Svetla nieje nikdy veľa ...

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Svetla nieje nikdy veľa ...

Príspevok od používateľa laomedon »

Práve som si všimol že dnes sa podarilo slnku osvetliť našu nádrž, cez žalúzie na okne svietilo priamo do akvária. V tedy som len pochopil že sa to so svetlom asi nedá prehnať pretožo to slnko svietilo tak silno že sa pri plne zapálených T5 zdalo ako keby tam niekto zasvietil 5x silnejším svetlom, rozdiel v tieni ktorý som vytvoril rukou a svetlom okolo nej ( stále hovorím pri plnom osvetlení) bol obrovský.

Vizerá to už asi tak že mi sa naozaj len snažíme napodoniť slnečné lúče v hĺbke pekných pár metrov. Pri hladine kde žije vačšina SPS sa slnku asi nevyrovná ani najvýkonejšia HQI výbojka ani veľké mnoťstvo T5 :-) to+lko moje pozorovanie
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Před několika lety jsme s přítelem - akvaristou měli půjčený luxmetr. Na zahradě jsme naměřili 140.000 luxů, pod HQI 150W 17.000 luxů a na hladině vody akvária 10.000 luxů. V tropech u můře, kde se světlo odráží od hladiny, se prý dá naměřit až 170.000 luxů. Takže laomedon má pravdu - my se osvětlením snažíme pouze nápodobit nenápodobitelné.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

A naco by sme napodobnovali :wink: ? Treba vidiet aj to, kolko z toho svetla je realne uzitocne a vyuzitelne koralmi, resp. ich symbiontami a kolko energie taky koral spotrebuje, aby sa pred nadbytocnym svetlom chranil. A je este spusta dalsich faktorov (odraz svetla od hladiny, vrstva fytoplanktonu v mori, priezracnost vody atd.). Ja mam tiez akvaria postavene tak, aby mi do nich 2-3 hod denne za pekneho pocasia svietilo slnko. Ale cez okno je to zase ine. Ci to ma nejaky vyznamny vplyv na zivot v AQ, to neviem. Vsetko mi rastie lepsie v zime. Ale to je skor tym, ze som viac doma a mam viac casu aj na behanie okolo AQ. :)
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

SPS korály, většinou rodu Acropora, si "rochní" na horní hraně útesu v hloubce 0,5 - 1 metr, v přílivové zóně, často při odlivu i mimo vodu (svlažované pouze příbojem). Je obdivuhodné, co musí přes den vydržet - silné osvětlení, teplotu na slunci o hodně více než 35 stupňů Celsia, teplota vody 30 stupňů, plné sluneční UV záření, tlak vlnobití. A jsou ve výborné kondici - vždyť tato hrana útesu jej vlastně utváří, od ní závisí jeho existence. Tím ale vůbec nechci říci, že takové osvětlení je nutné - naopak, nikdy tyto hodnoty (v kvalitě i v kvantitě) nemůžeme v akváriích dosáhnout a je proto zcela zbytečné i se za nimi honit. První akvárium, ze kterého SPS korály rostly ven z vody, jsem viděl před léty v Pardubicích a přitom akvárium nebylo rozhodně nějak přesvícené. Tenkrát ještě ani nebyly T5. A majitel akvárium chránil před denním světlem závěsem.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Ja na mieste Adriana, akoze chce stavat (ja uz u seba toho moc zmenit neviem) by som stejnak pouvazoval o nejakom ´svetelnom tuneli´, alebo inom sposobe a skusil aspon cas denneho svetla vyuzit na osvetlenie akva. Myslim ze to tu uz bolo spominane ze niektory maníci toto aj aktivne vyuzívaju. Nejde ani tak ani o usporu, ako o dodanie ´prirodzeného´ spektra svetla ako nejakeho syntetickeho z náhradneho zdroja? Nemôze slnko spustat nejake procesy v akva, ku ktorym by inac nikdy nedoslo? Myslim nejake pozitivne procesy, v pripade neziaduceho vplyvu sa da vzdy vonkajsie svetlo stlmit, alebo vrazit do cesty nejaky farebny filter.
Co ja mam teraz jedno akva umiestnene za oknom orientované na juznu stranu, ziadny zasadny negativny efekt som si nevsimol, mimo to ze je ta strana akva cela potiahnuta fialovou riasou, a aky kladny vplyv? neviem musel by som to dlhodobo zastienit.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Určite sa pohrávam s tou myšlienkou, priviesť prírodzené svetlo, uvidíme ako dokážu tie tunely fungovať pozriem sa na na najbližšej výstave, Zatial viem o našej budúcej nádrži len rozmery a umiestnenie v dome. Bude mať 450x80x80 cm 2800 Litrov plus filtrácia. Bude umiestnené na severnej stene oproti celopresklenej časti obyvačky, šírka miestnosti bude 6m možno v zime pri nízkom slnku tam niečo zasvieti ale ja by som rád mal nejaký ten tunel dva tri čo by priviedli prirodzené svetlo pomedzi HQI a T5 :-) v3etko je vec budúcnosti a hlavne peňazí. :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Adrián, svetla a penazí nie je nikdy dosť..... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

S tym slnencym svetlom mozem len sulasit, doobeda ked sa mi na akva oprie slnecne svetlo je to uplne genialny pohlad. Take farby ako pri slnecnom svetle s mojim osvetlenim nemam sancu dosiahnut a to mam 150W HQI + 2xmodra T8 narva oceanic blue.
Naposledy upravil/-a plaster v 02 Jan 2007 14:59, upravené celkom 1 krát.
Pokus o REEF ...
csaba
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 14 Nov 2006 15:10
Bydlisko: Šurany

Príspevok od používateľa csaba »

Svetlovody dodava aj velux ale ucinnost je otazna.

http://www.velux.sk/vyrobky/stresne-okn ... m?pid=H020
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

dobry typ, chcelo by to este vidiet nazivo.
Pokus o REEF ...
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Videl jsem to na nejaky vystave a dukladne jsem to zkoumal. Rozhodne se to neda srovnavat s HQI ani s T5. Proste takovy prilepseni a lehka uspora v elektrice, velke vydaje v instalaci.
Používateľov profilový obrázok
Jodi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 26 Aug 2006 23:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jodi »

Mam male akva (55x40x40)
Svetlo tam mam momentalne 2x biela T8 a 2x narva oceanic blue T8...
(15W 45cm T8 )

Myslite ze tie 4 T8 na to akva stacia alebo by bolo dobre este 2x T8 pridat??

Prechod na T5 zatial nieje mozny tak by som aspon 2x T8 bol ochotny pridat...
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Ono to stačí ale asi by som vymenil značku trubíc. Biela marin day od jbl a modrú za aqua marin glo. Tie narvy majú slabé farby..... :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Jodi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 26 Aug 2006 23:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jodi »

repik napísal:Ono to stačí ale asi by som vymenil značku trubíc. Biela marin day od jbl a modrú za aqua marin glo. Tie narvy majú slabé farby..... :wink:
Bohuzial tu v BB som nic lepsie nezohnal :(
A ked som si dal v jednej "akvaristike" objednat tak mi ju este do dnes nezohnali... :(
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

No to sa nechce veriť, že tam máte ešte stredovek v akvaristike......vycestuj do iného mesta :cry:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"