Sklo

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Otík »

Ako povoluje? Ako keby sa natahoval?
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: Sklo

Príspevok od používateľa moguai »

Něco takového. Respektive, když je akva napuštěné, tak se koukám krz sklo na lepenou hranu. Ta je plná.Ale po chvíli jsou tam vidět světlá místa, jakoby se právě odtahoval. Koukám tady na různá akvária a rozum mi to nebere.
Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Otík »

No neviem, neviem. Ak tam po napusteni vznikaju jake "slzy, alebo bubliny" nie je to uplne nepouzitelne akvarium, ale pri rozmere 60x60x60 sa mi to zda zle.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: Sklo

Príspevok od používateľa moguai »

Asi to celé rozlepím a zkusím koupit opravdu kvalitní silikon. Tvrdí mi, že používají ten nejlepší,ale nevím. Je mi to divné, když se podívám na akvária bez jakýchkoliv výztuh a drží :roll:
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Sklo

Príspevok od používateľa BODLOK »

Dobře obrousit dosedací plochy skla,srazit hrany a hlavně d o k o n a l e odmastit.A musí to být po zatvrdnutí OK. A použít silikon.lepidlo černé barvy.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Sklo

Príspevok od používateľa vasekg »

Silikon může být i transparentní - i velké firmy občas na přání zákazníka použijí transparent silikon, ale po čase nevypadá tak dobře, spoje jsou zanesené špínou. Taky bych volil černou.

Nejpodstatnější fakt je ten, co napsal Bodlok - odmaštění.

Jak zanedbáš prvotřídní odmaštění skel, dočkáš se v budoucnu nepříjemných překvapení. Já už také vím, jaké to je, když tě měsíc po napuštění akvária v půl třetí v noci vzbudí zurčení malého potůčku a než si uvědomíš, co se děje a probudíš se pořádně, už se na tebe valí solidní řeka a metrák vody se solí se rozlévá po bytě a novém koberci.....
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: Sklo

Príspevok od používateľa moguai »

Díky za rady. Tuším, že mohli udělat chybu v tom co jste popisovali, ale jsou to sklenáři co občas lepí i akvária. Tak nevím kde udělali soudruzi chybu. Nic, o víkendu to rozlepím a zkusím to slepit sám. :roll:
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Martin »

Před rokem 1989 si každý lepil sám( silikonové lepidlo bylo jen z dovozu - většinou z NDR) - pokud to trochu obrousíš odmastíš a slepíš vždy to drží, ty spoje mají minimálně stejnou pevnost jako sklo, mám nádrž 50 l co jsem slepil ve 12 letech a neteče( tj. 30 let). Nevím co na tom dnes sklenář může pokazit :?:
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Eset »

Pročetl jsem si celý thread a nedá mi to jinak než reagovat.

Co se týče kaleného skla, tak je pravda že se používá hlavně pro jeho schopnost tříštit se a nevytvářet ostré střepy - proto se využívá v automobilovém průmyslu. Jednou jsem rozbíjel zadní sklo (měl jsem navíc zadní víko co překáželo a ve sběrně mi ho nechtěli vzít kvli tomu že tam je kombinace kov / guma / sklo a v technickejch službách stejně tak) Nevěřili by jste co to vydrží - úder kladiva - 3x a pak to prdlo a rozsypalo se to na milion malejch kousků.

Co se týče lepení akvárií, tak mam asi rok starý akva o objemu 140 litrů (70 x 50 x 40(výška)) a to je pouze z 4mm skla a drží... Hodně záleží na odmaštění a výborný je i to sklo před lepením zdrsnit. V pondělí budu lepit 800 litrů a zkusim poprvé moře... no snad to vyjde :)
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Sklo

Príspevok od používateľa shark »

pánové já nejsem sice sklenář ale jelikož jsem před nedávnem řešil jak vyměnit čelní sklo a lepení jsem probíral všude možně tak jsem došel k pár informacím.
Ta na kterou mě všichni bez vyjimky upozorňovali je,že pokud budu lepit na již jednou použitý spoj tak pořádně očistit a odmastit.V žádném případě na to nesahat ničim čím bych zdrsnil nebo poškrabal lepené plochy!
To znamená nezdrnovat nikdy lom ale jen pořádně odmastit!!
Pokud bydošlo k zdrsnění tak se udajně hodně sníží pevnost spoje.
Eset
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Nov 2011 11:54
Bydlisko: Děčín

