živé skaly

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

živé skaly

Príspevok od používateľa repik »

Robím už tretie akva a bez živých kamenov si to neviem ani predstaviť.Ten nábeh je rýchlejší a kvalitnejší.Určite sa neoplatí šetriť na kamenoch.Doporučujem si ich zohnať pri nábehu. Tí znalí vedia o čom to je.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Co sa tyka zivych kamenov ja som trosku opatrnejsi. Urcite pri reefe by som pouzil len morsky kamen, nie ako som to robil v prvom AQ-to bola ale riasa. Pri fish only je to zrejme jedno. Pre lepsie rozbehnutie nadrze pridat 3-5 kg zivych kamenov - podla velkosti AQ. Bal by som sa dat komplet reef so zivych kamenov a potom ten ucet ukazat polovicke. Na tolko sa mam rad :!: A to nehovorim, co vsetko moze z nich vyliezt. Radsej zobrat trochu dna alebo kamenov zo zabehnutej nadrze a mesiac si pockat. Ale to malo-kto vydrzi tak dlho cakat a preto potom tie komplikacie. Ako Robo napisal morska akvaristika je aj o trpezlivosti.

PS: Este trochu mimo. Neviem kto to tu adminuje, asi by sa mal pochvalit a chcel by som ho poprosit o RSS kanal.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

kubrt napísal:Co sa tyka zivych kamenov ja som trosku opatrnejsi. Urcite pri reefe by som pouzil len morsky kamen, nie ako som to robil v prvom AQ-to bola ale riasa. Pri fish only je to zrejme jedno. Pre lepsie rozbehnutie nadrze pridat 3-5 kg zivych kamenov - podla velkosti AQ. Bal by som sa dat komplet reef so zivych kamenov a potom ten ucet ukazat polovicke. Na tolko sa mam rad :!: A to nehovorim, co vsetko moze z nich vyliezt. Radsej zobrat trochu dna alebo kamenov zo zabehnutej nadrze a mesiac si pockat. Ale to malo-kto vydrzi tak dlho cakat a preto potom tie komplikacie. Ako Robo napisal morska akvaristika je aj o trpezlivosti.

PS: Este trochu mimo. Neviem kto to tu adminuje, asi by sa mal pochvalit a chcel by som ho poprosit o RSS kanal.
Takže administrátor je Aďo a patrí mu vďaka. Myslím že je toto fórum ešte len v plienkach , ale časom určite bude Aj RSS kanal.

A čo sa týka tých živých skál , videl som aj také živé skaly ,ktoré sa ani nepodobali na živé , takže treba si dávať pozor. Ale keď sa spustí nádrž tak určite by som dával len živé skaly - týždeň dva by som počkal potom by som sa pokúsil vychytať to čo s nich vylezie / viem že sa to ľahšie píše ako robí / a až potom by som začal nádrž osádzať živími vecami. Tie živé skaly sa tam dájú pridávať kedy koľvek takže nemusí to byť hneď od začiatku plné skál.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Zive skaly do akva patria, a to ze su plne zivota? Prave to je na nich krasne (ak si odmyslim ich filtracnu schopnost) - a co ze som s nimi prisiel k par roznorodym zahavcom, hviezdiciam, hadiciam, krabom, cervom, roznym druhom rias (napr. cervena Caulerpa), slimakom, ... a kadecomu inemu - ved prave to sa vsadde v mori nachadza - a ked je aj dlhodobo zrejme, ze osadenstvu mojho akva neskodia, tak vravim ano :wink:
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Pavel napísal:Zive skaly do akva patria, a to ze su plne zivota? Prave to je na nich krasne (ak si odmyslim ich filtracnu schopnost) - a co ze som s nimi prisiel k par roznorodym zahavcom, hviezdiciam, hadiciam, krabom, cervom, roznym druhom rias (napr. cervena Caulerpa), slimakom, ... a kadecomu inemu - ved prave to sa vsadde v mori nachadza - a ked je aj dlhodobo zrejme, ze osadenstvu mojho akva neskodia, tak vravim ano :wink:
Samozrejme že som nemyslel vychytať hadovice , rúrnatce a podobné. Ale mal som na mysli niektoré druhy krabov , Eunice sp. ale aj Flabellina sp. tie ti môžu v akvárku narobiť svoje.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
sopa

blba otazka

Príspevok od používateľa sopa »

Robo napísal:
Pavel napísal:Zive skaly do akva patria, a to ze su plne zivota? Prave to je na nich krasne (ak si odmyslim ich filtracnu schopnost) - a co ze som s nimi prisiel k par roznorodym zahavcom, hviezdiciam, hadiciam, krabom, cervom, roznym druhom rias (napr. cervena Caulerpa), slimakom, ... a kadecomu inemu - ved prave to sa vsadde v mori nachadza - a ked je aj dlhodobo zrejme, ze osadenstvu mojho akva neskodia, tak vravim ano :wink:
Samozrejme že som nemyslel vychytať hadovice , rúrnatce a podobné. Ale mal som na mysli niektoré druhy krabov , Eunice sp. ale aj Flabellina sp. tie ti môžu v akvárku narobiť svoje.

