Jód

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Jód

Príspevok od používateľa Lukáš »

Otázka pre našich chemikov (dúfam, že nie úplne hlúpa): Dá sa v mori použiť jódová tinktúra (pokiaľ viem = roztok jódu v etanole)? V lekárni sa dá zohnať ľahšie ako Lugol, zároveň by sa tým riešilo aj pridávanie organického uhlíka ako pri "vodka" metóde.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Možno sa dá použiť ale v akej miere :?: Poprosím profichemika Petra aby sa vyjadril :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ja len tak na margot:
Lugol je roztok jodu a jodkalia v pomere 1I : 2KI , pamatam si spravne ??

mam pred sebou flasku od Kent marine "concentrated iodine" a pise sa na nej : obsah min. 22,5mg jodu na oz (cca 30ml) , z toho vychadza cca 740mg/liter, davkovanie 5ml na 50gal (200l) tyzdenne. Cena 17eur za 240ml

coralshop v popiske vyrobku "I profi plus" pise obsah jodu 0,4g jodu na liter s odporucanym davkovanim 5ml na 100l tyzdenne. Cena 1050czk za liter.

davkovanie maju vyrobcovia porovnatelne (po prepocitani koncentracie)
cenu v podstate tiez...ale aj tak
ja neviem , asi som blby....ale gram jodu stoji v lekarni asi korunu...a liter destilky + flasa+ nalepka je za tauzent ???
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Taky jsem měl podobné úvahy, než jsem se mrknul na cenu třeba jodičnanu. A ještě horší výsledek byl při cenách jednotlivých elementů pro Trace elements Profiplus. Zvolil jsem pohodlnější řešení - koupil a v klidu dávkuji.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Jód

Príspevok od používateľa Peter »

Lukáš napísal:Otázka pre našich chemikov (dúfam, že nie úplne hlúpa): Dá sa v mori použiť jódová tinktúra (pokiaľ viem = roztok jódu v etanole)? V lekárni sa dá zohnať ľahšie ako Lugol, zároveň by sa tým riešilo aj pridávanie organického uhlíka ako pri "vodka" metóde.
Dalo by sa, akurát, by si musel prepočítať a zosúladiť dávkovanie dva v jednom , čiže iódu a zároveň etanolu .S dávkovaním etanolu má praktické skúsenosti Majo.Myslim, že by to šlo ,ale riziko predávkovania je tým pádom dvojnásobné...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a aky je problem so zhananim lugolu ?? je to fakt uzky profil ??
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Myslel som rádovo tak 1-2 kvapky denne na 100 l, roztok by mal byť 5 % (toľko sú tuším farmaceutické recepty na tinktúru) a dá sa samozrejme ešte doriediť vodou alebo alkoholom. No keď som sa pýtal na Lugol, vraj dá sa na objednávku, kdežto tinktúru kúpim kedy chcem a kde chcem (a lacno). Narážam aj na Ivošovu prezentáciu z Valmezu ohľadom prchavosti jódu. Nechcem dávkovať nejaké presne vymedzené množstvo, ale skôr len na udržanie určitej nevyhnutnej hladiny v systéme medzi výmenymi vody (pre dobrý pocit a teoretickú šancu, že to bude lepšie ako nič). Nad riadeným, presne vypočítaným dávkovaním "ad quantum satis" zatiaľ neuvažujem.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no na objednavku v lekarni vacsinou znamena ze dnes objednam a do zajtra namiesaju...a poznam v jednej lekarni fakt zaujimavu magistru, tam budem kludne chodit aj castejsie, ked uz je ten jod taky nestabilny :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Len aby si nenamiešal niečo iné........... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Roman a čo ti to tam sype tá magistra? :D Poraď nech aj ja môžem otravovať naše senecké :lol: . To čo si tam hore písal - používaš čistý jód (I2) + destilku? Niežeby moje Acropory dostali strumu, ale keď už som sa dal aj na stopové prvky chcem to mať kompletné aj s jódom.
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

Roman napísal:no na objednavku v lekarni vacsinou znamena ze dnes objednam a do zajtra namiesaju...a poznam v jednej lekarni fakt zaujimavu magistru, tam budem kludne chodit aj castejsie, ked uz je ten jod taky nestabilny :D
Tak to jsem se dlouho už tak nezasmál :D :D asi začnu obcházet ty lékárny taky,možna taky nějakou kočku v plášti potkám :D
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no jod mi hrkoce v ampulke este zhanam jodicnan , uvidim
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no tak mam zarobene 500ml takmer lugolu :) , je to zmes jodu , jodidu draselneho a jodicnanu draselneho.
Koncentracia je 113mg /ml takze toho mam vskutku dost.

na vyrobu zazracneho "iodine profi plus" staci cca 3,5ml tejto vodicky na liter destilky

zaujemcom rad venujem za pifko :lol:
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Neviem, skúšal som len tak testovať, ako je u mna zvykom :oops: testom od Salifert na jodid a jodičnan a jod / tri v jednom teste :D asi rekord, ani Bold sa nechyta :D /, pri pridávani komerčného prípravku od Tropic Marin do zarobenej vody a výsledok ? Rýchle stúpla koncentrácia jodidu ale jod a jodičnan len velmi málo, až nula , by som povedal... Takže sa jedná asi len o čistý Lugolov roztok , kde je malo jodu a vela jodidu draselneho.Takže asi to chce Romanov pristup, predpokladam ze tam dal menej KI a viac jodičnanu a jodu.Čím ma predbehol :D práve som si objednal obe chemikálie na namiešanie elixíru, rozhodne toho jodidu tam dám čo najmenej .
Test na Red Sea s hustotou 1,021 bez akehokolvek pridavania jodoveho preparatu ukazuje dostatočné množstvo jodidu ale nulové IO3 a I2, čo je logické ...V akva je to pochopiteľne to isté , z čoho mi vychádza , že jodid sa nespotrebuje pretože za tri roky som žiadne preparáty nedodával do akva a je ho asi zbytočné pridávať a v soli je ho dosť...

Peter
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak kedy sa ide na pivo???
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"