malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa amsi »

pokud jde o ony rady ..... bylo to tu už napsáno..... zkušených NANAŘU ,nebo jak je nazvat je tady kolik??? Dle mě jen švico ...... takže pokud chce někdo nový radu ohledně NANA ,měla by otázka směřovat k němu :-) (to aby tu byl NON-STOP :-D ) protože každý kdo má něco většího může k nějakému problému v malém poradit maximálně jen onu výměnu vody, nic jiného tam vychytat asi nejde :-) Když zkrátka někdo zkušenost s NANEM nemá, tak hold nemá !!! Není to o zkušenostech s mořem. Každý má tu svoji LIGU (neberu že 1.liga ve fotbale je víc než 1.liga v sálové kopané !!!!) Hraje se hold jinak !!! V podstatě by si nanisti měli radit mezi sebou :mrgreen: :mrgreen: nikdo jiný tomu nemůže rozumět. Všichni tady (většina snad) víme jaké mají být hodnoty a co je správně ale cesty k dosažení těchto hodnot se v každé kategorii ruzní ..... Když si někdo začne s NANEM , OK :wink: ale když si za pár let,třeba pořídí velké akvárium .... bude úplně na začátku !!!! Nevyřeší svůj problém s vysokým nebo s malým něčím tak, že vymění 100% vody. A nebude mít zkušenost s balingem, reaktorem,vortechem ... atd. :roll:

Možná se kloužeme na stejné sjezdovce ,ale jedni na lyžích a druzí na snowboardu ...... a ten kdo nestál nikdy na tom druhém heblu, nemůže radit tomu s oním heblem :-)
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

:wink: tleskám :D
nikdy jsem nepochyboval o pár rozumných reefařích :wink:
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přidám svůj pohled - jak to vidím já.
Když se zde objeví nováček, tak má velmi často od obchodníků nahučeno do hlavy, že malé moře je super, pohoda lábus - skoro žádné starosti, za zlomek ceny velkého AQ bude mít doma malou kopii - splní si svůj sen o moři a dětičky či partnerka budou mít doma Nema a Doris. Tak to opravdu většinou začíná.
Když takový člověk začne sypat na zdejší fórum své dotazy, tak zcela samozřejmě dostane rady typu - čím větší, tím lepší, neblbni - pokud máš místo, jdi do většího - nějak to vymysli, trochu větší nebude o moc dražší atd.
Není to arogance a povýšenost ( jak si to někteří uživatelé mylně interpretují ), ale dobře míněné rady. Jde o pokusy nasměrovat nového, nezkušeného, mořem zatím nedotčeného člověka tím směrem, kde lze očekávat úspěch s co největší pravděpodobností. Rozumný člověk tyto rady pochopí, nerozumný ( velmi mírně řečeno ) okamžitě začne s napadáním. Ostatně i to byl důvod, proč bylo toto vlákno založeno.
Rozumný člověk, pokud má opravdu relevantní důvody, proč si nemůže vybudovat větší AQ, poté dostane rady, jak na to ... Ten "nerozumný" všechny otráví, naštve a nakonec třeba píše zprávy velkými písmeny o tom, jak ho tohle fórum naštvalo a je k ničemu ( včerejší případ nebyl zdaleka první ).
Nejde tedy o to, že "velké moře" by bylo to jediné správné. Rady směřují k tomu, že malé AQ není o moc levnější, ale zato s sebou přináší více starostí, větší nároky na pečlivost, svědomitost, důslednost - odpouští mnohem méně pochybení ... A protože jak už jsem psal, velká část pidi akvárií vzniká nedostatečně uváženě, z rozmaru, případně pro potěchu dětiček a partnerek ( těžko odlišit, kdy to tak není ), tak se řada zkušenějších mořáků snaží takového uživatele postrčit tak, aby se z něj stal další zapálený a úspěšný mořský akvarista a ne zklamaný majitel akvária, který záhy zaplní rubriku Prodej.
Zkrátka - největší problém vidím v tom, že "nováček" zpravidla dobře míněné rady vnímá jako útok na svůj záměr. A ten, ať je dobrý, nebo špatný, hodlá bránit do roztrhání těla, neboť je podle něj jediný správný. O zkušených mořácích si myslí : "Umí ho*no a chce pomník, já to vím líp, mě to říkal Franta z HorníDolní a ten dělá moře už 50 let".
Jenomže fórum je o dialogu. A v dialogu platí argumenty, a ne nepodložené kecy. Silná slova končí monologem.
A to je asi tak všechno, co o lovu krevet vím :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Qndronic
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 16 Dec 2010 17:34
Bydlisko: Moravský Krumlov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Qndronic »

