oplati sa dat hqi vybojku na 96l aq?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
wu-tan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Apr 2006 12:12
Bydlisko: bratislava - petrzalka

oplati sa dat hqi vybojku na 96l aq?

Príspevok od používateľa wu-tan »

dam si asi zlepit aq 60*40*40. chcel by som vediet vas nazor,ze ci sa oplati investovat do hqi, lebo zatial o tom moc neviem. nieco som nasiel ako napr. http://obchod.biotop.sk/advanced_search ... f9287f3263 a hlavne nieco z toho ako vybojka hqi td 150w/d sylvania za 750sk
Naposledy upravil/-a wu-tan v 10 Apr 2006 15:39, upravené celkom 1 krát.
beer or not to beer,
peto
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

na HQI sa vykasli, 40cm ti presvieti aj obycajna T8. Rovno daj 2xT5 (denna+modra) a ked prerobis na reef tak pridas este 2xT5.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: oplati sa dat hqi vybojku na 96l aq?

Príspevok od používateľa Peter »

wu-tan napísal:viem, ze som sa uz davnejsie pytal na osvetlenie na akva.sk
uz definitivne som sa rozhodol, ze si dam zlepit aq 60*40*40. chcel by som vediet vas nazor,ze ci sa oplati investovat do hqi, lebo zatial o tom moc neviem. nieco som nasiel ako napr. http://obchod.biotop.sk/advanced_search ... f9287f3263 a hlavne nieco z toho ako vybojka hqi td 150w/d sylvania za 750sk
Podľa mna nie stačí bohate na tu výšku T5.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: oplati sa dat hqi vybojku na 96l aq?

Príspevok od používateľa Peter »

Peter napísal:
wu-tan napísal:viem, ze som sa uz davnejsie pytal na osvetlenie na akva.sk
uz definitivne som sa rozhodol, ze si dam zlepit aq 60*40*40. chcel by som vediet vas nazor,ze ci sa oplati investovat do hqi, lebo zatial o tom moc neviem. nieco som nasiel ako napr. http://obchod.biotop.sk/advanced_search ... f9287f3263 a hlavne nieco z toho ako vybojka hqi td 150w/d sylvania za 750sk
Podľa mna nie stačí bohate na tu výšku T8 ale ja by som do buducnosti rozhodne dal T 5. Suhlasim s Kubrtom. .
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

HQI?

Príspevok od používateľa dement »

Dovolim si nesuhlasit s predrecnikmi :-) Sam sice svietim na 50cm vody 4x54W T5, ale HQI je zase ine kafe... Mam jednu 150W HQI nad nadrzou 70x30x35 a uz po mesiaci sa z hnedych montipor stali hnede s fialovymi polypmi. Co sa tyka intenzity svetla, urcite stacia T5, ale spektrum je urcite ine. Skor by som to videl tak, spytat sa, na co mi staci penazenka ( a cena svietidla a vybojky je ta mensia ciastka v porovnani s uctami za elektrinu :-( )
Teraz kazdy razi cestu T5 (aj ja), ale urcite HQI stale maju svoje miesto a caro...
Martin
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

no, teraz ja nesuhlasim s mojim predrecnikom :lol: Mozno ma niekto opravi ale ak si pozriete na grafy HQI a T5 tak je jednoznacne vidiet:
HQI ma velmi velku intenzitu ale len povedzme od 420 do 430 nm, kdezto T5 svieti pekne od 400 do 500 nm ale s mensim vykonom. A prave ten rozsah potrebuju zooxantely a intenzitu docielis poctom trubic. Tak ak ti Mato montipory tak pekne idu pod HQI, skus tam este raz vrazit povodne svetlo (predpokladam T5) a pridaj na pocte trubic +2. Mozno je to naozaj len tou intenzitou.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Videli sme akva krasne aj s HQI a s peknymi farbami a videli sme aj s T5 . Co sa tyka spektra suhlasim s Kubrtom. Moze to byt intezitou,/ farba je ovplyvnitelna mnozstvom zooxantel / takisto je vela druhov koralov, ktore pod HQI nejdu a doslova ich spalia a mozte ich umiestnit aj na dno...Vsetko ma svoje pre a proti..Ani T5 nie su vsemocne..Idealne je asi kombinacia oboch, ale na tak male akva na ake tu bol dotaz, je HQI podla mna zbytocne...
Mam 35cm hladinu a 2 rampy T8 a 1 T5 a Montipory / fialove a oranzove /nestratili z farieb vobec nic na 300 l akva ... takze vsetko je relativne a pricin moze byt vela...

Peter
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

HQI?

Príspevok od používateľa dement »

Este raz nesuhlasim s predrecnikmi :-)
Ale teraz vazne: idem pisat a mozno si to co napisem bude protirecit, ale berte to ako sumar nejakych uvah, z ktorych si kazdy nieco moze vybrat.
Intenzita v rozsahu 420 - 430 nm vs. 420 - 500 nm. Zda sa, ze zooxantelam staci v mojej konkretnej nadrzi ( inak predtym nebola osvetlena vobec, lebo je to nova chovna ) staci aj Kubrtom uvadzany rozsah 420-430 nm pri tej intenzite zo 150W HQI. Vysledna farba koralnatcov je vysledkom ( ak sa nemylim ) nejakych farbiv obsiahnutych v bunkach ochranujucich koral pred UV ziarenim. Nizsia intenzita svetla ( aj pri sirsom pasme ziarenia 400-500nm ) vedie k zvacseniu mnozstava zooxantel tak aby dokazali zabezpecovat vyzivu koralu prostrednictvom fotosyntezy. Tym dochadza k prekrytiu horeuvedenych farbiv a zmene sfarbenia koralnatca - pravdepodobne sa jeho farba zmeni na hnedu - podobnu farbe zooxantel.
Netvrdim, ze T5 nie su dost, ale stojim si za tym, ze akvarium nasvietene T5-kami vyzera inak ako nasvietene HQI - nie krajsie ani nie skaredsie - ale proste inak :!: Urcite zalezi aj na kvantite a kvalite pouzitych svetelnych zdrojov a to v oboch pripadoch.
Takze stale trvam na svojom tvrdeni, ze HQI vs T5 je skor otazka financii ako nejakych exaktnych faktov preco jedno ano a druhe nie.

