elektrika - akva kope

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa Jaroslav »

To, že má být ústřední topení uzemněno a že je na to norma vím, ale člověk by měl vždy vycházet z "horší varianty". Taky proto nepíši, že topení nemusí být uzemněno, ale že "nemusí mít dobrý kontakt se zemí".
Abych vám přiblížil, co tím myslím, tak vám popíši jeden příběh (ať to Vik nevo Chip časem celé smáznou, ale ne hned :oops: ), přestože to s mořskou akvaristikou přímo nesouvisí.
Barák, kde teď bydlím, jsme koupili před 26 lety. Byl postaven ve dvacátých letech, po celou tuto dobu jej nikdo neopravil a tak byl v hrozném stavu. Ústřední topení bylo napojeno na plynový kotel, starý, rezatý a již na první pohled nebezpečný. Abychom se nestali obětí exploze, museli jsme jej co nejdříve vyměnit za novější, který ale pracoval s vyšší účinností, ale s nižší teplotou kouře než starý. V prvním patře, v chodbě a v kuchyni se nám pár dnů nato objevil vlhký a černý flek, který se rychle zvětšoval. Pochopili jsme to tak, že se vodní pára ze spáleného plynu sráží v komíně, který zřejmě není celý vyvložkovaný (podle normy měl být), přestože zhora i zezdola tak vypadá. Pozvali jsme kominíka, který již prvním pohledem zjistil, že komín je tzv. "odskočený", což znamená, že není celý jednolitě vertikální, ale že spodní a horní část jsou někde ve zdi propojeny šikmou ďourou. Aby zjistil, kde ten odskok je, strčil ve sklepě do komína štětku a začal v něm šmátrat. Bezprostředně potom s řevem upadl na podlahu a mezi sprostými nadávkami nám sdělil, že jsme první případ v životě, kdy dostal v komíně elektrickou šlehu. Výrazným zvýšením finanční úhrady se mi podařilo udržet jeho zájem o práci u nás a s elektrikářem jsme začali řešit, kde je problém. Mokrý flek v chodbě vykazoval proti "zemnícímu kolíku v zásuvce" 190 Voltů. Postupně jsme rozkopávali zeď a vyměňováním částí starého vedení se nám podařilo "srazit" napětí asi na 90 Voltů. Nakonec jsme problém našli v přívodu ke stropní lampě v kuchyni, který byl proveden drátem s izolací opletením tkaninou, navíc s vypínačem na nuláku. Po improvizovaném vyřešení problému s elekřinou mohli kominík se zedníkem (bouraní stěn kvůli odskoku) komín vyvložkovat.
To píši proto, abych ukázal, jak jsou cesty osudu někdy složité. Představte si situaci, že by kominík šmátral v komíně štětkou zhora, ze střechy, v přesvědčení, že podle normy nemá elektřina v komíně co dělat. Místo "investic" do mořských akvárií bych doteď splácel jeho rodině náhradu za jejího živitele a tuto story bych vám vůbec nenapsal, protože bych měl zcela jiné starosti :D
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

barák kde teď bydlím, jsme (otec) začali stavět v roce 1988 (to mi bylo 6let) - stavěli jsme jej cca do roku 1991 kdy došlo ke kolaudaci. stavělo se od základů, tudíž vše co kde leží a běží jsme tam dávaly my (já, bratr, otec) - včera vrtáme s bratrem a "ne tam nic nevede, kerej blbec by taky dával dráty do rohu místnosti... prásk"
takže pane Jaroslave - přesně vím o čem mluvíte
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa chip »

naopak, tohle tu musi zustat ;-)
je to krasny priklad toho, ze elektrina si najde cestu vsude a dokonce nemusi mit ani "vodive spojeni"

osobne mam zkusenost z toho, kdy jsem dostaval rany od dratu, ktery prokazatelne jen prochazel zdi a oba konce nikam nebyly zapojeny. Proste jsem jen provrtal diru a prostrcil drat. Zadny jiny vodic, ktery bych mohl poskodit vrtanim v miste nebyl a ten drat mel neposkozenou izolaci. Dlouho jsme s elektrikarem co jsem si ho na to zavolal zjistovali od kud se indukuje do toho dratu napeti... vysledkem byl nalez prodreneho dratu o cca pul metru dal, ktery probijel. No a jelikoz zed nebyla 100% sucha ( a ktera je), tak se to dostalo az do toho dratu...

