5.000 litrů pod LED

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vyzera to velmi dobre, pripomina mi to japonske SPS nadrze s farebnymi bodovymi HQI. Vizualny dojem urcite na 1*; otazne je, nakolko pod tym budu schopne dlhodobo fungovat narocnejsie koraly.

Zaujima ma na zaklade coho vzniklo tvrdenie, ze 150W LVD svetenym vykonom koresponduje s 800W HQI. Ak by to tak bolo, tak menim svoje HQI svietidla svetelnou rychlostou. Sucasne ak by to platilo, tak spolu s tymi LED by mohlo ist o vykon zodpovedajuci cca 1000 W HQI a to uz by som sa cudoval, keby v uvedenej nadrzi nedoslo k spaleniu minimalne 30 % koralov.
Bolo aspon vizualne porovnanie tohto 150 W LVD s povedzme 400W HQI? Alebo, idealne, meranie PAR?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Omlouvám se za to, že kolem svítivosti LVD vznikly nejasnosti. Snažil jsem se teď najít materiály, odkud jsem srovnávací údaj vzal, ale vzhledem k tomu, že je to již několik měsíců, tak je to internetu již někde jinde a najít to nemohu. V žádném případě tam jako srovnání nebylo HQI, ale která z "bulb", "lamp", "tube" to byla, si již nepamatuji. V podvědomí to mám vedeno spíše jako sodíkovou "výbojku". Informace o svítivosti LVD ale v té době nebyla pro mne příliš důležitá, i když z obav, aby tam světla nebylo příliš mnoho, jsem volil zdroj o příkonu 150W a ne nějaký větší. Za důležitější problém jsem považoval zjistit spektrum LVD a to se mi vůbec nepodařilo (kromě údaje o cca 8.000K). Proto jsem LVD zdroj "oběstavěl" modrými a několika málo červenými LED. Všechno to je pouze ve stádiu dlouhodobého pokusu (akvárium s LVD začneme osazovat korály až tuto sobotu). LED v sestavě, jak je zde uvedeno, jsem začal zkoušet v jednom akváriu v květnu a žádné ztráty jsem nepozoroval, spíše naopak. Začali tam ze zbytků po předchozích neúspěších s chovem některých SPS narůstat jejich maličké kolonie. Zbylé dvě akvária jsem LEDy osadil někdy na přechodu srpna a září a jejich stav se spíše zlepšil (byly ale osvětleny rok starými T5 před výměnou).
Jsem přesvědčen, že je potřebné zjistit celou řadu údajů jak o použitých LED, tak LVD. Bohužel potřebné měřící přístroje sám nemám a kolega Lávička (některým z vás známý jako autor DVD o zakládáni mořských akváriích v Německu), na kterého v tomto spoléhám (je to kameraman, režiser, manažer dokumentárních filmů včetně podvodních pro německou televizi a hlavně mořský akvarista) nemá v poslední době na mne čas (tímto jej zdravím :(, a doufám, že se polepší ).
Znovu ale opakuji, že můj příspěvek není myšlen jako něco, na čem se dá stavět něco dokonalého, trvalého, ale spíše jako ukázka jedné z cest k lepšímu a "levnějšímu" osvětlení. Za hlavní zajímavost tohoto systému považuji jeho variabilitu - možnost měnit podle potřeby (korálů) světelný zdroj přímo nad místem, kde považujeme za nutné zvýšit/snížit intenzitu nebo změnit kvalitu světla. Nepochybuji o tom, že v budoucnu budou dostupné LED na paticích s dokonalejším spektrem a že pak nimi na potřebných místech budeme zaměňovat i současné LED.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa vik_33 »

