Udělej si kamínek sám

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Udělej si kamínek sám

Príspevok od používateľa Ivo »

Zdravím všechny příznivce moře.Jelikož se částečně zabývám keramikou,rád bych se podělil o svoje poznatky ne použití keramiky v mořské akvaristice.Asi před rokem a půl jsem si zařizoval vnitřek menšího ,mořského akvária-tak jsem nakoupil některé kameny v akvaristice a některé jsem si přivezl z Řecka.Mimochodem na řeckých ostrovech jsou opravdu vynikající,samá díra a bizardních tvarů,akorát je nenajdete u moře,ale v horách,kde se povalují ve velkém množství a díry v nich vznikly činností kořenů stromů,které nad nimi možná statisíce let rostly a okyselovaly půdu pod sebou a pak ,když se dostaly na povrch to ještě zdokonalil déšť a mráz……No,ale přece jenom jsem potřeboval něco podle svých představ,aby se do toho daly schovat ryby…tak jsem si to udělal.Vybral jsem si točířskou hlínu značenou MA.má za syrova šedohnědou barvu a po výpalu má barvu skoro identickou,jako vápenné kameny.Výpal je potřeba udělat na 1200-1250 stupňů,ale to dokáže každá keramická pec.No a pak už záleží na vaší šikovnosti.Svůj“ kámen“ jsem udělal samou díru a po výpalu jsem ho vložil do zajetého akvária.Ryby ho hned přivítaly,měly se kde schovat,hadice si taky nestěžuje…Akorát trvalo několik měsíců,než začal zarůstat a vápenná řasa se na něm objevila asi až po roce a to opravdu sporadicky malé ostrůvky a Heteroxeniím se na něm taky nelíbilo,dokonce na něm po čase zahynuly….Ale myslím,že se to dá vyřešit tak,že po výpalu se keramika potře nějakým akvaristickým silikonem a posype se jemnější drtí z vápence.Pak už by to mělo být k nerozeznání od pravého kamene a myslím,že i korálnatci a spol by nic nepoznaly..…..Dá se to asi nejvíce využít k zamaskování čerpadel a jiné techniky,akorát je nutno počítat s tím,že keramika se při schnutí a následném výpalu asi o 20 procent zmenší,tak se vše musí o tolik udělat větší..Ale dobrá zpráva je ta,že balení10 kg stojí 120 korun a s tohoto množství se dá vyrobit třeba dvě i tři skrýše na velká čerpadla a výpal stojí řádově 50 Kč.Čili to.co se prodává za řádově 1500-2000 Kč kus a mnohdy to není přesně to,co a jak bychom si to představovali si každý může vyrobit sám,podle svých představ a šikovnosti. Ten můj kámen jsem vložil do alba ,ale byl to první pokus…tak taky tak vypadá.
www.reef.sk/forum/album_showpage.php?pic_id=446
Zdraví Ivo
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

No neviem. Reef by som si z toho urcite nepostavil. Vyzera mozno dobre ale tie velke diery nie su vsetko. Ma maly povrch pre usadenie bakterii. Chyba mu milion dierok, ktore ani nie je poriadne vidno, nieco ako maju zive kamene. Ozaj len na zamaskovanie techniky, maximalne nejake to pozadie. Nehnevaj sa, ale u mna nie.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a praveze kludne ano

firma http://www.riffkeramik.de/ na tom celkom dobre ryzuje uz roky

finta je v tom, zamiesat do keramiky dostatok porezneho vapenateho substratu bez ohrozenia pevnosti vyslednej struktury. Nizku porozitu je samozrejme potrebne kompenzovat inymi filtracnymi mediami (piesok, nejaka umelina, koralovka atd)

Ivo, ak si pamatam, toto sme preberali na pive v Pragu cca 2 roky dozadu , vidim ze som ta fakt nacal :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Ten umělý kámen jse myslel spíše na zakrytí techniky v nádrži,ale pokuď by někdo chtěl udělat v kameni hodně malých pórů pro nitrobakterie,tak není problém hlínu smíchat s malými kousky nařezané slámy,malými kuličkami polystyrénu,nebo čímkoliv co nesnese vysokou teplotutu a co při výpalu shoří a má kámen plný pórů a komůrek :lol: ...akorát někomu začoudí keramickou pec :evil: Ale já osobně si pro sebe udělám pouze zakrytí čerpadel.Nové akva se rozběhne asi za měsíc a půl a tak jak to dopadne ukážu na těchto stránkách.Ale samozřejmě vše podstatné bude z vápenných kamenů :lol:
P.S. to už je Romane dva roky?Najednou se mi zdá,že mám rty plné malých krystalků soli a potřebovali by asi zase opláchnout zrzavou vodou :lol:
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

tak som zasa nieco nasiel:

http://reefcentral.com/forums/showthrea ... did=807988

ten manik je genius, zmiesat cement s velkymi krystalmi kamennej soli a po vytvrdnuti jednoducho nechat sol rozpustit a voila' porezny kamen je na svete. Este nahradit cement zmesou keramiky a aragonitu a vyrobit toho aspon tonu :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

....jsou tam někde i obrázky přímo s tou solí, a způsobů, technik a taktik je také spousta, ale ta sůl je skutečně, myslím, vychytaná. Jinak dá se použít drcený led, různé těstoviny a jiné co časem vyhnije, ale tam sse to musí dlouho válet ve vodě..., z toho cementu bych strach neměl, když jsem se do toho trochu ponořil, zjišťuji, že ti amíci to vesměs do základu mají nastrkáno všichni... :wink:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

S tou solou je to zname hlavne pri vyrobe vzdusnych filtrov, takze to maju mozno odtial.
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

Ne že bych to chtěl dělat, ale - když smícháte mokrý cement se solí - tak se sůlrozpustí ještě před vytvrdnutím ne?
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

...ta sůl je právě to poslední co do směsi přidáš, tyto šutry se nedělají po tunách ale po šutrech...
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno ale jaký druh cementu použít, ten stavební obyč to asi nebude ono ne?Nemáte to nekdo prostudovaný s čeho to míchají?jinak mám k tomu video pokud někdo chce pošlu e-mailem má to jen 4MB je to sice jen ukázka ale je naněm jak se to "plácá" :) .Můžu to poslat i přes skypa nebo ICQ atd.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Píšu portlandský.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Ja jsem pouzil bily portlandsky.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"