Přileju tedy taky něco do tohoto tématu.
Viku není obchodník jako obchodník, je spousta super lidí co prodávají a věnují se tomu třebas i 30 let. Sám obchodník mi řekl, že to není o technice, dal mi korály do začátku atd... Obchodník mi řekl že s nanoreefem jdu cestou největšího odporu jestli chci chovat SPS. Že to půjde, ale samozřejmě to nebude jen tak, což je pravda. Kdyby tu nebyli obchodníci, tak není tolik lidí podnikavých, aby si všechno zaopatřili bez nich. Bez nich by taky nebyl vývoj atd... nebyl by zájem, nebyli by možnosti. Nebyli by super karanténované ryby. Ten můj má poctivou karanténu. Neodsuzoval bych je všechny. Jsou tu schopní lidi a nedá se na vše dívat jen s černýma brejlema. Klidně bych se podepsal pod to, že mi právě obchodník ušetřil peníze svými radami. Nebylo v jeho kompetenci mi prodat za každou cenu. Když jsem měl hodnoty v nepořádku nechtěl mi prodat nic živého atd... Ušetřil mě zklamání, hodně mě naučil a jsem za to moc rád.

Osobně si myslím, zachvíli se to bude na fóru hemžit nano reefy na prodej. Už jen, když se člověk podívá, jak se k takovému akvárku spousta lidí staví. Je to rychlé luxusní hobby, rady jsou stejně od ostatních pro takové bezcené. Akvárko z rozmařilosti. Tak si většinou někdo akvárium napustí naháže živáky, písek a pohoda, voda senzoricky čistá dám korály... nejlíp všecko hned ať je to nádhera.... nezajímá NO2, NO3 ORP, sinice... Ať je to zejtra nádhera, nejlíp už dneska. První příspěvek nějaká absurdita nebo něco co je furt dokola.

To co mnoha lidem v dnešní uspěchané době chybí je především trpělivost a problémem je taky taková ta krize hodnot co na některé dopadá - nalupem tam ryby, je mi jedno jak jim je však jsem za ně zaplatil pořádný háky.
Je to děs, a je mi občas z toho co je v některých tématech zle.

Aru snad v bytě taky člověk nechá proletět ne? Někdo dokonce venku na volno. Psa proběhnout venku.... Jsou to zvířata, která se dokážou vázat na člověka, mít s ním nějaký vztah, to je hodně velký rozdíl. Kde vyvenčí člověk bodloka, kterého narval do pár litrů vody? Nedá se to srovnávat. Ryba je součástí ekosystému, na kterej je vázaná a ten ji musíme přiblížit ne-li udělat kopiii. Má se snad trápit pro svojí krásu bodlok v nanu? Některé argumenty jsou hrůza.

Člověk by se divil, že to založení ze všeho živého každému na 100% nevyjde do zítra ,,a všechno si musí sednout". Trvalo to tomu mému několik měsíců než to bylo na korály. Mám nano a zjistil jsem, že tahle velikost není pro mne, i když všechno krásně šlape, trvrdé přirůstají celkem rychle... toho místa není zkrátka dost. Je spousta živočichů, které bych chtěl chovat, zkusit, zévy, hvězdice, odchovy... ale v nanu je to nemyslitelné - mám pocit že touto cestou ze mne mořský akvarista nikdy nebude, i když dělám testy vody... o všechno se s péčí starám - prostor je limit... těším se na pořádné a to min 300l.

