Pravidelná výmena vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa marcer »

Nenašiel som žiadnu ucelenú tému ohladne výmeny vody a preto zakladám novú tému a budem sa snažit túto otázku rozobrať tak trocha "analyticky".

Koľko vody a v akých intervaloch vymienať? Je vôbec potrebné vymienať vodu v morskom akváriu? Čisto teoreticky, ak by všetky procesy "fungovali" ako majú, tak by sa pri použití balling plus metódy voda meniť ani nemusela, stačilo by ju v malych množstvách odoberať.

a) Ako často? Článok v angličtine na http://reefkeeping.com/issues/2005-10/rhf/index.php celkom pekne vysvetľuje, že frekvencia výmeny vody je viac menej nepodstatná. Napr. ak niekto mení 30% vody raz za mesiac, zníži koncentráciu nechceného prvku o 30%, pri dennej výmene o 26% a pri "kontinuálnej" o 25.92%. Podobne pri 10% mesačne je zníženie koncentrácie pri kontinuálnom znižovaní o 9.5%. Z toho jednoznačne vyplýva, že je rozhodujúce iba celkové množstvo vymenenenej vody.

b) Koľko vody? Táto otázka je už o dosť komplikovanejšia a nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Každé akvárium by malo mať vlastné ideálne množstvo menenej vody. Výmena vody má dvojnásobný efekt: znižuje koncentráciu nechcených / zvyšuje koncentráciu chcených prvkov.
Takže výmena vody by mala byť daná najväčším prírastkom niektorého "klúčového nechceného prvku" alebo najväčším úbytkom niektorého "klúčového" potrebného prvku, ktorý neviem doplniť inak, aby ostali zachované ideálne koncentrácie. Ak sa mi napr. v akváriu zvýši koncentrácia inorganickej medi o 10%, tak potom musím meniť minimálne 10% vody, aby som zachoval koncentráciu inorganickej medi

nechené prvky:
dusičnany by mali byť odbúrane anorganickými baktériami
fosforečnany - Phosex
sírany - Ak sa používa MgSO4(H2O)7 na zvyšovanie Mg, tak potom sa moze hromadiť
tažké kovy? najnebezpečnejšia je meď, ale tá sa väčšinou viaže na organické molekuly. V tejto forme nie je až taká škodlivá a takisto by mala byť med v tejto forme "vyšlahaná" odpenovačom. Viac je o odstraňovaní tažkých kovov napísané na http://reefkeeping.com/issues/2003-04/r ... /index.php
organické látky? Tie by tiež predpokladám mali byť "vyšlahané" odpenovačom

chcené prvky:
Ca, Mg a HCO3 sa dajú dopĺnať ballingom
Draslik (K) takisto cez KHCO3
Stroncium, Bór, Bróm - existujú priprávky na ich dopĺňanie, dajú sa pridať do ballingových roztokov, ale ako odhadnuť ich spotrebu v akváriu?
trace elements (Al, Mn, Mo, Cr, Ni, V, atd) - je otázkou, či ich dopĺnať cez špeciálne prípravky alebo cez výmenu vody, pretože v každej syntetickej soli je ich obsah trocha iný ako v prirodzenej morskej soli. Viz článok na http://www.advancedaquarist.com/2004/9/aafeature a obrazok z clanku:

Obrázok

Viac o soliach na http://www.3reef.com/forums/salt/best-s ... 87503.html , su tam pekne odkazy

Takže čo je teda hlavná príčina výmeny vody? Stávka na istotu, že prírastok nechcených prvkov (akých?) nebude vyšši ako moja mesačná výmena a zároveň, že pokles chcených prvkov(akých) bude tiež menší ako moja mesačná výmena? Ako ale vidiet vyššie, dodavanie trace prvkov syntetické soli až tak veľmi neriešia.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa rybka »

Dobrá práce jasně popisující, že výměna vody nevede k odstranění problému, ale k jeho ředění.
Ne všechno množství "organiky" dokáže průběžně odstranit odpěňovač, myslím tím hlavně toxiny uvolňované korálnatci, proto je částečná výměna vody určitě vhodná. Kdo si myslí, že výměnou vody vyřeší kumulující se obsah odpadních látek, ten se hluboce mýlí a dříve nebo později ho čeká syndrom staré nádrže - nahodilý kolaps celého systému.

