odpěňovat nebo neodpěňovat

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
okey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Júl 2006 09:35

odpěňovat nebo neodpěňovat

Príspevok od používateľa okey »

Opět, zase trapný dotaz od začátečníka. A to, po včerejší návštěvě u "rybky" jsem se dozvěděl, což je i logické a něco takového jsem tušil, že když odpěňovač používat nebudu tak samozřejmě nebudou odpěňovačem vyšlehávány stopové prvky a minerály ven z vody. Tak a o co mi jde, když vyřadím z filtračního systému opěňovač tak ušetřím a to jak na elektřině, tak i na právě těchto minerálních látkách a stopových prvcích kterých bych tam dával, logicky vzato, menší dávky. Ale jaký dopad to bude mít na akva. Četl jsem tady mnoho příspěvků a jsem z toho "jelen" jeden má odpěňovač a druhý by ho tam zase vůbec nedával, tak nevím. Prosím poraďte.... dík. :wink: :wink: :wink:
P.S. jinak vzkaz pro rybku, všechny korály ze včerejška jsou ok, tzn. vypadají zdravě. A děkuji moc, veškeré rady od takového odborníka jaký jsi ty, jsou k nezaplacení. Ještě jednou děkuji moc. :lol:
jsem začátečník, ale snažím se...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Přesně tak, existují dvě skupiny chovatelů.
1. skupina (podstatně větší) zakládá celou filtraci na účinném odpěňovači a nepřetržitě aplikuje stopové prvky. Tento systém je sice energeticky i finančně náročnější, ale taky bezpečnější.
2. skupina odpěňovač nepoužívá vůbec. Využívají pouze biologickou a chemickou filtraci. Je to svým způsobem skupina "hazardérů", kteří teoreticky nemají nic v záloze pro případ nějaké havárie. Ovšem korálnatcům jsou schopni poskytnout oproti skupině první podstatně širší spektrum potravy (polorozpaslých proteinů a z nich vzniklých aminokyselin).
Jak z toho tedy ven.
Začátečníci by měli vždy začít s odpěňovačem, on sám totiž svou zvýšenou "aktivitou" jako první ukáže, že v systému není něco v pořádku. Je však lepší použít odpěňovač poddimenzovaný než nějaké "dělo", které je schopné vyšlehat úplně vše. Otázka stopových prvků je trochu složitější - ony se totiž v nádrži i samy z vody ztrácí, neustále probíhají srážecí reakce právě s odpadními látkami. Takže nejen odpěňovač, ale i tyto reakce.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ja budem strucnejsi

odpenovat pokial nie si schopny sam rozhodnut ako odpenovac v systeme nahradit
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Ono mne to príde tak že najdôležitejšia podmienka pred rozhodnutím sa či áno alebo nie je tá o akú nádrž pôjde. Napríklad pôjde hlavne o SPS, alebo iba mäkké koraly? Možno kombinácia a možno špecificky iba LPS. To je najdôležitejší faktor. Tie všetky nádrže vo svete kde sa všetci pretekajú kto má väčší a výkonnejší odpeňovač sú hlavne SPS dominantné nádrže. Pre tie sú ideálne skoro sterilné podmienky. Preto používajú UV lampy o výkone 500w a rôzne iné filtre na odstránenie akých koľvek nečistôt a to čo im zostane vo vode sú len stopové prvky a pod. V takej nárži by sa aj obyčajný sarcophyton mal problém udržať. Čiže treba asi pouvažovať o tom o akú nádrž pôjde a potom sa rozhodnúť či áno alebo nie a keď tak aký veľký. Toť môj názor. Ja osobne odpeňovač mám.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Odpenovač mám v piatich nadržiach, šlapú ale daň je doplnanie stopových prvkov :cry: Priklánam sa k Adriánovi všetky veľké akva v zahraničí sú s odpenovačmi a uv-lampami. Vydel som na vlastné oči ako šlapú také akvárka a sú v poho. Samozrejme záleží na zaťažení atď.... Moja skúsenosť skoro každý má už odpenovač dokonca aj Peter a určite je spokojný.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Filtrace

Príspevok od používateľa Zdenda »

