start nadrze 250L

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Zdravim tunajasie osadenstvo. Po cca roku priprav, realizacii a zhanania informacii nastal toho casu bod, kedy spustam morske akvarium. Hladal som v inych clankoch informacie, zatial som nepresiel vsetko, ale rad by som sa s vami jednak podelil a hlavne poradil ohladom noveho mora.

AKva - 130x40x50. Prepad v strede,

Filter: 60L filter home made - skleneny prepazkovy 6 komorovy. (filtracna vata, odpenovac, aktivne uhlie, phos ex, keramicke valceky, zeolit). Vo filtry sa zaroven meraju parametre vody a taktiez potreba doplnenia odparu. (Home made). Zaroven vo filtry je aj ohrev vody.

Technika: Osvetlenie LED s regulovatelnou intenzitou (12 bit) so spinanym zdrojom. 3 kanale bielych studenych, jeden kanal modre a jeden cervene. celkovy vykon svietidla cca 100W. (home made). Dve prudove cerpadla v aqua, 2x vzuchovacie cerpadlo. Akvarium je riadene vlastnym riadiacim systemom, ktore zatial zabezpecuje 24h cyklus a v blizkej buducnosti 365h cyklus. (riadenie filtra, snimanie kvality vody, regulacia osvetlenia, spinanie cerpadiel a vzduchovacov, meranie zivotnosti filtracnych medii...) (Home made).

Tolko k akvariu, fotky dodam neskor.

Do akvaria som ulozil cca 30 kg suchych kamenov, po vycisteni (H20+NaOH) a vysuseni. Nasypal som 20 kg sucheho piesku. do cistej osmotickej vody som nadelil NaCl na pozadovanu hustotu, ktoru som meral hustomerom sera. Nic ine som do vody nepridaval. Vodu som nalial do aqua. Akvarium sa silne zakalilo od piesku. Kal vsak ani po usadeni nezmizol. Po zapojeni filtracie do cca 10h krasne vymizol. Odpenovac bol skoro plny kalnej vody. Po vyliati uz nic neodpenoval. Do filtra som na filtracnu vatu nastriekal kupeny pripravok bakterii. Svietim 4h denne, Otazka znie:
Mam infikovat vodu vodou z ineho akva,alebo jednym zivym kamenom pre docielenie nizsich foriem zivota, alebo mam uz len pockat? (moje silne technicke myslenie moc neohuruje fakt cakania, nakolko neviem z coho by sa tam ten zivot vytvoril).V techike som sice doma ale v morskej akvaristikemoc nie. Preto prosim ospravedlnte mozno trochu zaostale otazky. Za kazdu radu vopred dakujem.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa kominík »

samozřejmě přidej kámen ,písek ze zajetého akva vše tím "urychlíš" a pomůžeš v náběhu
jinak vítám novou krev v mořské akvaristice mezi zdejšími nadšenci 8)
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Dakujem. Teraz je otazka ina, Stahoval som sa pred mesiacom do Galanty a este tu fakt nikoho nepoznam, nakolko to je uplne mimo mojho povodneho dlhorocneho bydliska. Je tu niekto z oblasti Galanty plus minus. (TT, BA a podobne) kto by bol ochotny poskytnut par dkg piesku a trochu vody?. Zajtra pojdem kupit do BA daky zivy kamen. Vela by mi pomohla aj konzultacia. Dik chlapi. Drzte palce.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa kominík »

půl Ba jsou reefaři určitě se ti někdo ozve,že kluci :D a nehlaste se všichni :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa Beletsky »

Vitej mezi nama :wink:
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa Beletsky »

