Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jo, je to vo vedre. A jak som to filtroval? No klasika - hadica, jeden koniec do AQ, druhy najprv do ust a potom rychlo do kybla. :D
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

:-) a neskúsil si ako chutí instantné červené more ? Držím palce nech ti systém šlape ako hodinky. Nech môžeme čachrovať koraly :-) aspoň niekto na Slovensku komu sa páčia tvrdé a ide do SPS nádrže :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

apropo, zohnal som od Roberta veľmi zriedkavú Acropora cythera, krásne žltá farba, aj keď je to len frag je riadne mohutný :-) tak dúfam že u mňa správne zakorení ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No myslim ze uz nemusim tajit, ze sa mienim snazit o biotop Cerveneho mora. Samozrejme za predpokladu, ze druhy ktore mam v plane zozeniem a obchodnici zo mna nezderu aj kozu (vid. ceny Z. xanthurum a pod. :? ). Docasne tam budu aj testovacie kusy (Montipora digitata a pod.), ale po ustaleni systemu pojdu prec :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ty bracho, nechcem ta demoralizovat...ale pokusat sa o Red Sea biotop u nas nema vyznam. S rybami nie je az taky problem, je spusta endemickych druhov, u ktorych mas 100% istotu ze su naozaj z Cerv mora. U koralov to okre vlastnych priamych importov, ktore su v ramci sucasnych bezpecnostnych opatreni (voda na palube lietadla..) nemozne a mikrozivot nezabezpecis vobec.
Takze kde stanovis deliacu linku pre biotopne akva ??
Sol bude Red Sea .........OK
Ryby budu endemicke importy z red sea........OK
Koraly ......no neviem
zive kamene a vsetko zive pod 1cm ...........neviem odkial

takze to bude len taky naoko biotop....
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No mikrozivot som zabezpecil, to co sa mi od leta macalo v zimnej zahrade bolo kontaminovane slusnou hrstou Red Sea piesku (aj ked priznavam, ze kvoli leteckym komplikaciam tam budu asi len bakt. a prvoky) a tak pol kila vyberovych zivych sutrov (Red Sea vapenita riasa a nejake ine srandy). Slimaky, pustovniky detto. Kamene na utes pojdu aj tak len mrtve a ozivene a nieco sa casom doplni. Ryby sa dajme tomu zohnat daju, pri koraloch sa velmi vymyslat neda, ale dodrzim aspon druhovu skladbu. To ci dany jedinec je presne odtial alebo odhentadial aj tak tazko zistim.
Teda ak si myslel biotop s tym, ze vsetko by bolo original z jednej lokality (ako keby som lyzicou z bagra nabral nejaky vysek utesu), to asi nie. Ale verim, ze skombinovat original Red sea zivocichy s jedincami, ktore sice boli odlovene alebo dopestovane inde, ale ich areal vyskytu zahrna aj Red Sea sa da a vlastne k tomu uz smerujem.
Biotopna nadrz neznamena realne tu lyzicu z bagra (aj ked by to bolo idealne), jedna sa o IMITACIU nejakeho prostredia (vyseku z ekosystemu danej oblasti) a SIMULACIU podmienok na danej lokalite (zase v ramci moznosti vedy a techniky ako aj tych vlastnych) za dodrzania DRUHOVEJ SKLADBY (vo volnejsom ponimani aspon tej makroskopickej zlozky, v prisnejsom komplet celej). Do urcitej miery sa to teda prekryva s tvojim pomenovanim "len taky naoko biotop", ale v niektorych veciach som sa uz predvidavo zasobil dopredu.
Je to vec o ktorej mozme diskutovat a nakoniec, ked uz to bude ako tak zabehnute aj s koralmi, sam mozes prist skusenym a kritickym okom zhodnotit ci sa to podoba alebo nepodoba (na Red Sea). Vlastne inak ako "naoko" ani nebudes vediet hodnotit, za predpokladu, ze si medzicasom neodkupil nejaky krachujuci mikrobiologicky labak. :wink:
Takto nejak vnimam kriteria a deliacu linku pre biotopove AQ.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jasne, zabudol som na tvoj unikatny hrdinsky import piesku v plastovej flaske :)

no co...mozem ta podporit aspon odchovmi svojich 2 kusov vlastnorucne dovezenych sarco/lobo-phytonov z lokality Sharm El Sheikh / Far Garden. Hlbka odchytu asi tak po ***** (plavky) pri prilive, teplota vody 26'C , farba slnecneho svetla napoludnie asi tak 6.427K (od oka)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Som ti za ne velmi vdacny, inak ten Lobophytum sa uz odskrtil na 2 ks (1 ma tak 4 cm, 2. je asi polovicny - pozdravuju ta :) ). Makke ale asi budu zvlast, tj. v starom, neviem ci by sa im darilo vo vode pre SPS s nizkym NO3 (morsky sneh zatial napodobnit neviem a nechystam sa zatial ani do vystavby plankton reaktora alebo niecoho co by ich nakrmilo).
Planujem nieco z hlbky 1-3 m, svetlo bude 10 000K (info pre kelvinofanatikov 8) ), take erozne vymole na pobreznej utesovej plosine tesne pred kolmou hranou utesu. Asi bude najlepsie, ked to sem hodim na fotke, vsakze?
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

sem s tym, nech mozeme okukavat :)
Pokus o REEF ...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

O.K., tak to skusme. Nebudem sa drzat odbornej terminologie zonacie litoralu, len par slovami opisem zakladne veci. Ako priklad si uvedieme sinajske pobrezie, lokalita Sharm el Sheikh (pre tych, co to tam poznaju, cca 100-150 m napravo od majaka pri pohlade z brehu). Velka cast pobrezia ma hlavne crty podobne, vynimkou je severna polovica Suezskeho zalivu (Suez, Ain Soukhna a pod.), kde su koralove utesy az dalej od brehu alebo vobec nie su.

