teplo, teplo, a zase teplo

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

teplo, teplo, a zase teplo

Príspevok od používateľa laomedon »

No neviem ako ostatný ale ja začínam mať problém v miestnosti kde mam akva mam 31 stupnou. Voda je zatial na 27,5 vcera vecer sa blizila k 29 :-( ventilátor mám na plné pecky fučí na nádrž z hora na osvetlenie, Otázky na ktoré by sa zišlo odpovedať podľa vlastných skúseností?
1 = Akú teplotu vydržia naši zverenci ?
2 = Čo začne mať problém ako prvé?
3 = Aké je najhoršie scenário ?

toto je moje prvé leto z akva doma, tá 2 ročná nádrž v kancelárii má klímu, takže minulý rok ma teplo až tak netrápilo. Zatial doma nič okrem ventilátora nepoužívam. podeľte sa o praktické skúsenosti prosím ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Jednoduchá odpověď neexistuje. Jeden z důvodů (velice zjednodušeně řečeno), kvůli kterým odchází při přehřátí korály, je to, že symbiotické řasy produkují v procesu fotosyntézy atomární kyslík. Atomy kyslíku se teprve později spojují v molekuly (O2), ale v průběhu tohoto procesu vzniká také ozón (O3). Atomární kyslík a ozón jsou silné oxidanty, poškozující subbuněčné struktury korálu (živočicha). Korál se těmto poškozením brání produkcí "reparačních" látek, pomocí kterých se tato poškození blokují nebo opravují. Ovšem tyto reparační látky jsou termolabilní - vyšší teplota je ničí a tím se "dočasná" poškození korálu (normální situace) mění na trvalá, což se v konečném důsledku projeví jeho smrtí. Tento údaj jsem našel v americké literatuře, zabývající se odumíráním korálových útesů působením oteplování planety. Pro akvárium z toho vyplývá, že při vysoké teplotě bychom měli snížit intenzitu osvětlení (a tím přibrzdit fotosyntézu symbiontů), což by se mělo pozitivně promítnout i do ohřevu akvária. Bohužel žádné přesnější údaje z toho vyvodit nelze. Všichni, kterým se ale již podařilo navštívit nějaké korálové útesy, ale vědí, jak vysoká teplota vody byla v pásmu, ve kterém žijí např. SPS korály, které se navíc při odlivu dostávají zčásti nad hladinu pod přímé sluneční osvětlení. Proto se domnívám, že čím blíže ke hladině ten-který druh korálu v přírodě žije, tím více musí být odolný i vůči zvýšené teplotě. A naopak, korály žijící ve větších hloubkách musí být i ke zvýšení teploty mnohem citlivější. Je to ale skutečně pouze moje úvaha - naštěstí já problémy s teplotou v akváriích nemám - mám je v suterénu baráku, kde stačí v noci nechat otevřená okna (resp. pustit odtahy horkého vzduchu z akvárií, vyústěné mimo barák). Můj hlavní problém u akvárií jsou ale povodně a těžko říci, co je horší.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno i u mě je zvyšující se teplota vody v AQ dost aktuální.Momentálně se ve špičce potuluje až na 29 °C a to je dost :( .Nic méně trvá to už asi 4 dny a že bych pozoroval nějaké změny na živočiších to zatím nemůžu potvrdit.Vše se doposud tváří normálně.Pro jistotu to ale hodlám řešit a to co nejrychleji.Uvažoval jsem o silikonové hadičce a pomalu průtokovém čerpadle napojeném na časovací hodiny.klubo hadice šoupnout do 50l mražáku a snad se to zlepší.Mražák se dá pořídit v bazaru od 200,- do 1000,-Kč tam problem není , jen nevím jestli se dá použít ta silikonová hadička :? .Pokud ano tak by to mělo šlapat :wink:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Částečné odkrytí kapotáže a snížení intenzity osvětlení jsou nejjednodušší a nejlevnější metodou překlenutí nejteplejšího období. To ročně trvá maximálně čtrnáct dní. Jinak teplotní profil u mne včera - 24°C v 9.00 a 25,2°C ve 20.30 s pootevřenými "klapačkami" a s podporou odparu vody za filtrem (odpar až 12 l vody za den na 800 litrů vody v systému) intenzivním provzdušňováním vody. Průměrná teplota v okolí nádrží je 26°C.
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa corsaire »

