LED světla a UV záření

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

LED svetla a UV záření

Príspevok od používateľa JRx »

ked je tomu tak ako pises tak potom staci test 10minutovy dat ruku pod svetlo a kazdy si zisti ci ma vypalovac alebo nie....

pod cree ledkami upratujem akvarko a zatial ma neopalilo a som tam aj hodinu niekedy...
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

LED svetla a UV záření

Príspevok od používateľa charloschuanche »

V teraristice se řeší již dlouhou dobu opačný problém. Je pro nás žádoucí osvětlení s garantovaným zářením v UVB spektru pro podporu tvorby vitamínu D, dokonce to došlo tak daleko, že jeden z dlouholetých chovatelů nejdříve začal světla měřit a vybraná světla i prodávat. Dnes nechává vyrábět českou značku UVB světel ke spokojenosti uživatelů (výbojky 35 až 150W). Čínské šméčka reptiglo - kompaktní zářivky s pouhými 21W (UVB 10% a ještě bez garance) při špatně naneseném, nebo vadném luminiforu dokázaly spálit kůži i oči citlivých zvířat (např. odchov chameleonů) do 10 min při delší době i s trvalými následky až smrtí. Naštěstí toto nebyl můj případ. Navíc postupem času se u zářivkových světel tato vrstva rozpadá a UVB záření již neemitují v dostatečné intenzitě cca za 6-12 měsíců. Jestli je led světlo kryto také luminiforem pro dosažení určité barvy může toto být tím problémem. Ještě bych doplnil, že firmy, které nepodlehly lákadlu přesunutí výroby do rudého pekla produkují kompakty, které po 2 letech stále emitují (sice s poklesem) dostatečné množství UVB. Kvalita výroby led by tedy měla hrát určitou roli při rozhodování o jejím použití.
Jak píše pan Jaroslav, vše se dá změřit. Ovšem někoho jen nas..e, když se to stane zrovna jemu.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

LED svetla a UV záření

Príspevok od používateľa Jaroslav »

rybka napísal:S Kominíkem máme stejný typ svítidel o příkonu 150W bez optiky z Číny, dokonce z jedné společné koupě. Oba jsme řešili nezávisle stejný problém. Postupná ztráta intenzity zbarvení korálnatců na přímo osvětlených plochách až úplné vybělení. Nepřímo osvětlené plochy zůstaly s nezměněným zbarvením s normální intenzitou.
K zarudnutí kůže na rukou došlo při takové banální činnosti, jako je otírání prachu na svítidlech během asi 10-timinutové přetržité expozice. Horské slunko hadra :roll:
Klidně se to může stát. Jenomže pak je potřeba popsat pravdivě vzniklou situaci asi takto:

"Chtěl jsem si pořídit nad akva LED osvětlení, ale v Čechách nabízená světla se mi zdála příliš drahá. Kvůli úsporám jsme proto ještě s jedním kolegou našli v Číně nějakého výrobce a koupili si světla přímo od něj za cenu, kterou jsme považovali za odpovídající. Tato světla kvůli snížení výrobních nákladů (a dodržení tak cenové hladiny, kterou jsme po výrobci požadovali) byla ožulená i o optiku LED. Doma jsem pak zjistil, že jsou na dvě věci a ještě jsem si spálil kůži naštěstí pouze na rukou. Slibuji, že si již nikdy od tohoto výrobce (název firmy) nic nekoupím a v zájmu svého zdraví se příště nedám napálit. " Howg :D
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Artec »

Informace kterou sdělil Rybka a posléze ji potvrdil JardaH s Kominíkem byla pro mne užitečná a jsem za ni vděčný. Důkazní materiály v podobě měření nepotřebuji. Mám svou hlavu a důvěřuji lidem, kteří jsou dlouhodobí chovatelé a na akvárium svítili snad vším a dokážou porovnávat. A navíc, i dlouhodobé sledování důvěryhodnou osobou je bráno jako důkaz, respektive metoda k posouzení. Samozřejmě že měřák je exaktní a nezpochybnitelný, ale i subjektivní pocit mnohé napovídá.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa gut »