Robo.
Zdravim vsechny zkusene,
zacinam se zajimat o morskou akvaristiku a tak bych Vas rad poprosil, zda byste me ujistili o co jde u zivych kamenu. Chapu to spravne, ze je to proste kamen porostly rasami a bakteriemi, ktere pomahaji filtrovat vodu a proto jsou do hodne dulezita do novych akvarii (a bez nich to nejde, pokud nema clovek v zalohe druhe akvarium?)

Posledni, a pro vas jiste hloupa otazka, odpenovac je dobry k cemu? Morske akvarium vytvari na hladine penu (i pres veskerou filtraci)?

Diky predem za Vasi trpelivost s amatery :)

Pavel
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no neviem ci som dostatocne skuseny na rozdavanie rad ale skusim to

- "zive kamene su vacsinou vapenate kamene morskeho povodu osidlene rozlicnou mikrofaunou a mikroflorou" ...tolko definicia
v praxi su to vacsinou kusy davno mrtvych koralov, ktore lezali roky v mori asu obrastene vapenatou riasou, kompletne pokryte bakteriami , drobnymi korovcami , obcas hubami a koralmi. dovezeny zivy kamen sa VZDY musi dat do karanteny , separatneho akvarka , kde sa oddelia hnijuce zivocichy ktore neprezili transport a vytriedia sa nezelani hostia ako kraby a nahoziabre slimaky , ktore by v nadrzi poskodzovali koraly
dobri obchodnici by mali tuto karantenu urobit predtym nez kamene predavaju, ale sotva mozme od nich cakat ze budu s baterkou a lupou kontrolovat kazdy kamen a odstranovat aiptsie a flabelliny pinzetou
dobry zivy kamen musi matvonu mora , nesmie smrdiet sirovodikom, taky nekupuj , ten hnije


- odpenovac odstranuje z vody proteiny tak, ze vytvori miliony mikrobubliniek a vdaka velkemu povrchovemu napatiu bubliniek v morskej vode a velkej povrchovej ploche malych bublin sa odpadove latky (bielkoviny) "nalepia" na bublinky a na vrchu odpenovaca kominom vylezu do odpadovej nadobky a odtial ich vylejes do zachoda :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Re: blba otazka

Príspevok od používateľa Pavel »

sopa napísal:Zdravim vsechny zkusene,
zacinam se zajimat o morskou akvaristiku a tak bych Vas rad poprosil, zda byste me ujistili o co jde u zivych kamenu. Chapu to spravne, ze je to proste kamen porostly rasami a bakteriemi, ktere pomahaji filtrovat vodu a proto jsou do hodne dulezita do novych akvarii (a bez nich to nejde, pokud nema clovek v zalohe druhe akvarium?)

Posledni, a pro vas jiste hloupa otazka, odpenovac je dobry k cemu? Morske akvarium vytvari na hladine penu (i pres veskerou filtraci)?

Diky predem za Vasi trpelivost s amatery :)

Pavel
zive kamene - ano, su to odumrete koraly porastene cervenou vapenatou riasou a inymi organizmami - akva vsak mozes zabehnut aj bez toho, len to dlhsie trva - avsak aj so zivymi kamenmi je dobre rozbiehat akva aspon 2-3 mesiace

odpenovac (protein skimmer) - sluzi k odstranovaniu organickeho odpadu z vody - jeho cielom je vytvorit penu, ta sa sama v akva nevytvara - v mori je tento proces taktiez, voda naraza na skaly, vhana sa tak do vody vzduch a ten na hladinu vynasa necistoty, na hladine sa tak tvori pena, ktora sa potom usadza na pobrezi a tam sa organicky rozklada - v akva vhanas vzduch do vody a zberas penu do odpadovej nadoby, ktoru potom vyprazdnujes uz rucne

dufam ze je to dostatocne polopatisticky vysvetlene
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
sopa

diky moc

Príspevok od používateľa sopa »

Roman napísal:no neviem ci som dostatocne skuseny na rozdavanie rad ale skusim to

