Měření CA

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Skúšali sme testy od salifert a porovnali s testom od sery na vapnik , a na prekvapenie výsledky boli na chlp rovnaké. O JBL sa to už povedať nedá a preklady na niektorých výrobkoch škoda reči. Treba ovládať cudzie reči.... :lol:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Měření CA

Príspevok od používateľa Peter »

plaster napísal:
maco30 napísal:Zajímalo by mně jakými testy měříte Ca.Včera jsem koupil test od Sery a fy.Aquar,koupil jsem dva ať mám jistotu že měřím dobře.No výsledky mě docela překvapily,tím od Sery jsem naměřil 360,a tím od fy.Aquar 580,měřil jsem všechno třikrát.a vychází mi to pořád stejně....takže zas jsem tam kde jsem byl před tím než jsem ty testy měl....je to normální???? :evil: :evil: Čím měříte vy?
No moja osobna skusenost ohladne testov na meranie CA. Skusal som test od Sery no bola to bieda. Slabe farby tam padom tazko odlisitelna zmena zafarbenia. Teraz som kupil test od JBL na Ca+ Mg a je to podstatne, podstatne lepsie. Takze u mna Sera skoncila. kym nenatrafim na nieco lepsie tak budem verny JBL :P
Dlho som používal test Sera a asi aj budem ked sa mi minie Salifert , hodnoty vychádzajú uplne rovnako , ale nemal som problemy s farebným prechodom , bol slušne viditeľný, ale všetko je relatívne... Základ je mať bielu podložku alebo pozadie, denné svetlo pri testovaní a test skladovať v chladničke :D Fakt je , že napr. Salifert má výraznejší farebný prechod ako Sera, je to dosť velký rozdiel ,JBL som nepoužíval takže nemôžem porovnávať...
Peter
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Re: Měření CA

Príspevok od používateľa atomino »

Roman napísal:
plaster napísal: No moja osobna skusenost ohladne testov na meranie CA. Skusal som test od Sery no bola to bieda. Slabe farby tam padom tazko odlisitelna zmena zafarbenia. Teraz som kupil test od JBL na Ca+ Mg a je to podstatne, podstatne lepsie. Takze u mna Sera skoncila. kym nenatrafim na nieco lepsie tak budem verny JBL :P
este si precitaj diskusiu okolo zmatocneho navodu k tomuto testu a tvoje nadsenie k firme JBL trosku ochladne :) ...ale inak je to dobry test, sam ho pouzivam
zdrawim, dnes som meral vodu testom od JBL Ca+Mg,
vysledok: 1500mg/l, zmeral som potom samotny Ca a vyslo mi 580mg/l
zdalo sa mi to ujete a tak som Ca zmeral aj testom od SERA vysledok: 480mg/l.
obe merania som meral dva krat a som s toho na mraky,
horciku tam bude zrejme malo tak ci tak ale ako stanovim ten vapnik ktoreho sa mam testu drzat a riadit?
No a od toho zavisi aj to kolko Mg mi tam vlastne chyba.
poradte svoje skusenosti ako citam nie som sam co mu to tak divoko vychadza.
vdaka
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

ozaj a davkoval som to podla slovenskeho navodu na meranie Ca:
20 kvapiek 1tky reagentu
mala odmerka 2ky
a do modra som naratal 27 kvapiek 3ky
Naposledy upravil/-a atomino v 28 Dec 2006 20:24, upravené celkom 1 krát.
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

sakra a vnemcine pokial na to dobre kukam pisu ze iba 5kapiek jednotky ,
a v anglictine 6 kvapiek,
takze kolko vlastne? to su ale ..................
vdaka dajte mi vediet zajtra budem merat nanovo.
hlavne ze som uz dost toho minul, mohol som mat na dalsich osem merani
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

atomino napísal:sakra a vnemcine pokial na to dobre kukam pisu ze iba 5kapiek jednotky ,
a v anglictine 6 kvapiek,
takze kolko vlastne? to su ale ..................
vdaka dajte mi vediet zajtra budem merat nanovo.
hlavne ze som uz dost toho minul, mohol som mat na dalsich osem merani
JBL je takymito prekladmi povestna, kup si Seru ..alebo Salifert a mas pokoj...
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

zdrawim vsetkych, chcem Vas poprosit o radu a nazor.
Od 17.11.06 meriam pravidelne v mojom 6mes .250l akva hodnoty Mg a Ca testom od JBL
dna 17.11 som nameral: Ca :540mg, Mg po odratani Ca: 1300mg
dnes: Ca 700mg, Mg 1100mg
chcem sa opytat ci tak vysoke Ca nema negativny vplyv na nieco, alebo to mam niecim vyzrazat? alebo sa to znizi ked tam bude viac zivota? a naopak tak nizke Mg ? mam ho doplnat?
KH je stabilne 8
do akvaria nic nedoplnam ziadne stopove prvky, len kazdy druhy den dam desat kvapiek vitaminov pre ryby KORAL FLUIDU.
5 ryb celkova dlzka asi 25cm a nejake korale
PS: VSETKO DOBRE V NOVOM ROKU ZELAM VSETKYM
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Taká hodnota Ca nie je este dôvod na paniku, ale podla mna tie posledne merania Ca a Mg budu asi chybne, hlavne ak hodnoty z predoslych merani neboli take rozkolisane. V prvom rade si poodstranuj chyby v manuali k JBL testom a je dobre k tym meraniam pridat aj hodnotu PH.
Este raz, ! bacha! na navody k JBL testom, ja som pol roka meral spatne hodnoty a dávkoval, a davkoval, ... :wink: .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

