Pěstování řas ve filtru

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa moguai »

Viku, trochu tomu nerozumím. Vím, že se používá svícení u Caulerpy opačně vůči nádrži,ale ...
Přeci Caulerpu co máme v refugiu (tedy alespoň u mě) je po tmě ve skříni pod nádrří, když vypnu světlo. Tedy,jak Caulerpa "ví", že má opačný režim a tedy není ve skutečnosti noc, aby se rozpadla? :-)
Poměrně teď čtu na netu se zájmem DSB a o refugiu taky,trochu. Všiml jsem si, že lidé,kteří dlouho jedou i na řasu svítí nonstop,právě kvůli rozpadu. Když to vemu selským rozumem, svícení v opačném režimu způsobí podmíku pro rozpad Caulerpy. To se mi bohužel stalo a bylo to osudové pro mojí SPS nádrž. Toť ponaučení. V mém DSB taky plánuji doplňek v podobě Caulerpy sp.,ale svícení non-stop.
Co se týče Cheatomorpha, jaký má přínos tahle řasa? Předpokládám,že obdobný,jako ostatní zelené řasy,ale s jiným "výkonem" :-)
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: DSB a odvodené filtre využivajúce vysoké dno

Príspevok od používateľa moguai »

shock napísal:hmm, neni lepsie este teplejsiu ? VF navrhoval 2700K v http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=43&t=174#p62133
tvoja je tusim 4000K ak dobre googlim
Mrkni na tohle,to je opak toho co tvrdíš :-)
http://www.melevsreef.com/fuge_bulb.html
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa vik_33 »

Moguaii, zde na reefu se vyskytuješ už poměrně dlouho. A za tu dobu si Tvá akvária prošla lecčíms. A to částečně i kvůli některým Tvým postupům ( troufám si tvrdit, že něco málo o tom vím ). Co kdybys pro změnu přestal šťourat v tom, co se osvědčilo a funguje a omezil prolézání internetu jen kvůli tomu, abys hledal důkazy, že zde na reefu někdo kecá ...

Svícení nonstop a později i v protifázi jsem praktikoval v mém refugiu celkem dlouho ( skoro 7 let ) a k rozpadu caulerpy nedošlo ani jednou. Teď mám poprvé v refugiu chaetomorphu ( cca 2 měsíce ) a svítím v protifázi. Jak to řasa pozná je dotaz spíše na Ivoše ( rybku ), ale pozná to. Řekl bych, že podle drobných změn chemismu vody, ke kterým při svícení v hlavní nádrži dochází, ale ať mě zkušenější opraví. Každopádně to funguje a co funguje, do toho se nerejpe.

Tvůj problém s caulerpou před cca 2ma lety velmi pravděpodobně nebyl způsoben caulerpou, ale to už Ti psali jiní. A rozpadla se Ti proto, že jsi jí měl v hlavní nádrži ( to jen na vysvětlenou pro nezasvěcené čtenáře ).

Chaetomorpha má oproti caulerpě tu výhodu, že u ní nedochází k rozpadu ani při svícení shodně s nádrží a potom také že se nepřichytává k podkladu. To je vhodné zejména u DSB, kde při protrhávání řasy zbytečně nenarušujeme dno. Další výhodou je, že je hezčí a hustší :)
Menší nevýhodou je možná to, že je pro ní lepší trochu více světla než pro caulerpu. A poslední info k chaetomorphě - údajně lépe roste při střídání světla a tmy, než při svícení nonstop. Sám to nemám ověřeno, tak by se k tomu mohli vyjádřit ostatní dlouholetí "pěstitelé" :wink: Zdatným zelinářem je třeba VF, kterému tímto ještě jednou děkuji za tu živou drátěnku :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa moguai »

Nenech se mýílit,že rýpu.To vůbec tak nebylo myšleno. Naopak souhlasím s většinou co jsem předtím asi moc nechápal a nebo byl proti tomu. Vzhledem k DSB, které jsem nikdy neměl,jen refugium,mám asi dotazy,které se zdají rýpavé,ale o tom je diskuze.
Co se týče řasy chaetomorpa, proč ji používáš místo caulerpy kromě bezpečnosti v použití?
PS: Ano, havárie s caulerpou byla způsobena tím, že podcenil její růst a první den mé dovolené chcípla / rozmnožila, kdo ví.
Faktem je, že se "bojím" použít caulerpu sp. V den kdy přišel její exitus jsem přišel na osazenstvu o cca 20K CZK. Jen tak. Zkušenost.Proto chci jít cestou DSB s malým chomáčkem řasy někde v koutu sumpu :-)
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa VF »

