První akva, 100l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Ahoj mořáci a moriaci,
po skoro půlročním studování českých, slovenských a anglických fór o mořské akvaristice. Většina z vás bude samozřejmě toho názoru, že se takto velké (malé) mořské akva nejde dlouhodobě udržet při životě, ale já to s radostí risknu. Akva by mělo rozměry 80x35x40 a samozřejmě vrtaný přepad. To je přesně 112l. Bohužel na větší akva nemám místo a finance. Avšak filtrace by měla mít objem celých 74l. To už je myslím že obstojné. Zde by jsem potřeboval poradit s tloušťkou PVC trubek. Chtěl by jsem totiž dělat durso, raději se ptám. Vlastně jedno durso by sloužilo jako náhradní, takže dvě dursa. Dále by jsem chtěl poradit s rozmístěním komor ve filtru, aby s tím potom nebyly problémy. Osvětlení by bylo 4x 27w, s převahou modrého spektra. Odpěňovač tento http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-t ... -9002.html máte někdo zkušenost? Sůl by jsem používal asi korallenzucht (či jak se to píše). Co se týče vnitřku akvária, plánuji cca 10kg živého kamení, na dno živý písek. Ze začátku asi jen LPS a měkké korály. Potřeboval by jsem, aby jste mi poradili, co za proudová čerpadla, pořípadě nějaký wave maker. Co do osádky tak jen dva ocellarise. Akva by jsem, kdyby všechno vyšlo, zakládal začátkem září. Takže prosím raďte, upomínejte.
Díky ottlik
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa chip »

ahoj, ten odpenovac je siditko, vyber nejaky lepsi treba http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-0 ... t-400.html a nebo od chlapcu ze ziliny...
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa Dano »

Tak smelo do toho, ides na to dobre, tie litre budu pri vhodnom osadenstve ok.
Pospekuluj nad svetlom, ale uplne staci t5, ked chces koraly, tak ideal 4xt5.
Filtracku skus co najjednoduchsie, minimum prepazok.
Sol KZ je dobra, ale tak dobrych soli je viacej, zalezi na cene a dostupnosti.
Prudove cerpadla podla chuti, klasika je tunze.
Odpenovac ti uz poradil chip, ten tunzak je starsi typ, nie su o nom dobre referencie.
Osadku by som nemiesal, myslim lps a mekke, hlavne u mekkych opatrne, aby ti z akvarka nevyrastli, pri dobrej filtracii a priemernej starostlivosti mozes kludne zacat s lps a sps.
Ku tomu krevetku, ocelarisov a este 2 male rybky v pohode, pri silnom odpenovaci aj 4 male rybky. Pripadne ak mas chut mozes skusit mini ryby ala Jano Amphibia, takych tam namackas aj viacej, len sa tazko zhanaju, stoji to vsak za to :lol:
Dano
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Moc díky za komentáře,
ten Žilinský odpěňovač vypadá opravdu dobře. Jenom si myslím, že bude problém s ponorem toho odpěňovače, vzhledem k tomu, že filtr bude mít na výšku pouze 25cm. Myslíte, že by se to celé dalo zvládnout do 30k? Jinak jiné rybky, než jsem psal asi neplanuji. Maximálně vyměnit ocellarise za jednoho gobidion olinawae. Korály tedy mísit nebudu, skusím, jak jste říkali LPS a SPS. Ale jeden měkký si zrovna asi neodpustím :D Takže ještě jednou díky za rady a moři zdar.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa vasekg »

1. do 30k se s přehledem vejdeš (aspoň dle mých zkušeností)

2. akva podobné velikosti jsem měl - 4x24w T5 bylo dobrých, ale pořádně se mi to začalo líbit, až když bylo 6x24w T5, z důvodu vlepeného filtru jsem nemohl mít delší trubice.

