Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa VF »

aquain napísal:Martine-délka hadičky na přisávání vzduchu je tipizována výrobcem.Myslel jsem u odpěňovače.
VF napísal:Já bych se délky hadičky na sání nebál. Ztráta ve vedení není až tak velká - dá se kompenzovat větším průměrem. Ochlazení také nebude moc velké, teoreticky se to dá spočítat - ale bude jenom pár Wh. Osobně bych neřešil sání do odpěňovače ale odvětrání sběrné nádoby, občas to nevábně "voní".
aquain napísal:Vyskoušej to chlapče,a uvidíš...
VF napísal:Klidně - vem si příklad: Hadička doporučené délky a její konec zaveden do PVC trubky o třeba 3x větším průměru navrhuji 20mm. Je jedno, jestli bude ta trubka bude dlouhá 2 nebo 5 metrů, sát to bude stejně. Klidně to u Tebe můžeme vyzkoušet.
aquain napísal:Přines dvě lahve Merlota(ročník 2002).Já dodám hadičky a odpěňovače...
VF napísal:Chatujeme v nesprávném vlákně - dále to můžeme řešit telefonem. Pak vytvoříme protokol o zkoušce. Zavolám Ti.
chip napísal:Nez to promazu, tak se jako hlidaci komisar hlasim ke zkouzce :D
martin01 napísal:Tak dejte vědět, kdy to bude. Ověřit se to musí :)
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa VF »

Teď je na Aquainnovi aby navrhl termín protokolární zkoušky. Já zajistím PVC trubku 20 mm včetně armatur + kafe pro mě + víno pro Aquainna.
Zkušenost je nesdělitelná!!
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa rybka »

Ztráty tlaku v potrubí opravdu existují, jsou na to jakési Bernouliho rovnice, téma, ze kterého jsem kdysi dávno maturoval.
U vody bych to i řešil (tož jakási konstanta na to má vliv), ale u vzduchu to opravdu nemá význam až na jednu položku, a to indukovaný hluk; ale to jsme někde jinde a dá se to využít.
Pokud někomu hlučí odpěňovač díky nedostatečnému tlumiči, vyměňte ten kousek hadičky za metrový a smotaný kus. Výkonu to neubere a sání celkem ztichne. Zkoušel jsem to na svém číňanovi se třemi sáními a tlumič je schopna nahradit typizovaná dvoumetrová HDPE hadička o vnitřním průměru 5,6 mm.
Jak napsal uživatel vlčák v jiném tématu, fyziku nezměníme; a to ani vůlí, ani marketinkem (bych si dovolil přidat).
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa VF »

Posílen dvěma Aspiriny od Bayera a zeleným čajem "Gun powder" s citronem + Jamesonem (jenom maličko - aby se to dalo pozřít) prohlašuji, že to nejsou žádné marketingové tahy, ale pokus neobjektivně prokázat zanedbatelný vliv prodlouženého vedení na objem nasávaného vzduchu Venturiho trubicí.
Bohužel se na fóru neřeší vážnější témata. Tak ať se alespoň řeší pitominy. Rád se toho účastním......
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa LukasO »

No nejsem odborník, ale pravdu máte tak nějak oba - to co rybka popisuje mám taky vyzkoušeno (ovšem na svém pidi), ale jepravda, že délka jakéhokoliv vedení ovlivňuje množství přeneseného média (drát/elektřina, trubka/voda, hadice/vzduch) - mezi proudícím vzduchem a vodičem (myšleno zde jako trubka) dochází ke tření = brždění (a potažmo díky tření k výrobě statické elektřiny) - vyzkoušeno na vlastní kůži - test: vezměte novodurovou trubku, nasaďte na hubici vysavače, spusťe vysavač... a šáhněte na radiátor... prosím kardiaky, osoby s kardiostimulátory a bačkory aby neskoušely.
Ovšem v případě odpěňovače s množstvím vzduchu 500l/hod to bude zanedbatelné procento.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa aquain »

Termín veledůležité zkoušky tel.upřesním,zvememe nezávislé komisaře(spíše symbolicky protože mám pravdu vždy jenom já 8) )....Ale ve výčtu POTŘEBNÝCH doprovodných položek,chybí jedna,zásadní, bez které to by to nešlo uskutečnit.....(víno bude,zpívat bude VF))
Artec
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 12 Júl 2012 20:37
Bydlisko: Wien

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa Artec »

Jestliže je správně nadimenzován průměr hadičky na výkon sání odpěňovače, může být hadička dlouhá i kilometr.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa martin01 »

Ještě k tomu přisávání. Už jsem to viděl v provozu, jen si nevybavuji, jak silná byla přívodní trubka nebo hadice. Každopádně průměr musí být větší než je původní přívod nasávání. Určitě je to plus, když jde do akvárka čerstvý vzduch a ne vydejchaný nebo i zakouřený z místnosti. Já jsem se jen bál, pokud do akvárka natáhnu 1500 l a víc studeného vzduchu/ hod., tak aby to nedělalo nějakou lumpárnu, další věc je, že se zřejmě bude rosit přívodní trubka a kondenzátu myslím nebude málo. Vím, co dokáže 4 hodiny zapnutá osmoza.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa rybka »

V zimě je jiný problém, a to namrzání vnitřku přívodní hadice ve venkovním prostoru.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa martin01 »

No zkusím si na to udělat o víkendu čas, vyzkoušet to na starém odpěňovači. Nevím přesně proč, ale myslím si, že dát do pohybu vzduch v metr dlouhé hadičce a tři metry dlouhé, je rozdíl, ale třeba je to blbost. A jak tu někdo napsal, zřejmě řeším ptákovinu. :)
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa martin01 »

No přemýšlel jsem tak nad 20 mm silnou trubkou s mírným přesahem cca 1 cm před fasádu, aby se tam nezachytávala špína. Určitě by tam měl být spád dolu, aby do trubky nepršelo. Mohl by někdo, komu to funguje napsat jen krátký návod? Díky Martin
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa vlčák »

tak se tu krasne rozbehla akademicka debata o ho. co tim sanim zvenci dokazes ? kyslik rozhodne nepridas a tu trochu co2 co uberes ti bude k cemu ? aby hlady pochcipaly rasy v akvarku,vsechny? vcetne zooxantel? ty maji taky hlad. misto trubky si kup lahev vina a kochej se u ni pohledem do akva.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa martin01 »

No původně mě to napadlo v souvislosti, pokud by se stala nějaká nehoda a uteklo mi pod akvárko všechno CO z lahve a nasál to najednou odpěňovač. Říkal jsem si, že sát vzduch z venku by bylo lepší a bezpečnější. Tedy, beru to jako nedůležitou věc.
fishhouse
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Dec 2012 08:23
Bydlisko: banovce nad bebravou

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa fishhouse »

nasat vzduch zvonku ano ale tak pre pekny krb racej si kup tu flasu vina dobry napad fakt
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vliv délky vzduchové hadičky odpěňovače

Príspevok od používateľa martin01 »

Dobře, večer se pro ni stavím. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"