Vlastní výroba Nano akvária

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

Dobrý večer
prosím poraďte mě co dát do 2 komor filtrace pokud si chci udělat malé moře 50L s tím že filtr má 14L jedná se o vestavěnou přepadovou filtraci se spodním sáním ze kterého jde voda také do přepadu a za přepadem jsou dvě komory v jedné je zatím molitan a ve druhé jen samotné čerpadlo u spodního sání jsem přemýšlel do komory dát topítko
akvárko jsem si udělal celkem nedávno a chci si udělat další protože si myslím že ta přepadová filtrace je velice schopná a po těch večerech přemýšlení jsem rád že se mě to povedlo vymyslet ( není jistě vyloučení že už to někdo neudělal pře demnou ale já jsem rád že jsem na to přišel sám :D )
ale netuším jak to bude fungovat u moře
světlo jsem si udělal sám z poškozeného osvětlení BLAU jsem vyházel střeva a vyndal žárovku a místo toho všeho jsem dal 6x 1W led 3x bílá 3x teplá bílá a v akvárku je jak za bílího dne
pokud by bylo potřeba filtraci něak pozměnit tak u příštího akvária není problém nařezat si jaké koliv sklo a nebo vrtat jaké koliv otvory a pd, je to mé zaměstnání
pokud by chtěl někdo z vás cokoliv poradit ohledně sklenářské práce rád pomůžu a někdy dobrá rada nad zlato :-)

ještě jednou děkuji předem za pomoc
Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa vasekg »

Já bych asi začal osvětlením - jsi jistý, že bude dostatečné....a k čemu dostatečné, co v nádrži chceš mít?

Pokud jsi sklenář, tak tu nádrž odstav, nebo prodej a udělej si větší - já začínal na 120l (filtrace i akva dohromady) a bylo to super, nevím, jak bych se vměstnal do 50ti litrů :-) i když i zde na reefu jsou borci s krásnými nano akvárky - ovšem takové akvárium již z principu přináší reefaři hned na začátku dost omezení a zvyšuje nutnost starat se o akva.

nějak jsem nepochopil to s těmi komorami - četl jsem to jen zběžně a je ráno :-) ale do jedné potřebuješ dát skimmer a do další případné sorbenty (uhlí, phosex, zeolit atd)

V.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa bradoo »

Asi urobíš najlepšie keď sem hodíš foto filtračky. Tiež tomu moc nerozumiem-spodné sanie. Voda by mala do prepadu padať z hladiny. V sladkej vode je vhodnejšie spodné nasávanie ale v morskej sa drží bordel na hladine. Možno som ťa len zle pochopil a vymyslené to máš dobre tak sem skus hodiť to foto. To osvetlenie bude málo aj na mäkké-aspoň 20w a určite nie iba biele led.
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

fotku sem určitě vložím hned jak ji nahraji do PC
a přidám podrobný popis jsem sám zvědav co mě na filtraci řeknou zkušení akvaristé neboť já se za takového nepovažuji ale skrze to že mám za sebou stovky velkých akvárií a desítky právě těch do kterých jsem na zakázku dělal různé filtrace a nebo přímo skleněné filtry
tak tenhle považuji za naprostý vesmír toho co jsem kdy dělal a myslím si že je jediný který bude perfektně fungovat

u světla se určitě polepším a uvažuji že dám led pásky 5050 a to v počtu 3 x 40cm studená bílá 2x 40cm modrá a 2x40cm teplá bílá vše nalepím do zrcadlového plechu který si nechám od klempíře stočit jako okap a ledky by měli díky tomu vytvořit zajímavé světelné spektrum (světla se budou křížit a vzájemně odrážet od zrcadla cenově vyjde takové světlo včetně trafa zhruba na 1000kč a 2h práce )

jen by mě zajímalo zda je odpěňovač nutností protože jsem žádný malinký nenašel
popřípadě by mě zajímalo jak propočítám jeho velikost aby jsem si ho mohl udělat sám

