Skelne sasanky (aiptasia, glassrosen)

Diskusie o sasankách a príbuzných

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Bohužiaľ tento problém s Aiptasiou musím už riešiť aj ja asi raz za dva mesiace sa s polovičkou dáme na manuálne odstraňovanie kedy sa ja snažím odškrabať čo sa len dá z podkladu (nie vždy na ideálnom mieste) a polovička sa snaží odsať všetky odstránené časti sasanky. Zatiaľ to funguje celkom dobre pokiaľ sa tie svine neuchytia niekde medzi koralmi kde veľmi ťažký prístup.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Podobná situáciu u mňa nastáva s Majano :-( sú síce pekné farebné ale všetkého veľa škodí :-( je ich už dosť veľa a bojím sa že budem musieť aj proti nim začať zasahovať. Zatiaľ som síce nespozoroval žiadne negatívne vplyvy na koraly.
Naposledy upravil/-a laomedon v 29 Nov 2006 11:44, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Lukáš napísal:Tazko povedat, mam pocit, ze uz asi 2 roky mam stabilny pocet tychto zivocichov (okolo 20 ks). Ked nejaka padne, nahradi ju dalsia. Ziadny velky populacny boom sa vsak nekona.
mas nejake krevety ?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

laomedon napísal:Podobná situáciu u mňa nastáva s Majano :-( sú síce pekné farebné ale všetkého veľa škodí :-( je ich už dosť veľa a bojím sa že budem musieť aj proti nim začať zasahovať. Zatiaľ som síce nespozoroval žiadne negatívne vplyvy na koraly.
majano mi odkladaj pls, klipky potrebuju pestru stravu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

OK Roman, ak ich budem redukovať budem ich hádzať do Refugia. Keď potom vyrazím smer BA ozvem sa :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

kubrt napísal: mas nejake krevety ?
Krevety teraz nemam (ak neratam tie v mrazaku), a pred tym boli len Stenopus hispidus. Skor je to tym, co uz naznacil Roman. Mam 2 prevazne riasozrave ryby, takze ine krmivo nez len riasy z kamenov si musia zasluzit a to nebyva moc casto :D . Keby som krmil 3x denne, asi by bolo skelnych trochu viac.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ocot je moja nova zbran, ale v tesnej blizkosti koralu radsej neskusat. Po 24 hod. sa natankovane aiptasie premenili na belavy chumac, uvolnili sa z kamena a rozpadli sa.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

:-) Daj vedieť aké budú následky po pár dňoch ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ocet se k hubení skelných sasanek používá již dlouho. Kyselina octová je organická kyselina bez jakýchkoliv škodlivých příměsí (toxických prvků). Několik kapek octa pH v akváriu nezmění a kyselina octová (CH3COOH) je využita bakteriemi jako zdroj uhlíku.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

V ziadnom pripade som sa nedomnieval, ze s tym prichadzam prvy :) . Akurat ze tuto metodu tu nikto nespominal. Mna k pouzitiu priviedla myslienka, ze ocot sa pouziva ako prva pomoc pri poprhleni meduzami. Prikrmovanie bakterii a skutocnost, ze acetat je beznou sucastou vnutrobunecnych metabolickych drah su len vedlajsimi potencialnymi benefitmi.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Lukáš napísal:V ziadnom pripade som sa nedomnieval, ze s tym prichadzam prvy :) . Akurat ze tuto metodu tu nikto nespominal. Mna k pouzitiu priviedla myslienka, ze ocot sa pouziva ako prva pomoc pri poprhleni meduzami. Prikrmovanie bakterii a skutocnost, ze acetat je beznou sucastou vnutrobunecnych metabolickych drah su len vedlajsimi potencialnymi benefitmi.
Nech už je ako chce, ten ocot je naozaj dobry napad a myslim si ,že väčšina z nás o tom nevedela,takze kazdá info dobrá určite to vyskúšam, vdaka Lukáš a Jaroslav.

Peter
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Pouze pro doplnění tématu :
Ocet (běžný, 8%) se aplikuje injekční stříkačkou s jehlou do sasanky nebo její bezprostřední blízkosti (do štěrbiny, kde je ukrytá) v malých množstvích (hluboko pod 1 ml na 100 litrů vody). Nelze jej použít pro hubení velkého množství sasanek během jedné "léčebné kůry", protože pak hrozí zhoupnutí pH s možnými negativními důsledky pro život v akváriu, ale pouze pro usmrcení jednotlivě se vyskytujících sasanek. Obvykle přitom dojde k "šumění" podkladu (chemická reakce kyseliny octové s vápencem za vzniku octanu vápenatého a vodíku), což je normální. Opět ale opakuji - hubit takto lze pouze jednotlivě žijící sasanky - větší množství octa může dočasně ovlivnit pH akvária.
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Pouze pro doplnění tématu :
Jardo díky .Už jsem si říkal, že si je všechny naložím do octa :lol: a zase nic.Prostě jako celé obývákové moře, chce to čas a trpělivost.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ještě jeden doplněk:
Upřesnění používání octa pro hubení skelných sasanek jsem skutečně napsal proto, aby si někdo nedejbože nemyslel, že jej stačí nakapat do akvária a problém je vyřešen. Příbalový leták v češtině (nebo slovenštině) je totiž teď podle zákona povinný i ke kladivku (navíc tam musí být i napsáno, že výrobce nenese odpovědnost za jeho nesprávné použití - např. za zmodrání přiklepnutého prstu), takže jsem tím chtěl především vyvinit Lukáše i sebe v případě "nesprávné aplikace". Samozřejmě se ale omlouvám všem, kteří již napoprvé pochopili možnost použití octa správně. :D :oops:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Dnes som sa rozhodol dal vypoved z podnájmu mojim aiptasiám a na poslednu veceru som im naserviroval -JoesJuice- :D . Ten obraz skazy neprajem nikomu vidiet, po nadavkovani maleho mnozstva k ustnemu otvoru sa po pár krcovitych sťahoch zlozily na zem a teraz su tak asi stvrtinoveho objemu. Uvidime zajtra, zatial v pohode.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Sasanky"