No a k praktickej otazke zadavatela tychto prispevkov:
z financneho hladiska by som pre nadrz 60x40x40 cm urcite volil 4 x 39W T5, ale mozes kludne fungovat aj na 1 x 150W HQI napr. 13.000K od Aqua Medic. Ak budes splnat ostatne poziadavky na kvalitu vody a pod. urcite Ti bude akvarium fungovat, nech zvolis ktorykolvek sposob.

Kubrt, Peter, pripadne pripomienky mi napiste na SS, aby sme nasimi prestrelkami zbytocne neunavovali ostatnych prispievatelov a citatelov. Vysledok diskusie zverejnime ako "Zbornik ku kvalite osvetlenia" :-)
Martin
Používateľov profilový obrázok
wu-tan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Apr 2006 12:12
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Príspevok od používateľa wu-tan »

o kolko viacej zeru hqi nez t5?
beer or not to beer,
peto
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...předně zdravím všechny předřečníky :lol: , co chci ale připomenout je to, že by si dotyčný měl zprvu zjistit velikost rampy T5 aby se mu nad těch 60cm akvárka vlezla a nepřesahovala..., dále pokud máš místo tak z toho rozměru udělej krychli a pokud se rozhodneš pro HQI tak třeba 60x60x60, za prvé zdvojnásobíš objem, a využiješ plně kuželu z HQI :arrow: jdi do toho a hlavně nešetři.
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

HQI?

Príspevok od používateľa dement »

Neviem presne, o kolko viac zerie HQI oproti T5 - nastastie mam tolko rozumu, ze sa na elektromer radsej nepozeram :-), ale asi to bude o dost viac, vzhladom na mnozstvo odpadneho tepla - to vsetko su vyhodene peniaze. Mierne sa da znizit spotreba HQI pouzitim elektronickeho predradnika, ale potom zase platis vyssiu sumu pri nakupe... To je ten rozdiel medzi svietidlami od Rendla ( ktosi tu o tom pisal ) a Giessemanom.
Martin
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Este pred tymi SS treba povedat, ze kym sa koral dostane ku nam, tak stravi mozno niekolko tyzdnov na farme, kde svietia obycajnymi HQI, ziadnymi specialmi (inak by krachli). Tam preziju len tie zooxantely, ktorym staci svetlo z HQI a u nas sa uz potom nic moc nedeje. Chcelo by to skusit nasvietit priamo dovezeny koral, polovicu dat pod HQI, polovicu pod T5 a nadrze pripojit na spolocnu filtracku.

Ale podme spat ku teme svetlo na zufanku mora. Na tak malu nadrz sa nemozme pozerat len na svetlo ale na celok ako taky. HQI ho neumerne prehreje a v tak malom objeme udrzat konstantnu teplotu, no zbohom. Dalej filtracia, doplnanie stopovych prvkov a tak dalej a tak dalej. Jednoducho taketo male zbrndy zaciatocnikom (nepovazujem sa za nejakeho reef-ara) nedoporucujem, neubrani sa prvym chybam (hlavne ak je tvrdohlavy) a mrtve more je na svete. Nech si urobi 250-300 fish only a postupom casu si ho prerobi na reef.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Alda napísal:...předně zdravím všechny předřečníky :lol: , co chci ale připomenout je to, že by si dotyčný měl zprvu zjistit velikost rampy T5 aby se mu nad těch 60cm akvárka vlezla a nepřesahovala..., dále pokud máš místo tak z toho rozměru udělej krychli a pokud se rozhodneš pro HQI tak třeba 60x60x60, za prvé zdvojnásobíš objem, a využiješ plně kuželu z HQI :arrow: jdi do toho a hlavně nešetři.
Ak da ako pisal Mato 39W to je cca 55cm+vodotesne patice (nemoze si dovolit dat krycie sklo, aby nevaril) dostane sa na 50cm a to je v pohode. To ze bude rampa o 3 cm vacsia ako AQ nikoho nezabije a svietit mu bude len do AQ.
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...jo a až půjde kolem AQ, může ji urazit třeba ramenem, myslím tu rampu, je pravda, že to může nakonec nasvítit třeba horkým slunkem, mmj. vždy když se válím u brách ve fitku pod solárkem, říkám si to by musely být pecka do AQ a peněženky... :P
Používateľov profilový obrázok
wu-tan
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 03 Apr 2006 12:12
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Príspevok od používateľa wu-tan »

ide o to,ze musim brat do uvahy ucet za elektrinu, lebo ako kazdy vie, ze zena, u mna zase mama ma dost iny pohlad na ucet na elektrinu. velmi rad by som si zalozil vacsie aq, lenze moj fotrik za mlada mal 200l aq a prasklo sa mu a odvtedy ma fobiu, ze kazde aq sa praskne a vytopi susedov. takze u mna to je tak. mam zatial 15 tis na zaciatok aq, takze musim rozmyslat, ze ako a kde usetrit $
beer or not to beer,
peto
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"