časem chci samozřejmě udělat jedno akvárko třeba 300L ale opravdu by jsem rád jedno tohle malé

chtěl jsem si udělat to malé na způsob Dennerle ale od toho mě odradil jeden Vietnamec který
mě říkal že jich koupil celkem 10ks a ani jedno nefunguje jak by mělo ( v hlavě sem si v tu chvilku říkal že asi nelze tak malé moře udělat funkční ) a však za pár minut mě dostal fotkou z něaké soutěže akvaristů v Polsku kde něaký polák ukazoval ještě menší a plně funkční akvárko a i byl oceněný něakou medajlí :-) přijel jsem od Vietnamce domů sedl si k PC začlo přemýšlení jak to udělat a v hlavě mě běhalo spousta různejch filtrů které jsem již dělal ale také spousta těch které se dělají komerčně + do toho ty přepady na stránkách Tunze a další jiné kdy se vrtá do dna aby voda přepadla dolu
až se mě doslova a do písmene vykreslil v hlavě ten filtr který jsem udělal
je možné že o něakou komoru ho bude potřeba ještě vylepšit ale to si nechám poradit od vás

ještě jednou mockrát děkuji za vaše reakce

Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa švíco »

Ahoj,
nějak nechápu, proč chceš dávat nad mořské akvárium složení světla studená bílá + teplá bílá? Jaký je světelný tok těch pásků? Dost pochybuju, že to bude stačit na 50l akvárium.

Dennerle nádrže fungují naprosto famózně v nespočetném množství převážně v Německu... není ani důvod, proč fungovat neměly. Jediné, s čím bývají problémy jsou jejich topítka... doporučuju pročíst zahraniční diskuzní fóra o nano reefech:
http://www.nanoriff.info/
http://www.nano-reef.com/
švíco
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

s tou teplou bílou a studenou bílou jsem zdegenerovaný ze sladké vody kde tyto světla kombinuji i v zářivkách
studená má 6500K a teplá bílá má 2800K a 400lm na 40cm pásek
jedná se přímo o pásky určené na akvária přímo do výrobce mám i fotky jak které akvárium vypadá ale fotky jsou jen na sladké vodě
také mám od stejného výrobce nabídku led reflektorů nahrazujících HQI
jedná se takřka vždy o reflektor s pantentovanou jednou smd led diodou která má od 10w do 100w
ta 100w by měla nahrazovat dokonce 450 HQI
jinak tu modrou jsem chtěl dát na doplnění spektra

Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa švíco »

Nevymýšlel bych vymyšlené... chce to pořádné osvětlení, nejlépe z výkonných cree čipů. Poměr bílá / modrá - určitě 1/2. A to ještě těch bílých a modrých je více druhů, které je potřeba vhodně namíchat. Malé moře není zase až tak složité, ovšem platí pro něj uplně to samé, co pro velké nádrže. Světlo je jedna z nejzákladnějších složek, na které se nevyplatí šetřit - já jsem se o tom sám přesvědčil. Koukni na mojí prezentaci "dennerle nano marinus". Ikdyž s tím názvem nemá moje nádrž zase až tolik společného :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa švíco »

PS: k filtraci v nano nádrži lze přistupovat z různých úhlů pohledu. Já např. používám kanistrový filtr (hlavně pro náplně sorpčních médií a jako další zdroj proudění vody) a jako hlavní část "filtrace" upřednostňuji masivní týdenní výměnu vody... je to pro nano reef super možnost, jak držet perfektní parametry vody při minimálních požadavcích na filtraci. Za celou dobu co nádrž mám, jsem pouze třikrát změřil hustotu vody v nádrži, jinak jsem žádné testy vody nedělal a dělat ani nehodlám. (to neberte jako návod - měření by asi nebylo od věci, ovšem nemám možnost kvalitního laboratorního měření a na barevné testy jsem si názor udělal) Prostě kvalitní voda + kvalitní sůl, přesné dodržení hmotnosti při míchání vody, dodržení shodné teploty s vodou v nádrži a měnit týdně cca 15-20 procent a je vystaráno i pro náročnější tvrdé korály. Při výměně vody ještě dávkuji dennerle stopové prvky a bakterie... Pokud není nádrž přecpaná rybama, tak odpěňovač není potřeba.. naopak si myslím, že při používání odpěňovače se zbytečně budeš muset starat o masivnější doplňování prvků... studuju, studuj, studuj a uvidíš, že v jednoduchosti je největší síla. Pak trpělivost, rozum, a pečlivost. To je klíč k úspěchu.