Tak o takovémhle řešení uvažuji už nějakou dobu. Zatím jsem se ale dostal jen k tomu, že terorizuji rodinu umísťováním různých LED "žárovek" po bytě. Občas nějakou koupím a protože si řeknu - to není ještě ono, žárovka skončí v některém svítidle v bytě. Ty s paticí GU10 a MR16 už nemám kam dávat, naštěstí ale výrobci dodávají i nejběžnější patice E27 a také E14 a těch ještě pár v bytě vyměnit mohu :) Děkuji Jaroslave za Váš příspěvek - snad bude pro mne tím správným impulsem pro přeměnu mých úvah ve skutečnost ( i když - u pepina jsem zakoupil kompletní sadu trubic T5 a tak nevím-nevím ... )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Jaroslav »

vik_33 napísal: ( i když - u pepina jsem zakoupil kompletní sadu trubic T5 a tak nevím-nevím ... )
Pro Vik 33: Kdyby mi bylo aspoň o deset míň, tak bych asi také ještě počkal. Vývoj LED je překotný, úžasný jak ve výkonu, tak v aplikacích daných jejich zlepšující se kvalitou. Akorát můj problém je v tom, že mi už táhne na 67 a tak již moc čekat nemohu (abych si to ještě "užil" :D ).
Pro ostatní - jsem velice rád, že se Vám to líbilo, doufám, že Vám to také něco přineslo. Pokud budete mít cestu kolem Českých Budějovic a chuť se stavit, napište SS a zcela jistě budu pro Vás doma.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa pepe »

Děkuji za inspiraci! Velice pěkně zpracované téma. Obdivuji autora, že se vůbec pustí do takovéhoto experimentování. Něco jiného je dělat to na 50W a toto.

Pane Jaroslave, chtěl bych se zeptat /ev. i ostatních/: existuje nějaké pravidlo kolik watů při použití LED dát na litr vody?

Dějkuji za odpověď.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa rybka »

Pepe, žádné pravidlo není a ani nemůže být. Svítivost jednotlivých typů diod se mění a opět jsme v období experimentů... Jen účet od ČEZu a podobných společností vykazuje nižší nedoplatky :lol:

A k Jardovi a jeho postupu? Při každé návštěvě jsem se obával jeho zapojení T5-tek na elektrosvorkovnici. Pan Jaroslav povýšil a používá typizované patice.
Tož ať je tu pan Jaroslav ještě dlouho s námi a přináší ostatním další praxí ověřené poznatky :!:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Pro "Pepe":Experimentování mne baví - 24 let jsem pracoval v ČSAV jako vědecký pracovník, pak jsem to zapíchl a odešel do soukroma. Chtěl jsem dělat odborný biologický servis pro zemědělce a majitele lesa. V roce 1993 se ale ukázalo, že atraktivnější džoby jsou již rozebrány a zbytek nemá pro nás peníze. Proto jsem začal dělat ten zahraniční obchod. A vztah k živým organismům si od roku 1995 řeším mořskými akvárii. Pokud se někomu zdá, že jsem teď nějaký "velkochovatel", tak musím říct, že to není pravda. "Velkochovatel" jsem byl, když jsem v 80-tých letech choval (a v řadě případů odchovával) v panelákovém bytě cca 150 ptáků a 70 jiných zvířat (hadů, ještěrů, želv, žab atd.). K tomu tam žila ještě manželka a dva kluci. Na to zřejmě bývalí sousedé vzpomínají ještě dosud - když mi mláďata Gecco gecco utekla skrz okno po fasádě k sousedům a strašila je tam svým štěkáním a kvákáním, nebo když párek amazoňanů vítal každé ráno východ slunce hlasitým pokřikem.
Ale zpátky do současnosti. Postupně jsem sám sebe přesvědčil, že je čas přejít na LED a po čtyřech letech zkoušení, hledání možností a ekonomické rozvaze jsem to prostě udělal. Bohužel už nemám čas si to déle rozvažovat, léta běží.
Tak jak píše Rybka - pravidlo, kolik Wattů dát na litr vody, asi dosud nebylo definováno a vzhledem k vývoji LED to ani nějakou dobu možné nebude. Pro T8 a T5 se před časem doporučovalo 1W/1 litr, většina z nás to ale nedodržovala. Hřešili jsme na to, že akvária jsou "nízká", že kameny reefu dosahují téměř k hladině, že některé dnové LPS a měkké korály mívají i v přírodě světla méně než příbojové SPS atd.... - tak jak si každý z nás ve své hlavě dokázal zdůvodnit myšlenku o potřebě zpomalení toho šíleného kotoučku v elektroměru. Vidíte, já jsem teď sešel na celkový příkon při plném osvětlení kolem na 1700 Wattů. V akváriích pod osvětlením je sice celkem cca 5.000 litrů vody, z toho ale část ve filtrech. Proto, dejme tomu, svítím teď LED do akvárií příkonem asi 0,4 W/litr a jestli to dlouhodobě bude dostatečné, uvidíme. Udělat z toho pravidlo si rozhodně netroufnu. Když jsem tam svítil T5 a HQI, byl příkon asi 0,6 W/litr. Považoval jsem to za málo a za hlavní příčinu toho, proč jsem měl z chovem většiny SPS problémy.
Ze zajímavostí přednášených na konferenci MACNA, které byly prezentovány na setkání v Kutné Hoře, mne docela zaujalo konstatování, že korály potřebují pouze "přiměřené" osvětlení (myšleno tím, že nepotřebují osvětlení "silné"). Bohužel by to chtělo nějaký exaktnější údaj v luxech nebo lumenech, co by se dalo použít pro srovnání.