Já jsem nikdy nepoužíval Caulerpu právě z obavy z jejího rozpadu. Vřele doporučuji Chaetomorphu, která je v tomto ohledu bezpečná. Navíc se mi líbí její struktura - lze ji dobře prosvítit a taky (jak už psal několikrát Vik) je její údržba=protrhávání mnohem jednoduší.

Ke světlu - Chaetomorpha roste pod jakýmkoliv světlem - otázkou je pod jakým se jí daří nejlépe. Jsem zastánce teplého světla nad řasou - domnívám se, že je třeba hodně červené a trocha modré, mně se osvědčily T5 2700 K z Hornbachu.

Teď si nevzpomenu kde jsem našel popis pokusů, kde svítili na řasy jen červenou pak jen modrou a nakonec kombinací obou barev - ve třetí variantě řasa rostla více než v součtu prvních dvou. Jistě lze dohledat i nároky jednotlivých druhů chlorofylu na vlnovou délku světla.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa calfa »

ktora riasa sa da pestovat ze z casti vo vode a z casti na vzduchu vhodna do refugia na kaskady
Prílohy
2367447542_502268dc86_o-1.jpg
2367447542_502268dc86_o-1.jpg (2.57 KiB) 1745 zobrazení
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa lubo54 »

shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa shock »

wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Algae_scrubber

"In addition, "turf" algae, which was the focus of Dr. Adey's dumping-bucket design, is replaced by "green hair algae".[10] This is because turf algae tends to be dark brown and thick (like artificial turf on sports fields), and it blocks the light and water from reaching the screen. This slows the growth (and filtering) of the algae because the bottom layers of algae that are attached to the screen start to die and detach. Green algae, however (especially light-green hair algae), allows light and water to penetrate all the way down to the screen if the growth is kept less than 20 mm thick,[11] which allows the algae to grow faster and absorb more nutrients without dying and losing attachment to the screen. This is fortunate because green hair algae is the exact type of algae that grows automatically in a properly constructed algae scrubber."

cize GHA = Green Hair Algae = zelena vlasova riasa - to co zacne bezne rast po faze sinic pri zakladani akvarka, cize by to malo zacat samo sa tvorit (pre nespeakerov prelozene)

k tym kaskadam - potom by tam bolo treba asi kazdu nizsiu nejak dosvetlovat. mozno by stalo za uvazenie spravit to vertikalne aj pod vodou s nasvietenim zboku filtra s tym ze pustat tam air pumpou vzduch.
ale predpokladam ze to mas uz dostudovane, ak teda vies po EN

PS: este ma napada ze z boku keby to nasvietis tak kaskady z priehladnej latky by boli presvetlene na kazdom poschodi a netienili si tak ako ked svietis z vrchu.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa calfa »

tak tu wlaknitu som tam uz skusal davat ale nesvietil som jej cielene,skusim jej wiac roznut ze ci sa tam uxyti :mrgreen: .nastudowane to nemam ale skusim potrapit translate,alebo on mna:mrgreen: ,diky
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa lubo54 »

Svietenie je potrebné dokonca podľa druhu svetla rastie riasa.Experimentoval som s uv led páskou ale nič moc skôr by som povedal nič :) preto som presedlal na 20w led halogén 4000k. Led pás vymením za studenú bielu.
https://www.google.sk/search?q=algae+sc ... B889%3B597

U mňa to za 2,5 týždňa vyzerá takto pod 4000k 20w led
Prílohy
IMG_20140217_191935.jpg
Používateľov profilový obrázok
calfa
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 20 Okt 2013 01:59
Bydlisko: Skalica

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa calfa »

ze fuj to je pekne :mrgreen: ,aky tam mas prietok tej vody
Veci by sa mali zjednodusovat, ako sa len da, ale nie viac.A.EINSTEIN
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Pěstování řas ve filtru

Príspevok od používateľa lubo54 »

Neviem presne lebo je to len odbočka z výtlačného čerpadla ktorou regulujem prietok filtra.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"