PS: rozhodně si nemysli, že díky malé nádrži něco ušetříš (oproti např. dvakrát či třikrát větší) - pokud má tedy to nano vypadat k světu. :D
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

dík moc za radu
jinak mě se nejedná ani tak o to že by byl problém udělat moře velké ale jde mě právě o to udělat to moře malé třeba jen pro dva klauny nebo něakou tu krevetu a poustevníka
což mám radost že nebude potřeba ten odpěňovač
jinak samozřejmě osmozy mám jednu 60 a jednu 200 potřebuji totiš měkou vodu do pralesních terárií pro žabky a pak ji dávám i sumcům a do jiných akvárek
takže měnit vodu není problém
sůl tu mám něakou od tetry ale nevím jaký je rozdíl zda mám sůl od toho či toho výrobce
vždy každý výrobce píše že jedině jeho výrobek je ten nej
stejně jako i já si myslím že jedině akvária ode mě jsou ta nej :D
na světle určitě šetřit nehodlám ale potěší mě že si mohu udělat něco sám bez nutnosti někomu za to platit ( asi sem hroznej žid )
do těch komor dám tedy 1x klasiku modrý molitan a do druhé komory dám patronu ve které bude 1000ml Zeolitu , vodu z osmozy která bude nasolena 1kg sůl = 30L vody z osmozy
na dno mohu dát korálovou drť ( mám ji asi 200kg ) z polyurethanu určeného na výrobu akvarijního 3D pozadí si udělám něco jako utes ( nejedná se o klasický polyurethan jak každý zná ale o licí a určený přímo do akvárií a terárií takže nejprve vymodelovat z čehokoliv po té silikonovou formu a na konec udělat z polyurethanu odlitek , jako výrobce mám vše skladem a můžu se do toho pustit )
až bude akvárko třeba 2 měsíce v provozu tak by jsem přidal něakou sasanku a za další měsíc třeba ty dva klauny a nebo něakou tu krevetu a kraba
napsal jsem prosím postup správně pro nenáročné moře kde nebudou korály ?

Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa shark »

v tak malém akvarku to neufiltruješ se sasanou-ona by ti docela brzo přerostla nádrž.Dva klauni je taky moc.
Jinak 1000ml zeolitu ne určitě nepoužitelný na tak málo vody.Toto množství je tak na 200L max co by se dalo doporučit
Mimochodem omrkni jak to má Švíco
Je to osazené velice rozumně.Není třeba se bát dát korálnatce-jsou to filtrátoři a tim pádem prospěšní pro akvarko.No je ale potřeba zvolit takové co nejsou jednak příliš nároční a navíc by neměli být nějak rychlí v růstu.
Co se týká pozadí tak to bych neřešil vubec už kvuli tomu že s nádrže 50L uděláš zbytečně 40La bez pozitivního efektu
Raději rouzumě poskládat pár živáků do vzdušnýho utesu.Jelikož nebude nijak veliký tak tě ani nebude téměř nic stát.Navíc to bude vypadat přirozeněji a bude t aq co sledovat.
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

určitě to omrknu jinak dík za radu s tou sasankou
ty klauni to mě docela mrzí že by ro bylo přecpané zrovna o nich jsem si myslel že to jsou malé nenáročné rybky
existuje něaký kalkulátor nebo něco jak se dá ten zeolit propočítat na velikost nádrže?
ještě jsem se chtěl optat co něací 2 sapínci nebo něaké 2 barevné a nenáročné rybky
pokud by to byl problém zůstal by jsem u těch krevet a nebo poustevnících
na ty korálnatce se určitě podívám ale popravdě nikdy jsem moře neměl
jen jsem pro některé obchodníky vyráběl filtrace a akvária takže jsem se okolo moří motal jen jako výrobce nádrží
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa švíco »