A jsme zpet. pokud by byl na uvedenem vedeni proudovy chranic, tak by proste vyhodil a nic by se nestalo. To same plati i pro Jaroslava, jenze ten by ho tam stejne namontovat nemohl, jelikoz ten dum ma jen dvouvodicove vedeni a uzemneni zadne ;-)

Nejjednodusi ochrana je tudiz kus titanoveho dratu a ten poradne uzemnit:
- u modernich domu s 3 vodicovym vedenim ( hneda[cerna]/modra/zelena[zeleno zluta]) na kolik zasuvky a nebo zeleny vodic
- u starsich domu s 2 vodicovym vedenim ( hneda[cerna]/modra ) a s funkcni ochranou zemnenim na topeni a nebo na vodovod...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa lubo54 »

U starých domov sa to dá aj takto :wink:
http://www.eurostore.sk/prudova-ochrana ... u-zasuvkou
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

chip napísal:A jsme zpet. pokud by byl na uvedenem vedeni proudovy chranic, tak by proste vyhodil a nic by se nestalo.
ono by ti to dvakrát třikrát vyhodilo fíčko, v akva v letě ti pokapal život a pak by ses na nějakou tu ranu od elektriky vyprdl...
Naposledy upravil/-a LukasO v 19 Feb 2013 14:14, upravené celkom 1 krát.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa vik_33 »

Parapety a balkonová zábradlí perfektně uzeměná pomocí hromosvodu pro účel uzemění AQ nejspíš moc vhodná nebudou což?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

viku to skutečně nee
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa lubo54 »

Ak sú uzemnené pomocou hromozvodu (bleskozvodu) tam by som to určite nepripájal.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa vik_33 »

Logicky bych to ani nezkoušel, nicméně jsem chtěl, aby se k tomu vyjádřili odborníci, páč věřím tomu, že by to někoho méně zdatného mohlo nejenom napadnout, ale mohl by to i zrealizovat :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Pokud chceš mít krom světla (barevného spektra) i blesky v AQ tak joo :o
Jako uzemnění je to dobré, jelikož každé uzemnění jak to z ÚT, zásuvek i to ze střechy proti blesku vede k základům kde bývá zabetonován zemnící pás...., ale jak se ti sveze blesk po drátě, tak papa. Kolikrát se stane, že blesk sjede po satelitu a všechny nechráněné spotřebiče (bez přepjeťové zásuvky) stejně shoří... to samé je i onen drát. Proto se prodávaj třeba i prodlužovací kabely (ten mám před AQ) s přepěťovou ochranou, ale stejně musíš mít i proud. chránič a tzv. bleskojistky. Nejsem elektrikář, ten by ti to vysvětli lépe, ale tak to nějak stručně je.
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

ono - pokud blesk udeří do hromosvodu, tak je to celkem silnej elektromagnetickej impulz, kterej sám se může (nejen indukcí) dostat do domovního rozvodu a pak stejně většinou něco shoří. :roll:
tím samozřejmě nemyslím aby se někdo připojoval na hromosvod...

nejlepší je (jak píše snake) mít všude přepěťovky a modlit se aby fungovaly - vsadím se o pivo, že pokud ti rumpne blesk do baráku stejně něco odejde... minimálně trencle :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jednou jsem to zažil - bydlím ve věžáku, takže pro blesk je to lahůdka :twisted:
Rána jako z Aurory, až cinkaly skleničky. Naštěstí to doma nic neodneslo, ale takovej adrenalin bych si raději odpustil :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa lubo54 »

Já som videl keď uderil do domu a dostal sa do rozvodov vytrhal káble zo steny.Malo to jednu výhodu nemuseli sekať nové drážky :D
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

před oknama v koupelně mám cca 20m vzdálenou asi tak 120 - 150letou lípu - jednou jsem koukal z okna a (podotýkám okno na ventylačku) rana jak z kanonu, chvilku jsem nic neviděl. při zavření očí jsem viděl zelené linky jak blesk jel - a i když se zdá že udeřil do jednoho místa - vždycky udeří do více míst. Okamžitě vyskočilo fíčko (a můj krevní tlak) - čekal jsem že něco shoří a (zaplať strážnej anděl) nic.
ale přesně jak píše vik - není o co stát
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: elektrika - akva kope

Príspevok od používateľa LukasO »

lubo54 napísal:Já som videl keď uderil do domu a dostal sa do rozvodov vytrhal káble zo steny.Malo to jednu výhodu nemuseli sekať nové drážky :D
ještě když jsem dělal pro ABB tak jsem viděl fotky rozvodny kde to schytalo jedno naše měřící trafo (selhání bleskojistky) - to trafo (cca 70kg) se rozletělo jako granát a kousky mědi a epoxidu byly zasekány i do betonových zdí - takže asi tak :-)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"