LED světla a UV záření

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa kominík »

to Jarda :asi máš ty samé šmejdy co my dva :lol:


teď vážně - co to dělá teď při druhé vrstvě fólie,poznatky,citlivost korálů a co vjem intenzity osvětlení ,přidal jsi osvětlení ?
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JardaH »

2-há vrstva udělala stabilizaci stavu, světlo jsem nepřidával.
A poučení-připravuji výměnu za modré a 20000K v maximální watáži 10W. Ty mám na 2-hém akva bez UV fólie a je to v pohodě. A ty barvy :D :D :D :D

Ta watáž je také dost důležitá. Čipy 30w nedělají takové problémy jako 50W. Ty jsou po krátké době devastující. Asi se dříve vypálí ochranná vrstva.

Tím si taky vysvětluji, že u komerčních svítidel to tak rychle nekolabuje-mají tam více kusů o menší watáži.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa kominík »

:idea: :idea: :idea:
toto jsou odpovědi z praxe :wink:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přispěji svou troškou do mlýna. Psalo se tu hodně o plexisklu - Polymethylmetakrylátu (PMMA) ( řada LED osvětlení je plexisklem krytá ). Nejsem odborník na plasty, ale našel jsem tohle:
Desky z PMMA pohlcují ultrafialové světlo. Stačí deska o tloušťce 2 mm, aby došlo k pohlcení veškerého UV záření. ( http://www.koplast.cz/plexisklo-popis-plexiskla/ )

Dost se toho také probírá mezi teraristy - třeba tady: http://tera.poradna.net/q/view/150568-uv-zareni a tady: http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/ ... -plexisklo

A ještě něco o skle:
Obyčejné sklo je pro UV paprsky velký filtr. Jediné sklo, které v plné míře propouští UV paprsky je křemenné sklo. Důkazem vám budiž třeba rtuťová výbojka, která se dříve používala k osvětlování ulic. Ta byla zatavena ještě v bance z obyčejného skla a prakticky vám to záření nijak neublížilo. Šlo se i přímo na svítící výbojku dívat a zánět spojivek vás nepotkal. Když se ale ta skleněná baňka odřízla, tak vám z toho vznikl velmi intenzivní zářič UV, který se používal jako horské sluníčko. Zdroj zde.

Z toho co jsem přečetl vyplívá, že standardní sklo pohlcuje velmi vysoké procento UV záření ( ať už UVA, nebo UVB ). Velmi záleží na druhu skla. Běžné plexisklo pohlcuje také velké procento UV záření a proto se vyrábějí speciální typy plexi, které UV záření naopak propouštějí velmi dobře ( použití např. v soláriích a teráriích ).

Jestli je tu někdo odborník na tuto problematiku, nechť se vyjádří, já jen prodávám, jak jsem nakoupil. Z uvedeného si ale dělám závěr takový, že krycí plexi je určitě výhodou, krycí sklo ( obyčejné, ne křemičité a také ne staré ) je ještě lepší. A že lucerna se spoustou slabších LED-ek je lepší, než tři-čtyři "děla" o vysokém výkonu.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JardaH »

PLEXISKLO mohu jedině doporučit. Bleděmodré plexi jsem používal na odfiltrování UV z LVD světel a zároveň odfiltrování přebytku bílého spektra.
Nicméně pod LVD světly s modrým plexikem rostly korály nejrychleji !!!

Teď tak rychle rostou díky mikroprvkům co dodávám.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Chlapi ved keby sklo nepoblcovalo UV ziarenie tak by sme sa natierali kremom proti opalovsniu aj doma a to uz ani nehovorim o aute. ( neplati pre kabriolet :D
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa andy »

Konečne jedna hustá a výdatná téma a diskusia v týchto nudných horúčavách :D
Len neviem stále dôjst na to, kde sa v tých obycajnych ledkách bere to fuj, hnusné uvc a uvb ziarenie. Ledky s takymto spektrom su šialene drahé a ani náhodou ich nejde vyrobiť nedopatrením, omylom.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa radEg »

teraz by sa mohli vyjadrit obe strany kto ma krycie sklo/plexisklo a kto nie pripadne wataz a pocet led cipov
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

kominík napísal::idea: :idea: :idea:
toto jsou odpovědi z praxe :wink:
určitě z praxe, souhlasím .. jen že ono se jedná vysloveně (v Jardově případě) o kapku vyšší watáž ...... než v případě z Rybího a Valmezu ....

Jsem zvědav na určitá akvária ,kde se jede na 30 a 50ti watových čipech 8) .

Kapku bych se vrátil s prosbou k Ivošovi .... KDE jsi prosím Tě psal o Tvém již dřivějším problému s popálením LED světlem ... pak jsi světlo přesunul. Četl jsem to .... ale .... nyní to už nějak nemůžu najíti :roll:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa shark »

Co nedávat nad akva plexi ale prostě tabule s křemičitého skla? cena je příznivá tak bych v tom neviděl takovej problem.
http://www.skleniky-pareniste.cz/skleni ... klo-Helios
Jinak sehnat by to mělo jít v každém běžném sklenářství :wink: na udržbu jistě lepší než plexi a propustnost světla? tak tady by snad problem být taky neměl.No a vzhledem k tomu že valná většina těch co jej mohou učelně využít stejně používá skimmer tak problem s plyny by měl taky odpadat.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

tady zrovna asi jde o to že to křemičité sklo zrovna nedělá to o co tady jde ..... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přesně tak - křemičité sklo právě UV záření propouští v maximální míře. To sklo z odkazu ale nebude křemičité. Je tam uvedeno, že je lité. Tzn. že nebude udeálně rovné a tudíž bude odrážet světlo buhvíkam - ne jenom UV, ale celé spektrum. Pro skleník dobrý, pro AQ určitě ne - dávat si tam sklo, abych musel svítit víc asi není to, po čem každý touží.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

když já se neumím tak hezky polopaticky vyjádřit ......... :twisted:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jen mne tak napadlo, že Rybka i Kominík mají ty světla asi krytá plexi od výrobce, tzn. UV by to mělo pohlcovat :D a stejně lepili fólii. Ono na teraporadně právě bylo řečeno to, že každé plexi resp. plast (podle složení a tloušťky, možná i podle typu výroby) propouští jiné množství UV záření. Nejde to tedy zobecnit stylem hoď tam kus plexi a máš to doma. Na druhou stranu aspoň se na něco ta fólie dá nalepit :lol:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa vik_33 »

To máš pravdu, ale jeden z diskutujících ( v jednom z těch mých odkazů ) prováděl měření propustnosti UV u různých plastů a dalších materiálů. Uvádí tam UV index s výchozí hodnotou měřenou pod výbojkou. Z toho je vidět, že i když plexi něco propustí, tak to není moc ( vyjma faunaboxů, u kterých je to žádoucí ). U našich nádrží pak ještě něco odrazí hladina a něco pohltí voda ... takže pokud to tak je, musejí být LED-ky, co popálily korálnatce někde na úrovni horského sluníčka ... Tím nezpochybňuju to, že korálnatci byli popáleni. Jen si nejsem tak úplně jist tím, že vyzařují tolik UV - LED-ky se totiž používají dneska skoro všude a pokud by ty ve světlech, co mi visí doma ze stropu ( a nejsou jiné, jen jich je méně ), vyzařovaly také tolik UV, tak už jsem asi na očním ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"