..26..ty se mas..Mne vcera teplota v pokoje vylezla na30, v nadrzi 28( ventilator)
Používateľov profilový obrázok
corsaire
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 30 Mar 2006 17:51
Bydlisko: Praha

Re: teplo, teplo, a zase teplo

Príspevok od používateľa corsaire »

[:-( ventilátor mám na plné pecky fučí na nádrž z hora na osvetlenie,


Loomedone-co znamena" z hora na osvetlenie"?Snad jsi ne dal ventilator nad nej.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ja mam vsade 29-30'C a nejak moc to neriesim, ventilatory som zatial nedaval, koraly vyzeraju byt OK, len jeden sarcophyton sa 3x denne zatiahne a vytiahne... inak nic
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Ja som na tom horsie

Príspevok od používateľa dement »

Rano mam v nadrzi 28, vecer sa dostavam na 32C :x . Takto to ide uz 5 dni.
Makke koraly su v pohode, ryby, krevety, slimaky tiez.
Jediny uhyn nastal pri acropore, ktoru som mal v nadrzi este len mesiac a asi sa nestihla aklimatizovat. Inak nadrz bezne drzim na 27-28 C a stare koraly ( makke koraly, montipora, porites, blastomusa, pavona, euphylia, caulastrea ) su v pohode.
Mozno so mnou nebudete suhlasit ( a ani netvrdim, ze to je najlepsia cesta ), ale zda sa mi, ze ked sa drzi celorocne vyssia teplota, extremy nad 30C su koralmi lepsie znasane. Realne reefy - resp. laguny su castokrat vystavovane aj vyssim teplotam a mnohe koraly su aj nad hladinou :!:
Negativny vplyv dlhodobo vyssej teploty nez optimalnych 25C sa na druhej strane moze prejavit skratenim zivota koralnatcov, pretoze vsetky procesy prebiehaju pri vyssich teplotach rychlejsie a teda aj pravdepodobne rychlejsie "starnu". Ale toto je len moj dohad a myslim si, ze zatial neexistuje nejaka seriozna studia o priemernej dlzke zivota jednotlivych rodov koralnatcov v akvariach.
Martin
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Ja drzim teplotu v akva celorocne na 27,5 - 28,0 C. Ted tam mam kolem 29 - 30 a vsechno je OK. Jinak nevim kde se uvadi ta optimalni teplota 25 C, ja jsem nasel spis vyssi hodnoty :?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Pouze pro zajímavost - někde na Reef Central (aspoň myslím, že jsem to četl tam) je článek o teplotě povrchu korálu v závislosti na osvětlení akvária. Dali si tam práci (a hlavně měli k tomu odpovídající techniku) a zjistili, že povrch korálu je v dobře osvětlené nádrži až o 2 stupně teplejší, než je voda.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

U mna teplota 27 - 28 a ventilátory pracujú na plné g.... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

tak dnes jsem se taky dostal na 30 °C :( jedna sinulárka se častěji zatahuje jinak je vše OK.Snad se ochladí :?
vasek.s
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Dec 2005 18:31
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vasek.s »

Ja se jen tak tak drzim na 29...Moc se mi nelibi fungia a pavona...jinak vse ok.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Dnes som bol na 30 :-( zatial bez akych kolvek priznakov. Pri buducej nadrzi urcite budem pocitat s klimou v miestnosti, vyplati sa to aj ked len koli par dnom v roku.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Bohužel i já jsem začal bojovat s teplotou, i když jsem to tak nějak čekal. U mě je problém ža mezi akváriem a krytem osvětlení mám jen 8.cm. A nad osvětlovací rampou jsou 2cm a pak hned pracovní deska pultu, tak že placu nic moc a tepla dosti :evil:
V pokoji máme teplotu přes den 31°C. Už jsem vypnul 2 modré T5 na osvětlení a pod kryt a nad něj vháním vzduch dvouma ventilátorkama + třetím do skříňky kolem akvária.
Přes noc mám otevřené okno, aby byl průvan a teplota v místnosti klesne na 21 °C. Každou hodinu v noci spínám ventilátory na 10 min aby profoukly vzduch kolem akva. Teplota vody v akváriu večer 28 °C ráno 26°C.
Nevím zda je to tím, že jsem vypnul ty modré T5, ale podle mě se korálům daří teď líp, než při plném osvětlení :roll:

Ještě jen taková drobnost, jeden z hlavních ventilátorků je s termočidlem, tak že při zvyšování teploty zvyšuje i otáčky, alespoň není tak hlučný
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"