konecne nano

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa švíco »

No já jsem jednou experimentoval a zkoušel jsem dát do mého 60l akvária dvě koralia 900l/hod a zdálo se mi to už dost... začal se vířit písek a to se mi už nezdálo... já mám tedy v 60l jednu koralia nano 900l/hod + externí filtr, který dá kolem 300-400l/hod.... takže celkem cca 1200 - 1300l/hod ze dvou zdrojů dohromady. 900l/hod do 30 litrů nevim nevim... hodně lidí to řeší v takto malém objemu pouze závěsným filtrem. Ale pokud by se nějakým vhodným způsobem to čerpadlo nasměrovalo např. na stěnu, kámen nebo hladinu, tak by to nemuselo být tak hrozné... ale na měkké korály bych fičák moc nedával... vidim to na mých xeniích, jak v mírném proudu krásně pumpují a u čerpadla jen splývají a skoro je to trhá...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa chip »

obecne plati ( ale berte to jako opravdu OBECNY), ze pro:
LPS a SPS by proudy meli byt 60 - 100 x objem AQ za hod
pro mekace staci klidne 20 - 50 x objem AQ za hod

ALE JE TO OPRAVDU JEN NAVODNE.... :!:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa Roman »

niektoré LPS by si prúdením 60x objem nádrže/hod spoľahlivo vyrval zo skeletov...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa Aragornus »

Hmm, taky si myslím, že by to nebylo moc OK.
Já mám výtlačné čerpadlo na prudko=800l/h ale hadice a koleno něco málo zbrzdí - takže kolem 750l/h a v AQ se proudění moc neprojeví.
Když to pozoruji, tak nějaká částečka ve vodě plave tak 1-2cm za 1sec. a to se mi zdá málo.
Šoupnu tam dříve zmiňované čerpadýlko 600l/h a dám vědět co to dělá.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa chip »

proto rikam NAVODNE....
ve svem minulem AQ jsem mel soucet proudu 100x objem AQ, v soucasnem to je cca 35x objem AQ... ( ale budu pridavat )
peter75
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 31 Máj 2010 05:07
Bydlisko: galanta

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa peter75 »

takze stym prudenim ste ma presvedcily. dam tam len cerpaciu hlavicu cca 450L/h. aspon usetrim :mrgreen: inak po zabehu cize august-septembar, budem zhanat zivot, ponuknite :wink:
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa vasekg »

No ono jde hlavně nejen o to, jak silné čerpadlo je, ale o to, jak máš korály (a útesem) zarostlou nádrž. Když jsem měl malé akva, koupil jsem omylem 5000 l/h a nestačil jsem se divit, jaký vír to dělalo uprostřed nádrže - jak v mixéru :P

Použil jsem tedy slabší 2500 l/h, což bylo sice stále hodně, ale již použitelné.
Po roce a půl, když byla nádrž přecpaná korály, jsem byl rád, že se voda aspoň trošinku hýbala a to už bylo vidět, že to chce přidat ještě jedno čerpadélko.

V.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa vik_33 »

Obyčejný Atmany jsou levný - na vyzkoušení určitě stačí a když "to nebude ono", tak čerpadlo použiješ třeba někam do filtrace, nebo jako "záložní".
Ideální samozřejmě je použít regulovatelné čerpadlo s kontrolerem (např.Hydor Nano 12 V STD + Controller wavemaker system 2 EU), ale nevím, jestli chceš tolik investovat ...
Atman.JPG
Atman.JPG (29.24 KiB) 1254 zobrazení
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
peter75
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 31 Máj 2010 05:07
Bydlisko: galanta

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa peter75 »

to info o atmanoch je super. urcite sa budem pre zaciatok uberat tymto smerom. :wink:
inak svetlo, akva a vytlacne cerpadlo uz su. teraz idem riesit kamene. co si myslyte o SANSIBAR ROCK, mne sa lubia a aj cena je prijatelna, alebo nie su vhodne? :roll:
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa švíco »

Do malého akvária jedině živáky... ušetříš si spoustu trampot. Však jich tam bude stačit pár kilo... postupně útes třeba dobuduješ rovnou pomocí kamenů s korálama :wink: Já jsem jich na rozjezd koupil cca 5kg, teď jich mám tak 9-10kg.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
peter75
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 31 Máj 2010 05:07
Bydlisko: galanta

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa peter75 »

vsak na to som myslel ze utes dorobim z sutrama z koralmy, ale zaklad urobit z toho sansibar rock :oops: len neviem na kolko je tento typ sutra vhodny :roll:
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa švíco »

Základ bys právě měl udělat ze živých kamenů.... to pozdější dotvoření útesu ti pouze odloží finanční zátěž na pozdější dobu. Já osobně bych neexperimentoval a nic jiného než opravdu kvalitní živé kameny bych do nano reefu nedával... Ale dělej jak myslíš...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
peter75
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 31 Máj 2010 05:07
Bydlisko: galanta

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa peter75 »

presvedcil si ma :wink: nebudem skusat novoty, ked je uz raz volaco osvedcene :!: preto som tu na foru aby som zbytocne nerobil chyby, ktorim sa mozem vdaka vam skusenejsim vyvarovat :!:
inak diky za akykolvek nazor ci komentar :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa Steedy »

Nejlepe Zive kameny , zivy pisek a od nekoho pobliz i ziva voda na START TOP 1. pak cca po tydnu udrzovat vymeny 5%-10% nejlepe se mrkni jak maji udelane akvaria Aragornus a Svico.
Používateľov profilový obrázok
Aragornus
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 15:14
Bydlisko: Ostrava

Re: konecne nano

Príspevok od používateľa Aragornus »

No Pítre,

Já mám v AQ 5kg živých kamenů a ještě je to málo - budu brát asi další 3kg.
Jinak co do Tvého AQ, tedy jestli jsem počítal správně, by rozměry byly 34x33x30cm.
Takže to máš takovou pěknou kostku. Tam by se počítám vešlo, tak ze 3-4, max 5kg živáku. Více asi ne. Já mám celkem 3velké živáky a 1 malý, takže velké mají kolem 1,5kg a malý kolem 0,5-0,7kg.
Moje velké živáky mají rozměry kolem 11x20x12cm- 15x20x12cm. Tak si to spočítej.
Ale doporučuji, pokud budeš chtít udělat nějaký pěkný reef, použij raději menší živáky, ale zase hodně kusů.
Jinak držím palce.
:wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"