V.
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Díky za komentář Vašku.
To světlo tedy naplánuji jinak. 6x 24w by tedy šlo? Jinak moc se mi ulevilo s těmi penězmi, opravdu. A co noční osvětlení, myslíš, že by stačila 2x 1w modrá ledka? Filtr tedy udělám takto: 1. komora bude s brubší korálovou drtí na zachycení hrubých mechanických nečistot. 2. komora odpěňovač, peletky 3. komora bude refugium 4. komora topítko a výtlačné čerpadlo.
Naposledy upravil/-a ottlik v 21 Apr 2011 10:13, upravené celkom 1 krát.
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa Dano »

ottlik napísal: 1. komora bude s brubší korálovou drtí na zachycení hrubých mechanických nečistot. 2. komora odpěňovač, peletky 3. komora bude refugium 4. komora topítko a výtlačné čerpadlo.
Tu hrubsiu koralovu drt kludne vyhod, prvy komoru daj zumpu, do nej ked tak odpenovac a ked chces pelety, potom ak ti zostane miesto na refugium a chces ho, tak si ho tam daj a na zaver vytlacne crepadlo. To topitko, no ja neviem, mas tak studeny byt, ze budes potrebovat kurit v aq? Vacsinou musime chladit...
Ale kludne to mozes spravit tak, ze 80% filtracky bude zumpa s technikou a zvlast len ,,oddelenie,, pre vytlacne cerpadlo.
Dano
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Dano napísal:
ottlik napísal: 1. komora bude s brubší korálovou drtí na zachycení hrubých mechanických nečistot. 2. komora odpěňovač, peletky 3. komora bude refugium 4. komora topítko a výtlačné čerpadlo.
Tu hrubsiu koralovu drt kludne vyhod, prvy komoru daj zumpu, do nej ked tak odpenovac a ked chces pelety, potom ak ti zostane miesto na refugium a chces ho, tak si ho tam daj a na zaver vytlacne crepadlo. To topitko, no ja neviem, mas tak studeny byt, ze budes potrebovat kurit v aq? Vacsinou musime chladit...
Ale kludne to mozes spravit tak, ze 80% filtracky bude zumpa s technikou a zvlast len ,,oddelenie,, pre vytlacne cerpadlo.
Ok, takže korálová drť se ruší. Topítko bylo jen ze zvyklosti ze sladké vody. Sump udělám tedy větší, zbytek bude refugium a komora pro čerpadlo. A znovu by jsem se chtěl zeptat: Bude potřeba nějaký wavemaker?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa vasekg »

ke svítivosti těch ledek:u toho starého malého akva jsem měl mezi trubkama nalepené takové čtverečky, na každém 4 diody - obyčejné, nízkonapětové. Svítilo to pěkně. Na současné velké akva to nestačí - modrou watovou diodu jsem si už zapojil a zkoušet ji budu, až se vrátím z práce - v noci z pátka na sobotu, pak poreferuji.
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Ok, tak hodně štěstí Vašku.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa švíco »

S tím topítkem těžko říct... asi záleží na teplotě v bytě... ale např. v mém 60l nanu topítko mám a v noci topí dost. V noci mám v bytě 19st. a malý objem rychleji prochladne, takže se snažím zabránit velkým teplotním skokům mezi dnem a nocí... ve dne jej samozřejmě termostat nezapne... držím zkrátka konstantních 24-25st.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

My máme v bytě v noci k 18ti, takže určitě potřeba bude.
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa BODLOK »

Pozor na správně zvolenou vatáž topného tělíska.Zda topítko ano či ne v mém případě ANO.
ottlik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 04 Feb 2011 21:58
Bydlisko: Benešov u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa ottlik »

Takže jsem zase po čase zpět s novou verzí filtru. 1.komora-Vtok z akvária, odpěňovač, pelety, (aktivní uhlí, phosex, zeolit-myslíte, že je tam mám narvat?). 2.komora- refugium 3.komora- topítko, výtlačné čerpadlo. Potřeboval by jsem však poradit s tloušťkou PVC trubek. A také rady s rybí osádkou, plánuji tedy buď 2x ocellaris, nebo jednoho gobiodona okinawae, a nebo angel dwarf fish. Radám i připomínkám jsem plně otevřen.... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: První akva, 100l

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Tak toto by som ti nedoporucoval. Peletky so skimmerom som oddelil od zeloitu phosexu a activ carbon, pretoze pripadne nevyslahane metabolity a skroby z peletiek ti zanesu pory zeolitu carbonu a j phosexu
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"