Morské akva

Small Polyped Stony - Všetky témy týkajúce sa tvrdých koralov s malými polypmi.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Morské akva

Príspevok od používateľa Robo »

MORSKÁ AKVARISTIKA

Morskej akvaristike sa venujem asi od roku 1991kedy som si založil svoje prvé morské akvárium . Začiatky ako všade boli ťažké. Veľa uhynutých živočíchov, ako aj množstvo rôznych rozhodnutí či resp. pokusov ako čo urobiť. Tu je niekoľko mojich rád ako si založiť morské akvárium :

- najskôr si pozrieť nejaké akvárium ktoré už funguje

- porozprávať sa so skúsenejším akvaristom

- prečítať si nejakú dostupnú literatúru

- urobiť si plán aké chcem akvárium (objem , osvetlenie , filtrácia , aké ryby , koraly tam chcem dať ...atď. )

- doporučujem najmenšie akvárium vhodné pre more = 200 litrov

- nájsť vhodné miesto kde bude akvárium umiestnené ( nie pri okne , pri kúrení ...atď. )

- dbať aj na možné zaťaženie ( hlavne pri objemovo väčších nádržiach )

- dať si vyrobiť ( zlepiť akvárium , vybetónovať ....atď . )

- prichystať si všetky veci ( stojan pod akvárium , filter , osvetlenie , soľ ....atď. )

- postaviť akvárium na stojan a dať ho do roviny ( pomocou vodováhy )

- napustiť ho vodou ( najlepšie vodou z reverznej osmózy ) nasypať potrebné množstvo soli

- poukladať skaly

- rozmiestniť čerpadlá a nasávanie do filtrov

- zapnúť filtráciu aj čerpadlá


P O Č K A Ť minimálne 4 - 6 týždňov


- po tejto dobe zapnúť modré svetlá - prvý deň na jednu hodinu - postupne pridávať každý deň po hodine až dosiahneme svietenie 12 hodín denne

- po tom zapnúť HQI svetlá - znovu prvý deň na jednu hodinu - potom pridávať po hodine až dosiahneme svietenie 8 - 10 hodín denne

- po tom keď už svetlo ide na plný výkon prekontrolovať všetky hodnoty vody a zistiť či všetko ide tak ako má ( filter , čerpadlá , ohrievač ....atď . )

- ak je všetko v poriadku môžu sa vpustiť prvé ryby a koraly

- je dobré vpustiť aspoň 3 - 4 ryby naraz , aby sa neplašili

- po zhruba mesiaci , ak je všetko v poriadku sa môžu pridať ďalšie ryby a koraly

- ak aj po ďalšom mesiaci - dvoch je všetko v poriadku môžu sa vpustiť všetky koraly a ryby


Po tomto období už len sledovať stav chovaných živočíchov , po prípade obmieňanie a dopĺňanie nových. Týždenné dopĺňanie mikroprvkov , dopĺňanie odparenej vody , a pravidelná celková kontrola chodu celej nádrži.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

Taka otazocka ku zivim kamenom. Uz som cital, ze skaly sa mozu aj najprv poukladat a potom sa nalieva voda. Ala ako je to so zivimi? Neposkodim ich, ked najprv vlozim kamene do akva, zalepim ich a az potom zalejem?
Co su to vlastne zive skaly? Podla toho co som cital a podla mojich dedukcii(hadam netrepnem blbost) zive skaly su vlastne z odumretych koralov? Nie? A ako su zive? To vnich ziju nejake organizmi alebo ako? Ako to filtruje vodu? Ak sa milim uvedte ma na spravnu mieru, v morksej akva som amater. Totiz mam v plane tak o rok vybudovat reef 100-150l(vacsie nemozem, niesu priestory) a najradsej by som tam dal iba zive skaly kvoli stabilite a tak. Sak vy profici viete a ja tomu aj verim, bio fitracia je bio filtracia.
Diki moc
Facko
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Facko, pozri sa do kategórie TECHNIKA tam je subkategória FILTRÁCIA a vrámci nej téma živé kamene, niečo som tam doplnil aj ja.
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

JJ diki moc objavil som to hned ako som to napisal...
Aspon viem ze ked sa objavy nove forum treba ho cele najpr vprejst... Ale zatial som tam nenasiel ako je to s tym nabehom novej nadrze ci mozem tie skaly polepit a potom doliat vodu?
Proste na malu nadrz by som sa bal dat mrtve kamene...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Najprv napusti vodu, nechaj týždeň bežať (mŕtve kamene poukladať a polepiť samozrejme môžeš) až potom živé šutre. Prežije ti na nich určite viac "života".
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

