Kalkulačka na dorovnanie CA a MG a KH

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Michal S napísal:Ta chemie od Pepina je označená p.a tak tu nemam používat?
ja použivam chemiu s označením p.a. a zatial bez problemov.Poznám minimálne 2 akvaristov ktorý používaju tiež chemiu s označením p.a. a po otázke či je to problém ked ju používam sa len zasmiali :D
Používateľov profilový obrázok
Michal S
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 17:17
Bydlisko: Bernartice okr. Benešov
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal S »

motyl napísal:
Michal S napísal:Ta chemie od Pepina je označená p.a tak tu nemam používat?
ja použivam chemiu s označením p.a. a zatial bez problemov.Poznám minimálne 2 akvaristov ktorý používaju tiež chemiu s označením p.a. a po otázke či je to problém ked ju používam sa len zasmiali :D
Já se raději zeptám protože chemii nerozumím
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Ve stejných baleních jsou k dispozici i chemikálie s označením "čistý"
Používateľov profilový obrázok
Michal S
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 17:17
Bydlisko: Bernartice okr. Benešov
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal S »

Takže ty od Pepina nemám použit
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

rybka napísal:Ve stejných baleních jsou k dispozici i chemikálie s označením "čistý"
a aké ( typ na zohnatie ) :wink:
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

Milý Ivoši,
když jsem připravoval nabídku chemikálií tak jsi mi doporučoval p.a. sám jsi si je ode mě bral a najednou jsou špatné prosím tě zamysli se nad sebou každou chvíli tvrdíš něco jiného.
Já tyto chemikálie používám přes 2 roky a žádné problémy nepozoruji.
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Pepin napísal:Milý Ivoši,
když jsem připravoval nabídku chemikálií tak jsi mi doporučoval p.a. sám jsi si je ode mě bral a najednou jsou špatné prosím tě zamysli se nad sebou každou chvíli tvrdíš něco jiného.
Já tyto chemikálie používám přes 2 roky a žádné problémy nepozoruji.

amen :D
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

rybka napísal:Ve stejných baleních jsou k dispozici i chemikálie s označením "čistý"


Chemikálie jsou vyráběné v různých jakostních třídách, což umožňuje jejich široké aplikace od jejich použití pro analytické účely v laboratoři až po průmyslovou výrobu.
Při třídění chemikálií do jakostních tříd dle jejich čistoty se vychází ze stále platné ČSN 650102 z roku 1979. Podle této normy se rozlišují tyto stupně čistoty:

Čistý č.
Pro analýzu p.a.
Chemicky čistý ch.č.
Zvláště čistý zv.č.



Při zařazování čistých chemikálií do těchto skupin (s výjimkou chemikálií dodávaných v podobě roztoků jako např. kyseliny) platí tyto zásady:

Chemikálie čisté: obsah základní látky je min. 98 %, fyzikální vlastnosti (bod tání, bod varu, hustota a index lomu) se liší jen málo od literárních údajů, jednotlivé nečistoty (které by mohly ovlivnit předpokládané použití) jsou přítomny v setinách procenta, látka by neměla obsahovat mechanické nečistoty.

Chemikálie pro analýzu: obsah základní látky se pohybuje obvykle mezi 99,0 - 99,8 %, fyzikální vlastnosti odpovídají literárním údajům, jednotlivé nečistoty jsou přítomny jen v tisícinách procenta, látka nesmí obsahovat mechanické nečistoty.

Chemikálie chemicky čisté: obsah základní látky je vyšší než 99,8 % a obsah jednotlivých nečistot se pohybuje na úrovni 10-3 až 10-5 %.

Chemikálie zvláště čisté: obsah základní látky vyšší než 99,9 % a obsah nečistot, zvláště těch, které mohou ovlivnit předpokládaný způsob použití, je na úrovni 10-5 až 10-7 %.

tak mi přijde ,že podle tohoto sdělení výrobce jsou p.a. chemikálie čistější než čisté nebo se mýlím rybko ?
prostě mi to nedalo a vznesl jsem dotaz na výrobce
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

ČSN 65 0102 (650102)
Chemie - Obecná pravidla chemického názvosloví, označování čistoty chemikálií, vyjadřování koncentrace, veličin a jednotek

Datum účinnosti 2006-10-01

Anotace obsahu normy
Norma je všeobecným návodem jak postupovat při přípravě ČSN a správném překladu norem ISO a EN týkajících se chemických požadavků na jakost výrobků a chemických analytických metod. Norma se zabývá označováním čistoty chemikálií, chemickým názvoslovím, veličinami a jednotkami používanými v chemii a jednotným vyjadřováním a označováním koncentrace roztoků chemikálií. V těchto směrech norma vychází z mezinárodních požadavků ISO. V příloze jsou uvedeny příklady anglických termínů a českých ekvivalentů používaných v technických normách týkajících se jakosti chemických výrobků.

