Vhodný filtr

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Vhodný filtr

Príspevok od používateľa tragett »

Ahoj, prosim o radu zkusene akvaristy, potrebovali bychom vymyslet vhodny filtr pro nase nove 400l akvarium. Potrebujeme nizkonakladovy filtr s minimalni udrzbou. Poradite mi nejvhodnejsi zpusob fitlrace? jsem uplny zacatecnik a po nastudovani ruznych filtracnich procesu mam v hlave akorat tak velky zmatek ... Prosim, pokud mate nekdo cas, pomozte mi navrhnout filtraci. Prostorove jsem omezen skrinkou na 50cm hloubka a 40 vyska, delka je celkem jedno (az 1.3m). Cim mene prace a udrzby, tim lepe ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Franky »

Pre teba je najvhodnejsie zalozit filtraciu na kvalitnom odpenovaci, teda by som ti doporucil obstarat si neaky trocha viac predimenzovany, potom pancucha s phosexom a uhlim. Cela filtracia vybavena, presne takto to mam spravene ja a funguje. Casom sa nevyhnes Ca reaktoru, ale ten sa da narvat aj inde :)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa amsi »

napíšu stejnou odpověď, jako před pár minutama :mrgreen:
Začni odpěňovačem, pak prostor na filtrační media , Kemira,Silicarbon, Peletky .... pak bych dal refugium a výtlačná komora, myslím že při délce 130cm ..... to zvládneš. I na Calcreaktor vyjde místo !!!
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Franky »

Podla mna je amsiho navrh trocha predimenzovany, treba ratat aj s vyzivou pre koraly, teda ine veci okrem phosexu a uhlia by som tam nepchal, no pokial mas az 1,3 m dlzky reefugium by urcite nebolo na skodu.
Spravil by som jednu nadrz pre odpenovac a druhu pre reefugium, na koncoch vyvrtal dieri a tie spojil do 1 vytlakoveho cerpadla.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa tragett »

Jenom odpenovac a puncochy? :) Ja co sem sledoval, tak treba dnes sem videl nadrze, kde byla normalne v ostatnich prickach koralova drt, zivy kameny ... Otazke je tedy jak velky filtr slepit, kolik pricek (pro budouci doplneni) atp. Docela se mi libi i system DSB, to byste mi nedoporucili?

Amsi diky za odpoved, ona ta delka nemusi byt nutne 130cm, radeji bych, kdyby byla mene, pak otazka jak s temi komorami, jak siroke atp. Opravdu je filtrace tady pekna veda .. :-/
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Franky »

tragett napísal: atp. Docela se mi libi i system DSB, to byste mi nedoporucili?
/
Tak ked si uz rozhodnuty ze nieco chces tak potom pis rovno k DSB. Ja snim osobne skusenosti nemam.
Pamataj v jednoduchosti je krasa. Koralovka a podobne sragori..naco? casom ti cele akvariom osidlia bakterie a v prieckach sa ti bude akurat usadzovat bordel.
DSB dobra vec, da sa spojit s riasou teda budes mat aj reefugium, ale to uz si tu odsleduj v roznych vlaknach ako nato, vela akvaristov tu davalo konkretne postupy ako islo na vec.
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Zdenda »

Pro Tragett -máš SZ
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa rybka »

Klasický "Berlínský" způsob filtrace s plnými přepážkami vhodného podkladu pro bakterie snižující amoniakální dusík v systému (NH4+, NO2-, NO3-) postupně vymizel z jednoho prostého důvodu, filtr se postupně zasytí a může být zdrojem v čase nepředvídané katastrofy.
Dnes jsou moderní odpěňovače konstruovány na výšku okolní hladiny vody okolo 15 cm a vše ostatní řeší fluidní filtry. Důvod je jasný, rychlá a snadná výměna náplní, snadná regulace průtoku. To u klasického filtru dost dobře nejde. Dříve doporučované postupné "čištění" jednotlivých komor přineslo víc problémů než pozitiv.
Dnes bych základ pro nejpohodlnější způsob řešil filtrační vanou pro odpěňovač a fluidní filtry (peletky, srážedlo sloučenin anorganického fosforu atd.) a samostatným "sumpem". Je pravdou, že DSB je zatím nejúčinnějším filtrem, pokud jede. Ale co může provést např. při déletrvajícím výpadku el. energie ještě nikdo nepopsal (velmi dobrý, ale s rizikem).
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Martin »