Když jsem si asi před 13 lety kupoval od HD filtr s odpěňovačem, akvárium nefungovalo, stále něco umíralo a nyní nemám v žádném akváriu odpěňovač a necítím se ,,hazardérem". Naopak již velmi
dlouho nic nezahynulo, třeba sinulárie mám téměř půlmetrové. U každého
AQ /400l/ mám 9W UV, filtr 100l, velký průtok 2x 2500l/h a tak zatracované bahno. Vše funguje jak má. :roll:
Používateľov profilový obrázok
RastoPD
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 07 Aug 2006 06:27
Bydlisko: Pravenec
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtrace

Príspevok od používateľa RastoPD »

Zdenda napísal:Když jsem si asi před 13 lety kupoval od HD filtr s odpěňovačem, akvárium nefungovalo, stále něco umíralo a nyní nemám v žádném akváriu odpěňovač a necítím se ,,hazardérem". Naopak již velmi
dlouho nic nezahynulo, třeba sinulárie mám téměř půlmetrové. U každého
AQ /400l/ mám 9W UV, filtr 100l, velký průtok 2x 2500l/h a tak zatracované bahno. Vše funguje jak má. :roll:
Zatracované bahno mám aj ja, už 3.5 roka, nikdy by som nemenil. Ale to je len moj nazor. Koraly "slapu" ako besne.
Sinularia narastla za 8 mesiacov az 3-nasobne. Vsetko sa tu koti a mnozi. Pachyclavularie mam uplne vsade, a to som si ich doniesol ako male kusky o rozmeroch par centimetrov. Za dva mesiace uz neviem, co robit s heteroxeniami, su tiez uplne vsade.
Zaciatkom leta nabehli sinice, ale uz je skoro po nich. Nasadil som UV lampu na asi tyzden, nic sa nezmenilo. V nadrzi mam hlavne makke koraly, len teraz som si zadovazil 2 tvrde. A tym je tiez asi uplne vsetko jedno, slapu.
Odpenovac pouzivam, ale maly, a stopove prvky dolievam tiez - vsetko je od KNOP. Tie "makkyse" dokonca aj prikrmujem tekutym krmivom, asi im to chuti. UV som prestal pouzivat, nakolko ma to nepresvedcilo.
Diskusia donekonecna: bahno - nebahno alebo odpenovac - neodpenovac pripadne UV - neUV. Kazdy nech si vyberie sam, neexistuje univerzalny recept, aspon podla mna nie. Ziadna nadrz nebude nikdy mat svoju kopiu, a ked mne nieco ide, u niekoho ineho to nemusi ist, aj ked su navonok podmienky rovnake.
Napisal som to dost mudro ... :?: ... aby to nevyznelo trapne ... :?:
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Príspevok od používateľa davud »

Čím s podobnou funkcí se dá odpěnovač nahradit?
___________________________________
Mimochodem já odpěnovač používám také. :?

_____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

Prilivom a odlivom v moriach a oceanoch. Takze asi nicim
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Zeolitmi, DSB, refugiom alebo castou vymenou vody - pokial sa ma jednat o odburavanie odpadovych latok. Samotny efekt odpenovania len odpenovacom alebo tym, co pisal Gajduso.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja mam drobnu otazku: aka je suvislost medzi prilivom/odlivom a odpenovacom??? okrem slanej vody ma nic nenapada...gajduso objasni nam svoje asociacie :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Filipko, hádam nie príliv a odliv ale narážanie vln na pobrežie, a tým vlastne vzniká efekt šumenia, bublania......a tým sa odbúravajú odpadové látky... :lol: Príliv a odliv má vplyv na potenciu tak bacha aby si niečo neodchoval :lol: :lol: :lol: :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

mal som na mysli ze prilivom a odlivom, fukanim vetra , vulkanickou cinnostou a zmenami teplot na roznych usekoch mori a oceanov sa ruzhybe velka masa vody ta ked sa dostane na plytcinu, tak sa zdvihne do vlny a dopada na pobrezie. Pri dopade uzatvara urcity objem vzduchu vo vlne a premiesa ho z vodou. Pri premiesavani sa prirodzene vzduch tlaci nahor smerom k hladine a voda ide opacnym smerom.A povrch malich bubliniek viaze bielkoviny(princip odpenovaca) To som si doteraz myslel opravte ma ak sa milim
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Je to ok :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja sa stale pytam ako to suvisi s odpenovacom?? kto vylieva tu nadobku do zachoda??
chalani prestante snivat a vyberte ruku zo serbla, v mori ziadne odpenovanie nie je, co sa jednou vlnou vyslaha na breh , druha vlna vzapati splachne nazad

takze efekt odstranovania bielkovin z oceanu narazanim priboja o utes je nulovy
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"