Miešanie chemikálií

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Miešanie chemikálií

Príspevok od používateľa laomedon »

Včera večer sa mi podarila opäť jedna blbosť, zmiešal som dokopy Stroncium a Boron. V domneni ze vytvorim Sr+Ba roztok na davkovanie som vytvoril husty humus ako zrazene mlieko.. Malo to byť Ba Barium a nie B Boron takže pozor na to.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

Technický dotaz:

přidávám do vody bio kalcium - vždycky sem ho rozpoustěl v trošce vody a pak nalil do filtru - přesto se mi vždycky voda v AQ zmléčněla - ale korály na to nijak nereagovaly a hned se to zčistilo

včera jsem neměl čas, tak jsem tu lžičku kalcia nasypal do filtru bez rozpuštění a nic se nezakalilo

Chci se tedy zeptat - co je lepší?

a) jestli se do vody dostanou látky stejně při obou způsobech
b) co je šetrnější k osazenstvu?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Malé množství biokalcia můžeš sypat přímo do filtru (do vstupní části). Přímo do nádrže ale ne.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

do odparu cca 30L dávam CaCl2 možem ktomu pridať sodu bikarbonu na KH aby sa to doplnalo spoločné?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

ja by som to nerobil, sprav to z dvoch nadrzi, a nezabudni na NaCl free salt a tiez Mg.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Franky »

to motyl, nerob to ja som to spravil a spravilo sa mi mlieko
Josef Nosek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 26 Nov 2006 12:11
Bydlisko: Praha 8

Príspevok od používateľa Josef Nosek »

Bio-calcium a bio-magnezium sypu už nějaký čas před výtlačné čerpadlo, kam jsem hodil dva pytlíky keramických válečků jen abych využil místo. Časem tam začali žít malí rournatci a nějací červi a kupodivu jim ani pravidelný přímý zásah obého na hlavu nijak nekazí náladu. Akva se lehce při dně zamlží a za chvilklu se vše rozptýlí, zrovna v místě kde je výtok z přepadu největší se časem usídlila zelená hadice a také neprotestuje ani se nestěhuje.
Pepa N. 360 reef mix.
jafr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 05 Júl 2007 21:24
Bydlisko: ruzomberok

davkovanie bio calcium

Príspevok od používateľa jafr »

pouzivam bio calcium od tropic marinu ale narast Ca "ziadny".
jedna sa o roztok A,B,C, typujem ze A je CaCl2, B by mohla soda bicarbona a C nemam ponatia. Po pridani cca 40 ml do 300 l akvarka z kazdeho roztoku som neazaznamenal ziadny narast Ca. Pouziva to niekto? ak ano aku to ma koncentraciu, pravdu povediac navod je strasne strohy, a 800 stovak som asi vyhodil za nic. Ca mi uz kleslo na 340 mg, vacsie davkovanie sa mi zda asi ekonomicky neunosne, takze neviem kde by inde bola asi chyba (to by som roztok 1 litrovej flase vydavkoval za mesiac a pochybujem ze by to nohlo tolko stat vas ostatnych). montipory maju pekne prirastky, mam ich sice necely mesiac, ostatnym koralom - makkym sa dari tiez. Testy mam salifert. Vdaka za rady
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Ja sice toto nepouzivam, ale predpokladam ze ako uvadzas po prvom nadavkovaní podla mna nic nezaznamenas. Skus to este nadavkovat aspon dva-tri krat ob deň-dva a potom by si uz mal nieco namerat.
Je mozne ze na vyrovnanie deficitu Ca toho minies viac ale potom by sa to malo ustalit.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
easy.reef
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16 Dec 2006 16:32

Re: davkovanie bio calcium

Príspevok od používateľa easy.reef »

jafr napísal:pouzivam bio calcium od tropic marinu ale narast Ca "ziadny".
jedna sa o roztok A,B,C, typujem ze A je CaCl2, B by mohla soda bicarbona a C nemam ponatia. Po pridani cca 40 ml do 300 l akvarka z kazdeho roztoku som neazaznamenal ziadny narast Ca. Pouziva to niekto? ak ano aku to ma koncentraciu, pravdu povediac navod je strasne strohy, a 800 stovak som asi vyhodil za nic. Ca mi uz kleslo na 340 mg, vacsie davkovanie sa mi zda asi ekonomicky neunosne, takze neviem kde by inde bola asi chyba (to by som roztok 1 litrovej flase vydavkoval za mesiac a pochybujem ze by to nohlo tolko stat vas ostatnych). montipory maju pekne prirastky, mam ich sice necely mesiac, ostatnym koralom - makkym sa dari tiez. Testy mam salifert. Vdaka za rady
Dávkovat do 300L akva Ca (roztokem) je nepohodlné. Pořiď si raději Ca reaktor a budeš mít vše OK a hlavně v klidu.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No tak si kup ten CaCl2, sodu bikarbonu resp. KHCO3 v laboratornych potrebach a mas to hned ekonomicky unosne. A navody na flastickach komercnych vyrobkov su len velmi orientacne. Presne davkovanie zistis len postupnym pridavanim a priebeznym meranim hodnot. Ked budes vediet, aky mas v systeme priblizny ubytok, dalsie davkovanie pomocou roztoku s vhodne zvolenou koncentraciou uz nebude problem.
Ty si tam sice pridal 40 ml roztoku, ale rozhodujuce je, kolko si tam pridal vapnika. Rozrataj to na objem vody v AQ a zistis o kolko ti to v teoretickej rovine mohlo zdvihnut obsah Ca v litri akvariovej vody.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Bio Calcium od Tropicu nie je na skokove zdvihnutie Ca v systeme. Je to presne ako napisal Lukas , CaCl 2 Ta vyjde rozhodne lacnejsie...
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."