Pro "Rybka":

Máš absolutní pravdu v tom, že svítivost i spektrum diod se stále měni (pro nás k lepšímu) a že pro stanovení jakýchkoliv pravidel je ještě brzy, nyní nám nezbývá nic jiného než experiment. Na to, jak jsem připojoval T5 přímo částí elektrikářských "čokolád", jsem hrdý. Někdy to sice bylo bolestivé, ale fungovalo to dobře.
Bylo to dáno tím, že v roce 2000, kdy jsem viděl první T5, ještě k nim nebyly k dostání ani obyčejné patice, ne tak ještě patice "voděodolné". Navíc k voděodolným paticím mám nedůvěru, protože jsem na vlastní oči viděl, jak se mi roztavily a do vody "odkapaly" s odpovídajícím smradem dvě patice pro T8. Důvodem zřejmě byla zkondensovaná voda uvnitř patic (v noci chladněji a 100% AH i RH, ve dne patice teplá, vzduch se roztahuje a v noci stahuje a dovnitř nasává vlhkost).
Takže nám nic jiného nezbývalo, než použít trochu zbroušené čokolády :idea: .
Můj první kontakt s T5 byl velmi legrační a rád na něj vzpomínám. V roce 2000 mi elektrikář, se kterým jsme řešili rozvody po baráku, jako velkou novinu a téměř tajemství sdělil, že pro jedno Zemědělské družstvo u Č.Budějovic zapojoval v kravíně zázračnou zářivku, která "hodně svítí" a navíc její světlo nápodobuje Slunce natolik, že krávy pod ní budou lépe a radostněji dojit. Pomocí starostu vesnice (již tehdy mořského "chorvatského" akvaristu, nyní má nádrž 2500 litrů) jsem se do toho uzavřeného a utajeného prostoru dostal a uprostřed možná 100 metrů dlouhého kravína viděl na 5-7 metrů vysokém stropu svítit jednu jako prst tenkou a půldruhého metru dlouhou zářivku. Její inenzivní bílo-zelené světlo se v příšeří baráku snažilo dopadnout aspoň na nejbližší krávy, které s napětím očekávaly co to s nimi udělá
Pak již nebylo těžké zjistit, že se jedná o 80W T5 OSRAM. Za poměrně velké peníze jsem sehnal 4 kusy těchto zázraků a odpovídající předřadníky. První překvapení bylo, že když jsem je všechny zapnul, tak svítila každá trochu jinak barevně (do "bíla, žluta, zelena"). Pak jsem je nacpal do jedné "věže" v rozmnožovně a zjistil, že pod nimi výborně rostou vláknité řasy. Další experimenty bohužel znemožnily poruchy, upadly jim kontakty příliš brzy. U krav v kravíně také k žádným změnám nedošlo, resp. jsem to nečetl v denním tisku.
Další T5 a to již v různém provedení od několika výrobců jsem začal hromadně používat v roce 2003, kdy jsme napravovali škody na kaváriích vzniklé povodněmi v roce 2002. Ale to je již jiná kapitola.
A za přání dík, ono to nějak dopadne :D .
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Steedy »

No co do pravidla kolik W/L vody.. nejsem si tak zcela jist zda to co rikate jako ze neni zadne pravidlo na to kolik W v LED pustit do vody.. ono je nejake "neoficialni' pravidlo co se pouziva.. me zatim vychazi celkem ok a koraly pod tim rekl bych jen prosperuji...

