Vplyv mäkkých na tvrdé

Všetko o mäkkých koraloch (vaše skúsenosti a rady)

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Vplyv mäkkých na tvrdé

Príspevok od používateľa Peter »

Ahojte, nedajte sa zmiatnúť názvom mám na mysli samozrejme korály : :D chcel by som sa spýtať , či rezanie trebárs Sinulárie v akva s tvrdými korálmi , može spôsobiť úhyn trebárs Acropory ? Viem , že výlučky mäkkých korálov, pri rezaní majú podstatný vplyv na tvrdé korály ale či už má niekto skúsenosť s takýmto smutným koncom...Hlavne ked je koral prirastení k velkému a základnému kamenu a vybrať ho mimo akva pri rezaní je asi nemožné...
Díky, Peter
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

To sa uz stalo alebo mas len obavu? Ak to druhe, tak pri rezani odsavaj vodu a hned urobis aj vymenu vody. Inak este som nepocul, ze by doslo az k uhynu nejakeho SPS.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Tato možnost nepřímo existuje. Zvýšená produkce slizů po mechanickém podráždění měkkých a kožnatých korálů vždy způsobí bouřlivý rozvoj sinic, ty po spotřebování živin hynou a toxiny z nich uvolněné do vody mohou ohrozit citlivé druhy SPS a hlavně LPS korálnatců.

Předejít tomuto lze krátkodobým použitím aktivního uhlí po dobu cca 24 hodin a následným doplněním stopových prvků v trojnásobném množství oproti běžné denní dávce - toto jsem odzkoušel před setkáním v pravém systému (téměř bez sinic), levý systém nádrž č. 1 v pohodě, nádrž č. 2 červená jak jetel (rozřezány Sarcophytony).

Množství výluhů z korálnatců má vliv i na vyšší index lomu, takže kdo vlastníte refraktometr a i kvalitní hustoměr, můžete porovnávat. Jako příklad uvedu 1. zkušební měření u J. Berky - hustota v nádržích 1,024 kg/l měřena hustoměrem, refraktometr ukázal hodnotu 1,029. Při měření čerstvě připravené vody pro výměnu byly obě naměřené hodnoty stejné.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

kubrt napísal:To sa uz stalo alebo mas len obavu? Ak to druhe, tak pri rezani odsavaj vodu a hned urobis aj vymenu vody. Inak este som nepocul, ze by doslo az k uhynu nejakeho SPS.
Stalo, ale či to malo s týmto súvis je otázne, preto sa pýtam, fakt je , že po urezaní Sinulárky sa všetky tvrdé zatiahli čo ma neprekvapilo, to sa dalo čakať... je to možné , že príčina je aj niekde inde , lebo ostatné sú O.K. Myslím , že dôvodu sa asi nedopátram. Ale myslim si, že skúsenosti s touto tematikou by mohli byť zaujímavé...
Peter
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

rybka napísal:Tato možnost nepřímo existuje. Zvýšená produkce slizů po mechanickém podráždění měkkých a kožnatých korálů vždy způsobí bouřlivý rozvoj sinic, ty po spotřebování živin hynou a toxiny z nich uvolněné do vody mohou ohrozit citlivé druhy SPS a hlavně LPS korálnatců.

Předejít tomuto lze krátkodobým použitím aktivního uhlí po dobu cca 24 hodin a následným doplněním stopových prvků v trojnásobném množství oproti běžné denní dávce - toto jsem odzkoušel před setkáním v pravém systému (téměř bez sinic), levý systém nádrž č. 1 v pohodě, nádrž č. 2 červená jak jetel (rozřezány Sarcophytony).

Množství výluhů z korálnatců má vliv i na vyšší index lomu, takže kdo vlastníte refraktometr a i kvalitní hustoměr, můžete porovnávat. Jako příklad uvedu 1. zkušební měření u J. Berky - hustota v nádržích 1,024 kg/l měřena hustoměrem, refraktometr ukázal hodnotu 1,029. Při měření čerstvě připravené vody pro výměnu byly obě naměřené hodnoty stejné.

