Vysoke KH

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

Zdravím,

prosím o radu od skúsenejších, čo používať na doplnenie stopových prvkov, konkrétne ktorý prípravok, resp. značku. Nakoľko som zistil, že Ca-reaktor nestačí len zapnúť do prúdu :lol: ale aj nastaviť, tak po 2 mesiacoch mám KH 12,8 a ešte som tomu dopomohol aj rôznymi Sera vodičkami :oops: (Ca a stopové prvky) náplň v tom reaktore sa vôbec netavila a výtok mal Ca 360mg/l, ako je v celom aq. Takže som ten prietok obmedzil, až zastavil. Vymenil som vodu, nejaké Euphylie a Acropora už sú v koši, Seriatopori, Heliofungia a Sarcophyton prežívajú zatiaľ. Verím, že KH spotrebujú pomaly živočíchy, ale zatiaľ to neklesá. Od kedy som začal používať Sera "vodičky", tak to išlo rýchlym spádom dole vodou. :oops: :roll:

Vďaka
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa kominík »

v prvé řadě si správně seřiď Ca reaktor - návod máš tady od Jana Zemana s morského sveta

http://www.morskysvet.sk/uzitocne-rady- ... o-reaktora

nic nelij do akva ,aniž by sis byl jistý ,že víš co děláš a raději udělej výměnu vody :wink:
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

kominík napísal:v prvé řadě si správně seřiď Ca reaktor - návod máš tady od Jana Zemana s morského sveta

http://www.morskysvet.sk/uzitocne-rady- ... o-reaktora

nic nelij do akva ,aniž by sis byl jistý ,že víš co děláš a raději udělej výměnu vody :wink:
dík za rady, no Ca-reaktor je v procese nastavovania a so Sera "vodičkami" som skončil... :wink:
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa shock »

hlavne tam uz nevymienaj vodu s red sea coral pro.
zozen si nejaku s nizsim KH a pomaly povymienaj vodu. co je pomaly tazko povedat, si zober ze keby spravis vymenu 25% vody s 8KH, to by bol skok o 1/4 z 4KH rozdielu, cize jedno KH vpodstate instantne.
denne nejakych 10-15% by nemuselo byt zle.

co tam mas este z tvrdakov/LPS ?
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

shock napísal:hlavne tam uz nevymienaj vodu s red sea coral pro.
zozen si nejaku s nizsim KH a pomaly povymienaj vodu. co je pomaly tazko povedat, si zober ze keby spravis vymenu 25% vody s 8KH, to by bol skok o 1/4 z 4KH rozdielu, cize jedno KH vpodstate instantne.
denne nejakych 10-15% by nemuselo byt zle.

co tam mas este z tvrdakov/LPS ?
a sakra.. :P mám len RS coral pro...a dosť veľa...to mám kupovať novú? no denne to bude asi problém, lebo RO mám 190l len...ale tak aspoň môžem sa posnažiť o čo najčastejšie :roll: treba ju nechať aj tak odstáť vždy s čerpadlom, nie? minimum aspoň 24h... :roll: dik za radu..si z ba? :D
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa shock »

som z BA, ale moc tej tazkej techniky v akva nemam, cize nerad by som sa nechal zatiahnut do ladenia Ca reaktora.
v 2.5 mesiaca starej nadrzi by som necakal ze budes potrebovat cokolvek doplnat pomimo vymeny vody.
ja som sa tiez ponahlal, ale zas aj casto meral kym som neustalil rast aspon na zakladnych montiporach digitatach a hnedej acropore. A aj tu acroporu som oslabil gobiodonom a odpalil KH padom po podceneni zravosti par fragov platovej montipory.

Kazdopadne by som asi behol na tvojom mieste do symbiozy, alebo sa dohodol s morskym svetom ktory bude mat tusim utorok cestu okolo BA. Kupil nejaku menej "pro" sol a postupne to KH trochu stiahol pod 12.
RO voda - da sa aj kupit v symbioze(aj zasolena na tusim ~9KH), barel pozicaju na zalohu.

a potom len merat a sledovat ako sa to bude spravat.

ale to nech ti potvrdia uz starsi moriaci
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

nemyslel som zapriahnuť ťa do ladenia reaktora :D pokiaľ sa nejedná a konštrukciu celého refugia, tak to zvládnem aj sám.. :wink: skôr som myslel, pre výmenu skúseností, prípadne kúpu "prebytočného" života, ak také niečo máš... :D môžeme v súkromnej správe keď tak..a čo sa týka KH...tak naposledy keď som robil vodu s coral pro..mala po odstátí KH na úrovni 6,5...aj keď som logiky spravil 1,020..namiesto 1,025...myslíš, že aj tak teda novú soľ?...no pokiaľ ten ca reaktor sa nepodarí nastaviť, bude ho nutné asi zahodiť...už len preto, že prietok nastavujem škrtítkom, čo sa síce dá...ale proste sa mi jeho funkčnosť, resp. nefunkčnosť prestáva páčiť... 8)
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Koľko si nameral popritom vysokom KH hodnotu Ca?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa martin01 »