Ta verze z roku 1979 už jaksi neplatí, Penta a.s. by si měla aktualizovat webové stránky, ale to je vedlejší a pro nás nepodstatné.


Co se týče čistoty má Pepin pravdu. Ta posloupnost tu je. Problém je ale v tom, že vysoce čisté chemikálie musí být mnohdy stabilizovány i co do obsahu vlhkosti nebo obsahu krystalické vody, a na to se často používá diskutované čtyřmocné olovo a další těžké kovy. A to je problém hydroskopických solí, ke kterým patří třeba chlorid vápenatý i hořečnatý

Proč asi firma Tropic Marin (a duo Rybka - Smejkal už taky paběrkuje na lepších šaržích :lol: ) nakupuje od českého výrobce uvedené chemikálie pro výrobu solí ve třídě čistý při garantované čistotě odpovídající chemicky čistý, tudíž bez oněch stabilizátorů :?: Protože s obsahem těžkých kovů by neprodali ani zrnko :lol: Splnit standardy Nařízení komise EU je celkem sranda, ale o přísnosti německých norem v této oblasti vím své.[/b]
Pavel K.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Dec 2007 10:06
Bydlisko: Č.Budějovice

Príspevok od používateľa Pavel K. »

V běžně používaných chemikáliích (chlorid hořečnatý, vápenatý, síran hořečnatý, hydrogenuhličitan sodný) ať už s krystalovou vodou nebo bezvodých se žádné olovo na stabilizaci nepoužívá (natož čtyřmocné), jedno jestli v "čistých", "p.a." nebo "chemicky čistých", (ve všech je ovšem olovo a případně jiné těžké kovy přítomno v různých koncentracích - např 0,001% a menších - a u kvalitních dodavatelů je uvedeno na etiketě). Je to blud a buď se jedná o naprosto nezodpovědné šíření dezinformací nebo to má jiný důvod (že by třeba konkurenční boj?)

Především všechny začátečníky bych rád varoval před bezhlavým přejímáním zaručeně spolehlivých návodů, většinou mají spoustu "háčků" a pokud přesně nevíte, za jakých podmínek je autor používá, můžete zažít nejedno překvapení. Pokud věci opravdu do detailu nerozumíte, je lepší použít sice dražší komerční přípravky než riskovat. To tu ale již několikrát zaznělo.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pavel K. :
Především všechny začátečníky bych rád varoval před bezhlavým přejímáním zaručeně spolehlivých návodů, většinou mají spoustu "háčků" a pokud přesně nevíte, za jakých podmínek je autor používá, můžete zažít nejedno překvapení. Pokud věci opravdu do detailu nerozumíte, je lepší použít sice dražší komerční přípravky než riskovat. To tu ale již několikrát zaznělo.

Vytisknout a přilepit na "přístupové místo" k akváriu :lol: . A to zcela vážně.