Je možné i bujení sinic (krátkodobé cca 10dnů) v případě že hodně prostříhám Hetera a po připevnění těch několika trsů je vložim zpět do AQ?Něco takového totiž pozoruji a tak nějak mě zatím nenapadlo přisoudit to tomuhle.Je ale fakt , že v případě tohohle zásahu se na nějakou chvíli zatáhne všechno měkké v AQ
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Koukni na ta kvanta slizu, které uvolní Xenie a Heteroxenie, když je vytáhneš z vody a bude Ti to jasné. Když je mechanicky podráždíš přímo ve vodě, je to něco podobného, i když ne v takové extrémní intenzitě. A sinice pak rostou jako divé. Včera jsem měl všechny akva "bez sinic", večer jsem něco řezal a lámal, zítra bude vše "načerveno" :cry:
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

rybka napísal:Koukni na ta kvanta slizu, které uvolní Xenie a Heteroxenie, když je vytáhneš z vody a bude Ti to jasné. Když je mechanicky podráždíš přímo ve vodě, je to něco podobného, i když ne v takové extrémní intenzitě. A sinice pak rostou jako divé. Včera jsem měl všechny akva "bez sinic", večer jsem něco řezal a lámal, zítra bude vše "načerveno" :cry:
A jak je to, když se např. Xenie rozmnožuje sama.Respektive dělením.Přredpokládám, že je tam ten samý problém slizu.Sinice mám a neřekl bych, že jsou na ústupu.Zato xenie se furt množí.Další problém asi bude v tom, že je to jen 100L nádrž.Tedy, velký problém kolísání vody.Díky,Franta
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

moguai napísal:A jak je to, když se např. Xenie rozmnožuje sama.Respektive dělením.Přredpokládám, že je tam ten samý problém slizu.Sinice mám a neřekl bych, že jsou na ústupu.Zato xenie se furt množí.Další problém asi bude v tom, že je to jen 100L nádrž.Tedy, velký problém kolísání vody.Díky,Franta
To su 2 uplne rozdielne veci. Prirodzene rozmnoznovanie je uplne o niecom inom ako nasilne automaticky spojene s podrazdenim zivocicha.
Pri prirodzenom nepocitaj so ziadnymi "side-effect" zalezitostami ako pri nutenom.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Po case zase zaujimavy jav... Moja heliopora sa rozrastla tak, ze v pohode atakovala Montiporu ( mame ju asi vsetci klasicka fialova ) a nielen ze ju atakovala ale nerozlucne sa s nou spojila pred bohom a aj pred mnou :D Teraz su zrastene spolu a v pevnom zvazku :D :shock:
Neviem ci z tohto spojenia nevyjde nejaky Montihelioporec :lol: ale jediny negativny jav tohto sobasu je , ze Montipora stratila farbu a je hneda a dost dlho...Dominatny jedinec sa zrejme stal z Heliopory.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Taky mám jednu Acroporu hybrida s třícentimetrovými polypy Pachyclavularie :cry:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Peter napísal:Po case zase zaujimavy jav... Moja heliopora sa rozrastla tak, ze v pohode atakovala Montiporu ( mame ju asi vsetci klasicka fialova ) a nielen ze ju atakovala ale nerozlucne sa s nou spojila pred bohom a aj pred mnou :D Teraz su zrastene spolu a v pevnom zvazku :D :shock:
Neviem ci z tohto spojenia nevyjde nejaky Montihelioporec :lol: ale jediny negativny jav tohto sobasu je , ze Montipora stratila farbu a je hneda a dost dlho...Dominatny jedinec sa zrejme stal z Heliopory.
mne zas takto montipora rastie na pocillopore
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

ich sfarbenie sa ako pomenilo? (hlavne u acropory ma to zaujima)
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkké koraly"