Material z mora

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

ja som kamene mocil asi tyzden v sladkej vode. potom som ich mal 24 hod. v octovom kupeli a teraz uz druhy tyzden ich macam v slanej vode + odpenovac... planujem ich nechat do konca tydzdna... mal by som urobit este nieco?

dakujem
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

No ja som si tiež priniesol pár kg chorvátskych šutrov, ale vyzerajú dosť podobne ako indonézske (nebyť niekoľkých uviaznutých datloviek). Vtip bol v tom, že som ich nezbieral na pláži, ale na piesočnatej lavici cca 20-30 m od brehu, kde sa vďaka červom a vápenitým riasam vytvárajú bohato pórovité vápenité konkrécie. Čo je dôležité, na rozdiel od klasického chorvátskeho vápenca, resp. dolomitu sú ľahké a drobnopórové. Nevýhodou je len veľkosť, zväčša ako päsť, len výnimočne väčšie ako ľudská hlava. Keďže boli vytiahnuté priamo z vody aj doba lúhovania bude zrejme o čosi dlhšia. Lúhujem týždeň v čistej vode, týždeň v roztoku Sava a potom podľa potreby znova v čistej vode, až nakoniec min. týždeň pred použitím do AQ v odpadovej morskej vode. Hydroxid zvažujem len pri väčšom množstve šutrov.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Kamen domaci

Príspevok od používateľa andy »

Podarilo sa mi na okoli nazbierat taketo kamene. Domaci im vravia ze lahke kamene, ze asi tufove. Mne sa to nezda lebo sa vobec nedrobia a az take lahke niesu. Vyzera to na travertin, ovsem nie nie cisty, ale zrejme s primesou Fe a Mn, lebo sfarbeny je do ruzovo-hneda a miestami do siva.
Tak ich teraz luhujem ale neviem ako dlho ich mam. Ci dovtedy pokial nebude farbit vodu, alebo iba na nejaku dobu?
Ono mozno vobec nebudu vhodne do mora, preto by som mal dat jeden vyskusat do fungujuceho akva a sledovat spravanie?
Ale inac su moc pekne, jak od mora :D .

Obrázok
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ja by som to tam nedaval, ale je to travertin. Do fish only by sa to dalo pouzit, ale k bezstavovcom :roll: :?:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Vsak vprave, jeden nikdy nevie, ale planujem to zatial iba do akoze fish only (s maximalne nejakym nenarocnym koralom). Neviem ci to je az taka vyhoda, ale podarilo sa mi dostat sa k takym, ktrore neboli v zemi, a teda su ciste ako z kamenolomu. Asi bude fakt najlepsie jeden skusit na próbu a podla toho sa zariadit.
Ale pokusenie je to velke :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Zo začiatku môžu byť ok ale po čase ako sa budú močiť už v zabehnutom akva začne problém. Zbytočne si koplikuješ život nešpekuluj a daj ich do záhrady do skalky.....Peter ti napíše ako si narobil zbytočné problémy s kamenmi....Používaj to čo je už odskúšané a originál je len originál. Máš more tak kamene s mora :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ten zahoracky vapenec je tiez vlastne z mora, akurat ze z druhohorneho. ja by som sa s tym neparal a do fish only to kludne moze ist, med v tom nebude, olovo a kadmium tiez nie a nepatrna primes zeleza a manganu maximalne nastartuje riasy
aspon budu mat bodloci co spasat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

tiez si myslil ze do fish only to mozes prsknut
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: Kamen domaci

Príspevok od používateľa kubrt »

andy napísal:Podarilo sa mi na okoli nazbierat taketo kamene. Domaci im vravia ze lahke kamene, ze asi tufove. Mne sa to nezda lebo sa vobec nedrobia a az take lahke niesu. Vyzera to na travertin, ovsem nie nie cisty, ale zrejme s primesou Fe a Mn, lebo sfarbeny je do ruzovo-hneda a miestami do siva.
Tak ich teraz luhujem ale neviem ako dlho ich mam. Ci dovtedy pokial nebude farbit vodu, alebo iba na nejaku dobu?
Ono mozno vobec nebudu vhodne do mora, preto by som mal dat jeden vyskusat do fungujuceho akva a sledovat spravanie?
Ale inac su moc pekne, jak od mora :D .

Obrázok
presne tieto travertiny som mal v prvom akva a fotku rias som tu niekde aj daval. Kamene su to pekne ale tych rias :roll: Inak po mesiaci po nich nebolo ziadnej znamky, pomohol pustovnik a zebrasoma.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"