LED světla a UV záření

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa shark »

nj tak to jsem uletěl malinko :lol:
no ok ale co třeba rámařské sklo? já vím zase sklo a prostup světla není ideální ale mrknněte na odkaz,tohle už UV filtr má :lol: :wink:
http://www.lira.cz/sklo/m1634001011.html
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Viku MadMike v dnešní době jen neměří, ale i vyrábí ta UVB světla. Sice jsem neuvedl o koho jde, ale vzpomínal jsem ho v tomto vláknu. Jde o jedny z prvních měření co dělal. Dnes vlastní i několik měřáku UVB,C luxmetry atd. Jinak rovněž se jedná o prodejce zde: http://www.terashop.cz/
Jde o to, že např box Braplast, který se tam řeší není teraristické cosi, ale potravinářský box (oni teraristi si stejně jako akvaristi rádi šetří peníze i čas a používají obecně dostupné zboží s lepším poměrem cena výkon, než teraznačky). Propustnost u něj je velice slušná. Blbá tabulka skla je na tom o poznání lépe. I tak se ale nepřu, že v přírodě korály přežijí asi jiné podmínky. Bohužel se v akváriu chovají buď citlivěji, nebo jim něco může vadit víc.
Mike taky docela ochotně různá světla měřil na teraburzách v českých zemích, nejčastěji v Praze. Možná by byl ochoten některé světlo testnout. Mohlo by to dát pár odpovědí. I tak se nedá paušalizovat na každé LED světlo, osobně to chápu jako jeden z faktorů, se kterým se může počítat, když se korálúm nedaří.
drhumbert
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 05 Júl 2010 20:51
Bydlisko: Kravaře

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa drhumbert »

Ahojte.
Teď jsem si to pěkně přečetl a koukám jako blázen. Dělal jsem si led světlo sám a použil jsem 6x 50w 20000K čip + 20W 18x modrou RB a 6x 20000k. Všechny čipy firmy EPISTAR. Nepálí mi nic a vše krásně roste. Kominík a Amsi mohou potvrdit.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa shark »

No sám jsem zvědav jak se budou chovat ty moje LED po čase.Asi záleží na tom na co člověk kápne.Zakrývat zatim nic nebudu a uvidím časem jestli budou změny na korálnatcích a až podle toho budu jednat.V každým případě je dobře že se tu o tom diskutuje a problémy se snaží ti co je mají tak nějak řešit a hlavně zveřejnit pro případ že těch co mají smulu bude víc..
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JardaH »

drhumbert napísal:Ahojte.
Teď jsem si to pěkně přečetl a koukám jako blázen. Dělal jsem si led světlo sám a použil jsem 6x 50w 20000K čip + 20W 18x modrou RB a 6x 20000k. Všechny čipy firmy EPISTAR. Nepálí mi nic a vše krásně roste. Kominík a Amsi mohou potvrdit.
Ano modré čipy a čipy 8000-10000K EPISTAR mi takový problém nedělají.
U těch si člověk musí dát pozor na nespálení korálnatců velikou intenzitou světla. Ono je to zavádějící, není naším okem tolik vidět. I když dnes po čase už ohrožují tyto čipy korálnatce též. Časem se u některých vypálí i krycí silikon (a to nejedou naplno) a v tu chvíli začíná problém.
Mějte předsazeny krycí skla,fólie... jinak se Vám rychle vypálí silikony a s čipy bude problém.

Problém mají čipy 6500K. U nich musíte stáhnout výkon už od začátku (nedávat na maximální povolenou voltáž), rychle se vypálí a začnou dělat problém.

