Karoli Reef 350l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa LukasO »

Pánové cílené dodávání dusičnanů nebo fosforečnanů je nesmysl... věřte, že i když v nádrži testama zjistíte nulové hodnoty, přesto tam dusičnany a fosforečnany jsou...jenže je spotřebovává kamarád sinice a řasa... pěkně postupně kumulují síly a čekají na vhodnou příležitost, aby s radostí vyběhli na světlo boží... tedy v tomto případě spíše zářivkové či ledkové...
Nezapomínejte na kumulační vlastnosti - ono tam sice je (tedy tváří se) nulová hodnota, ale jen do té doby než se vaše nové čisté kameny nenasají... a pak se toho nezbavíte.
taky jsem (při založení dsb) měřil hooodně dlouho nulové hodnoty... až jednoho dne... :-) a pak tekla vodka proudem a kemira kýblema abych se toho zbavil
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa radEg »

Po akej dlhej dobe sa objavilo PO4a NO3 u teba ?
Ak je to tak ako hovoríš, mám robiť niečo na odburávanie NO3 už teraz ? Lebo chcel som "nasadiť" chateo ale keď vidím stále NO3 =0 tak si vravím že je to blbosť. Okrem toho som ho ani nezohnal :)
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
pepakolin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 04 Aug 2011 12:47
Bydlisko: Kolín

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa pepakolin »

Mám chaetomorphu přes celé dsb a to ji jednou do měsíce či dvou ,podle toho jak si vzpomenu :), půlku dávám pryc , hodnoty dusičnanů jsem naposledy meřil .....no ani nvm , ale pokaždé nulové ;) a souhlasim s Lukasem s kumulacnimi vlastonstmi u mě se to stalo taky, při několikátém měření s nulovou hodnotou jsem začal krmit jak šílenec a furt nic a po měsíci propuklo nádherné sinicové období , od kterého mi pomohlo až snížení dávky krmení a chemiclean ;)

Odesláno z mého STV100-4 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa Lukáš »

LukasO napísal:Pánové cílené dodávání dusičnanů nebo fosforečnanů je nesmysl...
S fosforecnanmi vcelku suhlasim, s dusicnanmi nie. Okrem vlastnej skusenosti, ked som ich asi 5 mesiacov musel davkovat v byvalej SPS nadrzi, aby si koraly udrzali zdrave farby, resp. niektore vobec prezili, je aj biogeochemicky cyklus tychto latok trochu rozdielny. Kym fosfaty sa pomerne lahko akumuluju aj v anorganickej forme (vratane "nerozpustnych zrazenin", ktore sa mozu rozpustat napr. pri zmene pH alebo posobenim biogennych kyselin), resp. dlhsie odburatelnej organickej forme, dusik byva vseobecne v biogenne dostupnejsich formach. Okrem toho meranie je relevantne, len ak su stanovovane aspon spektrofotometricky. Pokial ide o papierikove testy alebo vizualne kolorimetricke skaly, vysledok je v lepsom pripade len orientacny.

Taketo kategoricke vyjadrenia su dost zavadzajuce!
LukasO napísal:...přesto tam dusičnany a fosforečnany jsou...jenže je spotřebovává kamarád sinice a řasa
Kamarat sinica dokaze vyuzit aj plynny dusik N2, ktory je pre vacsinu organizmov biologicky nedostupny, takze sinica si z nedostatku dusicnanov prilis "tazku hlavu" robit nebude.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa vlčák »

taky bych s tim nebyl tak rychle hotov.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa aquain »

:lol:
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa radEg »

Takže odporúčate pridávať "NO3" keď je momentálne nemerateľné kolorimetrickými testami a žiadna výrazná riasa alebo sinica v akva nieje ? Akou formou pridávať ?
Podľa toho čo som tu našiel Marian Gross a asi aj Reicho pridávali.
PS: sorry Jirka že ti tu spamujem
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa vlčák »

urcite nepridavat pokud nadrz neumira hlady.reaguji jen na to ze cilene pridavani je nesmysl. neni pokud vi co dela a je to schopen zpetne overit merenim. pak se da takto prikrmovat. dalsi vec je krmeni kolonii bakterii pri davkovani uhliku. tam bez pridavku NO3 nepujdou dolu hodnoty PO4. tvrdil bych ze nikdy. a s NOPO-x to jde. ze by zazrak ??
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa LukasO »

vlčák napísal:... pokud vi co dela ....
pointa jedna - ví?
vlčák napísal:... je to schopen zpetne overit merenim....
pointa dvě - čím? a neříkej salifert...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa vlčák »

Tim ví jsem myslel lidi co ví a mají zkušenosti, připadne skupiny těchto lidco si chtějí poradit nebo neco vymyslet,odzkoušet.i. Bohužel sem chodí jen zbytky těchto lidi a témeř nikdo již nepřispívá. Bohužel, zato sekce prodam se nám krásné rozvíjí.