Já mám nádrž 60l a zatím jednoho klauna... po dovolené plánuju pořídit ještě jednoho jedince Chrysiptera parasema a pokud to systém zvládne, tak ještě časem Gramma loreto... bude to taková zátěžová zkouška a konečný výběr posádky do mé nádrže. Klaun možná půjde pryč.. (zůstala by pouze parasema a gramma - podle toho jak si všechny ryby povahově sednou) Jeden klaun je prostě málo... je to nudné a klaun se motá pouze u trubek sání filtr, které si vybral jako sídlo... Půjde teď o to, zda akvárium bude zvládat více rybek bez problémů.. ale já doufám, že při střídmém krmení a výměně vody jako nyní to bude OK, každopádně budu informovat v mém vlákně :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

tak přesně jak říkáš jeden klaun je málo lépe mít dva a nebo jak jsem již psal že by jsem osadil akvárko krevetama buď šarlatovejma a nebo žlutopruhejma ale radši by jsem jen jeden druh

ještě se optám pokud by jsem pak udělal jedno moře okolo 200L a pořídil si do něj jen něakou tu krevetu a 2 klauny tak by to mělo běhat vše v pohodě
někde jsem kdysi četl že klaun se dá i rozmnožit a jeden majitel co dělá moře ve velkém mě říkal že se množí takřka vše co má ale potěr stejně pojde kvuli krmení což je celkem smutné
také mě říkal že když už se to někomu povede odchovat stejně to nerozprodá protože
mořských akvaristů je málo a za peníze co by mu dal třeba on jako obchodník by mu je stejně nikdo neprodal ( asi 30kč mě říkal že je kupuje a i s dopravou ho příjdou asi na 60kč )

když už si dělám jaké koliv akvárium a pořizuji si do ní osádku snažím se o to o co by se měl snažit si myslím každý chovatel a to nastolit takové podmínky aby jsem byl schopen daného živočicha odchovat ( pak vlastně člověk pozná že podmínky které udělal jsou správné )
ale u moře se mě zdá to asi neplatí nebo se pletu?
myslím že lépe se přizpusobí rybka která je odchovaná nežli odchycená ( stres,věk a pd )
máte něaké odchovy rybek nebo krevet ?
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa BODLOK »

REEFu jsem stále věrný.Samozřejmě čtu disk.příspěvky,ale jen ty přínosné! Ale co tady je nyní za komunikaci,kroutím hlavou??
Přítel Josef je zřejmě dobrý řemeslník-sklenář,což je dobrá kvalifikace pro zhotovení AQ jako takového,ale bohužel je to velmi málo pro start fungujícího "moře".
Navíc nekompromisně pokládá otázky /i odpovědi/které naznačují zcela nedostatečnou přípravu pro tento druh velmi náročného koníčka.
Josefe omlouvám se,myslím to úpřimně.Jestli dovolíš múj názor.Dej na radu zkušených reefařů,zatím neexperimentuj,vyhneš se velkým problémům.
Snaž se využít zkušenosti "švíco"tomu to šlape.Vždy se potěším jeho fotkami z AQ.
švíco zdravím.
Používateľov profilový obrázok
Josef
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 26 Aug 2011 23:25
Bydlisko: Chotutice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní výroba Nano akvária

Príspevok od používateľa Josef »

uzavřu to jednoduše tím že nejprve se pokusím zaběhnout tu nádrž
děkuji všem kteří mě přispěli radou ohledně světla,filtrace a živočichů
fotografie přidám hned jak se zrealizuji začátek mého snažení :-)

ještě jednou dík
Josef
Tak trochu chov 8) 2x A.ocellaris, 4x A.ocellaris wyoming white, 2x A.ocellaris domino, 4x A.ocellaris photon, 2x A.ocellaris black, 2x A.ocellaris darwini, 2x A.percula onyx, 2x A.percula platinum, 2x A.percula onyx picaso
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"