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Eset »

no jak u jednou lepenejch spojů popravdě přímo nevim, ale za úvahu stojí si říct, že pokud již jednou někdo plochu skla zdrsnil, pak není třeba ji dále brousit. Asi to bude mít něco společného s faktem, že sklo stářím mění svou strukturu (viz. příspěvek někde na začátku, že skláři neradi řežou staré sklo, ikdyž ptal jsem se na to sklenáře co to dělá 30 let a řekl že s tim problém není. Z vlastní zkušenosti ale vim, že nový sklo se řezalo fajn a se starym sklem co jsme našli kdesi ve sklepě byl 50% odpad) S tím odmaštěním naprosto souhlasím. To je základ.

ps. Jestli to slepim a při napuštění se to rozlepí / praskne tak podám report (pokud mě sousedi nezabijou :D )
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklo

Príspevok od používateľa vik_33 »

Sklo "stárne" vlivem okolního prostředí - především světla ( a z něj hlavně UV složky ). Dále v něm vzniká vnitřní pnutí vlivem různých úderů,ťukanců a tlaků. Takové sklo se pak nechová jako to čerstvě vyrobené. Proto sklenáři neradi řežou staré sklo - nevědí, co se s ním do té doby událo. Zářným příkladem jsou skla z výloh - taková skla jsou namáhána vším, co jsem vyjmenoval a při dalším řezání často prasknou úplně jinde, než sklenář chce.
Pokud jde o lepení skla - silikon daleko lépe přilne na perfektně hladký, odmaštěný povrch, než na nějaké "hory-doly". Čím hladší, tím větší adheze = pevnější spoj. Lepené sklo je potřeba obrousit na lomových hranách ne kvůli zdrsnění, ale naopak kvůli ohlazení lomů.
Naposledy upravil/-a vik_33 v 21 Nov 2011 12:25, upravené celkom 1 krát.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Re: Sklo

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Jak píše Vik.
Sklo je materiál, který degraduje. Ale hlavně je to materiál který celý život "teče", kdo zná okna ze starých typů T3 tramvají, tak ví že sklo je "zvlněné odzhora dolu", dochází k mikrozměně tloušťky skla ( "špatně se řeže" - vlivem různorodého tvaru "V" řezu - růzé hloubky ).

Odmaštění je potřeba provádět přípravky typu perchlorethylen...
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklo

Príspevok od používateľa Josef »

tak já vám to trošku zamíchám ten guláš :wink:
sklo pokud jdete řezat tak:
musí být čisté
podle tloušťy skla se volí i nůž ( zapomeňte na řezáky z OBI za 39kč kvalitní řezák je od 300 vejš až po tisíce korun )
doporučuji pro běžné řezání řezák s jedným kolečkem hardmetall ( ne se šesti kolečky )
jako další věc která je potřeba je řezací olej nebo petrolej a hladké nejlépe plastové pravítko nebo příložník( hlavně ne žádnou lať )
sklo si v místě řezu přemáznete molitanem namočeným v oleji nebo petroleji ( namočení pouze řezáku je vhodné pro skla od 2 do 6mm a ne na dlouhé řezy
pokud nechcete aby sklo bylo podlomené použijte otevírák řezu cena od 100kč po 7000kč
sklo nelámejte přez hranu stolu ale raději přímo na stole a to tak
že si jej v místě řezu podložíte po celé délce latí s ostrou hranou ( platí pro velká skla)
malé pásky skla po otevření řezu podložte v místě řezu rukojetí řezáku a jednoduše zlomte
a poslední rada je pokud se na to necítíte jednoduše to nechte na sklenářích ale nejprve si zjistěte jak silná skla je schopen řezat bez podlomu a s jakou přesností ( většinou to je od 2 do 8mm ) jen málo sklenářů dělá skla 8-19mm a málo slenářů řeže přesně protože do oken to není ani třeba a na akvárium by se měla používat šablona( T řezák nebo řezací rámeček )
chcete přece všechna skla stejně vysoká :-)

já na místě začátečníka by jsem to zkoušel maximálně do 4mm

sklenář jsem od vyučení a dělám tuto činost deně ale většina domácích kutilů řeže několikrát za život a musí vědět každý sám zda to za to stojí
pro někoho to je ale výzva :)

pokud chcete cokoliv ohledně řezání skla a nebo jeho další ůpravy pak se na mě klidně obraťte rád poradím a to i ohledně lepidel a dalších věcí potřebných pro aq včetně síly skla na akvária podle jejich velikosti

Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Sklo

Príspevok od používateľa amsi »

:roll: :roll: :roll: 8) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"