REFUGIUM !!! Co tam dať alebo co by tam nemalo chýbať?

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

REFUGIUM !!! Co tam dať alebo co by tam nemalo chýbať?

Príspevok od používateľa laomedon »

Moje refungium ma asi 10cm dno vytvorene z 2cm najhrubsej koralovej drte co som nasiel, potom 5cm stredne hrubej drte, potom microfilm alebo silon(neviem tomu prist na meno) kus latky ma asi za ulohu zabranit prieniku vzduchu a tiez jemnej vrstvy drte v hornej casti. Nad tymto microfilmom je asi 2cm vrstva jemnej drte a nasamom vrchu asi 1cm Live Aragonit alebo zivy piesok. Tiez je tam asi 8KG zivych kamenov plnych Caluerpy a roznych druhov rias. Rozmery nadrze Refugia su 85x35x35 cm Osvetlenie 2x24W T5 Aquamedic Ocean White v opacnom cykle ako hlavna nadrz. Rad uvitam Vase nazory.
Naposledy upravil/-a laomedon v 16 Dec 2005 09:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Jak dlouho Ti tento filtr jede, jak velkou nadrž/nádrže s ním filtruješ a jaký je výsledek? Kolik šutrů, ryb a korálů je nádrži?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

cca 1 mesiac

Príspevok od používateľa laomedon »

No je to cerstvo zalozena nadrz hlavna ma cca 240litrov refugium cca 90 a sump ma asi 40litrov. Spolu je tam cca 20kg zivych kamenov a planujem pridat este 20kg (su zas... drahe) Uvidim ako to funguje nehal som to na starost otcovi som teraz do nedele este v UK tak hadam bude zit tych par koralov co som tam hned po starte vlozil, zatial vyzeralo ze sa vsetkemu dari... ked sa vratim pofotim a dam do galerie :-)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

pridaj este aspon 2cm ultrajemneho aragonitu lebo si koledujes o pruser
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Kedze tu chyba nejaky principialny pokec k comu to je vobec dobre, pripajam aj moj nazor, ze mne osobne to pripada nieco na sposob ´rastlinneho filtra´ v ktorom sa odburavaju odpadne latky z akva a zaroven sa v nom mnozi potrava pre akva. No a teraz sa spytam, ten kto preferuje prirodzenu /natur/ formu filtracie v akva - nemohol by po prihliadnuti na niektore specifika zostavit akva ako jedeno velke refugium? Toto by sa defakto skladalo z: upravenej verzie DSB, patricnych rias, zivych kamenov, pripadne koralov, vsetko samozrejme s adekvatnym prudenim. Predpokladam ze by to skor pasovalo pre fish only eventualne semireef. Este jeden dotaz: ta deliaca vlozka medzi vrstvami musi splnat parametre aby bola priepusta iba pre vodu a sediment nie? Nieco ako sietkovina s jemnym okom alebo radsej tenka vrstava syntetickej vlny :?: .
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

S trochou nadhľadu môžem povedať, že práve moje AQ predstavuje jedno veľké refúgium (Caulerpa porastá asi 50% plochy dna), chýba len to DSB. Akurát to, čo andy napísal ohľadom vhodnosti je asi presne naopak- pri fish only je potrebné mať refúgium separované (ryby by asi riasy a malé živočíchy s veľkou chuťou čoskoro požrali), výnimkou sú druhové nádrže a nádrže s dobnými rybkami (morské koníky, ihly, synchiropy,...), ktoré môžu mať (dokonca sa to aj odporúča) nádrž zariadenú na štýl refúgia. Akváriá typu Reef môžu mať dno priamo ako refúgium, tam sa ale refúgium separuje z dôvodu zlej kontroly rastu makrorias (u koho sa raz zadarilo v nádrži kaulerpám, vie o čom hovorím, vyhubiť ich je aspoň tak náročné ako skelné sasanky).
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Presne ako píšeš aj mne sa rapídne rozmohla caulerpa a bol problém jprirastie tak pevne k podkladu že sa nedá odtrhnúť.u vyničiť ešte stále jej mam v akva kopu a to ju stále likvidujem ..
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Složení DSB

