ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

paterlini1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 24 Mar 2011 16:11
Bydlisko: Bratislava

ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa paterlini1 »

trochu som brazdil po nete a tak ma zaujima, ze co by ste poradili ako filtraciu k 160l reefu s makkymi koralmi. najprv to bude fish-only.
dostal som typ, ze filtracia za falosnou stenou je tichsia, ako ked je filtracka pod akvariom.

rozmery akvaria: 100x40x40+15cm filtracka za falosnou stenou.

1. bude stacit tych 100 x 40 x 15 na filtraciu?
2. co do tej filtracky?
- biakvacit,koralovka, pelety, odpenovac, lapac bubliniek, bioakvacit alebo pancucha?
3. odpenovac - ako sa da eliminovat hluk? nieco ste tu laborovali s dlzkou hadicky, ktora nasava vzduch. moc som to nepochopil.
4. Je tu 1 tema pelety vs. zeolit a uhlie. tvrdite, ze pelety su lacnejsie aj asi jednoduchsie na udrzbu.
co by ste tam dali vy?
5. zabudol som na nieco? pripadne ako by ste to vy riesili?

akvarium bude v mojej izbe, cize by som to chcel trochu tichsie.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Steedy »

paterlini1 napísal:trochu som brazdil po nete a tak ma zaujima, ze co by ste poradili ako filtraciu k 160l reefu s makkymi koralmi. najprv to bude fish-only.
dostal som typ, ze filtracia za falosnou stenou je tichsia, ako ked je filtracka pod akvariom.

rozmery akvaria: 100x40x40+15cm filtracka za falosnym dnom.

1. bude stacit tych 100 x 40 x 15 na filtraciu? Ano bude
2. co do tej filtracky?
- biakvacit, pelety nebo zeolit, odpenovac, lapac bubliniek -bioakvacit .
3. odpenovac - ako sa da eliminovat hluk? Vypodlozit akvacitem treba.
4. Je tu 1 tema pelety vs. zeolit a uhlie. tvrdite, ze pelety su lacnejsie aj asi jednoduchsie na udrzbu. Na udrzbu bych osobne rekl supr, nekomu jedou peletky bez nutneho pridani phosexu a nekomu s nutnym pridanim phosexu. je to vyber na tobe,doporuceni je dat i malou davku phosexu zaroven s peletkami.
5. zabudol som na nieco? pripadne ako by ste to vy riesili? Vytlacnou pumpu si dej nekde okolo 1000-1500l/h
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Martin »

1. Velikostí to bude stačit rozhodující je prostor pro odpěnovač + peletkový nebo zeolit reaktor + místo pro čerpadlo výkon kolem 2000 l/hod tichý je např eheim nebo aqua bee, +
+ místo pro filtrační média - phos absorber nebo akt uhlí.
2. Nejhlučnější bude asi právě odpěnovač pokud bude ve volném prostoru
Doporučuji použít odpěnovač určený min. pro nádrž 400l .
paterlini1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 24 Mar 2011 16:11
Bydlisko: Bratislava

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa paterlini1 »

dakujem, nemam v tom uplne jasno este.
je vela druhov filtracii + kombinacii a chcem v tom mat jasno az potom zacat to realizovat.

da sa spravit filtracia, aby tam nemusel byt odpenovac? ide mi o eliminovanie hluku.

berte ma ako zaciatocnika, co chce to mat tiche, ale nie na ukor stability akvaria.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa vik_33 »

filtrace bez odpěňovače je samozřejmě možná ... sám jsem to tak cca 2 roky měl ( ale na sps to nebylo ono ). Pokud ale chceš především ryby, tak o provozu bez odpěňovače raději vůbec neuvažuj ... a v případě že chceš mít perutýna, tak Ti jen tak nějaký mini odpěňovač určitě stačit nebude ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Marian Gross »

odpeňovač ja základ filtrácie. Inak ti nemá čo vyšľahať všetko bordel, alebo nespotrebovanú potravu, predtým ako sa začne rozkladať na NH3- a iné amoniakálne formy!
Veľa zdaru
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Peter »

[quote="vik_33"]filtrace bez odpěňovače je samozřejmě možná ... sám jsem to tak cca 2 roky měl