Další otázkou by bylo jak do takového nano akvárka narvat 2 ryby, když se u jedné z nich projeví agresivita? V tom malém prostoru je to podle mého neřešitelné- nedostatek úkrytů atd... místa celkově. Už z tohoto důvodu mám jen jednu rybu a o druhé jsem ani nepřemýšlel - moře je velký prostor a většina ryb je teritoriálních atd....
Klady snad má nano následující: náklady na provoz (elektřina), malé místo zabere, kamínek po kamínku lze vyplet od makrořas za krátší čas, cena na založení, příprava pár litrů vody - velikost nádob. Masivní výměna někdy není úplně ideal a do kladů bych to nedal, protože se tím dá udělat víc škody než užitku. Záporů bych asi našel víc...
Hlavně kdo uvažuje o pořízení je důležité si uvědomit jedno... Mám finance na tohle hobby? Budu moct z dlouhodobého hlediska financovat náklady na provoz? Bude čas se tomu věnovat - je to sice cool mít spoustu zájmů a střídat je, ale kdo si to pořizuje by si měl ujasnit dopředu nejen jak bude nádrž velká a jakého nema, ale že je to všechno živé. Prostě aby to vypadala tak to taky něco stojí a o tom to je. Bohužel... Chtěl bych papoucha a nemám ho, protože by na něj nebyl čas - je to pro něj férové, že ho nemám. Člověk musí vybrat z možností, které jsou racionálně.

Závěsnej filtr nebo kanystr- to raději komentovat nebudu, i když jsem si zvykl na ten limit prostoru v něm, není to ideální jsem zastáncem biologické filtrace a moc do takového filtru narvat nejde. Kam odpěňovač? Kam dám DSB? Bohužel. Masivní výměna vody - pokud se to přežene hezky se to dá rozhodit pokud funguje nějaká biologická rovnováha - naštěstí vyzkoušeno bez korálů a života. A pravdou je, že masivní výměna vody problém neřeší, ale naředí, problém stejně dojde dřív nebo později s odplatou. Pokud nejde dolů NO2 je něco v nepořádku - ne že to naředím vodou NO2 klesne a za chvilku stejně zase stoupne... rozhodně to není stabilita. K čemu je to když biologická filtrace nevalí? Proč zeolit v nanu? Je tam opravdu potřeba? Otázek je spousta, vysvětlení přijde při výpadku proudu... Opravdu si někdo myslí, že masivní výmněnou vody v nanu se člověk zabaví sinic a všeho zlého? Velikej omyl. Na začátku při založení hraje velkou roli i čas, který asi pro akvárium spousta lidí nemá , vydržet to pár měsíců se v tom nevrtat - to je nutností.

Jsem vlastník nanoakvárka - mám je moc rád - super, nádhernej koníček, zajímá mne, starám se o ně s láskou a vidím, že ta péče akváriu prospívá, chce to každý den obcházet s otevřenýma očima, dělat zápisky a hledat proč akvárium reaguje tak či onak. Nano není pro mne plnohodnotné akvárium. Snad jsem tím nikoho neurazil. Akvárium je dle mého i o rybách, kterých v nanu nelze moc přidat a ani vybrat a tyran rozhodně nebudu, abych tam dal víc jak jednu rybu. Doufám že už si brzo bude plavat v pořádném.

Když se podívám jaké nádherné nádrže tu mají členové, které jsou stějně někde nad 300L tak je to nesrovnatelné. Švíco - u tebe je rozdíl ten, že děláš reef v malém. Respekt k tobě je to nádhera. Moje volba je velké akvárko i když mám malé.

Souhlasím s předchozími příspěvky gut a amsi abych to zde nevypisoval znovu... není nano jako nano není reef jako reef.