No taky detail. Ako upevnim zive kamene? Totiz chcem mat akvarium mensich rozmerov(100-150l) a kvoli stabilite by som chcel mat iba zive kamene. Hmmm ale neviem si predstavit ako lepit kamene pod vodou :lol: takze to tam budem musiet upevnik nejakym inym sposobom... a uvedomujem si ze keby som ich nechal dlhsie na suchu tak vsetko vyhubim a to nechcem...
Diki za rady
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Anonymous napísal:No taky detail. Ako upevnim zive kamene? Totiz chcem mat akvarium mensich rozmerov(100-150l) a kvoli stabilite by som chcel mat iba zive kamene. Hmmm ale neviem si predstavit ako lepit kamene pod vodou :lol: takze to tam budem musiet upevnik nejakym inym sposobom... a uvedomujem si ze keby som ich nechal dlhsie na suchu tak vsetko vyhubim a to nechcem...
Diki za rady
REEF CONSTRUCT od Aqua Medic-u - je to dvojzlozkove epoxidove lepidlo, ktore sa moze pouzivat vo vode (okrem jeho miesania). Po vytvrdnuti nie je pre zivocichy nebezpecny. Prilepis s nim zive aj mrtve kamene o seba. Je mozne s nim prilepit aj tvrde koraly ale nie vzdy na neho dobre reaguju kym tvrdne - na to je lepsie sekundove lepidlo (Lukas dik za tip :wink:) - gelovymi prilepis lahko koraly o kamene (vyplnia priestor medzi koralom a miestom kam ho lepis), tekutymi zas mozes zafixovat miesta po ulomkoch.

REEF CONSTRUCT kupis v kazdom lepsom akva obchode, sekundak takmer vsade :wink:
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

naco lepit ked staci zviazat rybarskym silonom alebo kablovymi viazacimi paskami ??
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Roman napísal:naco lepit ked staci zviazat rybarskym silonom alebo kablovymi viazacimi paskami ??
Niekedy to mozno postaci, ale ked robis reef z vacsieho poctu malych kamenov, tak ti zvazovanie nepomoze, skor ti zkomplikuje zivot. Resp. v malej nadrzi pomoze udrzat reef upevneny o sklo a pod.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

Anonymous wrote:
No taky detail. Ako upevnim zive kamene? Totiz chcem mat akvarium mensich rozmerov(100-150l) a kvoli stabilite by som chcel mat iba zive kamene. Hmmm ale neviem si predstavit ako lepit kamene pod vodou takze to tam budem musiet upevnik nejakym inym sposobom... a uvedomujem si ze keby som ich nechal dlhsie na suchu tak vsetko vyhubim a to nechcem...
Diki za rady

REEF CONSTRUCT od Aqua Medic-u - je to dvojzlozkove epoxidove lepidlo, ktore sa moze pouzivat vo vode (okrem jeho miesania). Po vytvrdnuti nie je pre zivocichy nebezpecny. Prilepis s nim zive aj mrtve kamene o seba. Je mozne s nim prilepit aj tvrde koraly ale nie vzdy na neho dobre reaguju kym tvrdne - na to je lepsie sekundove lepidlo (Lukas dik za tip ) - gelovymi prilepis lahko koraly o kamene (vyplnia priestor medzi koralom a miestom kam ho lepis), tekutymi zas mozes zafixovat miesta po ulomkoch.

REEF CONSTRUCT kupis v kazdom lepsom akva obchode, sekundak takmer vsade
No takze k tomu epoxidovemu lepidlu, pisal si, ze ked zaschne je to ok, ale co to robi kym to schne?Nebulizi to skale?Alebo poripade na zaciatok kupim len par kamenov a potom ked je akva zabehnute, chcem vyplnit par miest kamenmi, mozem pouzit to epoxidove lepidlo?Neublizi to osadenstvu?(jasne ze nie obycajne...)

Taka otazocka k tomu gelovemu lepidlu. To mas na mysli silikon?

A otazocka ku sekundaku, to ten sekundak tomu koralu neublizi? Zrejme ked to pouzivate tak asi nie, ale pride mi to trosinka funny, na koral hodis sekundak a pacnes na skalu... :) troska by som sa toho bal... ake sposoby este existuj?
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

facko napísal:No takze k tomu epoxidovemu lepidlu, pisal si, ze ked zaschne je to ok, ale co to robi kym to schne?Nebulizi to skale?Alebo poripade na zaciatok kupim len par kamenov a potom ked je akva zabehnute, chcem vyplnit par miest kamenmi, mozem pouzit to epoxidove lepidlo?Neublizi to osadenstvu?(jasne ze nie obycajne...)

Taka otazocka k tomu gelovemu lepidlu. To mas na mysli silikon?

A otazocka ku sekundaku, to ten sekundak tomu koralu neublizi? Zrejme ked to pouzivate tak asi nie, ale pride mi to trosinka funny, na koral hodis sekundak a pacnes na skalu... :) troska by som sa toho bal... ake sposoby este existuj?
Ono realne je lepsie lepit na suchu, ale je to mozne aj vo vode, hlavne sa s nim nesmies vo vode uz moc "patlat" aby si ho vlastne nerozmiesaval vo vode. Gelove lepidlo je sekundak v hustsej konzistencii. Napr. Henkel Super Bond kupis ako normalne riedke lepidlo, ale aj ako gel. Prave na sekundak koraly reaguju menej ako na epoxid.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

Hmm ok dakujem krasne...
Napísať odpoveď

Návrat na "Tvrdé koraly SPS"