Zalozenie 500l reefu

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa JRx »

tie fluid. filtre
by som na zaciatok do prvej komory ja nedal - nebudu sa zanasat bordelom z prepadu?
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

1. Ta prva prepazka medzi Biopellets a odpenovacom tam asi nemusi byt, pretoze aj tak bude hladina rovnaka.
2. Tu druhu by som tam asi dal, pretoze udrzuje hladinu pre odpenovac v idealnej vyske 23cm (doporucena vyska 20-25cm) - minimalna 12 maximalna 28 cm. Na druhu stranu sa tym ale mierne znizuje rezerva pre navratove cerpadlo. Ak dam prepazky na DSB 15 cm, hladina aj tak neklesne na minimalnych 12cm.

Tie prepazky vnutri DSB zaujimaju aj mna. Roman pisal, ze si ich tam dava.
Používateľov profilový obrázok
Franky
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 18 Jan 2007 20:30
Bydlisko: Nitra

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa Franky »

reicho napísal:
Franky napísal:Reicho, mozes mi povedat naco su potrebne pri DSB prepazky ? :shock:
asi si to nepochopil.....prepazky z boku DSB,nie v DSB, inac by sa piesok vysypal k odpenovacu a vytlacnemu cerpadlu :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Tak to veru nie
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa Lukáš »

marcer napísal: Tie prepazky vnutri DSB zaujimaju aj mna. Roman pisal, ze si ich tam dava.
To zavisi od toho, ako casto chce menit substrat v DSB. Ako ho poznam..... :lol:

Isti mudri dlhobradi pani zo severoamerickej proveniencie zistili, ze po case sa z ich "DSB" stava jednoliaty monoliticky blok. Prisli dokonca aj na to, ze vhodnou prevenciou moze byt vymena substratu este pred jeho zlepenim. Aby vsak nerozhadzali filtracnu kapacitu systemu, postulovali, ze substrat nemozno menit naraz, ale len postupne, po castiach. Preto zacali do kompartmentu s DSB lepit prepazky - objem substratu medzi prepazkami predstavuje objem, ktory sa jednorazovo meni, bez rizika narusenia struktury substratu v okoli.

Takyto scenar je prakticky mozny, ale nie bezny. Pricinne faktory - nevhodny substrat (chem. zloz., zrnitost), nedostatocne ozivenie DSB (absencia bioturbatorov - "drobne preryvace dna"), nadbytok fosfatov. Casovy faktor /v prirode takto postupne vznikaju sedimentarne horniny/ tu nehra vyznamnu rolu, kedze priemerna zivotnost morskych nadrzi je max. okolo 5-7 r.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa Roman »

kedy a kde som to písal ? posledný krát som tam tie prepážky dal okolo r2005 a moc sa neosvedčili, odvtedy som ich do žiadneho akva nedal
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

Roman napísal:kedy a kde som to písal ? posledný krát som tam tie prepážky dal okolo r2005 a moc sa neosvedčili, odvtedy som ich do žiadneho akva nedal
Roman napísal:Re: Roman - ďalší pokus : 43Ol SPS reef
Příspěvekod Roman » stř lis 24, 2010 7:03 pm

podorys DSB bude cca 70x30cm , vyska cca 12-14cm (prepazky budu 15cm)
to je nejakych 25 az 30 litrov piesku ..cca 35-40kg
Ospravedlnujem sa, ja som to asi pochopil, teda skor nepochopil, tak isto ako Franky. Myslel som si, ze mas samostatnu nadrz na DSB a v tom pripade by mohli byt prepazky jedine medzi DSB.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa Roman »

ked si pozries fotky v mojom vlákne , uvidíš , že to sú len prepážky na krajoch DSB aby sa mi piesok nenasypal do čerpadla :)
Filtračka č.2 , DSB s plochou 70x30cm , výška okolo 11-12cm
Obrázok
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

Takze skoro po roku pokracujem v budovani 500l akvaria. Akvarium je na rame, LED svetlo na 90% hotove. Takisto filtacne akva je hotove, len je este v inom rohu. Este musim dorobit elektriku, nakupit techniku, atd.

Pridavam fotku, svetlo svieti slusne. Pre predstavu fotene bez blesku, cas 1/160 clona 2.8 (maly kompact Canon Ixus960IS). Je tam 108 Cree LED. 18 XM-L studenych bielych 6500K, 18 XM-L neutralnych bielych4600K, kazda svieti na 50% - 5 Wattow. 72 XP-E Royal Blue 460nm na 45% - 2.25W.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa VF »

Dotaz - co to máš za optiku??
Jinak přeji mnoho úspěchů!
Zkušenost je nesdělitelná!!
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

Optika je od firmy Ledil: 24 stupnovu CA11633_LXP3-M na tie XP-E a 60 stupnovu C10909_Eva-XM-WW na XM-L. Ale optiky mi nesedeli na 20mm star, tak som musel drziaky trocha dopilovat. Celkovo mi to LED svetlo trvalo asi 50 hodin.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

Ako skusenych akvaristov by som sa Vas chcel opytat na DSB. Moje bude v sumpe 55x45 vyska 12-14cm. Na tomto fore aj na reefcentral som sa docital, ze ma byt z co najjemnejsej frakcie aganotiveho piesku 0.1mm zmiesaneho s hrubsou frackiou. Roman cituje Shimeka, ktory uvadza 40% 0.06-0.125mm, 30% 0.125-0.25mm, 15% 0.25-0.5mm, 10% 0.5-1mm a 5% nad 1mm. Vik_33 uvadza ze mozno pouzit aj 1kg zeolitu na 200-400l akvarium, JardaH ten dava do svojho DSB 5% dolomitickho vapenca a 95% zeolitu. V USA vacsinou pouzivaju Oolite piesok najjemnejsej frakcie (okolo 0.1mm), ktory je pekne gulaty.

Nehcem robit reklamu, ale povodne som si chcel cele akva urobit sam. Ale nakoniec som si sam urobil iba LED svetlo a akvarium si asi necham "rozbehnut" panom Tanacom z morskeakvarium.sk. Ten odporuca pouzit frakciu aragonitu az 3-5mm, pretoze podla jeho skusenosti sa po case jemny aragonit premeni na tvrdu aragonitovu skalu.

edit: gramatick upravy, povodnu spravu som pisal v zhone
Naposledy upravil/-a marcer v 27 Apr 2012 17:35, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa JardaH »

Proto je třeba jemný aragonit promíchat se zeolitem a nespeče se.
A není pravda, že se frakce 5 mm nespeče---speče se taky !!!!
Vlastní zkušenost.
marcer
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 05 Nov 2009 23:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa marcer »

A v akom pomere zmiesat zeolit s jemnym aragonitom? 1:5? Mne do toho mojho DSB vychadza asi 60kg frakcie takze asi 10 kg jemneho zeolitu (0.1mm)?
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa JardaH »

Já dávám poměr opačný.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Zalozenie 500l reefu

Príspevok od používateľa rybka »

1 kg zeolitu na 200 litrů vody v systému. Za tím si stojím už 15 let a funguje to. JardaH má svou metodu, ale má svislé lože, což je něco úplně jiné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"