Závěr: bránit se vypálení čipů přehřátím ihned od začátku !!! Nenastavovat maximální voltáž natož vyšší, oni to vydrží, ale rychle se v nich něco ochranného vypálí.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JRx »

mozna ze bude problem v zapojeni lediek....
oni su napatovy spotrebic, a vacsina ludi ich zapaja ako prudove spotrebice....
nastavia tu napatie na ake su ledky stavane a zapnu.....(zle)

spravne je treba pouzit prudovy zdroj,
alebo
napatovy zdroj a radic urceny pre ledky
v oboch tychto pripadoch vieme pustit ledky na iny nez plny vykon....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

přesně řídím proud ... (možná lépe promakaná elektronika než u číňanů ? ale ne moji zásluhou :wink: ) a chlazení ... na max 35stC ....... .... To mi bylo doporučeno ... to dělám.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Myslím si, že to JardaH trefně popsal. V našich svítidlech jsou 1W čipy bílé 6500K a modré jedoucí na plný výkon. A nijak jsme jim napětí nesnižovali.
S měřením UV musím počkat do 14.9.2013 na AquaTerru Ostrava, už to mám předjednáno :roll:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Sakra, normálně na Ostravu jezdím, tak jsme se mohli potkat, ale tento termín je bohužel terraristika Hamm (asi největší evropská burza terazvířat) a jedeme tam. :( I tak by mne výsledek měření zajímal.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Přidávám foto postižené Acropory po dalších 17 dnech
IMGP0032u.jpg
o pár cm hlouběji bylo vše celkem v pohodě
IMGP0034u.jpg
a na dně vládla pohoda
IMGP0033u.jpg
očekávám pozitivní náměr UV-C, už podle toho, jak rychle reagovala kůže na mých předloktích
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Josef »

390-410nm je ok , pokud si však někdo koupí prostě jen UV čip bez parametrů pak si také může koupit zrovna to UVC
jen náhodou jsem procházel prodejce UV čipů zde v čr a více než půlka z nich nemá info o nm ( většinou jde prostě o světlo někam na taneční zábavu které v malé wattáži vysoko u stropu nemůže nikomu nic udělat )

Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa lubo54 »

UVC (200-280 nm) ideálne 254 nm ich cena je taká že pravdepodobnosť že by niekto predal čip o takejto vlnovej dĺžke bez upozornenia je nulová. A hlavne si myslím že ani jeden výrobca alebo predajca by si to nedovolil predať bez upozornenia, UVC spôsobuje rakovinu a zápal očných spojiviek :?
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Josef »

myslím že číňanům je to fuk co to s tebou udělá , bohužel žádná kontrola zde není , hlavně v ceně není takřka žádný rozdíl , stačí se podíva například sem

http://www.alibaba.com/trade/search?fsb ... m+led+chip

http://www.alibaba.com/trade/search?fsb ... m+led+chip

pak doporučuji prolíst pár webů prodejců v ČR a snad nikde nikdo vám nedá info co vlastně kupujete

jediné co se dozvíte je že vám budou svtit tkaničky a nápis na tryčku až sebou budete házet někde na zábavě :mrgreen:

a hlavně na obranu těch číňanů dodám to že oni nevědí a jejim to fuk k jaké aplikaci to použiješ , oni jsou prostě jen výrobci a dodavatelé

to samé je to s životností led čipů , ty si u výrobce můžeš zvolit jak dlouho má čip svítivost zda 10000h což je běžné pro čínské čipy které maí sloužit jen k dekoraci ( sváteční světla například na stromeček ) nebo 30-60000h jako osvětlení a zase je to i o ceně

u překupníka se někdy nedopátráš ani toho výrobce

a ještě dodám že v každém data sheetu je uvedeno že životnost je testována laboratorně ve stálích podmínkách ( vlhkost,teplota , prachotěsnost )

což v praxi znamená že čip který má 50000h životnost bude potřeba zhruba po 25000h vyměnit protože degradace je uváděna od 2 do 10% za rok svícení při 12h za den

jsem zvědav jak to bude řešit někdo kdo si koupí světlo za 50000kč po 2-3 letech mu skončí záruka a zároveň bude nucen vyměnit moduly za nové ( které se ale pravděpodobně nebudou již vyrábět )
Naposledy upravil/-a Josef v 17 Aug 2013 11:53, upravené celkom 1 krát.
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa lubo54 »

http://www.alibaba.com/trade/search?fsb ... m+led+chip
Ale v tomto odkaze výrobca alebo predajca píše ,že je to 254nm na to upozorňuje a je to dokonca z číny asi im to nebude jedno :)
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa shock »

lubo daj tam normalny odkaz, to ze skopirujes skrateny z fora nepomoze :D
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"