Potvrdzujem, fungovalo bez odpenovaca aj SPS 3 roky.teraz mam to iste, iba som pridal najmensi mozny odpenovac na lipove drievko...cize v podstate nula, nic.Fungovalo to velmi dobre 4 roky, az pokial som si to neodpalil sam.Pravidelna vymena vody nutna a minimum ryb, mal som dve na 300L akva ( Centropyge loricula a Caleoplesiops Altivelis ) za spravne nazvy nerucim.
paterlini1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 24 Mar 2011 16:11
Bydlisko: Bratislava

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa paterlini1 »

vik_33 napísal:filtrace bez odpěňovače je samozřejmě možná ... sám jsem to tak cca 2 roky měl ( ale na sps to nebylo ono ). Pokud ale chceš především ryby, tak o provozu bez odpěňovače raději vůbec neuvažuj ... a v případě že chceš mít perutýna, tak Ti jen tak nějaký mini odpěňovač určitě stačit nebude ...
presne toto ma zaujimalo. chcel som eliminovat zvuk odpenovaca, ale nie na ukor stability. dalej nerozmyslam - odpenovac bude. aky, to este neviem...zatial som dostal 1 tip ARP X 15.

pteriosa by som chcel, ale ma to viacej negativ, ako som cakal...preto si necham radsej poradit od skusenejsich.
viac a viac som nakloneny druhej variante:
2x ocelaris, 1 sapin, LA, nejaky pustovnik a ine zivocichy na cistenie nadrze. toto budem riesit az neskor, ked bude zabehnute a pripravene na zivot.

teraz ma najviac zaujima technicka stranka. skoda, ze nemozem urobit aspon 300l, kedze este stale byvam u rodicov. kazdy pozna tie keci: ked budes mat obcansky, ked budes mat 18, dokym byvas pod nasou strechou... :evil:
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Dano »

U slusnych odpenovacov nie je ani tak problemom ,,zvuk odpenovaca,, ako skor zvuk cerpadla na odpenovaci. Mohol by si to doriesit napr tym, ze si vyrobis falosnu stenu z tvrdeneho polystyrenu, ktoru polozis na akvarko v rovine zadnej priecky oddelujucej akvarko od filracky. Na polystyren si nalepis plagat Hany Montany a mas to aj s kulturou :lol: :lol: :lol: Takto mas sancu odhlucnit techniku za akvarkom. Navratove cerpadlo s vykonom 1000-2000 litrov az tak hlucne nebude, ty si tam kludne mozes picnut nejaku 1000 ku, viacej nepotrebujes. Pripadne cca 1500ku s bajpasom, 1000 nas5 do akvarka, zvysok cez phos filter.
Co sa tyka samotnej filtracie, slusny odpenovac ti umozni zbuchnut jednoduchu filtracku, odpenovac + phos filter do ktoreho sa ti zmesti aj uhlie. Ked budes riesit prevedenie vody z akvarka do filtracky, skus najst riesenie, ako tam funkcne nasadit filtracnu pancuchu, bezne predavanu napr v symbiozesa, molitany a a ine ,,media,, tam uz nepchaj.
Dano
paterlini1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 24 Mar 2011 16:11
Bydlisko: Bratislava

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa paterlini1 »

Dano napísal:U slusnych odpenovacov nie je ani tak problemom ,,zvuk odpenovaca,, ako skor zvuk cerpadla na odpenovaci. Mohol by si to doriesit napr tym, ze si vyrobis falosnu stenu z tvrdeneho polystyrenu, ktoru polozis na akvarko v rovine zadnej priecky oddelujucej akvarko od filracky. Na polystyren si nalepis plagat Hany Montany a mas to aj s kulturou :lol: :lol: :lol: Takto mas sancu odhlucnit techniku za akvarkom. Navratove cerpadlo s vykonom 1000-2000 litrov az tak hlucne nebude, ty si tam kludne mozes picnut nejaku 1000 ku, viacej nepotrebujes. Pripadne cca 1500ku s bajpasom, 1000 nas5 do akvarka, zvysok cez phos filter.
Co sa tyka samotnej filtracie, slusny odpenovac ti umozni zbuchnut jednoduchu filtracku, odpenovac + phos filter do ktoreho sa ti zmesti aj uhlie. Ked budes riesit prevedenie vody z akvarka do filtracky, skus najst riesenie, ako tam funkcne nasadit filtracnu pancuchu, bezne predavanu napr v symbiozesa, molitany a a ine ,,media,, tam uz nepchaj.
ad pena:
videl som tak u niektorych amikov, co ukazovali svoje nadrze a techniku na youtube.
penu som tam chcel supnut kvoli zachyteniu najvacsieho bordelu, jednoduchej manipulacii a hlavne na odhlucnienie. voda by padala do prvej prepazku cez penu.
nechcem tam nieco cpat zbytocne, alebo byt mudry...preto sa chcem poradit az potom nieco robit.
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Dano »