Obrázok

a pohlad z toho isteho miesta, ked som sa otocil (a trochu zmenil zoom)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

1. Oblast okolo pobreznej ciary, pocas striedania prilivu a odlivu striedavo zaplavovana cast (eulitoral). V Cervenom mori je to vacsinou vybezok spevnenej horniny (cervena zula, pieskovec, zbytky fosilnych utesov) z pevniny - puste. Tam kde chyba pevne podlozie alebo je hlbsie pod nanosmi naviateho piesku, pobrezne utesy nebyvaju vytvorene. Pod kamenmi a vo vlhkom substrate tu nachadzame z bezstavovcov: ulitniky (rody Neritina, Ceritha, Littorina, Tectus niloticus, ...), korovce (kraby - Ocypode saratan, Grapsus albolineatus, niekolko druhov pustovnikov), ostnatokozce (hadovice Ophiocoma scolopendrina, mlade jezovky - Echinometra, Heterocentrotus); z ryb napr. Istiblennius sp.
Obrázok
Obrázok

2. Piescita zona s hlbkou cca 30-100 cm, casto sa tu na dne povaluju aj pekne kusky zivych sutrov vyvrhnutych na plytcinu, tie su oazami v pusti pre miestne druhy. V piesku ziju napr. slimaky rodu Nassarius. Z ryb tu casto hliadkuju Acanthurus sohal (obziera riasy na pobreznych kamenoch), ich uzsie teritorium ma pritom priemer okolo 20 m (info pre pripadnych zaujemcov). Niekedy su v tejto zone pritomne uzke porasty morskej travy s rybami rodu Fistularia a roznymi "sardinkoidnymi" pelagialnymi druhmi. Obrázok

3. Ostrovcekovite utesy vo vode "po kolena" az "po pas" vybiehajuce z piesciteho dna. Bezstavovcov je tu uz take spektrum, ze nema vyznam ich jednotlivo vymenuvat (za vsetky spomeniem napr. krevety Alpheus spp., ulitniky z cel. Cypreidae, ....). Tu uz zacinaju aj serioyne porasty koralov, hlavne Sarcophyton (S. glaucum, S. trocheliophorum), Lobophytum sp., Goniastrea sp., xenie, Pocillopora, miestami- najma na juhu (Hurgada, Safaga) Stylophora pistillata, a sem tam uz aj nejaka Acropora. Z ryb bezne Z. xanthurum, Z. (veliferum) desjardini, Ctenochaetus striatus, Rhinecanthus assasi, Balistapus undulatus, Thalassoma kluzingeri, Ostracion cubicus, Canthigaster sp., Dascyllus aruanus, Chaetodon auriga prip. Ch. fasciatus Obrázok
Obrázok
Obrázok

4. Kompaktnejsia utesova masa este stale v relativne plytkej vode. Piescite plochy sa tu nachadzaju len vo forme akychsi jarkov alebo vymolov. Dominuju acropory, pocillopory, Porites, makke skoro ziadne, charakteristicke pre tuto zonu su aj Millepora dichotoma. V zarezoch mozno sem tam objavit funghiu, byvaju tu aj celkom pekne ine LPS, ale vzrastom mensie (kvoli silnemu prudeniu). Pocetny je aj vyskyt zev (Tridacna spp.). Ryby ako v predchadzajucom + Chromis viridis, papagajovce a dalsie.
Obrázok

5. Utesova hrana s kolmym zrazom - v hornej casti bohatstvo SPS koralov, nizsie mix reef s impozantnymi LPS koloniami, v dolnej casti skor makke koraly, gorgonie. V zavislosti od hlbky je dolu dalsie poschodie s tvrdymi al. makkymi koralmi, v pripade velkej hlbky klesa "do tmy". Z ryb na prvy pohlad uputaju hufy Pseudanthias spp. a Chromis dimidiata.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

pekny elaborat :)

ak som spravne pochopil a lovim v pamati, tak sa ta lokalita vola Temple a Ras Katy... cca 100m od hrany reefu sa v hlbke okolo 22-28m nachadzaju zvysky 3 koralovych vezi, ktore vyzerali ako goticky chram a podla nich je lokalita pomenovana. Veze spadli pri zemetraseni pred nejakymi tusim 20 rokmi.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Je to celkom mozne, nazvy vsetkych potapacskych lokalit si uz napamatam a pre mna je zatial potapanie aktualne len bez vystroja, tj. do nejakych cca 10-12m. To co si idem vybudovat doma, by malo zodpovedat typom utesu, ktore som oznacil ako "4", pripadne prechod "4"/"5".
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš, klobúk dole. Veľmi pekný popis a s fotografiami úplne super. Vďaka za všetkých :-)

tiež mi pride 4-5 ako najkrajšie riešenie ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

Lukas musim len suhlasit s Adom je to super spracovane, zase som sa dozvedel nove a pre mna poucne veci. Dik za info
Pokus o REEF ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"