DIY žumpa pro RSM 130

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jenda_Benda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 31 Mar 2011 17:17
Bydlisko: Šumperk

DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Jenda_Benda »

Prosím zkušené mořské vlky o podnětkou kritiku. Rozhodl jsem se pro "dospěláckou" filtraci pro RSM 130, neb současný stav all-in filtrace mi nevyhovuje (a životu v akva, soudě dle toho, jak to vypadá, taky příliš ne).
Pořídil jsem si Life Reef (http://www.lifereef.com/rsmpfront.jpg) přepad z polyakrylátu s tlumičem a obšlehl z jejich stránek i žumpu (http://www.lifereef.com/lg_RSM%20Sump_Refugium.gif), už ji mám slepenou. V plánu je v první komoře po vyústění přepadu punčocha, pak odpěňovač, ve středu DSB a vlevo návratové čerpadlo, mám zatím Eheim 1250. Přikládám svůj návrh, podle kterého to bylo lepené a pak ještě jeden snímek vyhrabaný z netu, na kterém se mi líbí - 1) tlumič na přívodu z přepadu, vysvětlí mi nekdo, prosím, jak funguje?, 2) T koleno na výtlačném čerpadle, které nejspíš reguluje množství vody, které jde zpět nahoru do akva. Rád bych to měl hodně podobně, resp. rád bych měl 1) možnost regulovat množství vody z výtlačného čerpadla, 2) odbočku z výtlačného čerpadla k fluidnímu filtru.
Pokud jsem to nepopsal dostatečně, viz přiložené obrázky.
Prílohy
takhle bych to rád
takhle bych to rád
můj nákres
můj nákres
můj nákres šikmo
můj nákres šikmo
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Lukin »

Taky jsem uvažoval o podobném řešení, ale tíží mě představa, že chladič půjde ven ze stolku :lol: Upravoval si světlo ?
Jenda_Benda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 31 Mar 2011 17:17
Bydlisko: Šumperk

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Jenda_Benda »

JJ, upravoval. Mám tam LED Aqua Ray 2x, skimmer Tunze 9002, In Tank vložku na filtrační média, ale cítím, že to potřebuje lepší filtraci... Proto žumpa.
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Lukin »

Stojí za to měnit original odpěňovač za Tunze? http://m.youtube.com/index?desktop_uri= ... 2AiHpYw7qQ

Hoď jsem fotku osvětlení pro inspiraci myslím, že nebudu sám, koho zajímá jak si to vykuchal :D
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Pepa »

Odpěňovač Tunze 9002 jsem měl několik let na 90l SPS (s filtrem 125l hrubý objem) nádrži a bylo to tak na hraně. S dávkováním uhlíku OK, ale kdybych tam měl jen soft a LPS, tak by to bylo lepší.
Jenda_Benda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 31 Mar 2011 17:17
Bydlisko: Šumperk

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Jenda_Benda »

Lukine: (byl jsem na Pavláskovi na Komicích s.r.o., když u nás v Šumperku vystupovali a nejsem si úplně jist, jestli bych tohle oslovení měl používat..., ale co už)
Lukine

pro mod krytu jsem použil tuto inspitraci:

http://www.reefsanctuary.com/forums/red ... ds-13.html - v tomhle vlákně je to cca od půlky stránky velmi pěkně dokumentováno krok za krokem

(v podstatě jsem to obšlehl). Odstranil jsem plastový vnitřek předního otvíratelného krytu, odřízl jeho vnitřní pant, ten rukou "zaklapl" do jeho místa, aby šel předek otvírat, nechal seříznout dle obrázků plexi, připevnil k němu 2x AquaRay plastovými šrouby a to celé do kapotáže nerezovými šrouby. Funguje to cca 18 měsíců k mé spokojenosti. Ale levné řešení to určitě nebylo...

Pepo: z mladické nerozvážnosti jsem šel do RSM 130, bylo z druhé ruky, nadchl jsem se, že to bude zalevno (a navíc, že je to systém vše v jednom...) Pak jsem vše modifikoval dle rad především na Reefsanctuary (i když InTank filtrační přihrádku mi věnoval původní majitel) a po sečtení všech nákladů mě to vyšlo na stejné peníze, jako kdybych si pořídil 2-3 násobně větší nádrž s klasickým vrtaným přepadem a plnohodnotnou filtrací...
Se svým odpěňovačem jsem celkem spokojen, jsem zvědavý, jak se mu povede v žumpě. A v úzkém prostoru za zadním sklem RSM to byla v podstatě jediná volba, resp.volba, která se tehdy zdála velmi rozumná.
Takže kdybych nebyl tak impulzivní nebo víc četl, tak jsem asi ušetřil, ale co bych s tou ušetřenou kupou peněz dělal? :))))
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: DIY žumpa pro RSM 130

Príspevok od používateľa Lukin »

Děkuju Jendo za návod :) Vidǐm že příběhy majitelů RSM jsou velice podobné, ale aspoň jsme ze začátku nemuseli řešit techniku. "Člověk sešrouboval stoleček, napustil vodu a bylo hotovo" :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"