S pozdravem Ondřej
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

malé vs. velké
no jelikož jsem zmiňovaný nováček, tak bych chtěl jestě jednu věc dodat. Pokud se nováček zeptá na téma které tu opravdu několikrát a je to nějaký stupidní dotaz je to blbý omýlat základy furt dokola, ale třeba nenajde něco "důležitějšího"bohužel - každý totiž řeší věci ve svém vlákně o AQ. Já přečetl celé vlákno NO3 postupně a zkončilo to chybou reefaře, takže když jsem dal dotaz, tak proto, že jsem nenašel... jo odpověd dostal na úplně něco jinýho, ale to už tu zase tahat nebudu. Učím se sám ze svých chyb na úkor...
......a Reef jsem četl i dřív, ale nikdy se neřešili attaky na NANA, ale možná jsem nečetl každou diskuzi. Loni jsem se rozhodl na základě věty - pokud jej nekoupíš(nezaložíš) hned, nekoupíš (nezaložíš) jej nikdy :D já to odkládal 2 roky, ale mezitím NEstudoval akvaristiku, tak jak to dělaj nekteří teoretici tady (nemyslím ve zlém)... Když jsem se rozhoupal, žádný obchodník z okolí OV mi nedoporučil - nenavrhl NANO to musím podotknou (min 250L)....Nebyl jsem ve stádiu a nejsem ani teď, že bych např. poskládal pořádně filtraci, jejich tolik že mám vtom pořád zmatek (někteří sice bouchnou 1k-odpěňovač/2k-DSB nebo zeolit/3-phos a výtl.č a je to a jede to, ale) není to asi tak složitý, na základní rozjetí . Když jsem zjístil o BUMu Nan ze strany obchodníků větších měst, tak jsem si přes e-shop jedno objednal. Dnes "trošičku" lituji.
A nyní pro bud. akvaristy klady a zápory:
- doopravdy je akvarista omezen množství ryb, velikostmi a hladně teritoriem a následnou vzájemnou agresí ryb (nebudu rozepisovat, jelikož nejsem odborník, ale teda ztěch známějších a z vl. zkušenosti: Mandarín - málo živé potravy v nanu, Sapíni - agresivita, bodloci, zebrasoma "ČASEM" velké ryby, málo místa,větší odpad :D)
- omezení na množství těch všech krásných druhů korálů SPS,LPS, měkké - vzájemná kombinace asi problém, SPS špatně udržitelné, sasankovité - cestuje a pálí ostatní
+- menší investice do ryb a korálů. i s citem rychle zaplněno (nevytváří dojem prázdného AQ ze začátku)
- trošku menší investice a celkové náklady na údržbu, avšak přímo úměrně srovnatelné (víc světla víc elektřiny) opravdu musí akvarista spočítat, jestli má a kolik na pravidelnou údržbu, udržení AQ, protože krmít musí, bakterie může, vitamíny může, dolívat vodu, testovat vodu.... a vše je otom, že třeba test vody se dělá pro AQ 50 a 500l stejně a stojí stejně :D
+ chtěl jsem napsat, že lépe zapadne jako dekorace do OP, ale je to blbost, protože někteří machři to maj krásně zapasované, olištované, vložené do skříní apod. , avšak pokud to někdo skládá tak zezačátku jde vidět filtrace, osvětlení a kdejaké haraburdí kolem :) - třeba i rok "kompletuje + zajíždí", Skříňky pak řeší vše
+ menší pracnost při údržbě ? jestli očistím 0,5m2 nebo 2m2 není asi problém, ale třeba při výměně 10l a 100l bych viděl rozdíl v paneláku, sudy kanystry, míchání...
+ ticho ? já sliším při zaplém aq spadnou špendlík na podlahu, u většího AQ to bublá šplouchá,.......ale u moře to taky pěkně šumí, ne ?
+- nemoci - nemám zatím zkušenost jak moc se šíří v AQ, jen pár parazitů a v nano AQ asi neřešitelná věc, do AQ medicínu asi nedám a karanténu nemám, neřeším
- otrava,kolaps - V nanu stačí 1 mrtvý větší šnek a přiotráví ryby v AQ běkem třeba 3dnů, běžně řešitelné-když denně je člověk na čumendě u AQ, ale běhen dovči asi papa pokud není šikovný , zaškolený serice-marine-man
+ nemusí se tolik řešit zmiňovaný CA reaktor CO2, Balling, vitamíny , ale já třeba dopřeji alespoň zákl. vitamíny,aminem korálům
* testy vody noc omment "údajně" 5z10 některé testy nedělá skoro žádné a 5z10 jim nevěří :-)
dělal jsem - mám hustotu, NO2, NO3, PO4, KH a nevím jestli to k něčemu bylo-je
-hustota se trošku hůř udržuje, menší objem, pár gramů soli - vody při odparu navíc a už to líta .-D
+ prostor, pokud moře, musíš mít hodně prostoru na filtraci, AQ a to při 300l je cca min. 1m délky a kolik je ktomu serepetiček do skříně (kbelíky soli, papání, lahvičky s vitamíny, testy, hadičky, časem náhr. čerpadla a díly atd...)