- "zive kamene su vacsinou vapenate kamene morskeho povodu osidlene rozlicnou mikrofaunou a mikroflorou" ...tolko definicia
v praxi su to vacsinou kusy davno mrtvych koralov, ktore lezali roky v mori asu obrastene vapenatou riasou, kompletne pokryte bakteriami , drobnymi korovcami , obcas hubami a koralmi. dovezeny zivy kamen sa VZDY musi dat do karanteny , separatneho akvarka , kde sa oddelia hnijuce zivocichy ktore neprezili transport a vytriedia sa nezelani hostia ako kraby a nahoziabre slimaky , ktore by v nadrzi poskodzovali koraly
dobri obchodnici by mali tuto karantenu urobit predtym nez kamene predavaju, ale sotva mozme od nich cakat ze budu s baterkou a lupou kontrolovat kazdy kamen a odstranovat aiptsie a flabelliny pinzetou
dobry zivy kamen musi matvonu mora , nesmie smrdiet sirovodikom, taky nekupuj , ten hnije


- odpenovac odstranuje z vody proteiny tak, ze vytvori miliony mikrobubliniek a vdaka velkemu povrchovemu napatiu bubliniek v morskej vode a velkej povrchovej ploche malych bublin sa odpadove latky (bielkoviny) "nalepia" na bublinky a na vrchu odpenovaca kominom vylezu do odpadovej nadobky a odtial ich vylejes do zachoda :D
Diky moc za Vase odpovedi, moc mi pomohly.

Jeste bych se Vas zeptal, zda pouzivate UV lampu nebo to berete jako zbytecny luxus. Nasel jsem 2 pristupy, jedni jsou za a druzi proti.

Dnes jsem byl omrknout jednu prodejnu, kde jsem mj. objevil "muj zacatecnicky" system (tj. 3 ryby a cca 3 koraly), takhle bych to chtel pro prvnich par mesicu. (i z financnich duvodu, ale hlavne, abych si overil sve chovatelske schopnosti). Myslite, ze takove slozeni akvaria muze prosperovat (treba pul roku)?

Ryby bych zvolil "klasicky" klaun a sasanky, ktere ma oblibene (nazev fakt nevim :)))

Hezky vecer.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

nie je to take jednoche k poctu ryb - aky budes mat objem akva?

UV lampa - osobne nepouzivam, ale planujem
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
sopa

Príspevok od používateľa sopa »

Pavel napísal:nie je to take jednoche k poctu ryb - aky budes mat objem akva?

UV lampa - osobne nepouzivam, ale planujem
muj plan je 150-200 litru
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

sopa napísal:
Pavel napísal:nie je to take jednoche k poctu ryb - aky budes mat objem akva?

UV lampa - osobne nepouzivam, ale planujem
muj plan je 150-200 litru
pocet OK, ked si zvolis druh klauna, poradime ti druh sasanky :wink:
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

k té UV lampě bych měl názor , že je to velice šikovná věcička,ale tak do karanténí nádrže nebo pro případ infikace nádrže nějakým parazitem.Jinak se mi zdá že zabudování do AQ nastálo se moc nehodí.Likviduje všechno živé co tím projde včetně bakterií které potřebujem a taky planktonu který by mohl sloužit za potravu živočichům v nádrži.Sterilní prostředí neprospívá korálnatcům ani rybám.Tolik jen můj názor
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Chlapi (a dámy, ak tu nejaké sú), vypotil som taký relatívne ucelený článok o živých šutroch, je to trochu dlhšie, ale dám to sem ak sa nenahneváte. Je to skôr pre začiatočníkov v morskej akvaristike, tí znalejší a skúsenejší nech to kľudne preskočia alebo doplnia nejaké veci. Pár vecí som pre názornosť a ľahšie pochopenie zámerne zjednodušil, takže tým odbornejšie naladeným dopredu odpovedám: ja viem.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Živé skaly sú vlastne pórovité vápenaté morské sedimentárne horniny biogénneho pôvodu (exaktnejšia definícia mi momentálne nenapadla). Tie z tropických morí sú tvorené prevažne zvetralými skeletmi odumretých koralov (zo skupiny Scleractinia) s prímesou schránok rôznych mäkkýšov, rúrkových červov atď. a tiež zvyškov kalcifikujúcich rias. Práve ich členitá a pórovitá štruktúra umožňuje ich osídlenie veľkým množstvom rôznych organizmov(baktérie, riasy, drobné živočíchy) a každý takýto osídlený kameň predstavuje akýsi jedinečný mikroekosystém. Odtiaľ názov "živý" kameň.