Za pár týdnů to bude dva roky co svítím ledkama.modré,rb,w6500k a w8000k.všechny jsou cree(bez optiky) a nedávno jsem přidal výměnou za dvě ati zářivky ještě 50w světlo složeno s modrých a růžových led s číny+bílé od cree.
Rostlo to se zářivkama a roste to i bez nich.jedna akropora už na hladině roste do tvaru kolečka a občas když přijde vlnka je bez vody.byla nalepena jen cca 15cm pod hladinu.frag 3cm.k žádnému popálení nedošlo a cpala se za "sluníčkem" vyloženě s radostí.barvu má stále reflexní zelenou.
Nutno podotknout,že mám celoročně 3/4 nádrže zakrytou 2mm plexi.pod čtvrtinou kde krytí není jsou montipory a ty jsou od hladiny 5cm.některé 10cm.
Taky nevypadají,že by jim světlo vadilo a to schytavají pěknou palbu.
Takže možná je problém v bílých noname čína ledkách(cree je taky čína)které já nemám.
Na zahraničních forech jsou lidi kteří svítí ledkama hodně dlouho a nevšiml jsem si nějaké paniky a důrazných varování.
Snad příliš silné čipy co si vzpomínám byl v pár případech problém(50w)
A pak jsem četl že světla s optikou v kombinaci se zavěšením blízko hladiny může být taky problém


Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Jestli občas není problém v tom, že nikdo není schopen zodpovědně říci jakou intenzitu nastavit. Já s tím bojuji už skoro rok. Někdo napíše 0,5 W/l. někdo 0,75 W/l. Já jedu teď ze svého světla 3 x 100 W na 180 W. Nevím jestli je to dostačující, ale vím, že i při výměně vody kdy se v AQ hrabu déle jak hodinu, jsem na sobě nic nepozoroval.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Každý, kdo se seznámí s principem svícení bílých LEDek (stačí hledat na Wikipedii) si názor k možnému riziku a následným problémům udělá sám. Bíle svítící LED neexistuje, vždy se jedná o transformované světlo prostřednictvím žlutého luminoforu. Že se tento luminofor "spotřebovává" je nasnadě. A že od nich upouští i uznávaný výrobce svítidel :?: To, co udělalo svítidlo za 350 USD zřejmě čeká i svítidlo nabízené obchodníky za sumu o nulu delší.
Nejsem odpůrce LED svítidel, stávající budu foliovat a využiji je nad terárii namísto předražených UV-úsporek a nad mořskou hladinu pověsím LED svítidla osazená výlučně nebílými LEDkami. A jestli to bude v kombinaci s T5 nebo bez nich, ukáže čas. Ona "vypálená" T5 je taky prevít, ale na to už se jaksi pozapomělo.

Aktuálně se připravme na chlazení :roll: A zkoušet nové možnosti se taky musí :lol:
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa kominík »

na led osvětlení jedu jako jeden z prvních ,zde na fóru a koupil jsem i novější modely i s optikou,kdy jsem je instaloval je první světlo duben 2010.Zdůrazňuji ,že první cca dva a půl roku nic nebylo ,vše šlapalo jak má až na nějaké jiné ústřely mou vinou,ale to nemělo z osvětlením nic společného :oops:
Nemám s nimi problém ,kdy přes zimní období je zakrytována vodní hladina kvůli odparu vody,ale jakmile se sundá krycí sklo za pár neděl se to projeví - první lps a proto jsem scháněl uv fólii,kterou jsem nainstaloval na všechny tři světla a mám od té doby klid.
Nemám potřebu nic měřit,stačil mi vizuální pohled do akva,pálení a bělení korálnatců.
Zkusil jsem a vyšlo to,jelikož parametry vody byly ok např. po4,kh ,ca ,si,,mg,salinita,teplota,ph,no3 a pod. :wink:
Jen mé postřehy,ale nikomu nic nevnucuji ,nemám to zapotřebí,každý strůjce svého štěstí :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa LukasO »