Jeste by ti mohl nekdo poskytnout vodu, kdo meni treba kazdy tyden, nebo dva, taky by se vse urychlilo a on by ji bez tak nalil do odpadu :mrgreen:
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Vítaj, ja som z Ba:) ale môj systém tiež ešte len začal nabiehat, tak ti veľmi nepomozem. A aquasymbiiza je do pondelka zatvorena a o inom mieste neviem, či predávajú more. To len aby si nemeral zbytočne cestu.
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Kurnik. Dik za info. Tak to je problem. Som bol s rodinou vychystany. Chcel som ist tam. doteraz som kupoval v Partizanskom - nakolko som tam mal blizsie. No o inom ani ja neviem. Je to trochu deprimujuce kukat na mrtve akva. Mna by aj ta najskaredsia riasa potesila co nikto nechce... :D samozrejme len docasu. Teraz ale urcite by potesila. Inac chlapi - sol mam grotech a su tam pribalene CA a MG v litovych flasiach. Podla dakych info na nete by som tammalpridat cca 300 ml, co odpoveda cca okolo 60 g CA a MG. To sa mi zdalo celkom dost a radsej nedam nic ako potomto riesit. Teda tieto prvky potom davkovat podla testerov? Kolakao tak sadrz aj ty. Nech to skoro ozije.

Teda este raz si chcm ujasnit postup. Nainfikujem akva zabehnutou vodou, dam zivy kamen a zabehnuty infiltrat piesku. Ako dlho potom cakat do osadzovania koralov / ryb ? A ked zacat ktore druhy by ste mi na rozbeh odporucili? Nerad bysom sa pozeral na umierajuce zivocichy zo zaciatku, Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa bradoo »

pokiaľ máš túto, tak Ca určite pridaj, lebo namiešaná má 0 mg Ca. http://www.aquanimal.sk/obchod/action/p ... 21kg.xhtml
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa Beletsky »

Ucite by jsi se mel divat pro zacatek po nakych mekych koralech, ale urcite ze zacatku pockej, az budes mit dobre parametry vody. Porid taky nake testy nejlepe Salifert :wink:
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa amsi »

ale na druhou stranu ........ až Ti to pojede ...... a budeš chtít tvrďáky ....... těžce se Ti bude loučit s měkoušema ..... tak si udělej jasno hned 8)
Používateľov profilový obrázok
Beletsky
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 15 Aug 2011 08:27
Bydlisko: Melnik

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa Beletsky »

Jestli muzu pak radit z mekejma koralama, tak jestli chces do budoucna tvrde, tak si davej mekace na samostatnej kamen, kterej budes moci pripadne vindat a presunout, protoze jak ti meky zaberou celej utes, tak se jich uz nezbavis :wink: Pak uz ti to prijde jako pleve, nebo je dat na kameni do pisku, tam uz pak neprelezou. K tem testum, porid si na NO2,3 budou se ti hodit a pak casem koupis stejne dalsi :mrgreen: Preji hodne uspechu a hlavne nespechej
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nie su uvedene casove udaje / kolko je nadrz v prevadzke, kedy bola zarabana voda/,... Sol Grotech nepouzivam, treba sa riadit pokynmi vyrobcu, liat vacsie mnozstvo chemie /pri zabiehani nadrze po pridani zivota moze mat fatalne nasledky ("restart" systemu). Zabehnutej vody budem mat k disp. asi 200 l, ale az cca o 2 tyzdne. Piesok by sa nasiel tiez. Na zabeh by som pouzil obycajnu RED Sea sol alebo suchu od ATI - priaznivy pomer cena/kvalita. Ale v zasade na tom az tak nezalezi.
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

P1010005.JPG
Takze tu su na rychlo fotky zacinajuceho akva. Dnes som doniesol z Hlohovca par zivych kamenov, vodu a trochu piesku. Na jednom z kamenov som nasiel daky koral. Pre moje biedne zkusenosti zatial neviem co to je. je na poslednej fotke. Fotky maju trochu divne farebne podanie, ale mojmu 8 rocnemu fotaku budis odpustene. Dnes som meral NO2 a NO3 a papierikovy tester nevykazal vyskyt tak som celkom rad.Pockam par dni / tyzdnov a potom uvidime. Zatial Diky..
PS: ak by niekto identifikoval ten vyhonok koralovy, budem rad :)
Prílohy
P1010002.JPG
P1010009.JPG
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa cizmik »

AQ hezké, akorát to asi nebude korál, ale skelná sasanka. Pokud to bude skelná, tak doporučuji co nejdříve zlikvidovat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"