Ještě bych udělal kalibraci toho Kh testu, jestli je tam opravdu těch 12,8. Jinak já jsem se celkem dlouhodobě pohyboval mezi 11 - 12 a žádný extremní úhyn jsem nepozoroval, jen barvy nebývají tak výrazné. Je to jen má zkušenost.
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

Marian Gross napísal:Koľko si nameral popritom vysokom KH hodnotu Ca?
Ca som nameral pri tomto KH hodnotu Ca 380. A absolutne sa zatial nehybe smerom hore. Takze nastavujem Ca reaktor a sera vodicky Ca tiez nepomohli..
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

martin01 napísal:Ještě bych udělal kalibraci toho Kh testu, jestli je tam opravdu těch 12,8. Jinak já jsem se celkem dlouhodobě pohyboval mezi 11 - 12 a žádný extremní úhyn jsem nepozoroval, jen barvy nebývají tak výrazné. Je to jen má zkušenost.
No je to Salifert, tak mozem to samozrejme skusit. Myslim ale, ze by mal byt ok. Vo vode, ktoru som dal robit som o 24 h nameral 6,7 KH. Neviem preco tie euphylie ako jedine tak rychlo odisli, pricom napr narocnejsie Seriatopori a heliofungia su zatial ok, hoci tiez nie uplne roztvorene naplno.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa bradoo »

Nemáš zlý test na Ca? Na to KH moc nízke Ca. Skús zmerať novozarobenú vodu.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa rybka »

Připrav si litr referenční vody; odvážené množství soli rozmíchej v litru vody a nech míchat alespoň 2 hodiny.
Změř KH referenční vody a změř KH vody v nádrži - neřeš stupnice a pouze porovnej výsledky. U referenční vody znáš výsledek a znáš KH (z obalu), trojčlenkou dopočítáš realitu v nádrži.
To samé provedeš u stanovení vápníku. Nic složitého.

Špatný nebo starý kolorimetrický test měří s chybou, ale se stejnou chybou. Test po expiraci je stejně "špatný" jako čerstvý test, který omylem uvařil dealer na parkovišti v dodávce, když zrovna papal... Je to stále použitelné, jen se musí vědět, jak na to :D

A k hodnotám KH. KH stoupá s klesajícím pH, pH klesá např. se stoupajícím obsahem dusičnanů. Mohl bych pokračovat, ale toto stačí. Močka s "KH 12°N" není pro chov SPS, voda s KH 12°N je pro většinu SPS vhodná. Rozdíl nejsou ony uvozovky, rozdíl je v čistotě. Pokud se stanoví pH nižší než 8,0, nemá smysl stanovovat nic ostatního; ztráta času a zbytečně vyhozené peníze.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa drakken »

Tiež som presvedčený že odumretie euphilie nespôsobilo vysoké KH jedna z euphilii ktorú má odo mňa preskákala za cca 10 rokov čo ju mám všeličo vrátane výkyvov KH považujem ju fakt za veľmi odolné LPS . Konkrétne pri nej som skôr predpokladal že nezvládla presun ale to že odišli aj iné koraly musí mať nejakú inú príčinu než samotné KH.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
easy7282
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 18 Okt 2013 13:33
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoke KH

Príspevok od používateľa easy7282 »

rybka...asi toto som potreboval a dakujem ti :wink: ...no to aq mam 3 mesiace, takze sledovat aj zaruku na testoch ma teda po 3 mesiacoch urcite nenapadlo. Od toho su tu nastastie skusenejsi ako si napr. ty. :D Spravim referencnu vodu na oba testy a uvidime. Co tak Hanna v porovnani so Salifert? Ci opat zalezi, ktory test? Dusicnany som tiez meral a su 0, rovnako dusitany. Samozrejme so Salifert :D verim, ze v zaruke. Nakoklo sa mi poserkal ph meter za 15 €, nemam moznost si to overit. Kupim si novy, na viac ako 3 pouzitia a budem snad mudrejsi. :wink: este raz vdaka za rady.

drakken... :D tak ako sme si pisali, problem je zrejme aj inde nez len v KH...ked tak sa ti ozvem, ked pojdem okolo.. :D zacalo to inak odchadzat, ked som zacal dolievat Sera "vodicky" 1, 2 a stopove prvky...po 3 mesiacoch a po mesacnej vymene vody som mal zda sa zly dojem, ze to bude potrebne...Seru uz nechcem ani vidiet, preto som sa pytal aj na znacku pre stopove prvky a podobne...
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"