Fousáčův reef 157L

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Tak, když jsem se včera tak rozkreslil, tak jsem ještě dodělal i filtr. Teď se dělí na 4 komory.

1. komora - odpěňovač + vyústění přepadu
2. komora - zatím volná - topítko a kameny (časem možná řasa)
3. komora - návratové čerpadlo
4. komora - RO voda

Přemýšlím, zda nespojit 2 a 3 komoru. Má nějakou zásadní výhodu mít oddělené čerpadlo? Za předpokladu, že bych nešel do refugia s řasou.

Čerpadlo bych to viděl na NEW JET NJ1200. Máte s touto značkou nějaké zkušenosti?
Prílohy
filtr.jpg
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa shock »

bude ti ten vytlak stacit ?
pri 1.2m to ma ~350l/h max podla http://www.aquariumsystems.eu/EN/produi ... udemer.php
co by bolo priblizne ak mas skrinku 70cm vysoku + 50cm akva ak sa nemylim
mozno -20cm vyska hladiny v sumpe ale aj tak
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Hups, toho jsem si nevšiml, že ten průtok tak moc klesnul. Hlavně, že jsem na ty stránky koukal. No nic, bude muset jít asi do NJ1700. Jenom budu muset asi rozšířit komoru, takhle mi zbude po stranách 0,5 cm kolem čerpadla.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa vik_33 »

to MRysan: možná by nebylo od věci abys nejprve dotáhl do konce některý ze svých tzv. inovativních nápadů, než začneš radit ostatním podobné "novoty".

to fousac: samozřejmě že je lepší filtrace pod hlavní nádrží, než v jejích zádech. A to ať už z hlediska prostorového využití, možností výběru techniky, manipulace, možností osvětlení atd.
A význam mangrove pro filtraci nádrže je zanedbatelný - jde jen o efekt s problematickým praktickým provedením ( píšu o tom zde anebo na mém webu ).
U Tebou navrženého filtru úplně nechápu výšky přepážek. Nezapomeň, že komora s návratovým čerpadlem určuje výšku hladiny ve filtru a bývá v ní umístěna automatika ( plovák ) pro doplňování odparu. Podle mne je daleko vhodnější využití děleného skla v případě přepážek filtru. Kvůli proudění se umísťuje každý průchod v jiné výšce. Co mám na mysli je zobrazeno tady i v mém vlákně zde. Výška hladiny by měla být taková, aby se do filtru vešla voda, kterou nasaje návratová trubka do té doby, než se zavzdušní ( v případě výpadku el. proudu ). A na nějaké dírky v trubce nad úrovní hladiny raději rovnou zapomeň - nebudeš je čistit ;) a zpětná klapka je zase další místo, které se může posmolit a navíc zmenšuje a zpomaluje průtok.
Někde bys také měl mít umístěn některý z odstraňovačů fosfátů - ať už ve fluidním filtru, nebo v punčoše.
Výtlačné čerpadlo mám NewJet NJ3000 a točí už osmý rok nonstop ( mám ovšem více jak dvojnásobný objem nádrže ). Podložené a částečně obložené bioakvacitem a napojené kusem pružné hadice na návratovou trubku ( vše kvůli omezení případných vibrací ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa MRysan »

8) však se na tom usilovně pracuje, nicméně za tvé doporučení velice děkuji, zvážím jej, ale asi určitě se jím nebudu řídit.
LPS/SOFT 300l
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Ty přepážky byly zamýšleny tak, že v 1. komoře je vyšší hladina kvůli odpěňovači (Tunze má ponoření kolem 24 cm). Potom by voda přepadala do 2. komory, kde by hladina byla na úrovni té další přepážky a pak už jenom komora s čerpadlem a čidlem na odpar. Tu nižší přepážku jsem právě napočítal tak, aby byla v pohodě rezerva pro případný výpadek elektřiny. "Anti" Phos jsem chtěl mít v první komoře v punčoše.

Když jsem se díval na tvůj náčrtek filtrace, chápu dobře, že v celém filtru je stejná úroveň hladiny, protože jsou průchody poměrně nízko. Nebo se mi to jenom na té fotce zdá, je to špatně vidět, zavazí tam nějaká "chemie".
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa aquain »

Můžu podpořit Vikovo doporučení ve všem co napsal.
Čerpadla New Jet používáme celou řadu a to poměrně masivně. Ne ale jako hlavní, ale jako doplňková. Sice časem ztrácejí výkon - ale za ty peníze......

Na MRysanovo akvárko se také nesmírně těším
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ve filtru je hladina ve všech komorách stejná. V té poslední ji hlídá plovák doplňování odparu.
Mezi první a druhou komorou mám do průtokové mezery vlepenu síťku ( obyčejnou stavební perlinku ). Mezi druhou a poslední komorou je na vlepený "schůdek" vložen proužek bioakvacitu. Obojí kvůli tomu, aby živočichové necestovali tam, kam nemají :) Hlavně různí plži, pokud se dostanou až k návratovému čerpadlu, tak to není žádná radost pak vše rozebírat a dostávat je odtamtud ven.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Tak jsem překreslil filtr tak, aby v něm voda lépe proudila. Protože kvůli odpěňovači potřebuji mít v 1. komoře vyšší hladinu vody, oddělil jsem i takto přepážkami. Nakreslil jsem dva návrhy, kdy v jedné variantě bude čerpadlo odděleno bioakvacitem (bohužel se mi moc zmenšuje druhá komora) a nebo jenom nějakou síťkou.
Prílohy
filtr2.jpg
filtr3.jpg
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Protože asi vyzkouším zboží čínských soudruhů (což stejně je i 90 % výrobků prodávaných u nás) tak jsem nakonec filtr zjednodušil tak, že budou mezi komorami jednoduché přepážky, které budou zalepeny síťkou (možná si nechám z plexiskla vyřezat mřížku, která se bude zasouvat do nalepené drážky, aby šla případně vyčistit).

Chtěl bych objednal odpěňovač BUBBLE MAGUS C3.5. A když už budu platit poštovné, vzal bych si i Jebao WP-10. Nebo vzít rovnou WP-25?
Prílohy
filtr4.jpg
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa LukasO »

jednoznačně wp25 - necháš ho jet na minimum a máš rezervu
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa shock »

wp-25 by to skor utiahla. alebo 2x wp-10 (ale treba si uvedomit ze dual controller nevie pustat na striedacku som pocul) cize by si ich asi daval na 1 stranu obe asi 1 hnal popred utes, druhy tlacil poza utes. Co by nemuselo byt zle.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
fousac
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 28 Júl 2013 18:14
Bydlisko: Brno

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa fousac »

Ok, tak objednám WP-25
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak ten poslední návrh filtru už vypadá dost dobře. Jen pokud budeš v komoře uprostřed uvažovat o refugiu s pískovým dnem, zvedni ten nižší průchod o něco málo výš.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Fousáčův reef 157L

Príspevok od používateľa kominík »

jj tak o 10 cm oba a je to :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"