LED světla a UV záření

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Sešla se tu najednou spousta informací a dovolím si to shrnout ze svého pohledu:
1. Původ vysoce svítivých LED diod - asi mnohé zklamu, ale všechny jsou z Číny a je to celosvětově patentováno. "Americkou LED CREE" z Mitchigamu vlastní zase jen Číňani.
2. Technologie svícení bílých LED je ve dvou směrech (UV na bílou, modrá na bílou) a nikdo Vám nepodá informaci, co je použito. A u vysoce výkonových je to bohužel spíše ono UV na bílou. Modré končí někde na 0,1W na čip, proudová charakteristika k vysvícenému výkonu tomu napovídá a pohádky o supervodičích jsou stále jen pohádky...
3. Optika na LED diodách usměrňuje vyzařovaný světelný tok, nedělá nic víc. Navíc je z "plexiskla", které UV záření propouští. Technologie např. u mladší LED COB je zcela bez krycí vrstvy, natož optiky. A nejnovější technologie LED (dá-li se to tak ještě nazvat) se blíží řízené "plazmě" s využitím fosforového hořáku.
4. U první generace LED diod rozžhavených v roce 1947 a těsně po něm měl můj otec 3 roky, ale "vlastní gól" to byl hezký.
5. My tu mnozí svítíme vysoce výkonnými LED diodami 3 a více let (nikoliv LED :D ) a poznáváme dílčí negativa. Mudrlanti čekají na to, až je "vyhlášení amíci", kteří mimochodem svítí aktuálně k dnešnímu dni např. 11 měsíců se sponzorovanými odkazy na YouTube zahodí a přidají se k jejich moudrům.

Po 20-ti měsících svícení jsem začal mít problémy se zbarvením korálnatců.Ověřoval jsem "profláklé" (a pro mnohé zde zcela nové skutečnosti/informace), např. nepoměr obsahu Ca/Mg, nedostatek K, zvýšený obsah PO4, stabilita KH a rH, obsah rozpuštěných organických látek atd. Voda byla v normě, filtrace běžela jak má a situace se zhoršovala. Nepomohla ani intenzivnější výměna vody (přeci jen organické látky a jejich stanovení jsou slušně řečeno zavádějící, když se krmí živou potravou). Přímo osvětlené plochy SPS korálnatců už byly téměř bílé, zbytek v původních barvách. Připravil jsem víkendovou generálku úklidu v nádrži, překontrolovat vše, čištění čerpadel, potrubí atd. a došlo na prach a prskance na svítidlech. Těch cca 10 minut expozice při stírání nečistot v blízkosti svítidel mi daly odpověď. Odstavil jsem svítidla, vrátil se k zažitému osvětlení a přemýšlím, jak dál. Ztráty na korálnatcích, soudě po pár měsících, budou minimální, byť mnohé je nutno řádně zmladit.

Těší mě, že mě to stálo jen něco málo přes 14.000,-Kč a mám řešení a následné využití. Jsem rád, že jsem nezaplatil 100.000,-Kč a víc za podobný "výrobek" se shodnou mírou rizika nezdaru. Jo, a kožnatým korálnatcům a některým LPS korálnatcům to viditelně nijak "neškodí".

Následky díla zkázy byly dnes na vlastní oči viděny adminem...
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Marian Gross »

To znamena navrat k T5'alebo HQI?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa kominík »

do této fáze spálení korálnatců jsem se naštěstí nedostal,jelikož jsem včas dal fólii,ale Ivoš bohužel to štěstí neměl a nechal si zlikvidovat pěkné kolonie - přešel zpět na t5 a viditelně začínají spálené celky zpátky obrůstat ... čas ukáže co dál,je teplo a led je potřeba :lol:
Aleš
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 12 Apr 2006 11:36
Bydlisko: Jihlava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Aleš »

Tak to se celkem divím, že na to psaní ještě vidíš. Za 10 minut se ti spálila kůže a oči jsou po dvou letech v pohodě jo?
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa andy »

Nie je problem v ramci nejakeho stretka moriakov vo Valmeze zmerať ten Rybkov UV-opekač korálov :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa Pepa »

To, že se něco vyrábí v Číně, nebo že to vlastněj Číňani, je zcela irelevantní. Kvalitní zboží i úplný šmejd uměj udělat kdekoliv.

Negativní zkušenost s vysoce výkonnými LED má tady jen mizivé procento lidí, takže nejjednodušší logické vysvětlení je, že prostě měli smůlu a koupili ten šmejd. Závěr z toho by měl být, že ten konkrétní výrobce světel/led čipů, by měl zapracovat na kontrole kvality.

Co se týče světel bez bílých LED, tak mě napadá několik dalších možných důvodů. Čistě teoreticky je to třeba marketingová potřeba se odlišit, vyjde to výrobně levněji, má lepší PAR, víc podporuje fluorescenci.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa gut »

Taky bych řekl,že byť se vše vyrábí v číně není led jako led.
Například já abych nahradil ledky musel bych použít 10*54w t5.a tady už mě napadá otázka kolik UVčka mi pustí těch mých 40ks bílých ledek a kolik deset zářivek dejme tomu půlroku jetých?a za tu cenu co stojí si nedělám iluze,že je někdo mění častěji.
Když si spočítám 10*54w tak s předřadníkama jsem na 600w a to už pro mě není akceptovatelná cena za sps.
Ale to už bych odbočil od tématu takže.moje postřehy jsou,že pokud je výkon "rozložen"na větší plochu(viz.pan Jaroslav a x dalších v zahraničí a včetně mě)nejsou zaznamenaný žádné negativní vlivy.
Není to tak dlouho co někteří do DIY osvětlení cíleně přidávali uv diody.probíhala diskuse o tom,že uv světlo dokonce korálnatci využívají.
Jak už bylo řečeno některé sps žijí v hloubkách 0.5-1m a během dne schytají obrovské dávky uv záření a nic se neděje!prostě se adaptovaly a mechanismy jim vlastní jim umožní přežít i při odlivu.tady bych odlehčil a řekl bych,že se tou čtyřicítkou krémem prostě natřou;-)
Dokonce Bear Gryls když ho vykopli na opuštěném ostrově vylovil fungii a natřel se jejím slizem aby se ochránil před uv


Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa shock »

Len je asi trochu rozdiel ked si das 1 ci 2 3W UV diody na doplnenie spektra oproti tomu ked ti z 200W prikonu White diod ide trebars 1/4 co by bolo 50W v UV. Ale tak to by bolo treba zmerat.

A taktiez nechces nahradzat komplet LED, ked sa zamerame na koraly tak kludne by stacilo vymenit White za Red diody(alebo ich jednoducho vypnut). A pozdlz si primontovat z oboch stran LED modulu T5 na vykritie komplet spektra a potesenie oka pozorovatela(co je pokial viem hlavnym dovodom absencie red) a zooxanthel.

Tot amatersky nazor.

Edit: A ak je 1/4 z White lediek vyziarena v UV, tak ta ucinnost v pozadovanom/predpokladanom spektre je potom asi dost neekonomicka aj po nalepeni folie.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

No :-) zajimave pocteni ,hodne technicke ..... dost hodne. Pavel sviti dele .... stihne dat folii ... jak Te to napadlo? Co Te k tomu vedlo? Od kdy ji tam mas? Proc to Rybka neopsal od Tebe ?
Stat se to mi !!! Nevysvetlil bych ze to neni z toho ze furt do akva saham a ze mam v Bohumine mocku ... ne vodu. Byl bych za blba ze to svaluju na neco jineho.
A k otazce Polska .... (tam mam nadstandartni pristup zase ja 8-) ) muzu prohlasit ze je dali pryc z duvodu ... v podstate ze to je smejd .... ale ne ohledne produkovane kvality svetla !!!! Vim presne kde svetla jsou a budou se vracet vylepsena do provozu .... netvrdim ze na obchod!!! A nebudou vylepsena ve smyslu , jak jsem psal, zlepseni kvality nebo zmeny svetelneho spektra ....
;-)

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa švíco »

Smažím ledkami dva roky a smažit budu i nadále :)
Mám krycí plexi, to by ale vliv mít nemělo... SPS mám teď cca 15 cm pod hladinou a jsou OK.
Teď se chystám na výmenu plexi za sklo, jelikož se mi plexi pořád prohýbá... tak jsem zvědav zda se to nějak projeví... 8)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa amsi »

A co by ...kdyby ... treba nejake fotky .... ukazat Ivosu jak to je jeste popalene, kde v kterych mistech, oznacit na fotce a pak treba detaily koralu ... ? A pak posleze dalsi at vidime jak tomu T5 ky pomahaji. To ukaze vic nez tolik odbornych studii ;)

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Kamile, Pavel nalepil fólii na základě mé informace, že mám problém s UV a svítidla jsem přestal používat. Stejné příznaky se začaly projevovat i u něj a řešili jsme to u příležitosti oslavy jeho narozenin. Není to včerejší záležitost, to jsme řešili narozeniny moje :wink:
V obou případech se situace vrací k normálu. Stále používám ještě jedno svítidlo nad refugiem, v provozu je rok a půl a od jiného výrobce. Uvidím, co se bude dít, zatím je OK.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa rybka »

Takto vypadá jedna z postižených Acropor po cca 6-ti týdnech zarůstání spálených ploch
DSC01951.jpg
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JardaH »

Toto jsem zde onehdy uvedl. A opravdu nevim co je to za zareni UV merak mi nic nenameril.


JardaH napísal:Byl jsem teď hodně pracovně vytížený, minulý týden taneční soutěž dcery na severu Polska atd, atd. Vyměním část modrých LEDEK za 6500K-věřím, že budou více vidět nefosforeskující barvy.
A pak dám nějaké foto.
Opět jsem dělal pokusy s ledkami.
Světlo z LED je OK pokud je pod nimi 99,9% UV fólie (sníží světelný výkon o 15%).
Myslel jsem, že ledky vypalují korály svojí velikou intenzitou a tak jsem odstranil UV fólii a snížil výkon na 1/3.
Ledky ale vypalovaly korály. Takže intenzitou to není.
Nasadil jsem tedy měřák UV v dojmu, že ledky emitují nějaké to UV světlo.
Na měřáku se i po dlouhé době nic neobjevilo.
Nemám tudíž logické vysvětlení.
Nicméně závěr je jasný. Velikému množství lidí, jež používají LED-čipy nekryté UV fólií se nedaří.
Stačí nasadit UV fólie a budou se divit, jak jim to poroste. Řekl bych, že je to dosti dobrá informace.
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED světla a UV záření

Príspevok od používateľa JardaH »

Ale jak zde píše "rybka" po 20-ti měsících jsem musel stáhnout intenzitu světel. Ono nevhodné záření 1 vrstva fólie nepobrala. Dal jsem 2-hou vrstvu, tj. sežralo to dalších 15% světla.
UV měřák opět nic nenaměřil. Neznám vlnovou délku likvidačního světla !!!!
Asi bude hodně dole pod měřákem.
-mé čipy jsou od fy EPISTAR
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"