No snad se vtomto vlákně dozví ostatní wcg, upozorňuji že tyto mé názory jsou mé .... po 4 měsících provozu AQ !!! a čtení diskuzí pouze tady na reef.sk :twisted:
PS: pto představu přikládám foto mého zatím piďi Aq + skříňka pod je plná AQ doplňků
Prílohy
2013-02-09-001.jpg
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

Ono ide aj o to že nieje nano ako nano rozdiel medi 30-60 litorvým nano je malý ale medzi 30-120 l už je podstatnejší .Pre predstavu moje 120 l more.Viem že švicovmu sa rovnať nedokážem ale zmestí sa mi tam toho pomerne dosť darí sa ako sps tak lps.
Prílohy
DSC01549.JPG
DSC01549.JPG (57.38 KiB) 924 zobrazení
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Nikdo tu neútočí na mořskou nanoakvaristiku.

Je spousta mořských živočichů, které ani chovat ve větších akváriích nejde, už kvůli pozorování. Pokud někdo má v nanu snadno chovatelné Acropory a zároveň symbiotické krevetky, je vše v pořádku. Ty by se asi těžko pozorovaly metr od čelního skla.
Pokud ale někdo strčí bodloka do 50 litrů vody, a argumentuje tím, že je maličký, tak to je s prominutím "momentálně zaostalý" jedinec. Zachraňoval jsem jeden import P. hepatus velikosti M v počtu 5-ti kusů ryb (nehet na malíčku je větší, jejich součet rybích délek opravdu byl asi 40 mm), byli ve 150 litrech vody spolu s odchovy SPS a velice rychle ukázali prostorové nároky. Ve třech případech jsem byl úspěšný, měsíční přírůstky se pohybovaly od 15 do 12 mm, v jednom případě byl úhyn do druhého dne a v jednom případě ryba uhynula asi po 14 dnech (tento jedinec měl problémy s plaváním a nepřijímal potravu).
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

rybka napísal:Nikdo tu neútočí na mořskou nanoakvaristiku.

Je spousta mořských živočichů, které ani chovat ve větších akváriích nejde, už kvůli pozorování. Pokud někdo má v nanu snadno chovatelné Acropory a zároveň symbiotické krevetky, je vše v pořádku. Ty by se asi těžko pozorovaly metr od čelního skla.
Pokud ale někdo strčí bodloka do 50 litrů vody, a argumentuje tím, že je maličký, tak to je s prominutím "momentálně zaostalý" jedinec. Zachraňoval jsem jeden import P. hepatus velikosti M v počtu 5-ti kusů ryb (nehet na malíčku je větší, jejich součet rybích délek opravdu byl asi 40 mm), byli ve 150 litrech vody spolu s odchovy SPS a velice rychle ukázali prostorové nároky. Ve třech případech jsem byl úspěšný, měsíční přírůstky se pohybovaly od 15 do 12 mm, v jednom případě byl úhyn do druhého dne a v jednom případě ryba uhynula asi po 14 dnech (tento jedinec měl problémy s plaváním a nepřijímal potravu).
PS: Nanoakvaristů je spousta, mnozí zde nejsou registrováni, ale jejich nádrže jsou vidět jinde na jiných, obecnějších fórech. Mají malé jednoduše zařízené nádrže pro radost, bombardují Švíca dotazy na řešení problémů. Tady vesměs nechtějí, je to samý reaktor, analytická chemie, výkony čerpadel nebo různé "lektvary".
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