dik za nazor,
PH som este nikdy nemeral ale asi skusim kupit nejaky ten test,
na navodoch od JBL som sa uz tiez popalil ale teraz to meriam podla nemeckeho navodu cize malo by to byt spravne, tie hodnoty Ca nestupli naraz pri tomto poslednom merani oni stupali priebezne za dva tyzdne zhruba o 40 mg a vcera to bolo uz 700mg neviem pokial to bude este stupat sak uvidim, mylsis ze by mohol byt problem v nizkom alebo vysokom PH?
ak vsak nema vysoke Ca negativny vplyv na nieco ani ma to moc teda netrapi ale skor ma potom trapi male Mg, neviem ci ho mam pridavat.
co ,myslite? chcem ho udrzat na normalnej hrannici. dik
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

maco30 napísal:tak jo,zkusím to ještě takhle,....dík
Zkoušel jsi to takhle?Docela by mne zajímalo jak by ty testy dopadly.Měřím totiž CA taky testem od aquaru a zdá se mi ten výsledek
trochu vysoko. Jako vlastně všem co tu tak o tom píšou.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Neviem presne odhadnut co sa ti to tam s tym Ca deje, ci dochadza k nejakej supersaturácii? Ak teda predpokladame ze uz merias spravne, stale sa mi zdá podozrive to jeho prudke stupanie za posledne obdobie.
Je tazko sa k tomu vyjadrit ked nevieme ostatne okolnosti. Napr. to PH, teplota, salinita, CO2, ... , nepises ci to Mg klesalo priamoumerne ako stupalo Ca. Podla mna to je nejaka haluz, to Mg mierne pridavat mozes, nech sa ti trochu zastabilizuje hodnota Ca, a navrhujem pokial akva funguje normalne bez zjavnych zmien, nerob ziadne nahle zmeny, akorat to meraj, pridavaj mierne Mg, a casom zase poreferuj.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

teplota je stabilne 26C, slanita 1.024. PO4 -0.3
sucet Mg + Ca bol vzdy okolo 1900, cize priamoumerne klesa. akva sa mi zda v pohode nedavno som sa zbavil sinic a ostal po nich iba prach, kamene sa pomaly zacinaju farbit do fialova. takze nebadam ziadne neziaduce zmeny zatial a koraly su tiez v pohode. trochu som prerobil filter a caulerpa zacina pekne rast.filter je prietokovy 1. komora chipsy-2.caulerpa-3.zeolit s koralovkou-4.opat zeolit s koralovkou - 5.biopena s filt.vatou - 6.phosex s odpenovacom. obeh vody filtrom je asi 2nasobok akvaria
do akvaria som este dal nejaku ozdobnu vapenatu cervenu riasu na kamene a slapu v pohode.
skusim zmerat aj ostatne hodnoty ako doporucujes a taktiez aj Ca ale testom od Sera,mozno je to len tym testom na vapnik ktore mam uskladnene na chladnom mieste. a o tyzden budem referovat oba vysledky merania Ca zatial este nic nejdem pridavat uvidim neskor.
dakujem zatial
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

zdravim takze vcera som opat meral hodnotu CA, ako som uz vyssie pisal nic som medzi casom nepridaval do aqa a hned po poslednom merani som vymenil vodu 10perc , cize 10dni je cerstva
vcera namerana hodnota CA opat testom JBL bola : 460 mg/l cize pohodicka
len nechapem zeby vsetky predosle merania boli chybne? sak to stupalo pravielne. no co uz hlavne ze je to v pohode.

PS: a este mozno hlupa otazka moze nieco produkovat vapnik v aqa?
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Pokial ja viem tak u mna Ca produkuje jedine dno zo zmesi jemnej koralovky a aragonitu lebo sa vplyvom nizsieho PH v jeho vnutri pomaly rozpusta.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

diky za odpoved.
dno mam aragonit s koralovkou v hrubke asi 2cm - 3cm a PH som skusal merat aspon orientacne testom akvin rozhranie bolo do 9 a vysla mi asi nejaka haluz 6.8 , mam si kupit test vylozene na morsku vodu? mozno aj to bol dovod narastu Ca nizke ph a ako pises v kombinacii s dnom.
vyssi obsah CA moze niecomu uskodit?
inak aqa zatial bez problemov este trosku zvysene PO4 tak do 0.4 ale to menim castejsie phosex asi po5 tyzdnoch ked vidim ze to uz stupa kym sa nadrz zabehne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"