Pokud svítíš od dubna 2010, pak jestli dobře počítám to je přes 14k hodin - životnost ledek je udávána 50k hodin - ale pochybuju, že to soudruzi (z číny, rádoby usa, atd) testovali-očividně...
Nad sladkou vodou jsem měl zářivku (T8 36W) 8let (což je cca 41k hod) a taky svítila - jak a co z ní lezlo neřeším - rostliny pod ní prosperovali neuvěřitelně...
Zřejmě ta životnost 10let u led svítidel nebude až tak úplně pravda - alespoň pro ty první generace
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Přesný návod, kolik je potřeba Wattů (elektrické energie vložených do osvětlení) na litr objemu akvária nemůže existovat. Důvodů je několik.
1) Každé osvětlovací těleso (i vlastní světelný zdroj) má jiný poměr mezi energii která do něj vstupuje a energii, která se v něm změní na světlo a z něj také ve formě viditelného světla uniká (tzv. "účinník"). Z praxe víme, že nejhorší účinník v tomto směru měly žárovky, lepší byli trubice T8, pak byly trubice T5 a tzv.úsporky (vlastně "srolované" T5 s implementovaným zdrojem). Mezi těmito hlavními skupinami byly různě řazeny halogenové žárovky, xenony, sodíkové výbojky, LVD zdroje, LEP zdroje apod. Za zdroje s vysokým účinníkem byly donedávna považované HQI, které se také hojně v mořské akvaristice používaly. V posledních několika letech se na výsluní stále více tlačí LED (light emitting diode). Jejich účinník je vysoký a tak se v současném světě postiženém prohlubujícími se obavami o energetické zdroje uplatňují jako zdroj světla stále více.
Účinník jednotlivých LED se ale také různí. Nejen v závislosti od know how výroby samotného světlo vyzařujícího čipu u různýc h výrobců (dodržení technologické kázně, složení/čistota vstupních komponent), ale také od samotného principu vzniku viditelného světla a s tím spojených následných komplikací. Jak píše výše Rybka, bílé LED se v současné době v zásadě vyrábí dvěmi způsoby. Buď tak, že se čip modré LED opatří žlutým luminoforem a kombinací žluté a modré barvy vznikne jakási "bílá barva" světla. Druhým způsobem je, že se LED vyzařující v UV části spektra opatří luminoforem měnící UV světlo na bílé světlo. V tomto případě je pak možné, že část UV světla projde luminoforem beze změny a uvolní se z čipu LED do okolí. To je jeden z důvodů, proč se všechny LED opatřují optikou. Jejím nejdůležitějším úkolem je fokusace vznikajícího světla. Samotný LED čip je vlastně plošný útvar, emitující světlo v rozsahu 180 stupňů (polokulovitý tvar) směrem od své základy. Abychom pak světlo "dopravili" v žádoucím směru a intenzitě, to vlastně zajišťuje optika LED. Ovšem tatáž optika, resp. fyzikální a chemické vlastnosti materiálu, ze kterého je vyrobena, má za úkol propustit z LED pouze viditelné světlo a zadržet záření, které je pro aplikaci konkrétní LED nežádoucí - v LED určených pro osvětlování prostorů s pobytem lidí či živočichů je to zadržení UV spektra. Samozřejmě existují i LED vyzařující UV či INFRA část svetelného spektra. Tato fokusace se ale nikdy neobejde bez ztrát - průchod svetla jakýmkoliv prostředím je vždy spojen s jeho ztrátami v materiálu, někdy pak i jeho odrazem či lomem mimo žádoucí osu fokusace.
Z výše uvedeného vyplývá, že z 1 Wattu elektrické energie můžeme vyrobit dost rozdílné množství světla. Je ovšem důležité, že zbytek elektrické vždy promění na tepelnou energii, projevující se zvýšením teploty světelného zdroje, jeho okolí (zprostředkováno infra-zářením) a zvýšením teploty napájecího zdroje.
LED se stále ještě rychle vyvíjí a nelze říci, kdy se dostanou na vrchol svých možností. Proto každá další generace LED je lepší ve svém účinníku, spolehlivosti, případně jiných vlastnostech. Proto pro starší typy LED by mělo být nastavení poměru W/litr jiné, než u typů novějších ("novost" myšlena jako pokrokovější technologie).
2) Poměr potřebné elektrické energie k objemu akvária závisí na dalších faktorech. Předně je to pravidlo, že intenzita světla (v luxech) klesá se čtvercem vzdálenosti, t.j. když se objekt od zdroje vzdálí dvakrát, na jeho povrch bude dopadat čtyřikrát menší intenzita světla. Proto osvětlení dna akvária bude zcela jiné než osvětlení jeho horních částí a jak velký to bude rozdíl, určuje nejen hloubka akvária, resp. vodního sloupce, ale také vzdálenost světelného zdroje od hladiny. Čím šikměji k hladině také světlo na ni dopadá, tím jej také bude na dně méně - je to dáno nejen jeho zvětšující se dráhou, ale také lomem světla na rozhraní vzduchu a vody. Paprsek světla se na tomto rozhraní láme směrem od kolmice, což výslednou intenzitu světla ve vzdálenějších částech akvária ještě více oslabuje. Dalším faktorem, ovlivvňujícím osvětlení je odraz světla na hladině (t.j. vlastně část světla se do vody vůbec nedostane). A nakonec důležitým faktorem ovlivňujícím výsledek je průhlednost ("čirost") vody. Čím více obsahuje voda drobných částic (suspenze) nebo čím více je zbarvena (roztok organických či anorganických barviv), tím menši bude intezita světla procházející jejím sloupcem.
Velký význam má kompaktnost zdroje - například HQI je téměř bodový zdroj světla, kdežto třeba moje rozložení LED na celou plochou akvária (viz. viewtopic.php?f=43&t=3380 )je vlastně kompletně plošný světelný zdroj.
Pokud pak mezi světelný zdroj a hladinu vložíme (z jakýchkoliv důvodů) cokoliv (sklo, plexi, síťku), ubereme poměrnou část z intenzity v závisloti od transparentnosti č "lomivosti" použitého materiálu.