Taky to tak mám jen odpěnovač a 10 % kamenů nejlepší jsou živé ale pokud máš dost času stačí i oživené - tj 40 kg mokrých kamenů na 400 l min je asi 20 Kg v nádrži nebo filtru, baktérie a výživa pro baktérie (nebo peletky) aktivní uhlí
Není důvod proč by to nefungovalo

Mužeš přidat i DSB ale základ filtrace jsou kameny a odpěnovač + rozumné množství různorodých baktérií.

Ale šechno kde se muže usadit detrit nebo kumulovat fosfáty je časem problém.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa tragett »

MNo me prave to DSB laka jako spolehliva filtrace. Tak bych pro zacatek do prvni komory, odkud pritece voda dal odpenovac, potom DSB, nakonec vytlacnou komoru. K tomu odpenovaci bych dal par zivych kamenu do te komory, nebo udelat jeste jednu?

Delka filtru by mohla byt nejakych 100 a sirka a vyska cca 40 a 40cm, coz je nejakych 160l.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa rybka »

Pokud se rozhodneš pro DSB, čím více, tím lépe. Je to přeci jen biologický filtr a jeho účinnost je přímoúměrná množství "podkladního" materiálu. V mém filtru o rozměrech 140x40x40 cm je první komora "dlouhá" 30 cm, pak je komora s DSB "dlouhá" 60 cm a nakonec je sump "dlouhý" 50 cm. Vzhledem k výšce DSB 20 cm a hladinou nad ním byl trochu problém s výběrem vhodného interního odpěňovače (pro vyšší sloupec okolní vody - více "utopený").
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Franky »

Ked sa rozhodnes pre to DSB tak nevahaj a sprav filter pozdlz celeho akvaria.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa tragett »

rybko prave u tebe jsem se inspiroval a kdyz jsem precetl clee tve vlakno, tak sem zjistil, ze to bude to prave, to se mi libi nejvic. Co se tyce odpenovace, mam v planu pouzit Beast 400, ten uz mam temer koupeny, tak nevim nevim. Jinak do DSB bych sel, jen bych potreboval /at uz tady, nebo treba emailem/ poradit jake smesi, jake vysky atp.

Pokud bych udelal filtr 100x40x40 a 60cm vyclenil DSB, tak mi zbyva na kazde strane 20cm na vstupni a odvodni komoru, coz je dost malo, proto bych mohl udelat akva hlubsi (50cm) a o kousek kratsi. Po delce celeho akva nevim nevim, akva ma 130cm, skrin 150cm, at se mi tam jeste neco vejde, pocitam ze 120 bude asi maximum :-/

Nevim co je "sump", asi mi nekde neco uteklo ... :-/ jak myslite s temi rozmery? potreboval bych zitra / ve stredu dat narezat sklo abych si pak mohl filtr doma slepit a hrat si dale :)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa Martin »

Vyber si odpěnovač a oběhové čerpadlo tak aby to fungovalo a nedělalo hluk budeš muset udržet optimální výšku hladiny, potom je důležité aby při výpadku proudu filtr nepřetekl.
Hladina vody v provozu je obvykle mezi 15 - 20 cm a s tím souvisí množství vody ve filtraci.


viewtopic.php?f=4&t=2459&start=15#p46455
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Vhodný filtr

Príspevok od používateľa tragett »

Odpenovac mam vybrany ten Beast 400, co se tyce obehoveho cerpadla, tak tam neco vyberu, to je jedna z tech dulezitych komponent. co se tady toho tyce, tak tam budou nejake regulace, takze to by se vychytalo ...

Videl bych to tedy na 120*40*30(v) s tim, ze prvni komora bude 30cm, DSB bude mit 60cm a poslednich 3Ocm bude mit vypustni komora. otazka je pak, kam pripadne pridat Ca reaktor, nebo peletky, nebo dalsi veci ... DSB zabere koukam velkou plochu ... :-/

co myslite, je to okej, takhle? je to tak tak abych do skrine dostal dalsi veci, ktere budou potreba, mj. nadobu na vodu z RO atp.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"