Ich funkciu v morskom akváriu možno prirovnať k Noemovej arche. Umelo pripravená morská voda je len chemický roztok solí, taktiež dekorácia nepochádzajúca čerstvo z mora ("mŕtve" morské kamene, prípadne aj penovec, travertín spolu s za sucha predávanou koralovou drťou), sú z pohľadu morského prostredia "sterilné"- bez života. Aj keď úplne bez života nie sú, život tu však predstavujú len bežné vzduchom sa šíriace a pôdne baktérie, ktoré síce takisto môžu spontánne kolonizovať nádrž, druhové spektrum z bežných baktérií, ktoré sa dokáže uchytiť v tak slanej vode je ale dosť úzke a k fungujúcej biofiltrácii nedostačujúce. Práve preto sa do nových morských nádrží pridávajú "živé" kamene. Predstavujú čiastočne autonómnu (samostatne fungujúcu) vzorku prírodného morského ekosystému, v ktorej prebiehajú všetky základné biologické a ekologické procesy. Po vložení takéhoto kameňa do čerstvo založeného akvária, po veľmi krátkom adaptačnom období nastáva invázia týchto organizmov do nového, nikým neobsadeného prostredia, aby tu mohli začať plniť svoju prirodzenú funkciu. Samozrejme, to sa nedeje okamžite a k úplnej kolonizácii dochádza v závislosti od viacerých faktorov až v priebehu 1 mesiaca až 1 roka. Po tomto prechodnom období je nádrž dostatočne vyzretá na to, aby bola schopná plne disponovať vlastnými autoregulačnými mechanizmami, ktorých úlohou je tlmiť nežiadúce výkyvy.
Počas samotnej kolonizácia ako aj v období dozrievania systému však panujú v nádrži pomerne drsné podmienky. Zdroje sú obmedzené, potravné reťazce ešte neúplné a chemické parametre vody značne premenlivé, čo spočiatku prežijú len odolnejšie druhy. Aj to je dôvod prečo nové morské akváriá notoricky prechádzajú charakteristickými fázami- obdobie rozmachu siníc (tie majú rady čistú, na minerály bohatú vodu, čo spĺňa čerstvo zarobená morská voda), obdobie vláknitých zelených rias ( minerálov je už menej, zato prvé živočíchy, vrátane tých zo živých kameňov už produkujú odpadové látky, ktoré zatiaľ nedokonale fungujúca filtrácia mení na "hnojivo" pre tieto riasy), no a nakoniec fáza vápnitých povlakových rias kedy môžme hovoriť o takmer zrelej nádrži (filtrácia má už dostatočnú výkonnosť, živín je menej, potravné reťazce a kolobehy látok sa uzatvárajú, tak aby boli zdroje na každej trofickej úrovni čo najlepšie využité a vznikalo minimum odpadových látok). To že dĺžka trvania aj prejavy jednotlivých týchto základných fáz sa v každej nádrži líšia, svedčí o jedinečnosti každého systému (čiže akvária). Ako som už naznačil, nie všetky druhy si počas tohto dramatického obdobia dokážu uhájiť svoje miesto, mnohé naopak kvôli nevyhovujúcim podmienkam uhynú, alebo ich utlačia druhy lepšie prispôsobené aktuálnemu stavu prostredia. Treba si uvedomiť, že živé kamene obsahujú organizmy v takom pomere v akom sa nachádzajú v stabilnom prírodnom morskom prostredí a my tieto kamene ukladáme do nestabilného prostredia. Preto ak sa chceme priblížiť k diverzite skutočného morského dna, je treba zopár kúskov živých kameňov dopĺňať aj do vyzretých nádrží aby sme s nimi znova zavliekli aj menej odolné druhy, ktoré predchádzajúce búrlivé obdobie nemali šancu prežiť.
Otázkou je aj množstvo živých kameňov, aké by bolo optimálne použiť. Treba povedať, že základnú výbavu morských mikroorganizmov obsahuje čo i len jediný živý kameň akejkoľvek rozumnej veľkosti. Teda aj so štvrť kilovým šutríkom sa dá založiť tisíc litrové more, len to dlho trvá. Druhou vecou sú tzv. "bonusové" organizmy, hlavne rôzne malé živočíchy (slimáky, krevetky, kraby, hubky, drobné koraly), teda druhy ktoré nie sú na každom živom kameni a predsa môžu byť prospešné pre fungovanie nádrže. Preto je dôležité venovať aj výberu živých kameňov dostatočnú pozornosť alebo z nich zobrať radšej väčšie množstvo, aby bola zabezpečená dostatočná druhová diverzita. Pozornosť sa vyžaduje aj z opačného hľadiska, totiž aby nedošlo k zavlečeniu nežiadúcich živočíchov (mnohé ploskulice, nahožiabre ulitníky, skelné sasanky,...).
Toľko v skratke (:D ) k tomu , čo to vlastne živé kamene sú.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"