K tomu konkurenčnímu boji - nejsem obchodník a jejich vzájemná konkurence jde mimo mne. Jen každý zákazník u našich obchodníků asi raději koupí stejnou chemii v "bílé krabičce" (rozvážený a cca za 100,-Kč/kg, on ten obal snad vyjde dráž než obsah :roll: ) než ten v té barevné; kdo nezná, ať si ceny najde sám :twisted: . A jako obvykle to budou mít k dispozici všichni naši obchodníci. Rozvážka Žilina - Val.Mez. - Kutná Hora a Čáslav - Brno nebo Č. Budějovice stále funguje. Důvod je prostý - balení je drobátko větší než malospotřebitelské, ale již dostatečné množství mořských akvaristů napojených na "svého" obchodníka jej rychle rozebere.
Nevěříte :?: Věřte :!:
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... hexahydrat
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... y-dihydrat (pelety)
A levněji než DHL nebo PPL to přepraví třeba CS-Expres :lol:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pepin napísal:Milý Ivoši,
když jsem připravoval nabídku chemikálií tak jsi mi doporučoval p.a. sám jsi si je ode mě bral a najednou jsou špatné prosím tě zamysli se nad sebou každou chvíli tvrdíš něco jiného.
Já tyto chemikálie používám přes 2 roky a žádné problémy nepozoruji.
Jo, taky jsem to ani netušil. Vysvětlil mi to kolega v analytické laboratoři. Je to chemik analytik s "chemickým vzorcem" před jménem i za ním. A že se nic nestalo, za to děkujme zeolitu a jeho vlastnostem (sorbční řadě), který používáme. Jinak těch zbytkových těžkých kovů (olovo) je tak málo (CaCl2.6H2O max. 0,002% nebo MgSO4.7H2O max.0,005% - opsáno z etiket od Lach:ner), že vliv kumulace nenastal v nádržích u nikoho z nás.

Pokud někomu vadí, že i já jsem tvor nedokonalý, ať mne kamenuje.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

laomedon napísal:Ďalšia asi najlepšia kalkulačka :-) je po anglicky a roby aj KH a dokonca sa da vybrať aj produkt ktorým sa bude prvok dopĺňať.

http://reef.diesyst.com/
odkaz je funkční
http://reef.diesyst.com/flashcalc/flashcalc.html
jede to ve flashi, na roletách si navolíte i požadované jednotky. KH tam není, ale dKH je starší označení taktéž neodpovídající ISO a znamená totéž.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

rybka napísal:Pavel K. :
Především všechny začátečníky bych rád varoval před bezhlavým přejímáním zaručeně spolehlivých návodů, většinou mají spoustu "háčků" a pokud přesně nevíte, za jakých podmínek je autor používá, můžete zažít nejedno překvapení. Pokud věci opravdu do detailu nerozumíte, je lepší použít sice dražší komerční přípravky než riskovat. To tu ale již několikrát zaznělo.

Vytisknout a přilepit na "přístupové místo" k akváriu :lol: . A to zcela vážně.

K tomu konkurenčnímu boji - nejsem obchodník a jejich vzájemná konkurence jde mimo mne. Jen každý zákazník u našich obchodníků asi raději koupí stejnou chemii v "bílé krabičce" (rozvážený a cca za 100,-Kč/kg, on ten obal snad vyjde dráž než obsah :roll: ) než ten v té barevné; kdo nezná, ať si ceny najde sám :twisted: . A jako obvykle to budou mít k dispozici všichni naši obchodníci. Rozvážka Žilina - Val.Mez. - Kutná Hora a Čáslav - Brno nebo Č. Budějovice stále funguje. Důvod je prostý - balení je drobátko větší než malospotřebitelské, ale již dostatečné množství mořských akvaristů napojených na "svého" obchodníka jej rychle rozebere.
Nevěříte :?: Věřte :!:
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... hexahydrat
http://macco-organiques.trade.cz/chlori ... y-dihydrat (pelety)
A levněji než DHL nebo PPL to přepraví třeba CS-Expres :lol:
Ivosi, v akych cenovych relaciach sa asi budeme pohybovat ?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Máš to víceméně v textu :lol: . Nejdražší na tom je přeprava :roll: , ale s tím nic neuděláme, stejně tak neovlivním konečnou cenu. Objednat větší množství není žádný problém i když dle informací p. Belaníkové je Tropic Marin významným zákazníkem, respektive "nejspíš bere celou produkci". Měli jsme objednávku na prosinec a museli jsme vydržet do ledna. Je tu možnost připravovat i rozlévaný roztok s obsahem 50 g účinné složky v litru (velice hrubě 400 g soli), ale to se časem určitě vyšperkuje. Odpadne navažování, problematické skladování hydroskopických solí atd.
Projektovanou kapacitu výroby dle zpracované EIA mají 2000tun/rok chloridu vápenatého. Ten se používá mimo jiné jako srážedlo mléka v potravinářském průmyslu (což je pro nás to pravé), ale i jako posypový materiál na silnice (směs mrzne podle koncentrace až při -55°C, pokud bereme v úvahu laboratorní podmínky - oproti NaCl a - 11,2°C)
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"