Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa amsi »

však já mám ceny opsané od Pepina , jak kupuju, 400kč beru na zářivku, stojí od 400 do 450kč , to neřeším a výměna co rok. A nepustí mě to nikam ...... jen tam, že se mi LED oplatí. :-)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa amsi »

Co se týče spotřeby ,LED a T5 tak bude skoro poloviční Watáž, tudíž bude skolo poloviční cena .... ať zlevní, zdraží, s DPH, bez DPH ..... :wink:
A cena LED světla je taky skoro poloviční než každoroční výměna 10 ks T5ek ... za 10let.
a nepočítám ty předřadníky ......Za 5 let mi odešly 3 ks určitě .... :evil:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa Steedy »

jop to urcite :-) prave proto budu mit LED :) j
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa shark »

amsi napísal:Co se týče spotřeby ,LED a T5 tak bude skoro poloviční Watáž, tudíž bude skolo poloviční cena .... ať zlevní, zdraží, s DPH, bez DPH ..... :wink:
A cena LED světla je taky skoro poloviční než každoroční výměna 10 ks T5ek ... za 10let.
a nepočítám ty předřadníky ......Za 5 let mi odešly 3 ks určitě .... :evil:

Dovolil bych si ještě upozornit na jeden hooodně duležitej faktor
Jistě ti zvás co používají T5ky znají jojo efekt barev korálnatců.Při novém AQ je to hned vidět že i barvy SPS jsou super,do pul roku jsou ještě dobré ale už jiné a za rok až rok a pul jsou oproti prvotním barvám nevýrazné .
Následuje výměna T za nové a 2-3 měsíce se dávají korálnatci do kupy ale to už jsou T5 zase na téměř poloviční cestě pro výměnu a tudíž už nemužou koráli vypadat jako v nové nádrži.Výsledek je že ty barvy korálnatců se mění jak chameleon a ne a ne se ustálit.

U LED osvětlení je barevná teplota stálá a to nám tento jev dost eliminuje.
Samozřejmě mužete podotknout že vybarvení korálnatců podněcuje mnoho faktorů a ne jen světlo že?
No ale proč alespoň jeden znich neustálit tak,abych si mohl zbylých více všímat a pokud možno docílit stálých barev :wink:
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa amsi »

amen ...... :wink: když mám tu možnost ..... tak to zkusím :-)
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa rybka »

Sharku, Chip si dal tu práci, aby porovnal provozní náklady s výhledem do budoucna. To, že se vypaluje luminofor u zářivek je známá věc, jak se dlouhodobě chovají LEDky zatím neví nikdo (při plánované desetileté životnosti - to ukáže čas). Vstup použil celkem chytře, nákupní ceny u našeho "dvorního" dodavatele všeho s korunovým účtem. Když do toho vsadíme USD účet a veškeré celní poplatky a možnost nákupu přes internet, výrazně vedou LED svítidla... (Svých 550W hodinového příkonu mám za pořizovací cenu 22.000,-Kč)
A ještě jedna provozní drobnost pro šťouraly: svítivost u zářivek je stanovena pro úhel 360°, u LEDek pro úhel 120°... Je to v Lumenech, nikoliv v Luxech (Lm/m2)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa bradoo »

Neviem ako nové čipy ale staršie LED bodovky ma moc s životnosťou nepresvedčili. Mám 3 asi sedemročné bodovky každá z 22 diod. Po zhruba 50 000 hodinách svietenia neodišla ani jedna LED ale svietivosť klesla odhadom tak na 30-60 percent ( ako ktorá bodovka) .Farba svetla sa tiež čiastočne zmenila. Každá z diod má aj iný odtieň bielej -niektoré do žlta iné do modra. Viem že vývoj išiel dopredu a nemožno zrovnávať nové dobre chladené čipy so starými.
Aj tak ma Chipov výpočet presvedčil a pôjdem asi do LED.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa Martin »

Velmi pravěpodobné výrobci T5 uvádějí běžně životnost a svítivost 90 % i po 15 měsících provozu. Led zatím nemám ale myslím že ta životnost bude taky nadhodnocená.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa chip »

VF napísal:A tak jsem vyndal svoje vyúčtování za odběr v období od 5/2010 do 05/2011 a tam mám průměrnou cenu 4,59 Kč za KWh včetně DPH se všemi poplatky - prostě jsem vydělil zaplacenou sumu odebranými KWh.
to je prave ten kamen urazu. Snazil jsem se model ocistit o "druhotne poplatky", jako je treba poplatek za jistic, poplatek CEPS a pod., ktery ma kazdy trochu jinci. Proste jsem vzal jen cenu za silovou energii.
viz. http://www.pre.cz/domacnosti/produkty-a ... ik-24.html
http://www.pre.cz/domacnosti/produkty-a ... ik-24.html
http://www.pre.cz/domacnosti/produkty-a ... ik-24.html
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa chip »

jinak zivotnosti jsem pocital:
HQI 1* za rok vymena vybojek
T5 1* za rok vymena trubic
LED - zdeje to trochu slozitejsi. Vyrobci udavaji zivotnost 50k hodin. To pri sviceni 11 hodin denne vychazi neco pres 12 let. Jelikoz jsem v tomto opatrnejsi, dal jsem, ze za 10 let bude potreba vymenit cele svetlo....

