Cimrmanologia v morskej akvaristike

Zaujímavosti, skratky používané v morskej akvaristike a všetko ostatné čo nieje zahrnuté v iných fórach, témach.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Cimrmanologia v morskej akvaristike

Príspevok od používateľa Roman »

v tejto diskusii by som rad prebral zarucene postupy ako to NEFUNGUJE :)

Skratka vsetky hovadiny, ktore sme v nasich zaciatkoch vyviedli , ked sme si mysleli ze sme mudrejsi ako ti co nam radia....

(niektori nepoucitelni mozu uviest aj hovadiny ktore robia dodnes)

smelo do toho a nehanbite sa za svoje pionierske kroky po neschodnych cestach cimrmanologie :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

No vidím, že nikto nemá odvahu sa priznať ,alebo sa to zatiaľ nikomu nepodarilo tak ako mne... tak ja asi budem prvý. Vcelku som urobil hovadiny dve ale stačili , a zlikvidoval som si , čo sa dalo s výnimkou rýb.

Hovadina prvá : napojenie Reverznej osmózy na mosadzný ventil to je už známe story, dôsledok : zvýšené množstvo medi vo vode okolo 0,01mg/l, korály sa porúčali hlavne mäkké a trvalo mi to rok kým som na to prišiel, pri odstraňovaní medi z vody komerčným prostriedkom Coper Remover, mi odišli aj stopové prvky a padli okrem korálov aj krevety,pustovník a tectusy...

Hovadina druhá : Klesol mi obsah Ca a Sr pod prijateľnú hladinu, čo malo za následok porúčania sa Acropor a Poritesu a ostatných tvrdých korálov ako Caulastrea,Welsophylia a pod. Ked som na to prišiel spáchal som daľšiu chybu : kedže to bolo cez víkend / ako vždy ked sa vám niečo poserie .. / a po ruke som mal Biocalcium od Tropic Marinu tak som sa snažil vyrovnať obsah Ca týmto , no npouži to ked to bolo také drahé a maš to doma,/ v podstate ma varoval J.Berka , že tento prípravok nie je na skokovú úpravu Ca,kedže obsahuje Na HCO3 a asi aj daľšie stopové prvky ,tak to pri väčšom dávkovaní rozhádže KH a aj iónovú rovnováhu v akva .. To som teraz múdry , že ? :lol: / , neposlúchol som a dostali po ušiach aj mäkké korály ... Zaujímavé je , že jediné čo z korálov prežilo bez ujmy je Plerogyra, tá jediná nejaví známky šoku , ostatné je v šoku spolu s majiteľom :(

Suma somárom,alebo somárovi ? :D , iónová rovnováha v akváriu je v prdeli , a teraz čakám a budem ešte dlho čakať, kým sa to upraví. A to som už vymenil skoro celý objem vody v akva.. Jediné čo prosperuje super su v týchto podmienkach discosomy a to všeho druhu, množia sa celkom slušne a ešte skelné sasanky si chrochtajú :D a začína mi historicky rásť aj červená sinica , čo som v živote nemal , takže ako dekorácia tiež nie je na zahodenie :evil:
Tak , a teraz sa priznajte Vy ....
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Dnes, během doby strávené zastavováním krváceni, jsem definoval nový Parkinsonův zákon:

"Při ořezávání přeteklého silikonu je žiletka vždy obrácená tou ostřejší hranou směrem k prstům"

Doufám, že jsem jej objevil jako první :oops:
Používateľov profilový obrázok
Jodi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 26 Aug 2006 23:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jodi »

Este nemam akva ani 2 tyzdne a uz sa mi podarilo spravit dooost velky preslap. Moja rada ktoru som si z toho odniesol: nieje silikon ako silikon! A ked budem nabuduce lepit vnutorny filter tak si vzdy prvo precitam cim to vlastne lepim. Ked som sa uz kochal pekne zlepenym filtrom tak som zistil ze je zlepeny sanitarnym silikonom protiplesnovym Takze ma cakalo pol dna cistenia skla a lepenie nanovo
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

To s tou ziletkou poznam, aj ja som letel pred rokom na pohotovost o 11pm s rozrezanym ukazovakom, vtedy som doplatil na moju lenivost ked som nezabrusil hrany na skle vo filtry a po pol roku prevadzky som si pri cisteni skoro odfaklil prst. Ked mi ho potom prisili musel som este celu filtraciu poskladat a spustit co mi trvalo este hodinu dve a s cerstvo prisitim prstom to nebolo med lizat.

Poucenie - od tej doby brusim kazdu hranu skla ktore niekde lepim.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

aq mam necele 3 mesiace a moj prvy preslap prisiel ked som skokovo pridal Mg. Nasledok bol ten, ze skelne sasanky zostali ako keby som ich oslahol plamenom a doteraz sa z toho neprebrali. Nastastie som tam v tej dobe este nemal ziadny koral, takze jedine co dostalo nakladacku od mojej nevedomosti boli skelne sasanky, co ma teraz s odstupom casu az tak nemrzi :D . Takze zistenie z toho vychadzajuce. Ak sa chcete zbavit sskelnych sasaniek, tak nemusite kupovat Chelmona,ale staci naliat naraz väcsie mnozstvo Mg a bude po nich :lol:
Naposledy upravil/-a plaster v 24 Sep 2006 18:55, upravené celkom 1 krát.
Pokus o REEF ...
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Mne sa podarilo zhodiť T5 rampu do akva a svietila pod vodou. Namiesto toho aby som ju vypol s elektriky tak som strčil ruku do akva a vytiahol ju. Našťastie sa mi nič nestalo ale neviem prečo som po nej ziahal....Asi som Drevenný Terminátor :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Asi před 5 lety mě spadla celá HQI do vody. Kromě rány se nikomu a ničemu nic nestalo - to jsem nechápal........... :lol:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

