Prietok hlavna nadrz - filter ...

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

tominoooooo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 21 Jan 2009 12:23
Bydlisko: Trnava

Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa tominoooooo »

Zdravim plati dake pravidlo, aky by mal byt prietok medzi hlavnou nadrzou a filtrom.
Hlavna nadrz cca. 400 litrov a refugium cca 75 litrov prietok cca: 2100 l/hod neni to malo?
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa jskubak »

Realny prietok 1-4x objem nadrze bohate staci, problem je vsak v tom ze ak ma napr. clovek 2000l/h cerpadlo, rozdiel hladin 1m a trochu rias, ktore rychlo zanesu cerpadlo a rozvody, potom sa realny prietok pohybuje okolo 500l/h a nie 2000l/h co uz stacit nemusi.


PS. Nie je zle zobrat admerny valec a stopky, a clovek hned vie na com realne je
tominoooooo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 21 Jan 2009 12:23
Bydlisko: Trnava

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa tominoooooo »

Dakujem odpoved, rada nad zlato.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa amsi »

KOLIK teda stačí jako průtok ........ ?????
Mám New Jeta 3000 a real je 900L co mi teče do akva z filtru.
Takže skoro 2x za hodku se otočí obsah nádrže.
Průtok filtrem (refugiem) je větší, protože peletky nasávají z předposlední komory a dávají to zpět do první k odpěňovači.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa gut »

Amsi máme cca podobné qarka i filtry a mám tam aquabee up3000.přijde mi že má menší ztrátu než new jety.mám tam ještě bypas s ventilem na fosex reactor(moc neubere s výkonu) a i tak je to slušný hukot.z5tné potrubí 3/4 palce
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa amsi »

aquabeecko mám v krabici .... změř schválně kolik Ti dělá real výtlak do akva, bez bypasu .... :-) já odměřoval stopkama ...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa Roman »

zasa riesite kosostvorcoviny.... prietok ma byt taky aby sa rozumne otocila voda ale aby v prepade nebola niagara. Mam 400l akva , cerpadlo newjet1200 a je priskrtene na MINIMUM

ani ma nenapadne to merat , skratka to musi stacit
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Tak - tak, jak píše Roman. V současné době, kdy ve filtru v podstatě nejsou žádná filtrační média (jako korálová drť, různé molitany nebo keramika atd.) není žádný důvod stanovovat rychlost proudění vody mezi filtrem a akváriem. Pokud by někdo nějaký důvod znal, bude zajímavé se s ním seznámit.
Dříve, když filtr byl plný různého materiálu a očekávalo se od něj, že bude fungovat jako "nitrifikační" i "denitrifikační" filtr, se muselo brát do úvahy, že bakterie usazené na těchto substrátech musí dýchat kyslík (nitrifikační bakterie). V případě, že tyto bakterie kyslík neměly, začaly hynout a na jejich úkor se rozšířila zóna denitrifikačních bakterií, které fungují v anaerobním prostředí. Rozšiřování nebo změnšování se této denitrifikační zóny bylo provázeno měřitelným výskytem toxických meziproduktů denitrifikace (= nitrity), vyplavovanými do akvária. Jestliže z jakýchkoliv příčin docházelo ke změnám v rychlosti (nebo výpadkům) proudící vody mezi filtrem a akváriem, vždy v meziobdobí, než se situace na nějakou úroveň dostala a tam se stabilizovala, unikaly z filtru kromě nitritů také produkty rozpadu uhynuvších bakterií (amoniak, plyny obsahující síru, možná i metan - neměřeno).
Aby ale denitrifikační bakterie měly čas vytvořit anaerobní prostředí a udržet jej, musel být proud vody takový, aby bakterie v některých částech filtru stihaly kyslík spotřebovat a také aby denitrifikační proces končil tam, kde má - t.j. u dusíku. Měřil jsem obsah nitrátů na vstupu a výstupu filtru (rozdíl byl ale tak malý, že se použitou "titrační metodou" změřit nedal :( ). Měření obsahu nitritů a amoniaku (a hlavně křivka jejich pozdější mizení) bylo ale docela postačující na naladění funkčnosti filtru.
Já jsem ve svých nádržích experimentálně ustanovil, že pro vyvážený stav nitri- a denitrifikačních bakterií (a hlavně aby se denitrifikace vůbec projevila) musím udržet vodu ve filtru minimálně 20 minut (platilo pro největší akvárium). Z toho vyplynulo, že vodu ve filtru musím vyměnit 3x za hodinu. Při obsahu filtru cca 300 litrů vody (po odečtu substrátů) jsem vyladil (přišrtil) čerpadlo tak, aby dávalo průtok 900 litrů hodinových. V jiných nádržích byl průtok filtrem o něco menší, protože i jejich filtry byly menší.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa vasekg »

Tedy pane Jaroslave, klobouk dolů, takhle vědecky jsem o tom nikdy nepřemýšlel / možná právě proto mám takové nijaké akvárko :-)/.

Vždy jsem řešil jedinou pro mě podstatnou věc: šplouchá/nešplouchá.

Když jsem používal New Jet 1900 (nebo 1700 už nevím) tak to bylo akorát a voda přes přepad prolézala tak, jak jsem si představoval. Z legrace jsem pak dal silnější NJ 2300 a i tento malý rozdíl způsobil, že se zvedla hladina v akva, protože přepad nestíhal přepouštět a šplouchání vody bylo tak hlasité, že jsem čerpadla okamžitě měnil zpět.

Takže u akvária 800l, kde je vlepen cca 45 litrů filtr mám NJ 1900 (1700) a je to k plné spokojenosti.

Ve filtru v místě, kde z jedné do druhé komory protéká štěrbinou voda, mám v punčochách sorbenty - uhlí a kemira (dříve flaška s hřebíky) a přes ty tedy voda protéká touto rychlostí. Snad to stačí, měnit to nechci.

V.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Prietok hlavna nadrz - filter ...

Príspevok od používateľa Jaroslav »

vasekg napísal:Tedy pane Jaroslave, klobouk dolů, takhle vědecky jsem o tom nikdy nepřemýšlel / možná právě proto mám takové nijaké akvárko :-)/.
V.
To všechno je tím, že jsem tehdy byl ještě mladý, nadšený a nezkušenený akvarista. Na každou otázku jsem chtěl znát odpověď a protože ještě nebyl internet a knih bylo jak šafránu, musel jsem se pokoušet najít potřebné odpovědi sám. Přestože to nikde raději neuvadím, část získaných poznatků bylo nejen tvrdě odpracováno, ale také těžce "zaplaceno" - blbostí (s následky) jsem přitom udělal hodně.
Teď jsem ale již starý, trvale nas....ý a dělat pokusy mne už nebaví. Proto si raději také listuju v internetu a pracovat (dělat pokusy) nechávám jiné akvaristy :P
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"