Ja by som puzil tu pancuchu, ja mam kus molitanu ,,zo zvyku,, medzi zumpou a dsb, ked som nemal pancuchu, molitan sa zanasal a zasiate bolo aj dsb, mam pancuchu a molitan aj dsb su ciste.
Ak tam das molitan na hrubu necistotu, budes ho musiet cistit. Kedze molitan je aj fajn matros na biologicku filtraciu, musel by si ho pravidlene cistit vo vode z akvarka, cize pravidlena tyzdnova vymena vody. Pancuchu vycistis sprchou, celkom fajn je mat dve pancuchy, vyberies spinavu, das cistu, spinavu vycistis a das vysusit...
Dano
paterlini1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 24 Mar 2011 16:11
Bydlisko: Bratislava

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa paterlini1 »

menenie 1x do tyzdna mi nerobi problem. stale vsak mi nejde do hlavy, ze co je take drahe na tej pancuche.
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Dano »

Ak sa nemylim, stoji to cca 15 eur, neviem ci je to vela. Oplati sa ti hladat take riesenia, aby si do filtracky musel sahat minimalne. Ja ked sa pri udrzbe nastvem, tak vyberiem odpenovac zo zumpy a celu ju vycistim. Postupne sa tam usadza jemny sajrajt a je fajn ho od tial vyhodit. Ty ked budes mat filtracku za akvarkom 15-20 cm siroku a hlboku ako akvarko, manipulaciu budes mat stazenu, preto sa ti oplati pospekulovat, ako to poriesit. Ked das molitan, nebudes ho vediet vybrat koli cisteniu bez toho, aby sa ti sajrajt neuvolnil do filtracky...
Filtracka za akvarkom ma este jedno pozitivum. Sice sa tam budu blbo pchat ruky, ale vdaka samospadu ju budes vediet celkom fajne odkalit. Ked je filtracka pod akvarkom, samospad je nulovy a je s tym babarcka.
Dano
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa vik_33 »

mám kostku bioakvacitu nahoře v přepadu ... výhod to má několik.
1.snadný přístup - jen odsunu světlo na závěsu a je to
2.kromě nečistot zachytí i havěť, co přeleze hřeben, a to dříve, než se usadí v potrubí - "šneci" a spol. nemají šanci :D
3.bioakvacit si jednoduše přizpůsobím jak potřebuji - vždy je "akorát" :)
4.ještě více je eliminován hluk přepadu
5.nevyužívám tento bioakvacit jako biologickou, ale jen jako mechanickou filtraci - proto není problém vyprat ho v obyč. vodě ( případně ve vodě z RO )
6.cena je ok
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: ticha filtracia k 160l reefu s makkymi koralmi

Príspevok od používateľa Dano »

Viku, fajn napad, aaaale, kedysi sem niekto hodil prispevok, je to uz dost davno, ze to tak mal, nieco sa poserkalo, molitan sa nejako ucpal narychlo rozlozenym niecim a akvarko pretieklo. By som bol opatrny.
Hovori sa, podla seba sudim teba. Tu to ale nepatri, si skuseny reefer, vies co treba robit a ze kazda lajdackost sa nam vrati. Toto sa musia naucit aj zacinajuci moriaci a kym sa to naucia, mali by im tu byt poradene jednoduche ,,blbozdorne,, riesenia.
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"