Toto pravidlo pouzivaji treba kluci v Us ci Madarsku a myslim ze toto pravdilo maji i cca nove XR30 od Ecotechu..
Ale jak rikate to co plati dnes nemusi zitra, postup a vyvoj clovek nezastavi. Super ze jste se k tomu rozhoupal.. osobne sem velmi rad za vas podnet co do cerveneho spektra.

Drzim palce do budoucnosti.
ipodrouzek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 28 Aug 2010 22:32
Bydlisko: Hejnice 9

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa ipodrouzek »

Není nad to vidět vše na vlastní oči, vřele doporučuji.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Dnes jsem s pomocí výše uvedeného přítele F.Lávičky (za což mu tímto děkuji) změřil použité LED žárovky. Pro měření intenzity světla jsme použili luxmetr značky SECONIC a barevné teploty světla kolormetr značky SIXTICOLOR.
Při měření přímo nad hladinou v akváriu (cca 20 cm pod LED) jsme naměřili pod modrými LED barevnou teplotu světla vyšší než 20.000K (horní hranice přístroje 20.000K) a intenzitu 500 luxů, pod bílými LED kombinovanými s modrými LED 16.000 K a intenzitu 1800 luxů a pod červenou LED v bezprostřední kombinaci s modrými 4.600 K a intenzitu 600 luxů. Nakonec jsme změřili jedinou použitou tzv. teplě bílou LED, umístěnou mezi bílými, pod kterou bylo 4.200 K a intenzita 2.900 luxů. Tyto údaje více-méně svědčí o tom, jak se barevná teplota světla jednotlivých zdrojů o vyzařovacím uhlu 60 stupňů "míchá" a stejně tak se tam výsledná intenzita světla jednotlivých velmi blízkých zdrojů s vzájemně se překrývajícími vyzařovacími uhly paprsků sčítá. Jak vypadá rozložení LED nad akvárii je vidět na fotografiích na začátku této příspěvkové sekce. Výsledky měření se mění podle aktuální kombinace barevných LED nad místem měření. Jak to vypadá na úrovni korálů (??PAR) změřit nedokážeme, ale domnívám se, že barevná teplota světla se ještě více "zprůměrní" a intenzita světla při hloubce cca 50 cm klesne maximálně o 1/2 (odhad s použitím vzorce, kde intenzita světla klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje a s "opravou" na použitou fokusaci).
Pak jsme provedli měření jednotlivých LED (4 x 1W LED žárovky, GU10, 230V, vyzařovací uhel 60 stupňů), vzdálenost čipů od senzoru měřícího přístroje 30 cm, místnost byla zatemněná. Vyslédek ukázal, že naše LED mají tyto hodnoty:
Modrá LED více než 20.000 K, intenzita 300 luxů, použitá "studená" bílá LED 10.000 K a 500 luxů, teplá bílá 3.600 K a 900 luxů a červená 2.600 K s intenzitou 400 luxů. Je zajímavé, že "studená" bílá by podle výrobce měla mít pouze 8.000 K a teplá bílá zase 4.600 K.

Barevná teplota zářivek místnosti byla 3.400 K.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa JRx »

Je zajímavé, že "studená" bílá by podle výrobce měla mít pouze 8.000 K a teplá bílá zase 4.600 K.

---mozna ze sa spektrum meni teplotou ledky, vyrobca udava 25st alebo 85st....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa rybka »

Kelvinometrem tohoto typu se měří spektrum osvíceného tělesa, nikoliv světlo zdroje záření. Špatná a zavádějící metoda.
Měřit "Kelviny" u záření emitujícího z LED je dost problematické, ale je to asi nad rámec tohoto fóra. K LEDkám mám "Jackot" na připravované setkání ve ValMezu (nějaký p. Fiala ze společnosti Atalian, project manager pro LED osvětlení; výroba čipů, jejich kastace do skupin, vyzařované spektrum a jeho schopnost nebo neschopnost měření, použití atd.), teda pokud bude zájem.
Každopádně svítím "nějakými bílými" od Bridgelux a "nějakými modrými" od Bridgelux a Epistar. Vše roste jak má (nebo podle reakce uživatele Kominík víc než je zdrávo), jen to moře je nějaké "šedé". Mám tři "řiditelné" LED COB RGB 5W a o víkendu si budu hrát, jak to doplnit, aby to vypadalo živě.
Omlouvám se za příliš mnoho uvozovek, ale LED nad reefem jsou stále v plenkách...
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Martin »

Všimli jste si jak je teplota světla popsána např u T5 ATI ?
žádné kelviny - proč ?

