Phos -EX regenerace

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa Martin »

V souvislosti s novým produktem pro odstranění PO4 na bázi polynerů
jsem narazil na zajímavou informaci o regeneraci klasických absorbentů nazývaných Phos Ex apod (obsahující železo).

Lze je rovněž regenerovat :idea: :?:

1. Regenerační roztok připravíme přidáním 320 g hydroxidu sodného (pozor silná žíravina) do 8l vody.

2. Doba regenerace 3 - 4 dny - občas promícháme - po delší době se Phos absorbér může začít rozpouštět .

3. Phos - Ex důkladně propláchneme vodou bez PO4.
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa skromny »

Že by šlo aj Kemirou? To by mi nejaké to euro zostávalo doma...Hm..
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa Martin »

U kemiry je trochu problém se stabilitou frakce aspon to co jsem měl doma bylo jemné a pořád se to drolilo. A s ohledem na cenu to nemá velký fin efekt.

Určitě bych to testoval na Rowa, Eco phos frakce 2 - 4 mm tam není prach a je to mechanicky stabilní.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa rybka »

Tento "objev" je znám dlouhou dobu, ale regenerát ztratí natolik ze své sorbční kapacity, že to nemá význam. Daleko méně agresivní je regenerace koncentrovaným roztokem obyčejného chloridu sodného (kuchyňská sůl) a následné využití regenerátu ve sladkovodní akvaristice. V mořské vodě šla následná sorbční kapacita taky do kytek.
A použití KEMIRY v ceně 200,-Kč za kg bez DPH s ne dost příjemnou přípravou pro použití ve filtru? To se distributor asi zbláznil nebo zaúřadoval někdo z prodejců stejného materiálu; před rokem a půl jsem ji získal za necelých 50,-Kč za kg včetně dopravy.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa vasekg »

Ano, to už jsi zde Rybko psal před půl rokem. V době, kdy se mě osobně podařilo sehnat nejlevnější známý zdroj ( pro mě ) za ony dvě stovky. Psal jsem to sem a tehdy jsem organizoval nákup pytle a následný rozprodej pro několik zdejších členů.

A dokud nenapíšeš, kde se to dá sehnat levněji, vychází Kemira za dvě stovky nejlevněji - tzn furt lepší než 650 za jinak pojmenované Kemiry u akva prodejců.


Před tím půl rokem jsi se chlubil podobnou, možná i nižší cenou. Lze to dohledat zde na fóru. Ovšem, to je nám celkem naprd. Takže si tu svoji Kemiru ve spokojenosti užij s pocitem toho, že jsi jediný, kdo ji sehnal nejlevněji. Takovýhle řeči totiž nemají cenu.

EDIT: před oním půl rokem se tě totiž lidé ptali na zdroj levné Kemiry. Bez odpovědi. Samozřejmě...

Vašek
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa rybka »

Vašku, máš pravdu. Ale nemusím vše vyzvonit.
Zkuste hledat možné odběratele ne po pytlích, ale po paletách. Třeba u obchodníků se zahradními rybníčky (ne plastové vaničky z Baumaxu, ale objem i několika set kubíků vody). Tam se cpe do filtrů metrák a víc na jednu sezónu :lol:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa VINTR »

Nedá mi to se zeptat, zda někdo použil toto: http://www.zbozi.cz/?q=phos%20x&typ=mix ... ejlevnejsi
Je to funkční i v mořské akvaristice?
Prílohy
2ks-laguna-phos-x-uprava-vody.jpg
2ks-laguna-phos-x-uprava-vody.jpg (20.46 KiB) 2177 zobrazení
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa rybka »

Pamětníci, kteří pamatují šedý Phos-Ex od JBL už žhaví kalkulačky :D
Je to upravený zeolit a celkem fungoval. Nic jiného v dobách "guru" Dařbujan Forst nebylo.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa Martin »

Rybko a jaký je tvůj názor na to PO4x4 Phosphate Remover údajně to má mít kapacitu 12000 mg PO4/Si na 250 g PO4x4 Phosphate Remover .
A po regeneraci tou odig. kapalinou dosahovat kapacitu přes 90%.

To phos X je na obalu něco hnědého těžko říci co to je, ale asi to bude něco s Fe.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa rybka »

Tento přípravek neznám, nemohu sloužit.
Mohu uvést jedno zásadní pro obecnou sorbční kapacitu:
Sorbční kapacita "fosforečnanů" je vždy uváděna na prostředí sladké vody ( demineralizované - z toho vycházejí veškeré laboratorní testy). Pro mořskou vodu je nutno uvedený údaj dělit zhruba stem (kdo zruší chloridy nemusí dělit). Zatím jediný distributor, který toto uvádí na obalu (anebo správněji - sám jsem si toho všiml) je firma JBL.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa Martin »

Výrobce má vazby na bio pelets - vývoj a testy věd. prac. Holandsko uvedená hodnota je pro mořskou vodu. Nikdo s tím zatím zkušenost nemá.

Pokud to funguje na 70% asi to bude lepší než ty Phos x ... co jsou dnes dostupné.
Možná i levnější provoz.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Phos -EX regenerace

Príspevok od používateľa shark »

http://www.zbozi.cz/?q=phos%20x&typ=mix ... ejlevnejsi


já kdysi koupil jedno balení-neměl jsem k dispozici ještě kvalitnější testy než salifert a tak jsem se ničeho nedoměřil.Nemužu tedy říct nakolik je to účinný.Každopádně dost mě udivil obsah.Je to jako porezní struska tak nějak bych to popsal.Do toho jsou kousky jako kdyby slisovaného prachu atd.Po rozloupnutí křehké drtě jsem koukal že vnitřek už není zrzavě zbarvený ale černý.Nebudilo to ve mě ruvěru tak jsem už podruhé nekoupil.
Ale řikám neuškodilo to a já neměl jak poměřit jestli to funguje jak potřebujeme. :|
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"