

karanténna nadrž

Príspevok od používateľa repik »

Asi málokto z nás má karanténnú nadrž.Dovozca ktorý je seriozny, by mal mať karanténu. A predajca , tak isto.Taktiež treba ryby rozkrmiť. Je dobré pri kúpe požiadať predajcu aby trochu zakrmil a všímať si rybu ako sa správa. Ak povie , že už krmil tak sa dohodnúť na inom termíne, kedy bude krmiť a potom si vybrať.Mne osobne vždy stačilo ak sa ryba vysypala, dať na pár dni UV. Liečivá nepoužívam.Samozrejme dôležité je opatrne privykať nového jedinca na vodu, do ktorej sa vypustí.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Na Slovensku v každej mnou doteraz navštívenej predajni na požiadanie zakŕmia (aspoň mne). Či to tak funguje aj v zahraničí neviem, ale tam zasa širší sortiment rýb umožní si z väčšieho množstva vybrať najzdravšie vyzerajúce jedince.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jedna zbytocne uhynuta ryba vyrovna naklady na zalozenie cca 50-100l karantenky

uz som za poslednych 5 rokov prisiel vdaka svojej hluposti o par ryb a dnes mam 130l karantenku po ruke
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Roman presvedčil si ma.Zajtra si urobím karanténnu nádrž.Napíš čo by všetko mala obsahovať.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

podla mna dokopy nic:
nadrz, vodu , sol , teplomer , ohrievac , 1 cerpadlo , a zopar plastovych veci ako ukryt + UV ak mozes, svetlo netreba

nie je nutne aby mal kazdy vlastnu karantenku, ak vas je v meste viac, mozte jednu zdielat , ved nekupujete ryby kazdy den

ziaden substrat + ziadne kamene , karantenka by sa mala po kazdom importe dezinfikovat
ja do karantenky davam vodu co stiahnem pri vymene , takze v nej mam v podstate "zivu vodu" so vsetkymi biologickymi zalezitostami... ked z nej rybu vyberam, dam jej este kratky kupel v sladkej vode z vsetko z karantenky vylejem do zachoda a techniku oplachnem chlorovanou vodou
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Roman, koľko máčaš tie ryby v sladkej vode (priamo odstátej z vodovodu?) . Nemám s tým skúsenosť, keď som kúpil svoju prvú a zatiaľ poslednú rybu (Centropyge), akurát som ju v sieťke opláchol vodou z AQ a nebola ani žiadna stresujúca karanténa. Plánujem jej však ešte dokúpiť 1-2 kamarátov, ale naopak nerád by som ju skamarátil s nejakým parazitom.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

30sek az 5 min podla odolnosti ryby...
klauni a podobni dabli znesu viac, bodloci a pomci menej, krevety sa NESMU macat v sladkej vode vuobec
napustim vlaznu vodu z vodovodu, upravim pH a kupem
dolezite je aby mal sladkovodny dip teplotu rovnaku alebo +1 'C ako karantenka , a pH 8,3 (to sa da docielit pridanim NaHCO3 a Na2Co3 v pomere 1:3 (si tusim pamatam) , rybka bude vediet presne , ja to uz mam namiesane a uz nemam ten papierik :(

viac na http://www.wetwebmedia.com/dips_baths.htm
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jo a ten pH8,3 zazrak sa da kupit hotovy , ale je to brutalne predrazene , hlavne ked je to v podstate jedla soda....
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

".....podla odolnosti ryby..."

Šak práve, pýtam sa preto lebo kedysi dávno, ešte v pubertálnom veku som experimentoval s odolnosťou sladkovodných rýb voči morskej vode a naopak morských (jadranských) voči vode sladkej. Výsledky boli také všelijaké, napr. pleskáče mali životnosť v morskej vode tak 10-20 sekúnd, naopak postupným privykaním (keďže sa minuly zásoby prinesenej morskej vody), som docielil, že jeden druh slizovca (nie páví) mi nakoniec asi ešte mesiac žil v sladkovodnom AQ so závojnatkami(!!! :shock: ). Viem, že z etického hľadiska je tento môj počin odsúdeniahodný, ale na tie časy to boli pre mňa prevratné pokusy.
No a aká je v tomto smere stupnica odolnosti tropických morských rýb netuším.
Pre ostatných je možno predchádzajúce info o dostupnosti roztoku zaujímavé , ale vieš že pre mňa sú predražené veci neprijateľné (hlavne ak existuje alternatíva DIY).
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

repik napísal:Roman presvedčil si ma.Zajtra si urobím karanténnu nádrž.Napíš čo by všetko mala obsahovať.
Ja mám na to všetko svoj názor - karanténu nepoužívam a to z jedného dôvodu za tie roky čo robím more sa priznám mám úhynouv až ,až, hlavne v začiatkoch . A boli to väčšinou drahé ryby - ale môžem povedať že aká koľvek manipulácia s rybami vedie k stresu a následne k vypuknutiu choroby / to platí väčšinou u tých vzácnejších teda drahších rýb /. Keď je v akváriu dobré prostredie a keď sú všetky ryby v pohode múžete tam s kľudným svedomím vpustit novú rybu. Ak by aj ochorela má len dve možnosti buď sa z toho dostane alebo nie :( . Ostatné ryby sa nakazia len veľmi zriedka. / keď prinesiem novú rybu používam vtedy len jednu vec UV lampu tú zapnem asi tak na týždeň a keď je všetko OK tak ju vypnem /Treba si dať pozor hlavne u obchodníka pri nákupe a radšej tam stráviť viac času a rybku si poriadne pozrieť / poprosiť ho aby jej hodil žrať a všímať si ju pri tom / . Toľko moje skúsenosti.


Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"