O vikende sa mi podarila suprova vec, pri manipulacii so svetelnou rampou, samovolne vypadol z osvetlenia šrób asi M2,5x6mm, a je asi poniklovany alebo pochromovany.
Bolo by ziaduce ho najst, alebo kus zeleza ako hnojiva nezaskodi :) ?
Inac budem musiet vsetko vyhadzat a snad aj drt preosiat, co je celkom slusna pakaren, poradte.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Kus zeleza by asi neskodil, ale ty primesy zrejme nebudou zadouci. Nicmene jsem videl v nadrzi i zelezne stahovaci pasky a akva vypadalo celkem slusne. Radsi bych ho vyndal, ale jestli by to znamenalo cely akva rozebrat, tak bych se na to vykaslal.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

andy napísal:O vikende sa mi podarila suprova vec, pri manipulacii so svetelnou rampou, samovolne vypadol z osvetlenia šrób asi M2,5x6mm, a je asi poniklovany alebo pochromovany.
Bolo by ziaduce ho najst, alebo kus zeleza ako hnojiva nezaskodi :) ?
Inac budem musiet vsetko vyhadzat a snad aj drt preosiat, co je celkom slusna pakaren, poradte.
... a co tak vzít si na pomoc pernamentní magnet a propátrat útes :?:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

To je jasné, ale musel by byt maly a silny, aspon nedýmový.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Pred cca. dvoma rokmi pri sťahovaní zrejme sťahovači nechtiac posunuli stolík na ktorom stalo akvarko a ten sa v noci komplet zosypal keďže to bolo len cca 150l akvarko nebol stolík nijako vystužený čo bola základná chyba .V noci sa stolík zrútil ako domček z karát čiže som došiel komplet o všetko....Aj suseda podo mnou mala nesmiernu radosť nehovoriac o parketách ...našťastie ich nový majiteľ bytu chcel aj tak meniť :-)Z tohto šoku som sa docela dlho spamätával a keďže sa my medzitým narodil syn tak na more nebol vôbec .Ale už sa chystám začať na novo síce mam momentálne len malé 100l more v setovom akvarku bez prepadu ale snáď do roka to už bude o niečom inom.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Balada o postupnej degradacii fungujucej koralovej chovne

Príspevok od používateľa Roman »

Rad by som sa podelil o svoju skusenost z posledneho mesiaca.

Uz par mesiacov sa chystam na velke stahovanie a tak som v poslednej dobe udrzbu nadrzi trochu flakal. Ti co ma poznaju , vedia ze aj v 'neflakacom' obdobi sa s tym moc neparam, skratka Darwinizmus v praxi : preziju silnejsie a odolnejsie druhy.
Kedze som vedel ze budem rozoberat reef v obyvacke, vsetky nove prirastky a akvizicie som umiestnoval do odchovne, ktora je situovana v pracovni. Odchovna pozostava (pozostavala) zo sustavy akvarii 100x45x30cm v regali bez ryb bez nejakej extra filtracie (iba DSB a makroriasy) a donedavna fungovala bez problemov.
Okna pracovne su smerovane na juh a zapad a pri poslednych rekordnych teplotach dostali koraly dost zabrat. Zacao to tym, ze sa mi vobec nechceli chytat odrezky, po par dnoch som tam mal iba hole kamienky, nejak som si neuvedomil ze do systemu pridavam sajrajt. Domov chodim az vecer, aj cez vikendy , vsetok cas travim na stavbe domu, vecer sa staram o syna a tak som si ani nevsimol kedy mi zbeleli vsetky tvrde koraly, asi 20 kusov SPS aj LPS. Cely posledny nakup od pepina , cela dodavka od Laomedona bola biela. Nechal som to tak, ved co uz. Horucavy ustupili tak som sa s tym viac nezaoberal, necakal som dalsi pruser. Dnes som bol mimoriadne dopoludnia doma a tak som sa pozrel do akvarka pri zapnutom osvetleni a namiesto makkych koralov boli len kopky humusu, prezili len heteroxenie a 2 lobophytony. Vsetko ostatne je v keli.
Jedine pozitivum je , ze nemusim stahovat tolko koralov :(

Tymto sa chcem ospravedlnit vsetkym zivocichom, ktore som svojim laxnym pristupom pripravil o zivot, vsetkym chovatelom, ktori mi poskyli svoje vypiplane odchovy a nic z toho a aj vsetkym , ktorym som nasluboval odchovy a teraz im mozem ponuknut akurat tak heteroxenie :(

Poucenie: nikto nie je taky frajer , aby mu akvarka prosperovali bez udrzby a dohladu, nemlich ked je vonku +39
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

To je smutne držím palec nech to máš čo najskôr v pôvodnom, stave.AK by si kcel po sŤahovke par sarkačov a niaku tu capnelu rad ti ich obetujem aj keď sa jedna v podstate o morsku burinu :-)Viac toho bohužial momentalne nemam tiež som pred niakou dobou došiel o vetšinu odchovu :-(
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné diskusie"