Moje prakticke skusenosti so Zeolitom

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Moje prakticke skusenosti so Zeolitom

Príspevok od používateľa Roman »

so zeolitom od Petra Smekala som zacal exprimentovat cca pred rokom , ked som si doviezol 20kg vrecko hrubsej frakcie z jedneho pivneho vyletu do valmezu.

Zhruba v tom case som sa stahoval do noveho bytu, stara nadrz zacala tiect a nove akvarium este nebolo prichystane , takze som skoncil na dost dlhu dobu v troch 130l akvarkach , ktore boli len tak polozene na zemi bez nejakej zvlastnej filtracie. Kedze som nechcel prist o koraly , vlozil som do 2 spojenych 130tok ( spolu cca 200l vody) pol kila zeolitu v dvoch davkach. Stvrt kila a po 2 tyzdnoch este stvrt kila. Podla pravidla kilo/400l to malo byt OK. Po mesiaci som usudil, ze zeolit je uz nasyteny a pridal som este pol kila. Vysledok sa dostavil behom dalsich par tyzdnov... riasy neustupili ale dokonale som vybielil zopar Sinularii a nietore sinularky a lobophytony sa rozpadli na prach :cry:

takze poucenie c 1 : menej je niekedy viac


Druhy zazitok je uplne cerstvy , z tohto vikendu. Konecne som spustil kombinovany filter pod svojou 1000kou , (podla Rybkovho dizajnu) . Sedimentacna cast ma plochu 20x 60cm , prepazky v cca 5cm. Spocital som to na 12kg zmesi : 10kg jenej koralovky + 2kg jemneho zeolitu.
Tak som nakupil 10kilo koralovky, navazil, zamiesal v skopku , vypol filtraciu a nasypal do sedimentcnej komory filtra....
... a nadaval a nadaval.... ten zeolit je tak najemno pomlety, ze koralovka sadla za par sekund a voda vo filtri bola zakalena zeolitom este po 12hodinach :evil: , dlhsie som uz nemohol cakat a tak som musel spustit obeh. samozrejme polovicka zeolitu sa usadila vsade po akvarku , na skle , na rybach 8) a na technike. V sedimentacnej komore mam teraz cca 4cm koralovky a na nej pol centimetra zeolitu, Bojim a donho co len strcit prst aby sa zasa nerozviril , neviem ako budem udrziavat caulerpu

poucenie c.2 : ak chcete pouzit zmes koralovky a jemnej frakcie zeolitu, nasypte ju do filtra ked je suchy a OPATRNE napustajte vodou, potom zostanu rovnomerne zmiesane. Po zvireni sadne koralovka na dno
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Čau Romane.
Už som si myslel že sa ani nezaregistruješ - no to sú super poznatky , ja som zeolit pridával tiež nedávno v pomer jedna ku trom , ale pred tým som podľa Rybkovej rady zeolit namočil do vody a až potom pomiešal s koralovkou a nič také ako tebe sa mi nestalo.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Moje informace o nutnosti namočit zeolit před použitím ve filtru nejspíš byla oprávněná, bohužel asi málo účinná. Jde o to, že zeolit je protkán mikropóry a jeho povrch statečně odolává smáčení vodou. Jeho sediment v nádrži bude způsobovat pouze problémy.
Přebytek zeolitu opravdu dokáže stáhnout hladinu amoniakálního dusíku na nulu, tím se přetrhají biologické vazby odpadního (ale přitom stále potravinového!) řetězce a mnoho korálnatců pocházejících ze "špinavých" vod nevydrží. Většina zástupců rodu Sinularia neroste ve vodě s obsahem NO3 nižším jak 5 mg/l a při 50 mg/l doslova přerůstají z akvária.
Romane, víš proč bahno "Miracle Mud" nesmí zmrznout? Protože v něm obsažený zeolit je již smáčen a zmrzlá voda by jej dost znehodnotila. Navíc i Jirka Berka v 11/2003 upozorňoval u bahna na opatrnost a přiměřenost s tímto filtračním materiálem, raději o něco míň než více.
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

já to míchám na sucho nasypu do filtru opatrně napustím vodu nechám chvíli ustát a zachvíli to může běžet žádný problém jsem při tomto postupu nezaznamenal
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...já zeolit vždy trochu properu, jak ten prachový(ten již ale nepoužívám, tak i hrubší frakci, vždy se z toho práší..., když jsem prvně jemný zeolit mixoval s korálovkou a dalšími ingrediencemi, vždy jsem zeolit důkladně propral a nechal v slaném roztoku, ve filtru byl potom tento mix dost "hutný" bez jakýchkoliv náznaků na rozvíření, separaci, či jiné jevy...
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Doporucene davkovanie je teda cca. 1 kg zeolitu na 400 litrov vody? Dnes som si ho zadovazil a nerad by som to s nim prehnal :wink:
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Pepin má pravdu. 17. 11. mi pomáhal instalovat mé (první :lol: ) AQ a bylo to jak píše. Do filtru to šlo nasucho, napustila se voda, za chvilku se filtrovalo. O zkoušenosti se podělím až budu schopen objektivně hodnotit. Každopádně žádné usazeniny na dně, šutrech ani skle nebyly.

Zatím naplňuji heslo: "mořská akvaristika je především o trpělivosti". (Fáze sinic :cry: , snad se to do 14 dnů spraví)
Používateľov profilový obrázok
wu-tan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Apr 2006 12:12
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Príspevok od používateľa wu-tan »

btw, aka je cena 1kg zeolitu?
beer or not to beer,
peto
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

wu-tan napísal:btw, aka je cena 1kg zeolitu?
hruba aj jemna frakcia po 60 Kc/kg
Používateľov profilový obrázok
wu-tan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Apr 2006 12:12
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Príspevok od používateľa wu-tan »

tak to je potom poriadny rozdiel od miracle mud-u. koho potom mam kontaktovat....samo, ze po case? p. berku?
beer or not to beer,
peto
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

:D :D :D :D :D :D Ten by tě hnal
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

zkus radši p.Smejkala :wink:
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

wu-tan napísal:tak to je potom poriadny rozdiel od miracle mud-u. koho potom mam kontaktovat....samo, ze po case? p. berku?
Už som sa dávno tak nepobavil :lol: :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"