Jen bych měl jednu jedinou výhradu k draslíku. Je to svým způsobem velmi nebezpečný prvek, při předávkování umí zlikvidovat spoustu života - ovlivňuje prostupy buněčnou membránou. Jeho stanovení nepatří k nejjednodušším. Oproti dřívějším dobám je jeho obsah v nabízených značkových solích dostatečný a za poslední půlrok jsem nezaznamenal žádný pokles jeho koncentrace v mém systému.

Od počátku měním jednorázově téměř 20% objemu vody měsíčně a zatím to funguje.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa marcer »

Co sa tyka toxinov, na http://reefkeeping.com/issues/2004-10/rhf/index.php pisu, ze su dost hydhofobne, takze by sa mali dat odstranovat napr. aktivnym uhlim.

A nie je 20% trocha vela? Ak by napr. toxiny stupali za mesiac o 10%, tak po 2 rokoch by bola ich koncentracia 8-18% z povodnej hodnoty.

Spekulujem, pretoze menit 100l za mesiac sa mi zda dost vela. To by znamenalo mat dva 50l sudy. Z jedneho doplnat kontinualne (par krat za den cez Grotech) a v druhom 2 tyzdne miesat novu vodu. Plus este treti 50l sud na odpar. To mi zaberie v byte dost vela miesta.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa rybka »

To je matematický pohled. Pak je tu ještě pohled biologický a biochemický, a ten může dát jiný model - i nízká koncentrace toxinů ve vodě provokuje korálnatce k uvolňování dalších (tento jev je znám jako chemický boj).
Určitě mezi sebou nebudou "bojovat SPS korálnatci, ale LPS jsou v tomto ohledu pěkní prevíti. Přidal jsem několik LPS do nádrže a barvy některých Acropor se významně zhoršily, aniž by utrpěla "analyzovaná" kvalita vody.

Uživatel Giussepe dokonce ve své SPS nádrži zavrhl výměnu vody, aby se mu neosypával A. achilles.
Uživatel Amsi s výstavkou LPS si neví rady, kde je chyba. Reicho mu to okomentoval jednoduše a přesně.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa amsi »

rybka napísal: Uživatel Amsi s výstavkou LPS si neví rady, kde je chyba. Reicho mu to okomentoval jednoduše a přesně.
Ivoši, jen ať nejsem za katastofický příklad!!!! Kolik druhů LPS a SPS máš Ty ? Kominík a jiní ?
Zaručíš se mi Ty ,nebo Reicho a řeknete, kterých LPS se mám zbavit, aby mi rostlo těch 6 druhů acropor a dva druhy Pocilopor, které mám? Které chvají všichni? Jsou to nejběžnější druhy,já nemám výstavku ,ani lps ani sps ......
Zaručíte se mi, že když dám pryč ten a ten a ten duh, že se mi vše v dobré obrátí???? :roll:
udělám to ......
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa amsi »

a toto opravdu není moje nádrž !!!! tady se o výstavce dá hovořit a je tu XXXX krát více druhů jak v LPS (viditelně) tak i SPS (taky viditelně) a přírústky jsou XXX krát větší než u mě a vše je OK ...... to mě vede k myšlence, že více druhů není zase takový problém .
lps sps.JPG
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa rybka »

Kamile, podívej se na objem volné vody, porovnej to se svou nádrží. Ty fotky s nastěhovanými Bukaskovymi korálnatci jsou dost čerstvé, ne-li pár dnů po "napumpování" LPS. Ani výměnu vody, kterou David dělá, neuvádíš... Je to takový výkřik do tmy.
A zatížení rybami a korálnatci (kolonie o průměru 10 až 30 cm) v mé nádrži najdeš v mém vláknu.

