10 litrové nano akvárko

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Zdravím všechny příznivce mořských akvárií.:)

Po několika letech provozování sladkovodního akvária jsem se rozhodl vyzkoušet si mořské nano. Po dlouhém studování a brouzdání po internetu jsem konečně přišel s jasnou vizí a akvárko si v kanceláři založil. Na akvárium jsem použil:

10l Nano Dennerle akvárium

Filtrace: Dennerle Nano External Skimfilter (náplň jsem nechal od výrobce)

Interiér:) Živý kámen, živý písek a mořská voda AccuraSea - přírodní mořská voda J. Sprung (http://www.morskeakvarium.eu/morska-vod ... 16-6l.html)

Osvětlení: Dennerle 9W

Topítko dennerle (Teplota se zatím bez problémů drží na 25 °C +- 2 stupně)

Údržba: každý den optická kontrola, přečištění skla
1x týdně výměna vody (cca 1/3) + přípravek Salifert All in One
1x za tři týdny vyčištění filtru

Akvárko jsem založil před třemi týdny a teď bych potřeboval s kde čím poradit a tak se obracím na ostatní zkušené "reefaře" s pár dotazama.:)

1. Chci se zeptat na filtr a na zmiňovanou mořskou vodu, jaké jsou vaše názory. Co se týče filtrace, můžu nechat náplň která tam je? Nebo by jste doporučili něco jiného? Co se týká vody, máte s ní někdo zkušenosti? Mě se zatím jeví jako kvalitní voda. Kámen pěkně obrůstá všelijakými organizmy a vylézají z něj živočichové. Ph vody je stabilně 7,8, ostatní hodnoty jsem zatím neměřil (testery by mi měli dojít příští týden)

2. Z kamene mi vylezli dva živočichové. Jedna hvězdice a malý krab (viz. foto). Hvězdice se má k světu a neustále prolézá celé akvárko. Krab už je trochu zdrženlivější a pořád se schovává a proto nemám moc kvalitní foto. Chci se ale zeptat co s nimi.? Akvárko je to opravdu velice malé a pochybuji že by se jim v něm mohlo kvalitně žít. Proto si nechám poradit jestli je tam mám nechat nebo ne? Případně pokud by jste doporučili je vydělat, měl by někdo zájem je adoptovat?:)

3. A nakonec bych se chtěl zeptat, jaké korály by jste mi mohli do takovéhoto nano akvárka pro začátek doporučit? Nejlépe nějaké nenáročné (jiné by asi ani nešli)...

Předem všem děkuji za odpovědi, rady, doporučení a kritiku.:) Na závěr přidávám pár obrázků.
Prílohy
5_image.jpeg
Živý kámen
Živý kámen
Akvárko
Akvárko
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Tady jsou moji dva osadníci.:)
Prílohy
Krab
Krab
Hvězdice
Hvězdice
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa LukasO »

Hvězdice je asterina (běžný druh) ale to druhý...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Děkuji za rychlou odpověď. A myslíš, že by mohla žít v takovém malém akvárku? Co se týká kraba, je takový celý chlupatý a zbarvený stejně jako ten kámen, takže není moc vidět.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa LukasO »

neboj asterina je nesmrtelná - a celkem rychle se množí - bohužel, vypadá to, že si ráda kousne do korálů.
s krabem ti neporadím, ale říká se že chlupatej se do reefu nehodí... ale jistota to není

http://www.meerwasser-lexikon.de/

hledej, tady najdeš hodně info
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Hviezdica asterina je v podstate taky plevel, ja to vyhadzujem z akvarka jedna radost :) ale chapem zaciatocnicke nadsenie a prvy zivot. Krab ak je chlapty, nie je kompatibilny s tvrdymi koralmi, ale tie tam zrejme mat nebudes. na zaciatok si si zobral prilis velke (male) susto, ale ak tam das zopar nenarocnych makkych (xenia, sinularia, neskor nejaky zoanthus a pod) a nejaku krevetu, moze to fungovat. pri tej filtracii neviem ci nejaka nano rybka, to si nechaj az ked sa v tom trochu zorientujes. zacni testovat vodu (hlavne kH). netusim co obsahuje ten filter, ale bude to asi len nieco velmi jednoduche a malicke.
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Děkuji za odkaz. Němčina sice není zrovna mou silnou stránkou ale nějak se s tím poperu.:)