Pokud bychom dokázali všechny výše uvedené faktory kvantifikovat (a to jsem zřejmě ještě nějaké zapoměl), pravděpodobně bychom dokázali vymyslet vzorec, který by nám významně pomohl určit, kolik Wattů ve světlech pro naše akvárium vlastně potřebujeme. Mám ale strach, že se to nepodaří a ještě dlouho budeme odkázaní pouze na svůj vlastní "cit" a experimentování v akváriu.

Nakonec chci ještě říct, že se občas snažím téma kvůli lehčímu zapamatování zlehčovat - což bohužel někteří lidé někdy nepochopí a berou to jako atak na svojí osobu, což jsem tím nikdy nemyslel. Považuji to za svojí chybu a tímto se jim omlouvám :oops:
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa zdenekzd »

rybka napísal: ...a nad mořskou hladinu pověsím LED svítidla osazená výlučně nebílými LEDkami. A jestli to bude v kombinaci s T5 nebo bez nich, ukáže čas.
A proto byl můj úplně prvotní dotaz co říkáte na osvětlení bez bílých LED :D
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Může být, uvažuji o něm a dokonce jsem již nějaká "plnospektrální" svítidla všechny barvy : modrá 1:1 viděl.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa andy »

Tie biele ledky s UV cipom, to mi nejako nesedí, skôr by som to bral ako možno fámu šírenú výrobcami a predajcami klasických svietidiel, ktorí v minulosti videli v LED konkurenciu, neviem.
Mne sa zdá že prvé farebné led v rozsahu pod 550nm boli modré a k nim niekto (p.Stokes ?) pridal luminofor a vznikla ´biela´ led. Až neskôr s rozvojom technológie sa výroba cipov posúvala pod 460nm teda smerom k UV a neskôr aj UVA, UVB, ... .
Práve posledným finesom je kombinácia UV čipu a luminoforu, lebo sa zistilo že táto kombinácia je účinnejšia pre premenu na viditelné svetlo. Japonci už vyrábajú trichromatické ledky, teda UV čip plus RGB luminofor, čím dosahujú lepšie Ra alebo CRI, teda farbnú vernosť. Ak toto zdokonalia, tak by boli schopní v jednej ledke dosiahuť spektrum v rozsahu 10000K až 30000K.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

no jak psal Jaroslav v předcházejícím příspěvku ... ANO Rybka a Kominík .... jsou asi tady z nás co mají LED nejrychlejší v nákupu. Nejsou ale nejrychlejší celosvětově ,jak psal Gut nikde (a vím že čte hodně) se problémy tohoto typu nevyskytly ... asi amici nejedou na nějakých obyč číňanech :roll: Ty světla používali už dávno v Polsku ... a taky nic ... :| Musí to být šílený fičák, když za 10 minut to spálí ruku .... 8) A navíc .... Rybka avizoval popálení korálnatců už někdy cca po půl roce .... pod nějakým LED světlem 8)
Viděl bych to zkrátka na špatný kup .... :roll:
A aspoň víme proč má zdravé ryby .... tolik UV záření .... musí vybít všechny parazity i s vajcama :mrgreen:
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa kominík »

kamile - kdo by psal o negativech ,když to maj všichni doma :lol:
co se světel týče tak se prodávají i v česku a za další všechny ledky se stejně dělaj v Číně :oops:
Co se týká nákupu světel,tak já osobně jsem spokojen - svítí ,koráli rostou co víc si můžu přát
Že jsem nalepil nějakou fólii na světlo to je to nejmenší :wink:

co se pl týká proč tak najednou ty světla u nich zmizely :roll:ty první 120 w a u nových typů osvětlení moc bílé ani nevyužívají - lepší vybarvení korálnatců anebo...to nikdo neví a ani to nikomu neřeknou jinak by nikdo nic neprodal...a to asi není v nikoho zájmu :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"