PS: Když jsme byli u Tebe, říkal jsem Ti, že 50 druhů korálnatců (LPS a SPS) ve Tvé nádrži prosperovat nebude. Že ty "levné" oplégry ve velikosti několika cm máš vyměnit za několik velkých kolonií korálnatců, které "organický boj" ustojí.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa amsi »

jj :cry: tak co mám dát pryč ? Těch 6 malých 3cm oplégrů???? Nebo malé kolonie LPS ???
Smutné na tomto koumání je to, že to zrovna odnáší ta VELKÁ acropora 20cm. Malé kousky jsou ok.
Vím že je rozdíl v objemu,třeba Kominíkova akva ..... poloviční ..... a tak jsem bral, že malé kousky se tam nebudou bít, mezi sebou ...... moje LPS ,průměr 3-5cm ....a jeho!!!!! moje SPS 3cm a jeo kolonie ...... Davidovo akva(fotka) je výkřik, ale real stav, je stejně podobný, má spoustu SPS i LPS ,více druhů .A funguje to a roste to. Pokud ale je to jak říkáš, že to malé fragy neustojí, je to pro mě na zváženou ........ ale opět se mi nabízí ... proč odchází ta nejsilnější, největší ??????
Nechtěl bych dojít tam,že odstraním určité korály .......... a pak mi lehnou ty co nechám, protože PROBLÉM bude jinde ...... je to složité .......nevím jak se rozhodnout. Měl jsem to prodat a byl by klid.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa rybka »

Na to, kolik soli kupoval DrHumbert, má asi průtočnou nádrž?
No nic, je to téma na 20.10.2012 ve ValMezu, bez atraktivních promítaček, ale s jednoduchou bouří mozků :lol:
U nás je hic jako v Egyptě, céočko má ráno 70 atm. a večer 90 :roll:
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa amsi »

no tak horké to s jeho průtokem není, to mi věř. Rád bych to ale probral kapku dříve ......... snad chápeš :roll: co sms ? došla ?
Horko to je, držím to na max 28stC ..... hrana ..... :evil: :evil: :evil:
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa marcer »

Takze som sa rozhodol takisto menit vodu, ale na zaciatok celkovo 10% za mesiac a to "kontinualne". Ked pribudnu koraly mozno to zvysim na 20%. Kedze uz nemam v miestnosti vela miesta, vyriesil som to tak, ze si zlepim pod sedacku z plexiskla zatvorenu nadrz 205x65x11cm a rozdelim ju na dve cca 65litrove casti, jednu na automaticke doplnanie odparu a druhu na vymenu vody.

Neviem ale, ci ty "nadrz" na vodu zalepit aj zhora, alebo tam vrchne plexiklo iba polozit. Bude sa cast nadzre so slanou vodu zariasovat a bude treba tuto nadrz cistit?
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa amsi »

nevím jestli zrovna z plexi ????
sedo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 27 Sep 2008 21:13
Bydlisko: kosice

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa sedo »

Nechcem nikoho nasrať ,ale skuknite reef central nádrž mesiaca (TOTM List) tuším jún kde nikdo nemenil vodu 4 roky ,odpar dolievajú sladkou vodou možno z nejakej studne za domom a podobných pár heftov.Určite sa tiež mierne povedané pozastavíte nad borcom,čo to prevádzkuje!
Naposledy upravil/-a sedo v 09 Júl 2012 21:24, upravené celkom 2 krát.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa marcer »

amsi napísal:nevím jestli zrovna z plexi ????
Plexisklo aka PMMA - Polymetylmetakrylát je material, z ktoreho sa v US bezne robia akvaria. Tzv. acrylic akvarium. U nas sa tento material predava pod nazvom Plexiglas GS - liate plexisklo.

Moj dodavatel mi radi radsej to urobit z polykarbonatu, ma vacsiu pevnost, je viac menej nerozbitny. Mal by stacit 3 alebo 4mm hruby, kedze vyska by mala byt iba 11cm.

Sklo sa mi zda trocha neprakticke, co sa tyka takejto atypickej nadrze pod sedacku. Alebo je to podla vas uplna blbost?

btw ja ma ukvarium zalozene dva mesiace a zatial som vodu nemenil. Aj ked je zatial iba v rozbehu a je tam iba 5 ryb, 3 hviezdice, 2 krevety a 3 makke koraly.
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: POMOC s fungovaním akvária !

Príspevok od používateľa jskubak »

Otazka do plena

Nieje lepsie zaockovat novu vodu mimo akvaria, najme ked sa dlho nemenila a zlozenie moze vykazovat vyrazne rozdielnosti a vyhnut sa tak potencialnym povlakom v hlavnej nadrzi.
Mozno som az prilis opatrny, ale po zlych skusenostiach, ked vymienam viacej vody po dlhsom case tak do nej predtym dam aj zive kamene na par dni, termostatujem a prekyslicujem ju.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"