To označení 15 000 K a více je údajně výmysl mořských akvaristů - reakcí prodejců na požadavy zákazníků ale v praxi to údajně není možné měřit a technici nic takového neznají.

Osvětlení T5 pro extra náročné SPS co jsem viděl je vždy 1ks T5/7cm dle osobního pocitu se mění typy zářivek a délka osvětlení.

Tady je asi výhoda proti LED - protože jze experimentovat se spektrem.

Jen můj názor a drby.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Jaroslav »

rybka napísal:Kelvinometrem tohoto typu se měří spektrum osvíceného tělesa, nikoliv světlo zdroje záření. Špatná a zavádějící metoda.
Použitý kolormetr/kelvinometr je určený jak pro měření spektra dopadajícího, tak odraženého světla. Existují prostě různá zařízení a z tohoto pohledu to vůbec není zavádějící metoda.
Jak se ale říká "ďábla hledej v maličkostech". Princip těchto přístrojů (to jsem pochopil až po konzultaci s fyziky) je v tom, že měří intenzitu světla v modré a červené části spektra (dvoukanálově) a zbytek informace o barevné teplotě z tohoto pouze dopočítávají. My tím, že jsme po nich chtěli změřit teplotu obou krajů spektra (červenou a modrou LED) jsme je vlastně zblbli. Ale i přesto, že přístroj mohl naměřit hodnoty zcela mimo mísu, obě krajnosti označil přibližně odpovídajícími hodnotami. Proto se domnívám, že přestože modrou i červenou LED by bylo možné vyrábět jako monochromatické, asi tomu tak nebude (bude tam něco přimícháno).
Druhý problém, který považuji za velice závažný pro mořskou akvaristiku, je to, že nemáme k dispozici graf vyzařovaného spektra u "bílých" LED. Bílá barva se u starších LED tvořila tím, že čip LED-ky emitoval směs několika základních barev (bylo to vlastně několik vhodných monochromatických diód) a barevný dojem "bílá" se tvořil smícháním jejich světel v optice LEDu. U novějších LED se bílá barva tvoří dopadem modrého světla (někdy ale také UV) generovaného čipem na luminofor na jeho povrchu. Toto všechno je ale hodnoceno zrakem člověka - všechny tyto barvy hodnotí zatím pouze lidské oko. Představte si ale jinou situaci - například hmyz vidí v dost od člověka odlišném barevném spektru - např. včela jej má posunuté směrem do UV. Nemohou pak koráli "vidět" (vnímat) tuto pro nás bílou barvu zcela jinak než my (zvláště pak při jejím skládání z jiných barev) a pak vzniká otázka jak - bude jim tato skládanka vyhovovat ?? A každý výrobce se k ní může dostat odlišným způsobem.
Takže bez ohledu na to, že se může někomu zdát rozšíření našich poznatků o LED za luxus, jsem přesvědčen, že bez toho si můžeme nadělat mnoho problémů. Navíc velká většina (já jsem přesvědčen že všechny) LED jsou vyráběné v mnoha firmách v Číně (systémem ráno pro jednoho "výrobce", odpoledne pro druhého výrobce a v noci pro sebe "noname"). Proto ani označování LED jménem firmy, od které jsme je koupili, nemusí být (a není) pravdivé. Dneska jsem na internetu četl (zdroj ukáži ve svém dalším příspevku - k novému typu LVD), že se v Číně začíná velký pohyb směrem k navození pořádku ve výrobě LED, protože současný "chaos" začíná již omezovat možnosti jejich využívání a do vzniklých volných prostoru na trhu dostávají nové druhy "lamp", což je pro výrobce LED nevýhodné.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 5.000 litrů pod LED

Príspevok od používateľa Lukáš »

Stale vaham s vymenou osvetlenia a stale mam pocit, ze robim dobre. :D Davam tomu 2-3 roky, kym sa situacia okolo LED ako tak vykrystalizuje. Som zvedavy aka bude realita. Az by uviedli na trh plazmu s vyssim indexom farebnosti, mozno by som sa ubral skor tymto smerom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"