KH

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

KH

Príspevok od používateľa Drahomír »

Cus kluci,

nikdy jsem si nemyslel, že s tim budu mit potíže, ale je to tak - v nádrži mi neustále klesá hodnota KH - a to dost!
už nevim co s tim - kapkovým testem (nikde v lab mi nechtějí měřit tuto hodnotu) jsem opakovaně (koupil jsem nový) naměřil kh 4-5.

Na měkkých korálech se to nijak neprojevuje - ale mám strach z tvrdých - aspoň tak mi říkají vědomosti, které jsem vyčetl a odposlouchal.

Vodu dělám z red see - a při výměně má kh větší než 9 - ale nádrž se mi vrací neustále k hodnotě 4!

Otázka zní:

1. Dá se to spravit?
2. jak je riskantní s tím experimentovat (jestli to radši nenechat a mít jen měkké korály)
3. ja´ké metody nápravy existují - a jak jsou provozně nákladné a účinné
4. a hlavně čím to JE? - myslím ten pokles

Děkuji za odp.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Přípravky na zvyšování "KH" respektive chemicky správně zvyšování zjevné KNK (kyselinově neutralizační kapacity - analýzy dělá každá vodárenská laboratoř) existují, tak v čem je problém?
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

To vím :)
ale nalévání nejaké vodičky mě nenapl%nuje úplně slastným pocitem . chtěl bych rozumět tomu, proč mi neustále KH klesá - a jestli jde tento stav nejak přirozeně napravit - (Podvědomí mi nejak praví, jestli není lepší než rešit problém mu předcházet)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Protože tam rostou korálnatci a spotřebovávají hydrogenuhličitany na stavbu koster a skleritů.
Protože tam máš odpadní bílkoviny, které se rozpadají na aminokyseliny a dále na amoniakální ionty a ortofosforečnany, přitom vznikají různé srážecí reakce, kdy se těchto účastní i rozpuštěné hydrogenuhličitany.
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

Díky¨:)


a možnosti řešení?

1. zvyšování KH pomocí doplňování umělých preparátů (prosím doporučte konkrétní název

2. Neprojeví se zvýšení KH i po zapojení calkreaktoru?

3.
Cit.
Protože tam rostou korálnatci a spotřebovávají hydrogenuhličitany na stavbu koster a skleritů.
Protože tam máš odpadní bílkoviny, které se rozpadají na aminokyseliny a dále na amoniakální ionty a ortofosforečnany, přitom vznikají různé srážecí reakce, kdy se těchto účastní i rozpuštěné hydrogenuhličitany

- tohle mají ale v AQ snad všichni z vás - a většina tak nizké KH nemá - tak to musí být i něčím jiným, ne?
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pokud mají začátečníci ve 300 litrové nádrži cca 50 kg dekorací a deset malých korálnatců, tento problém není tak výrazný. Pokud ale ve stejné nádrži již není místo pro další korálnatce a přírůstky jsou ve stadiu denně jeden oplégr, je to "pěkný vítr".
Mrkni se na chemii od Coral-shop a určitě vhodný přípravek najdeš :lol:
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Ja mimo jine doplnuju KH pomoci BioCalcia od Tropic Marine. BioCalcium obsahuje cca 360 meq alkalinity ve 100g, coz je cca 1 dKH na 1000l vody. Nevite jak jsou na tom ostatni komercni produkty?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Tento problem s KH som mal aj ja..Riesenie ? Jednoduchy neriadeny Kalciovy reaktor mimo akva so živočíchmi/zvlašť akva u mna cca 60 l + CaCO3 na dno, voda z RO plus CO2 zo sodovkovej fľase + dva Ratajove hranoly/ :D , a do odparu pridavam vodu z tohto reaktora v primeranom mnozstve , co mam odsledovane, KH mam 8-9. ..Za dva tyzdne z nuly KH stupne na 30 . teda myslim v tom reaktore ,CO2 davkujem 2x denne po 1 bombicke CO2 do reaktora .. :D a ziadna cudzia chemia, prirodzené doplnanie hydrogenuhlicitanu vapenateho do akva..plus tam mam aj trochu MgCO3...Bez problemov udrzi stabilne 300l akva s KH v rozmedzí 8-9 , v prípade použitia obsahu reaktora ako čistý odpar, by to zdvihlo už na nežiaducé hodnoty 13-15, preto to riedim v určitom pomere s RO - vodou.

Peter
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno a co řikáte na úpravu KH jedlou sodou?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

radsej nie, rozhodis to uplne.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

A jaký je tedy rozdíl mezi jedlou sodou a NaHCO3 nabízenou pro Ballinga ?
Třeba tady:
http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... odsID=ba04

:?: :shock:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

vik_33 napísal:A jaký je tedy rozdíl mezi jedlou sodou a NaHCO3 nabízenou pro Ballinga ?
Třeba tady:
http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... odsID=ba04

:?: :shock:
V cistote samotnej chemikalie, jedla soda obsahuje primesy roznych prvkov,ktore cloveku neskodia ,ale v akva by teoreticky mohli pretoze ani nevieme co tam je a NaHCO3 oznacenie p.a. u pepina znamena ze chemikalia je "cista" a vhodna/ napr. pre chemicku analyzu /

Peter
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ok - to je celkem jasné. Já jsem spíš reagoval na Romana ("rozhodíš to úplně") Pokud čistá soda je pro AQ v pořádku, pak ta"špinavá=jedlá" :) soda asi může dodat do AQ dlouhodobě i nějaké mikroprvky, které tam sice nechceme, ale rozhodit rovnováhu úplně? Jde tam o ionty? Nebo o co jiného? Rybko a další chemici - vysvětlete Neználkovi :(
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Samotny Na+ rozhodi ionovu rovnovahu, ak sa davkuje dlhodobo, pravidelne a vo vacsom mnozstve (radovo cajove lyzicky/tyzden). Takze z tohto hladiska je jedno, ci sa davkuje jedla alebo chemicky cista soda. Pri pravidelnom davkovani sa preto pridava aj morska sol bez NaCl v umernom mnozstve.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Jedlá soda bicarbona je čistý produkt obsahující hydrogenuhličitan sodný a max. 1% uhličitanu sodného, prostý jakýchkoliv škodlivin pro mořské akvárium. Navíc je bez konzervačních činidel, které například obsahují "stabilizované soli" označené p.a. Jediným "problémem" je kolísání vlhkosti (obsahu nekrystalické vody), ale ten je pro výpočty dodaného přebytku sodíku zanedbatelný.
Komerční výrobci nabízejí technický hydrogenuhličitan sodný, ten připouští jako nečistotu ještě i hydrohenuhličitan draselný. Draslík je taky žádaný makroprvek, takže v tomto jsou tyto přípravky "lepší".
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"