co se tyka parametru:
umyslene je cely model hodne zjednoduseny a postaveny tak, aby si kazdy mohl modelovat dle potreby, tj. ceny, zivotnosti, vyvoj ceny, porizovaci naklady, pocty...
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa VF »

to je prave ten kamen urazu. Snazil jsem se model ocistit o "druhotne poplatky", jako je treba poplatek za jistic, poplatek CEPS a pod., ktery ma kazdy trochu jinci. Proste jsem vzal jen cenu za silovou energii

No ale potom Ti vyjde úplný nesmysl. Jestli chceš porovnat ekonomické náklady svítidla s vyšší pořizovací hodnotou, která se má vykompenzovat menší spotřebou el. energie pak musíš počítat reálné náklady na tuto energii. Ty poplatky nejsou až tak rozdílné viz můj předcházející odkaz. Rozdíl je v řádu 0,30 kč na KWh a Tebou zavádějící cena je méně než polovina skutečné. Dokonce ta úspora el. energie má potom větší váhu než náklady na výměnu trubic nebo výbojek.
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa vik_33 »

Myslím si, že největší neznámou je životnost LED. Výrobci udávaná životnost T5 je také mnohem větší ( a ony opravdu svítí několik let ), ale kvůli změnám spektra je měníme cca po roce. Výkonné LED ( vhodné pro mořské AQ ) nejsou dostupné zas tak dlouho, aby bylo možné potvrdit, že udávaná životnost je opravdu 10 a více let. A při současné ceně LED je tento údaj dost podstatný.
Jak se ale bude postupem času cena LED snižovat, bude jejich využití čím dál, tím výhodnější.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa amsi »

bradoo napísal:Neviem ako nové čipy ale staršie LED bodovky ma moc s životnosťou nepresvedčili. Mám 3 asi sedemročné bodovky každá z 22 diod. Po zhruba 50 000 hodinách svietenia neodišla ani jedna LED ale svietivosť klesla odhadom tak na 30-60 percent ( ako ktorá bodovka) .Farba svetla sa tiež čiastočne zmenila. Každá z diod má aj iný odtieň bielej -niektoré do žlta iné do modra. Viem že vývoj išiel dopredu a nemožno zrovnávať nové dobre chladené čipy so starými.
Aj tak ma Chipov výpočet presvedčil a pôjdem asi do LED.
????? nevím , ale právě z toho co psal Chip, bych bral, že přechod se neoplatí.... že toto tím chtěl říct :-) ... možná jsem to zle pochopil :wink:
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa bradoo »

Amsi ako komu :wink: Každý musí počítať so svojimi nákladmi. Osvetlenie by som si urobil sám. Podľa môjho výpočtu sa zmestím do 120€ (na 110l akva). Keď kupuješ hotové osvetlenie prechod sa moc neoplatí. Ale určite sa oplatí pre menšie akva- tam je výroba LED podstatne lacnejšia avšak cena T5 24w je iba o niečo nižšia ako 80w. Osvetlenie som aj tak plánoval prerobiť z 2x35w na 4x 24w. To bola veľmi zlá voľba lebo 35w trubice vyrába iba Juvel a Sera ale v podstate je to to isté. Keď sme pri tom plánujem brať od http://shop.niviss.com/ -posielajú aj cez bankový prevod
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Porovnani nakladu HQI, T5 a LED

Príspevok od používateľa amsi »

bradoo napísal:Amsi ako komu :wink: Každý musí počítať so svojimi nákladmi. Osvetlenie by som si urobil sám. Podľa môjho výpočtu sa zmestím do 120€ (na 110l akva). Keď kupuješ hotové osvetlenie prechod sa moc neoplatí. Ale určite sa oplatí pre menšie akva- tam je výroba LED podstatne lacnejšia avšak cena T5 24w je iba o niečo nižšia ako 80w. Osvetlenie som aj tak plánoval prerobiť z 2x35w na 4x 24w. To bola veľmi zlá voľba lebo 35w trubice vyrába iba Juvel a Sera ale v podstate je to to isté. Keď sme pri tom plánujem brať od http://shop.niviss.com/ -posielajú aj cez bankový prevod
Já Ti rozumím, mi taky .... jen jsem reagoval na poslední větu, že Tě Chipův výpočet přesvědčil že se to oplatí, podle mě právě chtěl Chip napsat že se to neoplatí , tak mi to přišlo legrační :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"