Tim umí změřit se dá v případě některých s přístupem na vědecká pracoviště napsat treba fotospektrometrie. Ale myslim osobně ze to neni treba. To ze salifertem nic nezměrim víme dávno, na to me nemusíš zkoušet. Ale v dobách pravěkých, jeste nez se podařilo některým aktivistům vystipat uživatele rybka tak tady popsal jak azotanem za par korun měřit NO3
S přesnosti cca 1 mg/ L. Ne absolutní hodnotu ale porovnání včera a zitra. Od te doby ničím jiným nemerim a rozdíl poznám dost přesně. Chlorid nepřidávam ale přesně vím kdy mi nopox začne snižovat po4 a jak rychle a kdy s tim naopak přestane. A to mi stačí.

Opět jsem se neudržel a neco sem napsal za což se nemám rad. Uz zase komentovat nebudu. Jestli chces stav se u me, pokecam rad.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa LukasO »

Tím jsem tě nechtěl zkoušet. Jen moje vyjádření nebylo přesné... pointa mého příspěvku bylo, že pokud nemáš zkušenosti, nemá cenu tam rvát cokoliv a rozhodně ne fosfor - viz popis od Lukáše.
Dusičnan ano, za podmínek, které tu uvedli jak Lukáš, tak vlčák, ale ... nádrž má sice půl roku, ale skutečně je tak hladová, že je tam třeba dodávat dušičnan?

vlčáku, stavil bych se rád, ale... kdypak já se dostanu do prahy...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa radEg »

to: vlčák ale my chceme aby si sem písal, a rovnako aj LukasO, Lukáš a ďalší ...
Pravidelne sa tu spomenie, že fórum už nieje to čo bývalo a pravidelne tí skúsenejší frflú že už nebudú písať lebo sme lenivý si niečo nájsť ale to nieje vždy pravda. Stačí sa zamerať na túto diskutovanú problematiku tu na fóre. Je asi len jedno vlákno kde sa to spomína "cílené přidávání dusičnanu" a aj tam je to tak napísané že to metie KNO3, CaNO3 a potom vo vlákne "Moj nový reef-start" je zase Ca(NO3)2 čo pre mňa nechemika je čistý guláš. V tomto Jirkovom vlákne sú názory áno/nie/smajlik a potom že my nováčikovci sa v tom nevyznáme.
Čiže nefrflať a diskutovať ! :D Jedine tak sa môže fórum ako aj akvaristika pohnúť ďalej. Síce nechápem prečo rybka, Amsi, Chip, Roman, Adrián a ďalší prestali diskutovať ale vy neprestávajte. Sme za to vďačný.

Okrem toho časť ľudí sa odtrhla a komunikuje len na facebooku kde zase frflú, že to nieje ono ani tam ani na reef.sk.

PS: Vik_33 môžeš to prípadne presunúť do vlákna "cílené přidávání dusičnanu" len som sa snažil využiť živé vlákno. Dík.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa JirkaS »

Absolutní souhlas s radEg. Myslím že nejen já jsem za takovéto diskuze zkušenějších reefařů rád a alespoň se člověk něčemu přiučí.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa Mender »

Taky podpořím entuzisamus zkušených reefáků. Člověk nemá možnost si s někým osobně popovídat denně a tak to co jsem se tu dočetl mi mnohokrát hooodně pomohlo.

Často se zde objeví žádosti o radu nováčků a nejen jich a když vidím, že nikdo nereaguje, tak mi to nedá abych něco nepřihodil, ale vždy si připadám trapně s mými nevalnými 8mi měsíčními zkušenostmi. :-(


Takže chlapi zkušení - prosím pište - potřebujeme Vás :-)
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Karoli Reef 450 + Nano 130

Príspevok od používateľa radEg »

A ak som to správne pochopil za cieleným zvyšovaním NO3 u Mariána Grossa stál reicho. Tak možno by mohol aj on niečo napísať, prípadne dať aj pre nás polopatistický návod ako na to a kedy áno a kedy nie. Akvárium Mariána Grossa a reichove sú resp. boli ukážkou toho čo chceme dosiahnuť a keď to tam liali oni chceme aj my :D
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"