hmm asi jsem momentálně zaostalý jelikož opět nechápu jakou má souvislost přírustek u hepatuse a nějaká záchrana ve 150L AQ, v diskuzi o rozdílu mezi malým a velkým akvárkem.Ale bude to asi obdobné jako v diskuzi o NO3 a KH a ostatní se objevuje min. u mne slovo hepatus 8) asi nějaký slang reef.sk
Pokud to má být jakože návaznost, že např. některé ryby jsou nevhodné vůči své velikosti jak jsem i já výše zmínil tak OK
:shock: Vážím si všech lidí, bez rozdílů site admin ,mladý - starý, zkušený akvarista, nováček.....
a slušnost + ban mi nedovolí to napsat jinak co si myslím !!!
Pokud ale je někdo tak geniální, že dokáže poznat momentálně zaostalého člověka jen proto že AQ nerozumí tolik a ze své chyb se stává cenná zkušenost,a bla bla bla.
sorry ale "Nikdo tu neútočí na mořskou nanoakvaristiku " ??? proletáři všech zemí pol..... mi p......
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Ryboň
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 27 Jan 2013 21:52
Bydlisko: Pezinok

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Ryboň »

Súhlasím so Snake-om :!:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Není jednodušší cesta, než se z toho dostat.
1. rychle změnit osádku stávajícího akva za živočichy vhodné do malých objemů
2. změnit objem akva k prospěchu vlastněných živočichů

Nejlehčí začátek je s nádrží okolo 200 až 300 litrů, tolik 30 let zkušeností :wink:
Už to tu zaznělo mnohokrát.
A taky tu bylo mnoho arogantních začátečníků, kteří pokud neodešli sami a s mořem skončili, byli vyBANováni. O arogantních odbornících obchodnících nemá ani smysl psát.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

to rybka : asi to vyzní arogantně, ale arogantní odpověď je již předemnou s 30letou zkušeností ...

Proč tu nenapíšeš, když si chceš ulevit klady a zápor akvárií. S takovou praxí bys měl mí své knížky ? Nebo seš třeba Hynek D., pod aliasy tě nepoznám? Proč v tomto vlákně řešíš moje AQ a moje osazenstvo ryb, mi to napiš k mému AQ rovnou, alespoň Vás rozeznám všechny ,za chvíli....
jo a jen tak pro zajimavost (nebudu psát o prodejcích)
1.) osádku jsem zkusil změnit na menší ryby sapínky dle dop. prodejce :-) odešli nemíci
2.) sapíni šli do pryč, bylo to AQ o 1 rybě téměř
3.) to že namám založené téma SnakeXXL 300L "třeba zatím" pokud mě by pindy neodradí, i když na bl*ce natrefím i sámošce, na cestě ,....., ještě neznamená, že třeba neplánuji větší nádrž !!! víš, nevíš, protože s tebou si ještě SZ nepíši :evil:
Bohužel jen pár lidí tady skutečně poradí...
Stačilo napsat že : rozdíly neznáš, nebo nechceš napsat a že prostě malé AQ není je jen AQ min. 200-300L

Já kdybych to tu četl před půl rokem, tak bys mě třeba přesvědčil a už tu 300ku měl doma, ale zatím ses s rozdíly nevyznamenal.
PS: to nano už mě stálo víc než ta 300ka, co je třeba plánovaná....moře chce trpělivost, pomaluuuu :idea:
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa maros002 »

Tak tohle je přesně jeden z příspěvků, proč tady radí samí jako-že experti a ty rozumější to odradí. :evil: Prostě mi to nedalo
Maroš 480 ka
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa kominík »

to xx.... přibrzdi :!:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Navázal jsem na příspěvek uživatele Qndronic, on bodlok - hepatus je bohužel "vděčný model" ryby, kde začátečníci napáchají asi nejvíce chyb a škod. Reakce uživatele SnakeXXL mě nechávají klidným :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"