Príspevok od používateľa Alik »

Jaké je správné složení DSB? Proč různé frakce a zrnitosti? Proč na vrchu nejjemnější aragonit?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Dôležitá je hrúbka vrstvy 10cm a viac (menej v žiadnom prípade), zrnitosť čo najjemnejšia, ale vzhľadom na menšiu dostupnosť jemného piesku sa miešajú rôzne frakcie, ale zase vždy tak, aby hrubšia bola na spodku. Jemná frakcia na povrchu vytvorí akúsi izolačnú vrstvu, aby sa vytvorilo dokonale anaeróbne prostredie.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

... a este ze ta vrstva jemneho aragonitu musi mat vsade aspon 3 (lepsie 5) cm. Takze mozes mat aj meter hrbu vrstvu z 30-40mm frakcie , bez fajnovej vrstvy na vrchu to nebude dobre fungovat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

No uplne super ked das ultrajemnu vrchnu vrstvu, ktora potom ani nemusi byt taka hruba, ktora sa inde vola aj Mud, a dostali sme sa konecne k bahnu :lol: .
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

Hmm a taka otazocka. Planujem zalozit akva z cisto zivych sutrikov. Myslite ze je refungium potrebne? Ci je to predsa len lepsie keby som jednu prepazku vo filtrivenoval caluerpe? Hmm
Moc sa do toho neviznam tak zbieram vsetky informacie...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Živé kamene a riasový filter nie sú celkom totožné veci, výsledok je síce podobný (kvalitná voda) ale procesy, ktoré v nich prebiehajú sú v niektorých ohľadoch odlišné. A preto sa kombinujú.
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

No takze. Mam v plane akva cca 100-150l. Iba zive kamene, v nom prepadovy filter, na zaciatku mechanicka filtracia, potom skimmer, dalsia prepazka, uz nemam ponatia. Cital som o zeolite ze to reba kombinovat a tak, ale chcem tam dat aj tu riasu a tak... Tak poradte ako zostrojit filtrik co kde, po poradi, ci urobit dva, jeden mechanicky a jeden biologicky alebo ci to moze ist za sebou?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Možností riešenia je asi toľko, koľko je morských akvárií. Je zaužívané, že na začiatku zostavy býva odpeňovač (samozrejme pred ním ešte mechanická predfiltrácia, malý kúsok molitanu pod prepadovou rúrou, ktorý sa denne alebo obdeň preperie vo vodovodnej vode). Sú dve základné možnosti, všetky typy filtrácie zaradiť do série za sebou alebo vytvoriť dva oddelené okruhy (jeden mechanicko fyzikálny s nitrifikáciou, druhý prevažne bilogický s refúgiom). Možné poradie je: 1. Odpeňovač, 2. mechanicko- biologický nitrifikačný oddiel (molitan a/alebo koralová drť), 3. sedimentačno-absorbčno -denitrifikačný oddiel (refúgium), 4. komora pre návratové čerpadlo, prípadne ešte pred ňou úzka prepážka na často vymieňané filtračné médiá (PhosEx, aktívne uhlie). Takéto poradie má aj nemá význam. Má teoreticky v tom, že jednotlivé procesy odbúravania odpadových látok na seba nadväzujú a v optimálnom prípade (zase len teoretická rovina) by na konci mala byť voda úplne zbavená metabolitov. Nemá zase v tom, že voda je preháňaná filtrom príliš rýchlo vzhľadom na objem systému (ale tak to zase pre iné dôvody musí byť) a časť odpadových látok len pasívne pretečie filtrom a kým sa dostanú "na rad", musia absolvovať cyklus aj niekoľko krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"