REFUGIUM !!! Co tam dať alebo co by tam nemalo chýbať?

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

Dobre, beru to vsechno na vedomi.Ale s pohledu naseho konicka, zda se ze to nema skoro zadnej vyznam.
V zivote jsem neslysel, ze by intenzivni kontakt morskej vody ze vzduchem delal problem uderzet KH.
Za hodinu muj Deltec prisava kolem 45O litru vzduhu a pak to nasleha, ze voda v nem vypada skoro jako mleko(ostatne , za to te penize platime).Kam se hrabe vytlacne cerpadlo.
Akvarko sezere 2 zice sody denne a KH je stabilni kolem 9,5, v zivote jsem nemel s tym problemy.A to nemluvim o maitelech Bekketa.
Tak ze nevim jaky to ma vliv s pohledu bezneho provozu reefa.

P.S k moderatorum
Sorry za offtop .Mozna, ma smysl to dat do samostatne temy.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Skor by ma zaujimalo, ci je bezpecne uplne nahradit davkovanie roztoku sody vhodnejsim KHCO3, kedze Na ma tendenciu "rozm*dat" ionovu rovnovahu. Pouziva to niekto, pripadne ako kombinaciu s NaHCO3? Je tam nejaky rozumny pomer v pripade kombinovaneho davkovania? Momentalne mam zarobene oba roztoky, ale nerad by som isiel z extremu do extremu od zvyseneho Na+ ku K+.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Myslim si ze ionovu rovnovahu rozhádzu oba ,NaHCO3 a aj KHCO3 , rozdiel je len v tom , ze u NaHCO3 to vieme dorovnat solou bez NaCl a u KHCO3 by sme museli mat k dispozici sol bez KCl ..moj nazor mozno sa mylim...Zatial som nikde nevidel a nepocul ,ze by to niekto pouzival miesto NaHCO3.Ale Rybka robil nejake pokusy ohladom zvysovania K+ vo vode ,mozno by k tomu povedal viac..

Peter
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

KHCO3 je podstatně lepší, je známo, že obsah draslíku v mořské vodě klesá. Kvantitativní stanovení draslíku kolorimetrickou metodou je celkem jednoduché, problém je v nedostupnosti chemikálií pro toto stanovení - látka klasifikovaná jako vysoce toxická (vyjmenovaný jed). A fotometr si asi nebude kupovat někdo s jednou nádrží, i když...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vdaka, potreboval som "psychicku podporu" nez sa do toho pustim. Aj ked bez moznosti merania K asi NaHCO3 uplne nevynecham.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Osobne by som nemal odvahu sa pustit do takehoto experimentu , ale to bude aj tym, ze uz som si raz vycistil akva od koralov..
V kazdom pripade Lukas , rozhodne potom poreferuj /poreefuj :D /,
ake budes mat vysledky a skusenosti.Dost ma to zaujima...

Peter
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Dal by sa objem a kvalita filtrácie zvýšiť, keby sa refugium vytiahlo z filtra nad hlavné akvarium vytlačnym čerpadlom do mensieho akv v uzavretej skrinke a potom naspet prepadom do hlavneh akv. Fungovalo by to?
p.s. ahojte
Dano
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Refugium nad akvariom

Príspevok od používateľa dement »

Nemyslim si, ze by umiestnenie refugia nad akvariom zvysilo ucinnost alebo kvalitu filtracie, ale rozhodne by to mohlo byt zaujimave z toho pohladu, ze plno vselijakeho drobizgu (blsivce a pod.) zijuceho v refugiu by mohlo samovolne padat do akvaria ako potrava bez toho, aby bolo rozslahanych (zabitych) vytlacnym cerpadlom.
Sam o takom rieseni premyslam. Inak v literature (Corals, Bornemann) je riesenie popisane a su tam aj fotky - takze sa najdu aj akvaristi co ho vyuzivaju.
Martin
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

určite sa nezvýši účinnosť filtrácie ale jednoznačne sa zvýši zásoba potravy v hlavnej nádrži. Ideálne riešenie pre chov rýb typu Synchiropus splendidus a podobne :D
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Toth Daniel napísal:Dal by sa objem a kvalita filtrácie zvýšiť.......
Pokud to myslíš tak, že refugium zůstane dole, z něj se bude tlačit voda nahoru do "refugia 2" a z toho pak poteče přepadem do hlavního AQ ... tak ano, objem i kvalita filtrace se zvýší :) a osádka AQ určitě nebude proti zlepšení jídelníčku :) /ostatně o něčem takovém už nějakou dobu uvažuji (je to za málo pěněz o něco více muziky :) )/
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Je to lepsie riesenie, aj ked priestorovo narocnejsie. Kazdopadne, hoci mam refugium pod AQ, viacero druhov drobnych bezstavovcov, ktore som daval iba do refugia si po kratkom case naslo cestu aj do hlavnej nadrze (rurkove cervy, mysis). A rozdiel v kvalite zivej a cerstvo naslahanej potravy nie je velky, pokial nie je dolezity pohyb potravy (koniky, ihly, synchiropy).
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Dakujem za odpovede, asi takto nejako som to myslel. S tým zvýšením objemu a kvality som to myslel tak, že ak refug. vytiahnem nad hlavne akv. tak vo filtrácii pod akva vznikne viac objemu na filtráciu. Z výtlačnej komory by vodu tlačili dve čerpadlá. To silnejšie, cca 6 násobok objemu, by tlačilo vodu do hlavnej nádrže a cca 2 násobok objemu by šiel do refúgia. Mám sladkú 400stovku, ktorú chcem osoliť. Problém je v tom, že som si sám vyrobil stojan a rampu z masivu a podla toho to musim prispôsobiť. Reef sledujem už dlho, ale som slabý vo fizike a nie som si istý, že to môže bespečne fungovať.
Dano
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Jedna záludná otazka, ako dlho si mozem dovolit nesvietit na calulerpu vo filtri resp. kolko hodín denne jej staci akorat aby neodumrela(11Wna8L).
Mam tam DSB bez zeolitu, par zivákov a asi tri druhy rias(ale nie tu hroznovú,ktorá kalí vodu).
Ide mi o to ze na nejaky cas potrebujem potlacit odburavanie odp.látok cez tento filter.
Dík.

(Alebo ju staci poriadne pretrhat, a na nejaky kratky cas postaci aj taketo riesenie?)
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

B je spravne

radsej pretrhat ako prerusovat svietenie
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Príspevok od používateľa strechar »

je potrebné svietiť v dsb ak vytrham všetky riasy.(pomaly odchadzajú).
a nebudu tam nijake riasy?
a akvariu mam viac života v piesku ako v dsb-čku(červy atd)
piesok v akvariu je celý prevrtaný životom a dsb je to slabé
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"