Vím, že jsem si pro začátek sebral vcelku velké sousto, ale věřím, že když budu dělat všechno jak se má a nebudu spěchat, že by to mohlo fungovat. Co se týče toho života, mám v plánu akvárko osadit pouze měkkými koráli a případně nějakou tu krevetu, ale to až se uvidí, jak se bude akvárku dařit.

Hvězdici teda nechám a uvidím jestli bude spokojená.:) A co myslíte s tím krabem teda?

A k tomu měření parametrů vody. Jaké jsou nejlepší hodnoty Kh, Mg, Ca a NO3, vhodné pro měkké korály, případně tedy pro tu krevetu?

Děkuji moc, že se mi věnujete!:)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa LukasO »

Akvárko je třeba nechat zaběhnout - nechat nastartovat biochemické postupy... nevím kdy jsi zakládal, ale 6týdnů je minimum. Pak nasadit nějaké měkáče - nemá cenu kupovat celé kolonie, najdi v okolí někoho kdo ti rád něco ustřihne. hodnoty jsou v podstatě stejný (koukni zde na fóru do příslušné sekce). Krevetky jsou celkem citlivky a proto máš celkem dost času, než budeš volit kterou tam dát.
asrterině se bude dařit o to se neboj... tahle potvora přežije snad i sladkou vodu :-) kraba neporadím - pokud ho nechceš, ven s ním, ale než nastane čas na nějaký tvrďák, kterýmu by mohl uškodit, sejde stářím... :-) nech ho tam, aspoň máš co sledovat :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Ok. Děkuji za rady.:) Akvárko jede zatím teprve tři týdny, takže ještě jej nechám jet takto prázdné alespoň ty tři týdny jak říkáš a pak začnu shánět nějaké ty korály.:)

A ještě se zeptám, jak je nejlepší nastavit výpust z filtru? Mám ji nastavenou na protější sklo a zdá se mi, že proudění se nedostane vůbec zezadu toho kamene. Nebo je dobré koupit nějaké čerpadlo? Zas na takové malé akvárko se mi to zdá zbytečné..:)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa LukasO »

no proud by měl být všude v akváriu - jednak odplavuje odpadní látky a druhak, přivádí kyslík a čerstvou vodu. U takhle malýho akva teda nevím co použít, mělo by stačit proud z filtru. Mám na 60denerle jeden kámen se sarcophytonem uprostřed a stačí ten jejich 4v1 zázrak. zkus poštelovat výpust z filtru tak aby se proud hýbal všude.
až tam dáš nějakej kousek měkáče, tak uvidíš, kde je třeba hýbat s vodou:-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Máš pravdu. Počkám až tam dám nějaký ten korál a uvidím na něm jak to proudí.:) Děkuji teda všem za rady! Až se něco změní dám zase nějaké foto a určitě zase poprosím o nějakou radu.:)
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Tak netrvalo to dlouho a jsem tady s dalším dotazem.:) Myslíte, že by ten krab mohl ulovit tu hvězdici? Už je druhým dnem nezvěstná... Nebo že by byla zalezlá někde v kameni?
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa LukasO »

je zalezlá stejně jako bambylion jejich sester někde v kameněch... a nežere ji nic
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa Mmyna »

Ok.:) Děkuji!
AbeSkOo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 13 Jan 2013 21:21
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 10 litrové nano akvárko

Príspevok od používateľa AbeSkOo »

Hviezdicu Asterina spolahlivo zerie kreveta Hymenocera ;) To viem moc dobre. Ale do tak maleho objemu ju dat nemozes!
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"